Kit Taylor ve Tim.

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,944
23,717
Kıbrıs
Kit Taylor ve Tim Karşılaştırması
Her ikisini de 1959-1960’lı yıllarda Ceylan Yayınları Türk okurlarına tanıttı.Her ikisini de düzensiz aralıklarla sürekli tekrar yaparak yayınladı.Bu yüzden klasik western çizgi romanlarının en güzel örneklerinden olan bu iki çizgi romanın çok az bir bölümü bizlere ulaşabildi.Kit Taylor’u sadece Ceylan Yayınları;Tim’i ise birkaç yayınevi değişik isimlerde yayınladı.
Bu iki çizgi romanın özelliklerine gelince:Kit Taylor’un babası ranger Moses Taylor.İşlemediği bir suçtan dolayı hapis yatmış birisi.Çok küçük yaşta(15-16)ranger örgütüne katılıyor.Tim Carter.Tim’i babası ölünce onu amcası Slim Carter himayesine alıyor.Bir çiftliğe yerleşen Slim ve kızılderili arkadaşı Kopa Tim’e at binmeyi ve silah kullanmayı öğretirler.Emekli bir ranger olan Slim’in eski bir düşmanı bir gün adamları ile gelerek çiftliği basarlar ve Slim ile Kopa’yı öldürürler.Tim kurtulur ve ranger örgütüne katılır.
Summer Kalesinde artık can dostu olacak olan Dusty ile tanışır.Kahramanlarımızın her ikisi de çok küçük yaşlarda ranger örgütüne katılıyorlar.Her ikisi de kalelerde yaşıyorlar.Kit Taylor’un Claretta isimli bir sevgilisi var.Her ikisinin de birer can dostları var.Kit Taylor’un ilk zamanlar çavuş O’Hara ve Çinli Cin Lao;sonraları süpürge bıyıklı Frankie Bellevan.Tim’inki ise asker Dusty.
İki kahramanımız da aynı coğrafyada yaşayıp faaliyet gösteriyorlar.Nevada,New Mexico,Arizona,Oklahama,Kansas.Yani klasik Vahşi Batı.Komançiler,Apaçiler,Pavniler gibi kızılderili kabilelerle haşır neşirler.Her iki kahramanı da kabileler tanıyorlar.Yan karakterler Frankie ve Dusty içkiye aşırı düşkün tipler.Kit Taylor ve Tim’in konuları da çok benziyor.Haydutlar,kızılderili çeteleri,açgözlü büyük toprak ve çiftlik sahipleri,silah ve içki kaçakçıları,soyguncu Meksikalılar,hayvan hırsızları,kayıp eski uygarlıklar,altın arayıcıları v.s.
Karmaşık ,uzun senaryolar yok.Her iki kahraman çocuk yaşta oldukları için Tex abileri gibi dövüşemiyorlar.Tim biraz daha iyi yumruk sallıyor.Düşmanlarını öldürmek için ateş etmiyorlar.Genellikle hasmın eline ateş ederek tabancasını düşürüyorlar.Tüfekle de pek araları yok.Tex’teki gibi ‘hacıyatmaz’düşmanlar(Mefisto,Yama,Proteus)yok.Yalnız bu konuda yazdıklarım Ceylan Yayınlarından bölük pörçük okuduklarım ile sınırlı.Her ikisinin de tam külliyatları yayınlanmadığı için düşmanlar konusunda pek iddialı değilim.
Yan karakterli çizgi romanları seviyorum.Yalnız takılan kahramanlar –Ken Parker,Red Kit,Kızılmaske,Blueberry gibi çizgi romanları da seviyorum ama ana karakterin yanına ustaca monte edilen Poe,Konyakçı-Doktor,Mr.Blöf-Gamlı Baykuş,Çiko,Tonton-Baron,Long Rifle,Prof.Oklitus-Rodi,Kit Carson-Kit-Kaplan Jack gibi yan karakterli çizgi romanların yeri bende bir başkadır.
Kit Taylor ve Tim’i böyle değerlendiriyorum ve şu ahir ömrümde her ikisinin de Türkçe külliyatının yayınlanmasını yürekten diliyorum...