Teks Maceralarında Karakterler.

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,945
23,743
Kıbrıs
Teks Maceralarında Karakterler
Teks maceralarındaki karakterleri okuduğum maceralara göre kategorize ettim.
1.Rancer,kızılderili şefi,kızılderili ajanı,neredeyse bütün şeflerin ve büyücülerin dostu,haydutların korkulu rüyası: Teks Willer
2.Babasının oğlu: Kit Willer
3.Teks maceralarının ‘Gamlı Baykuşu’: Kit Carson
4.Teks’in kan kardeşi ve dörlünün sinek ası:Tiger Jack
5.Bina,saloon v.s. yıkım ekibi: Pat Mc Ryan,Gros Jean,Lefty Potrero ve şürekası
6.San Francisco maceralarının olmazsa olmazları: Otelci Mike Tracey ve polis şefi Tom Devlin
7.Majesteleri Kraliçe Victoria’nın seçkin kırmızıceketli subayı: Jim Brandon
8.Meksikalı bunca haydut, çapulcu, çeteci, kaçakçı ve hırsız arasında tek düzgün adam:Montales
9.Teks’in asla mağlup edemediği Asyalı: Kara Kaplan
10.Şeytan’ın yeryüzündeki mümessili: Mefisto
11.Mefisto’nun kabiliyetsiz oğlu:Yama
12.Ne güzel akrabalar bunlar!!!: Mefisto, Myriam(Yama’nın anası)Yama, Lily, Boris Leonov(Lily’nin kocası), zenci dilber Loa(Yama’nın sevgilisi)
13.Sağduyulu apaçi şefi: Cochise
14.Kızılderili dostu general: General Davis
15.Washington’daki kızılderli büro şefi: Ely Parker(Seneca yerlisi Donehogawa)
16.Ha Tommiks’deki Binbirsurat ha bu zat: Proteus
17.Teks’in karşısına çıkan kötü ruhlu büyücü kadaınların kocamışı: Zhenda
18.Oğlak Teks’lerde henüz müşerref olmadığımız gedikli düşmanlardan: Paul Balder-El Carcicero(kasap) 69’luk Teks 9-10-11-12.
19.Teks’i bir defada üç yerinden birden yaralayan tek adam: Ruby Scott (Altın Teks 98-99)
20.Teks maceralarında tek Osmanlı vatandaşı: Ali (Maça Kızı-Altın Teks 116-117)
Listenin ucu açık.İsteyen referansını vererek ekleme yapsın...

Moderatör tarafında düzenlendi:

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,945
23,743
Kıbrıs
Şu Çizgi Diyarı'nın yazı formatını anlayamadım.Oğlum 'baba wordde yaz
sonra ilgili yere yazını yapıştır'diyor. Wordde yazdık yardım alarak yazıyı yapıştırdık.Bu sefer 'P'harfleri yerine bana dil çıkaran bir surat
çıktı.Gözleri yuvalarından fırlamış tip yerine de'Z'olacak.Sıkı Teks
okurları anlamışlardır da idareci arkadaşlardan biri bunu düzeltebilir
mi?Olmazsa 'P' ve 'Z'harflerini yerlerine koyarak yazıyı okuyun...

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,653
Kasımpaşa
Sevgili caretta, öncelikle Teks konusundaki hakimiyetini ve saptamalarını beğendim, ben kırk yıl düşünsem bu ayrıntıları yakalayamam.. Şu gülen surat mevzuuna gelince bu gülen surat, dil çıkaran surat, şaşıran surat ve benzerleri daha önce de yazmıştım; iki nokta üst üste ve bazı harflerin bitişik yazılması ile oluşuyor. Olmasını istemiyorsan noktalama işaretlerinden sonra muhakkak bir boşluk bırak.. Bir daha olmayacaktır. Saygılarımla..

steinbeck

Süper Üye
23 Şub 2012
1,416
3,019
Sağolun caretta kardeşim. Ben de Teks fanatiği olarak şunları gördüm:
-Teks de kılık değiştirir (Kinowa, TomBraks, Fantom gibi). Gri Kurt veya Kızılderili Bölgesi macerasına bkz. Burada ölümadamı diye Killing benzeri bir kılıkla askerleri ve yerlileri korkutur.
-Teks ile Carson Hıristiyandır, kiliseye saygılıdır, diğer dinlere de, fakat kişisel olarak sekülerdir.
-Teks ve Carson sanıldığı kadar kurnaz değildir, birçok yerde saf gibi tuzağa düşer, ama kurtulmasını bilir.

cobra

Süper Üye
23 Kas 2009
528
1,397
Şu Çizgi Diyarı'nın yazı formatını anlayamadım.Oğlum 'baba wordde yaz
sonra ilgili yere yazını yapıştır'diyor. Wordde yazdık yardım alarak yazıyı yapıştırdık.Bu sefer 'P'harfleri yerine bana dil çıkaran bir surat
çıktı.Gözleri yuvalarından fırlamış tip yerine de'Z'olacak.Sıkı Teks
okurları anlamışlardır da idareci arkadaşlardan biri bunu düzeltebilir
mi?Olmazsa 'P' ve 'Z'harflerini yerlerine koyarak yazıyı okuyun...

Bunu çözmenin basit bir yöntemi var , mesaj yazdığımız panelin altında Diğer Seçenekler kısmının altında diğer ayarlar bölümünde gülümsemeler gösterilmesin seçeneğine tik koyarsanız bu problemle karşılaşmazsınız .

pandora1972

Süper Üye
1 Ağu 2012
2,229
4,833
Offf Sevgili Caretta aferim sana, ne güzel dergi konusu bu analiz. Dergiye yazsana bunu. Büyük Beyaz, sana ve Raven'e havale ediyorum off ama.

Yakub Cemil

Yeni Üye
1 Eki 2017
42
150
İzninizle ben de ekleme yapmak istiyorum;

1-Çılgın bilim adamı: Vindex.
2-Canavar ruhlu kör-buna karşın müthiş nişancı olan- Haydut:Jack Thunder.
3-Jack Thunder'in birbirinden "sevimli" "ailesi": Jeremy Monk(Thompson benzeri otomatik silah kullanan, kendini II.Richard zanneden kambur bir öğretmen), Firefly(kundaklamaktan hoşlanan bir yerli), Hammer(kocaman bir çekiç kullanan dev gibi bir zenci), No-Face(Yüzünü deri bir maske ile örten, korkuluğa benzeyen ve hiç konuşmayan bir adam),Lizard(Pul pul derisi olan, Atilla ve Hannibal adlı iki tane yırtıcı köpeği olan bir adamlar)
4-Amerika'da İslam İmparatorluğu kurmaya çalışan Tuareg Şeyhi: Prens Ahmet.
5-Teks'in bunca düşmanı içinde en alçak olan ikili, silah kaçakçıları:Brennan&Teller.
6-Ağabeylerinin intikamı için Teks'e meydan okuyan, yürüyen cesede benzeyen kelle avcısı:El Muerto.
7-Kansas Çakalları(Daha sonra Teksas Kahramanları):Kirby Doyle ve Glenn Corbett.
8-Patagonya'daki asilerin lideri:Calfucurâ.
9-Bağımsızlık uğruna taa Meksika'da ölen İrlandalılar Çetesi.
10-Bomba Uzmanı:Maestro.
11-Teks Evreninin Melisandresi:Mah-shai.
12-6 kardeşten oluşan sözde şerif özde haydutlar: Donegan Kardeşler.
13-Dodge City Gang\Vegaslı Cellatlar:Hodoo Brown,Esrarengiz Dave Mathers,Dirty Dan Roudbagh,Waco Dolan,Ice.
14-Vahşi Batının en organize çetesi:Masumlar Çetesi(Şerif Ray Clemmons, Yamyam Boone ve diğerleri).
15-Teks'in akıl hocası:Gunny Bill.
16-Teks'in binlerce kez karşılaştığı yolsuz kasaba patronlarının belki de ilki, Tweks'in kardeşi Sam'i öldürtüp Teks'i Punisher'a çeviren Culver City'nin patronu:Tom Rebo.
17-Bilim aşkı ile yamıp tutuşan sevimli profesör: Profesör Doberado.
18-Teksas Rangerları Genel Komutanı:Herbert Marshall
19-New Orleans Şerifi:Nat Mac Kennet.
20-Pinkerton Dedektifi:Mac Parland.

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,945
23,743
Kıbrıs
Yakub Cemil arkadaşım 2012'den beri uykuda olan bu başlığa değerli
ilaveler yaptığınız için teşekkürler.

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,945
23,743
Kıbrıs
Teks'i çok uğraştıran genç katiller:William ve Philip Rainey.Biz onları Durango ve Kid Rodelo olarak tanıyoruz.
Lily Langtry'ye platonik aşkla bağlı Pekos yargıcı:Roy Bean
Zaman zaman karşımıza çıkan,Teks'in Amerikan İç Savaş'ından silah
arkadaşı:Lanetli(Damned)Dick.
"Ölünün Eli":Deadwood Güney Dakota'da sırtından vurularak öldürülen Wild Bill Hickok'un elindeki kağıtlar.Maça ve Sinek asları;maça ve sinek sekizlileri ve karo vale.Bu konu Oğlak Aylık Seri 193-195 sayılarda Boselli-Font üretimi müthiş bir macerada işlendi.
Misyonda yetişmiş,kılık değiştirme uzmanı,sıradışı bir Apaçi şefi:Luçero.
Seyrek olsa da karşımıza çıkan,Teks'in dostlarından Tucson Şerifi:Tom Rupert.
Kötü ruhlu kişilerin elinde oyuncak olan bahtsız Apaçi büyücüsü:Nana
Eski Mısır'dan gelmiş lanetli rahip.Rakos
Hekim,bilim adamı,okült uzmanı,gizemli olaylara meraklı Mısırlı zat.Asıl adı Ahmed Cemal:El Morisco.
Teks ve ekibinin her gelişinde "bela göründü"diye hayıflanan, El Morisco'nun uşağı:Eusebio.
Kit Carson'u her gördüğünde eli ayağına dolaşan hatun:Lena Parker.
Navajo Merkez köyünün bilge büyücüsü:Kırmızı Bulut.
İlk macerada Kit Willer'i Pasifik'te ıssız bir adaya bırakan ama sonra Teks ile dost olan korsan kılıklı gemici:Karasakal.

aksakal19

Süper Üye
6 Haz 2013
172
527
Morisco ve yardımcısı(ziyaret anında hemen içkileri getirir..) yazılmıştı da benmi göremedim..

Yakub Cemil

Yeni Üye
1 Eki 2017
42
150
1-Meksikalı komplocu General Velasco. İlk çıktığı macerada Montales'i zor duruma sokar ve Meksika ve Abd Dışişleri Bakanlarını bir resepsiyonda öldürtmek için komplo hazırlar. Maceranın sonunda kiraladığı Alman bombacı tarafından havaya uçurulur. İkinci çıktığı macerada ise aslında Velasco'nun ölmediğini ama vücudunun yarısını kaybettiğini görürürüz. Kendisi gibi Montales'ten nefret eden Chihuahua Valisi Zamora, şeytanı ayakta uyutan Oliveira, Teksin daha önce dağıttığı Tucson Ring ve haydut "Cobra" Galindez ile işbirliği yapar ve mükemmel bir entrika hazırlarlar.(305/307 ve 365/369)

2-Teks maceralarındaki belki de en hain en kalleş haydut "Cobra" Galindez. Yola çıktığı herkesi teker teker satabilecek kadar namussuz bir insan. Sonu da kendine yakışır bir şekilde oluyor.(365/369 ve 378/381)

3-Teks'in birçok macerasında adı geçen ve iki kez dağıtılan Tucson Ring Suç Örgütü. Tucson kasabasındaki kodamanlar tarafından Apaçi savaşı çıkarmak bu vesileyle tüm Apaçi topraklarına çökmek amacıyla kurulmuştur.(211/212 ve 365/369)

4-Lefty Potrero'nun Fransız Savate ustası arkadaşı Angelo.

5-San Fransisco maceralarında bazen gördüğümüz gazeteci Brennan.

6-Teksas City maceralarında karşımıza çıkan dostlar:Şerif Tıp Durbin, Kumarbaz Rud Nilsen ve Çinli güzel Min Li.(46/47 ve 109/114 ve ?)

8-Teks'in birden fazla kez görünen düşmanlarından birisi: Manuel Pedroza. İlk göründüğü macerada tüm kozlar elindedir ve Teksi nispeten yenmeyi başarır.(271/273 ve 334/335)