Mavi : Örümcek Adam

_TaniS_

Kıdemli Üye
17 Ağu 2013
110
301
istanbul
"Mavi : Örümcek Adam" inceleme...

En son örümcek adam macerası okuyalı bi on yılı geçmiştir diye düşünüyorum... Ama o zamandan beri hafızalarımdan silinmeyen bir sahne vardır örümcek adam çizgi romanlarında... J. Jonah Jameson'ın ayakta elleri masasında ve masadaki fotoğrafların üstünde, Peter harika fotolarda çekmiş olsa ona fırça attığı sahne... =)) Sanırım en çok bu sahneyi özlemişim.

Hikaye Gwen'in ölümünden sonra ama Gwen'le tanışma günlerini anlatıyor... Ama ben her zaman M.J. hayranı olmuşumdur... Ki hikayenin sonunda neden M.J. hayranı olduğum yeterince ortaya çıkıyor.. Biraz karışık ve oradan oraya atlayan bir seri olmasına rağmen örümcek adam severlerin kaçırmaması gerekir. Güzel bi başlangıç yapılabilir... =))

Örümcek Adam'ın çizimlerini hep beğenmişimdir. Sadece hiç okumadıysanız alışkın olmadığınız bir tavrı var. Düşmanlarıyla konuşmalarında sürekli onları alaya alan bir tavrı vardır. Bu sizi sıkabilir ama zamanla çok eğlenceli oluyor...

Yine heyecan verici kareler sizlerle olacak...

Sevgiler... İyi forumlar...

img20130818211431.jpg

Bayılıyorum bu adama =))

img20130818211812.jpg

May yengenin nefis kahvaltıları =))

img20130818212030.jpg

Gwen ile ilk öpüşme... =)

img20130818211637.jpg

Ve her şeye rağmen anlayışlı ve güzel Mary Jane...

Moderatör tarafında düzenlendi:

abdullah

Çeviri & Balonlama
17 Nis 2011
1,377
3,555
Midgard
Forumda Comics rüzgarı mı esiyor ne :D Ben bu mavi,sarı,gri olayını farklı birşey sanıyordum. Normal evren maceralarıymış bunlar. Büyük ihtimalle daha edebi bi anlatım tarzı vardır. Yazarı Jeph Loeb çizeri Tim Salemiş. 2sinin de ismini ilk defa duydum (hoş comics dünyasında bildiğim yazar ve çizer sayısı iki elin parmaklarını geçmez). Ayrıca karakterlerle ilgili daha fazla bilgi verme gereği hissettim :D

Öncelikle hikayemizin anladığım kadarıyla baş rolü Gwen. Gwen sadece Spiderman için değil tüm comics dünyası için önemli bi karakter. Gwen'in ölümüyle çizgi romanın gümüş çağı kapanmış modern çağ başlamıştır (Ne bekliyordunuz ki? Marvel dünyasını değiştirmesini filan mı? :D ). Ayrıca ölümü yazarlara çok farklı senaryolar yazma imkanı sağlamıştır (bkz: Arkabahçe 1.Seri).

Mary Jane Spiderman'in en delikanlı aşkı. Eğer sıkı bir Spiderman okuyucusuysanız filmini izlediğinizde "Bu Mary Jane bizim Mary Jane olamaz" gibi tepkiler verebilirsiniz. Mary Jane her şeye rağmen Peter'dan vazgeçmemiş (One More Day'i katmayın, off gene hatırladım şu kahrolası hikayeyi) ve ona her daim destek vermiştir. Bir superhero'nun aşkı olup bu kadar süre yanında dolaşıp, türlü tehlikeler atlatıp hâlâ süper güç verilmediği için de ayrı bi hayran olunasıdır (DC'de olacaktı hemen kitlerdik bi güç. Süper güçsüz sevgili mi olur :D ).

J.J. Jameson için çok lafa gerek yok. O karakterin en önemli özelliği bence ortaya çıkış hikayesi. Efenim o da şöyle: Stan (Adam) Lee bir gün yayın editörünün yanına gider. Yeni bir karakter yaratmıştır ve bunu yayın editörüyle paylaşır. Yayın editörü "Bu ne biçim karakter böyle? Hem insanlar örümcek sevmez ki? Batıracak mısın sen bizi be adam?" der. Evet, karakter tanıdık geldi değil mi? Bildiğimiz radyo-aktif örümcek ısırığıyla hayatı değişen Peter Parker bu. Stan Lee editöre nasıl bir kin gütmüşse Spiderman yayınlandıktan sonra J.J. Jameson karakterini ondan esinlenerek yaratır :D

Off gene çok konuştum. Çizgi roman bloglarında sohbet etmeyince çenem düşüyor sanırım :D Tavsiye için de ayrıyetten teşekkürler. Hemen Daredevil Sarı ve Hulk Gri'nin konularına bakayım ben :D

_TaniS_

Kıdemli Üye
17 Ağu 2013
110
301
istanbul
Sende sağol Abdullah bu güzel ve detaylı açıklamalar için =)) süper olmuş ellerine sağlık. Evet dediğin gibi biraz daha edebi ve Gwen ile tanışmaları konu alınıyor...

Bugünlük bu kadar =) yarın gri Hulk okuyacağım ve sizlerle fikirlerimi paylaşacağım. ;)

abdullah

Çeviri & Balonlama
17 Nis 2011
1,377
3,555
Midgard
Bugünlük bu kadar =) yarın gri Hulk okuyacağım ve sizlerle fikirlerimi paylaşacağım. ;)

Hulk Gri ve Daredevil Sarı gene aynı yazar ve çizerin eseriymiş. İkili daha çok "ilk yıl" tarzı hikaye yapmayı sanıyorlar sanırım çünkü bu üç hikaye de kahramanların geçmişlerini ele alıyor. Ne diyelim, beklemedeyiz :D

comedian

Onursal Üye
13 Tem 2012
1,275
4,695
Spiderman Mavi'yi ilk okuduğumda (evet bir kaç kere okudum) çok etkilenmiştim ve gözlerim dolmuştu. Her ne kadar tam bir X-Men'ci bile olsam da Spidey benim için her zaman ikinci sırada yer almıştır. Neyse gerçekten renkler serisi edebi yönü ağır basan ama her zaman bildiğimiz acılarının ve yokluklarının içinde bile düşmanlarıyla savaşırken davasına ve hayata karşı gücünü esprilerinden alan bildiğimiz mahallenizin dost canlısı örümceğin öyküsü. Sarı ve Gri de emin olun çok değişik ve yeni bir tat bırakacak sizde. Marvel'ın en iyi işlerinden biridir bence renkler.

Abdullah sen Dc ci olduğuna emin misin?

He bir de Fumetticiler bir okuyun bir şey kaybetmezsiniz. Bakarsınız comics fumetti kardeşliğine katılırsınız :)

_TaniS_

Kıdemli Üye
17 Ağu 2013
110
301
istanbul
Evet aynı kişiye ait üçü de Abdullah ;)

Uzman bi bakış açısı daha bi başka oluyor tabi =) Ellerine sağlık Comedian...

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,618
İzmir
Jeph Loeb ve Tim Sale ikilisini çok beğenirim.
Daha önce:
Superman : Tüm Mevsimler
1051185-1_1.jpg
(Arka Bahçe Yayınlarından Çıktı.)

Batman : Uzun Cadılar Bayramı
42712-6822-48839-1-batman-the-long-hal.jpg
(Çevirisi Forumda var.)

Batman : Karanlık Zafer
1703981-batman_dark_victory__1999__13.jpeg
(Çevirisi forumda var.)

Yaptıkları bu harika serileri okuyup çok beğendiğim ikilidir.
Örümcek Adam: Mavi, Daredevil: Sarı ve Hulk: Gri ciltlerini alıp okudum.
Ve çok beğendim. Keşke Batman serileri de basılsa diyorum.
Okumayanlara tavsiye ederim.

abdullah

Çeviri & Balonlama
17 Nis 2011
1,377
3,555
Midgard
Jeph Loeb ve Tim Sale ikilisini çok beğenirim.
Daha önce:
Superman : Tüm Mevsimler
1051185-1_1.jpg
(Arka Bahçe Yayınlarından Çıktı.)

Batman : Uzun Cadılar Bayramı
42712-6822-48839-1-batman-the-long-hal.jpg
(Çevirisi Forumda var.)

Batman : Karanlık Zafer
1703981-batman_dark_victory__1999__13.jpeg
(Çevirisi forumda var.)

Yaptıkları bu harika serileri okuyup çok beğendiğim ikilidir.
Örümcek Adam: Mavi, Daredevil: Sarı ve Hulk: Gri ciltlerini alıp okudum.
Ve çok beğendim. Keşke Batman serileri de basılsa diyorum.
Okumayanlara tavsiye ederim.

Aboo bunlar onlar mıymış :D Tüm Mevsimler eh ama Long Halloween ve Dark Victory kesinlikle her Batman severin okuması gereken seriler :D

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,045
75,447
hiçbiryerde :)
Bu değerlendirmelerin yararı tartışılmaz.
Okumayanlarda merak uyandırıyor,
tanımayanlara yol gösteriyor...
Ben okuyalı bir kaç hafta olmuştu,
yorumlarını okudukça bazı sahneler gözümde tekrar canlandı,bu da güzel yani...