Kaptan Swing-İlhami Alpagut Yayını.

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,943
23,713
Kıbrıs
Kaptan Swing –İlhami Alpagut Yayını
Türkiye’de Kaptan Swing’i (orijinal adı İl Commandante Mark) ilk yayınlayan yayıncı İlhami Alpagut’tur.21 Temmuz 1969’da 64 sayfa haftalık olarak Türk okuyucusuyla buluştu.1969 yılı Ceylan Yayınları’nın popüler dergileri Tommiks,Teksas,Kiinova,Teks,Kit Taylor,Ceylan dergilerinin;Tay yayınlarının Tom Braks ve Korku dergilerinin yayınlandığı yıl.Yeni bir çehre,ilginç maceralar,Gamlı Baykuş’u Puik’i ve Mister Blöf’ü ile Türk okuyucusu Swing’i kısa sürede benimsedi.1970’de Zagor ve daha ilerki yıllarda Tay Yayınları’nın yeni yayınları yanında Kaptan Swing de her zaman sürekli ve kalıcı olmayı başardı.
Kaptan Swing 64 sayfa olarak başladığı yayınına süreç içerisinde 48 ve 32 sayfa olarak devam etti.İlk sayılarda orijinal sıra takip edilmiş olabilir.Sonradan orijinal sıra takip edilmediği gibi bol bol da tekrarlar yapılmıştır.Fasiküller 3-4 sayılık sarı sırtlı,sonraları mavi sırtlı ciltler halinde de piyasaya sürülmüşlerdir de.Bendeki son fasikül 11.10.1977 tarihli 415.fasikül.414.fasikülün arkasında yakında aylık 64 sayfalık tam maceraları aylık olarak yayınlayacağız diye bir duyuru var. Nitekim Aralık 1977’de “Hiç Yayınlanmamış Maceralar”diye bir dizi başlıyor.İlk sayı da “Kürk Avcıları “ adlı geçenlerde paylaştığım macera.Bu seri kapaklı olarak Ağustos 1978’de yayınlanan 9.sayıya kadar devam etti.Bunların listesi forumda vardır ve yakında 3. Ve.4.sayılarını da paylaşacağım.Bu 9 sayıdan sonra da orijinal sıra takip edilmeden bu aylık seri yayınlanmaya devam etti.Bu serinin devamını tesbit etmeye çalıştım.Mesela bende tarihsiz bir cilt 110 var.Bu cilt “Kölelerin İsyanı” adlı (orijinal 130.sayı)adlı maceranın son bölümünü içeriyor.İlk sayfanın sol alt köşesinde de 12 yazıyor.113.sayı da yine bu ciltte yer alan (orijinal 145.sayı)”Şirin Bir Şapka”.Bu macera da 13.Acaba bu 12-13 bu 9.sayılık serinin devamı mı bilmiyorum.
Bende olan İlhami Alpagut Swing’leri hep cilt ve çoğu kapaksız.Halbuki her fasikülde yayın tarihi var.Kapaksız sayılardan da tesbit yapmak çok zor.Ama her sayının ilk sayfasının sağ alt köşesinde orijinal sayı numarası var.İzini sürdüğüm son orijinal Swing(bende olan)Ağustos 1982’de çıkan 150.ciltteki orijinal 176.sayı olan “Akbaba ile Kötürüm” adlı macera.Alpagut bu 176.sayıdan öteye gitmemiştir sanırım.
Aralık 1977’de yayınlanmaya başlayan aylık seriye kadar kaç fasikül yayınlandı tam bilmiyorum.11.10.1977’de yayınlanan 415.fasikülden sonra hiç ara verilmediyse 29.11.1977’ye kadar 422 fasikül çıkmış olmalı.Bu yaklaşık 420 fasikülde Swing’in yanısıra 4 adet Kamorra(ikisini paylaştım),7 adet Brik(3.sayıyı paylaştım)5 adet de Fargo Jim özel Swing başlığı altında yayınlandı.Ayrıca Kara Puma,Bang Bang Billy ve Kılavuz Vingo adlı dolgu maceraları da yayınlandı.
Bir başka ilginç nokta da bu Alpagut Swing’lerinin ilk fasiküllerinde 25 adet de Türk çizimi Swing macerasının yayınlanmasıdır.Bunlarla ilgili ayrı bir yazı yazacağım.
Aylık Swing’in son sayısı bana göre 159.cilt olmalı.Mayıs 1983’de yayınlanan bu cilt ile Alpagut serisi sona ermiş olmalı .14 Haziran 1983’de Ertuğrul Ürer serisi başlıyor.
Sevgili dostlarım bu yzıyı yazarken elimdeki Swing’leri tek tek inceledim.Kripto çözer gibiiz sürmeye çaıştım.Mümkün olduğu kadar doğru tarihlerle bilgi vermeye çalıştım.Elimde olmayan ,hiç görmediğim sayılar olduğu için yazdıklarım yüzde yüz doğrudur diyemiyorum.Bu yazı bu alanda bir ilk.Yararlanacağım bir kaynak yok.İlhami Alpagut Temmuz 1969’dan Mayıs 1983’e kadar aralısız yaklaşık 14 yıl Swing’i yayınladı.Biz Swing’i bu seri ile tanıdık ve sevdik.Zagor,Teks,Tommiks,Teksas,Kinova,Kızılmaske,Mister No,Kit Taylor ve daha aklıma gelmeyen birçok dergi için yazılar yayınlandı,listeler düzenlendi.Alpagut Swing’lerini n bir dökümünü çıkarmaya çalışıyorum.Böyle bir çalışma da bir ilk olacak.Kaptan Swing de bunu hakediyor.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,674
İstanbul
Üstadım, anladığım kadarıyla epey eziyetli bir işe girişmiş vaziyettesiniz. Size kolaylıklar dilerim. Umarım bu süreçte diğer Kaptan Swing sever dostlarımızdan da size destek olanlar çıkar.

Yazı için teşekkürler.

ilkhantok

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Ara 2010
1,981
28,983
Mersin
caretta dostumun çabalarıyla bu seri bir yerlere geliyor,bize düşmek de açılan yoldan devam etmek, çıkarsız ve sevgi dolu çalışmalar , işte bu yüzden bu site MUHTEŞEM