Türkiye'de Pek Tutmayan Bir Süper Kahraman: Superman

Türkiye'de Pek Tutmayan Bir Süper Kahraman: Superman

Çizgi Roman Kahramanları, Dergiler, Türler ve İnceleme Kitapları


Like Tree26Likes

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 31.Temmuz.2009, 02:35   #1
Administrator
 
bakunin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 12.Mart.2009
Bulunduğu yer: NeverLand
Mesajlar: 6,270
•Rep Puanı : 1218531
•Rep Seviyesi :
bakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond repute
bakunin - MSN üzerinden mesaj gönder
Standart Türkiye'de Pek Tutmayan Bir Süper Kahraman: Superman
Superman'in Amerikan çizgi roman tarihinde önemi büyüktür, çünkü gazete bantı olarak yaratılmayıp, sırf dergi için hazırlanmış orijinal çizgi roman basan dergilerde boy gösterip muazzam derecede popülerleşen ve hattâ kendi dergisine kavuşan ilk çizgi roman kahramanı Superman'dir. Yani Superman'i -tabii ki genel anlamda çizgi romanın değil ama- çizgi roman dergiciliğinin mihenk taşı saymak doğru olur. Oysa ilginçtir ki Superman, Türkiye'ye nispeten bir hayli geç tarihte ulaşmış, hiçbir zaman dünyadaki ünüyle orantılı derece popülerleşememiş ve kalıcı, sürekli bir yayın yaşamı sürdürememiştir.

Jerry Siegel ve Joe Schuster adlı Cleveland'lı iki genç, Superman'ı 1930'lu yılların ilk yarısında yarattılar. İkilinin çalışmalarında Superman karakterinin olmasa da isminin kökeni, teksirle çoğaltılan bir bilim-kurgu dergisinin Ocak 1933 sayısına Siegel'in yazıp, Schuster'ın resimlediği The Reign of Superman (Üstünadamın Hükümdarlığı) adlı öyküye kadar sürülebilir ama bu kel kafalı ve kötü niyetli 'superman'in tanıdığımız Superman'le isim benzerliği dışında ilgisi yoktu. İkilinin aynı yıl hazırladıkları Superman adlı çizgi roman dergisi projesindeki karakter ise tanıdığımız kahramanın asıl atası olsa gerek. Ancak Schuster ve Siegel'in satmayı başaramadıkları bu projenin taslağından günümüze yalnızca kapak tasarımı kalmış durumda. Ertesi yıl iki genç, bu kez gazete bantı formatında bir Superman macerası daha hazırlayarak dağıtımcılara teslim ettiler.

Schuster ve Siegel'in Superman macerası dağıtımcıların elinde birkaç yıl bekleyecekti. Nihayet, New Fun gibi dergilerle orijinal (gazete bantı olarak yayımlanmamış) çizgi roman dergiciliğinde ilk denemeleri gerçekleştirmiş olan DC grubu, Action Comics adlı yeni dergi projeleri için yeni, orijinal malzeme arayışları içinde bu rafa kalkmış Superman'i kullanmaya karar vererek çizgi romanın haklarını satın aldılar. Schuster ve Siegel, gazete bantı olarak düşündükleri macerayı dergi formatına uygun şekilde rötüşladılar ve Superman, Action Comics'in Haziran 1938 tarihli ilk sayısında -üstelik kapaktan- yayın yaşamına başladı. 200,000 basılan İlk sayı derhal tükendi, tiraj kısa sürede yarım milyona yükseldi ve ertesi yıl Superman kendi dergisine kavuştu.

Çizgi romanla az çok ilgilenen herkesin bildiği üzere Superman, uzaydan dünyaya (ABD'ye!) bebek olarak gelmiş, dünyada süper güçlere kavuşmuş, Clark Kent kimliğiyle gazetecilik yaparken, Superman olarak da kötülere karşı savaşan bir kahramandır. Bir de, bir yandan Superman'e hayranken, diğer yandan Clark Kent'i horgören Lois Lane adlı bir "belalısı" (şimdilerde nikâhlı karısı) vardır. Schuster ve Siegel'in ilk maceralarında Superman'in süper güçleri biraz sınırlıydı, örneğin uçması söz konusu değildi, yalnızca çok yükseklere zıplayabiliyordu. Ayrıca ilk maceraları pek fantastik değil, linç güruhlarına engel olmak ya da Latin Amerika'ya yönelik silah kaçakçılığı yürüten bir senatörün çanına ot tıkamak gibi daha çok sosyal içerikliydi. Kahramanın tüm haklarını satmış ve de yalnızca ücretli yazar-çizer kadrosundan maaş alan Schuster ve Siegel, DC'yle mahkemelik olacak ve çizgi romandan ayrılacaklardı. Schuster ve Siegel'i DC ile kopma noktasına getiren gelişme, Superman'in çocukluğunu içeren Superboy maceralarının kendilerinden bağımsız olarak tasarlanıp yayımlanmasıydı. Yıllar süren dava sonucunda mahkeme, ikiliye Superboy için mütevazı bir tazminat ödenmesini ama Superman'in haklarının esas olarak yayıncıya ait olduğunu karara bağladı.

Superman, 1940'lı ve 1950'li yıllar boyunca çizgi roman dergilerinin sınırlarını da aşan bir popülerlik kazanacaktı. Her yerde Superman vardı: Gazete bantı, radyo dizisi, çizgi film (Fleischer imzalı ilk Superman çizgi filmleri, çizgi film sanatının doruklarından kabul edilir), seriyal film ve televizyon dizisi olarak. Bu arada sanılanın aksine ilk Superman filminin, 1978 tarihli meşhur film değil, seriyalleri saymasak bile düşük bütçeli Superman and the Mole Man (1951) olduğunu kaydedelim.


Türkiye'de Superman ilk olarak 1955'te Yeni Sabah gazetesinde gazete bandı olarak yayımlanmış. İlk Superman dergisi ise 1958'te Ceylan Yayınları tarafından 'Uçan Adam' üstbaşılığıyla ve Supermen adıyla yayımlandı. Bu dergide ayrıca 'Superboy' maceraları ve Supermen ile 'Yarasa Adam Batmen'in ortak maceraları da yeralıyordu (DC'nin World's Finest Comics adlı dergisinde 1954'ten itibaren düzenli olarak Superman ve Batman'ın ortak maceraları yayımlanıyordu; bu arada Ekicigil Yayınları'nın 1957 tarihli Kaptan Marvel dergisinin de en az bir sayısının [no.9] kapağında Superman ve Batman'ın birarada yeraldığını da kaydedelim). Ceylan Yayınları 1967'de Süpermen'i (bu kez 'Uçan Adam' üst başlığı olmaksızın) nispeten büyük boy olarak da yayımladı, bu dergide de Supermen'in solo maceralarının yanı sıra Batman'la (adı bu kez orijinle sadık biçimde yazılıyordu) ortak maceraları da yer alıyordu. 'Süpermen' 1974-75'te Tay Yayınları'nın Kızılmaske dergisinde dolgu malzemesi olarak kullanıldı. Yılmaz Çetiner'in 1979'de Tekofset adına yayımlamaya başladığı kuşe kapaklı Superman dergisi yaklaşık 50 sayıya ulaştı, bu dergide zaman zaman Superboy ve -Superman'in kuzeni olan- Supergirl de dolgu malzemesi olarak kullanıldılar. Yine Çetiner'in 1980'lerde bu kez B Yayınları adına çıkarttığı karton kapaklı Supermen ise 100 sayıyı aştı ve bu süper kahramanın ülkemizdeki en uzun ömürlü yayını oldu; B Yayınları'nın dergisinin ilk sayılarının sayfaları monokrom (tek-renk) olarak basıldılar. Superman'in 'öldüğü', ABD'de bir hayli sansasyon yaratmış, orjinal olarak 1993 tarihli macera dizisi (tabii ki Superman uzun sürmeden dirilecekti) 1996'da Medi Grup'un (Dinç Bilgin), Superman'in evlendiği macera da Arka Bahçe yayıncılık'ın 1999'da çıkarttığı renkli Superman dergilerinde yayımlandılar.

KARACA SAVAŞ
hayallerim66 bunu beğendi.
__________________


Kendisini başkalarının kurtarmasını bekleyen kişiler yalnızca kölelerdir.

bakunin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 21.Nisan.2010, 16:57   #2
Süper Üye
 
Patrick Wilding - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 20.Nisan.2010
Mesajlar: 65
•Rep Puanı : 6314
•Rep Seviyesi :
Patrick Wilding has a reputation beyond reputePatrick Wilding has a reputation beyond reputePatrick Wilding has a reputation beyond reputePatrick Wilding has a reputation beyond reputePatrick Wilding has a reputation beyond reputePatrick Wilding has a reputation beyond reputePatrick Wilding has a reputation beyond reputePatrick Wilding has a reputation beyond reputePatrick Wilding has a reputation beyond reputePatrick Wilding has a reputation beyond reputePatrick Wilding has a reputation beyond repute
Standart
Superman'in Türkiyede neden pek tutmadığı hakkında fikirlerimi paylaşmak isterim.
Öncelikle Superman,sonuçta öylesine güçlü biri ki,kendine denk rakip çıkarılması oldukça güç.Fakat bundan daha da önemlisi,insanların tercihleri ile ilgili.Şöyleki,özellikle son bir kaç yıldır,belki bir çoğumuzun şikayet ettiği ama belki de farkına varmadan belki bile isteye maruz kaldığı,bir nevi,mafya/çete/kötü adam merakı türedi.Kendi halinde,efendi,halim selim insanlarla alay eder,onları başarısız görür olduk.Mütevazi insanları beceriksiz sanmaya ve hakir görmeye başladık,alnının teriyle ve karşılıksız olarak birşeyler yapmaya çalışanlar aptal insanlar olarak addedilmeye başlandı.Buradan Superman'a gelirsek,Superman sonuçta bir uzaylı ve yeniyetmeliğini,ergenliğini ve ilk gençlik yıllarını bir çiftçi olarak geçiriyor,saf ve naif bir yapısı var,tanrısal gücüne rağmen bunu böbürlenmek ya da şov yapmak için kullanmıyor ve kendisini gizliyor.Normal insan kılığına giriyor.Evet Superman'in daha en baştaki en büyük farkı budur zaten diğer kahramanlardan,onun aslında gizli kimliği Clark'tır.E biz güce tapan,fırlamalık hayranı insanlar,doğal olarak bu mütevazi kahramanı pek sevemiyoruz.Bize heyecan vermiyor belki.Ancak kendisi gibi naif olanlar belki de onun hislerini paylaşıp onu sevdiler.Diğer çizgi roman kahramanlarının çoğuna baktığımızda ise,kahraman olmaktan ziyade anti kahraman olduklarını görürüz.Örneğin Batman,hele hele Wolverine,o zaman zaman saf bile değiştirir.Sözde kahramanlar bize benzeyince daha cazip oluyorlar ama bence şu gözden kaçıyor.Neredeyse ölümsüz olan bir varlık olsam,ya da duvarlarda yürüyebilen ağırlığımın 40 katını kaldırabilen bir insan olsam,diğer insanlardan hiç farkım yokmuş gibi davranabilirmiyim sanki."Haaa o mu,bakma sen onun duvarda yürüdüğen bizden biri o" var mı böyle bir şey.
Saygılarımla
Patrick Wilding isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 26.Nisan.2010, 00:17   #3
Yeni Üye
 
Savagesword - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 25.Nisan.2010
Mesajlar: 12
•Rep Puanı : 10
•Rep Seviyesi :
Savagesword is on a distinguished road
Standart
Süperman, Şövalye geleneğinden beslenen, fazla "ideal" bir kahraman... Sevilmeyişinin bir sebebi de bu olabilir. Türk okurun kahramanları günahlarıyla ve sevaplarıyla sevdiğini düşünüyorum. Ben de fazla sentetik bulmuşumdur hep bu kahramanı...
şeker kız candy bunu beğendi.
Savagesword isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 28.Nisan.2010, 17:38   #4
Yeni Üye
 
blood - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 25.Mart.2010
Mesajlar: 2
•Rep Puanı : 10
•Rep Seviyesi :
blood is on a distinguished road
Standart
milletimiz acı çeken ve bizim yaşadığımız sorunları yaşayan kahramanları seviyor.örneğin spiderman.
blood isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 29.Nisan.2010, 00:52   #5
Çeviri Balonlama
Yönetici
 
The_DarknesS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 18.Nisan.2010
Bulunduğu yer: İzmir
Mesajlar: 9,235
•Rep Puanı : 813473
•Rep Seviyesi :
The_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond reputeThe_DarknesS has a reputation beyond repute
Standart
Eski Superman çizgi romanlarının konularına bakarsanız hep tuhaf uzaylılar ve mucitler dolu olduğunu görürüz. Eski Bilka çizgi romanlarına bir bakın. Bir süper karakterin karşısına çıkan kötü karakterlerinde bir karizması olmalı. Spider'in düşmanlarına bakın, Batman'ın karşısındakilere... örnekler uzatılabilir. Superman'da varsa yoksa bir Luthor. Bir insanın bu kadar kuvvetli bir uzaylıyı maymun etmesi bizi kesmiyor açıkcası. Superman bunun yanında bir ideal adamıdır, hiç bozulmadan ilkelerinden taviz vermeden tek düze yaşar. Gazetede çalışır, arkadaşlarıyla takılır ve yaklaşık 60yıl aynı kız ile flört eder. Bu kısımda bize ters sanırsam. Bizim hayatımız bu kadar tek düze olmuyorki. Acıların cocuğu spiderman daha bizden duruyor bu konuda. Anti kahramanlara olan sevgi ile ilgili yazılanlara da katılıyorum. Sonuçta Superman bizde hep arka planda kaldı ve galiba kalmaya da devam edecek.

Not: Batman harici DC evreni Türkiye'de asla Marvel karakterlerine rakip olamaz. Biz Marvel'in çizgi romanlarını daha çok seviyoruz.
ozibuzi ve şeker kız candy bunu beğendi.
The_DarknesS isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 01.Temmuz.2010, 03:55   #6
Yeni Üye
 
muzafferg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 30.Haziran.2010
Mesajlar: 5
•Rep Puanı : 10
•Rep Seviyesi :
muzafferg is on a distinguished road
Standart
yazılanlara katılıyorum; superman tipik bir amerikalı.sürdüğü banliyo yaşamı ve karton düşmanlarıyla ona ısınamamız doğal.bize ters gelen amerikanvari yaşamın bir temsili çünkü.hatta kültürü falan bi kenara bıraksak bile superman gibi pişmemiş bir karakter tekdüzeliği nedeniyle pek bir heyecan vaadetmiyor kanımca.
muzafferg isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 01.Temmuz.2010, 19:47   #7
Süper Üye
 
Shevarash - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 24.Ocak.2010
Bulunduğu yer: İzmir
Mesajlar: 1,239
•Rep Puanı : 134292
•Rep Seviyesi :
Shevarash has a reputation beyond reputeShevarash has a reputation beyond reputeShevarash has a reputation beyond reputeShevarash has a reputation beyond reputeShevarash has a reputation beyond reputeShevarash has a reputation beyond reputeShevarash has a reputation beyond reputeShevarash has a reputation beyond reputeShevarash has a reputation beyond reputeShevarash has a reputation beyond reputeShevarash has a reputation beyond repute
Standart
Superman Türkiye`de tutmuşmudur tutmamışmıdır?

Buna bir kaç açıklama getirmek gerekiyor.

Öncelikle Superman tüm dünyada tutmuştur. Bu gün herhangi bir süper kahraman karikatürize edilmek istendiğindde hemen pelerin giydirilir ve göğsüne bir amblem yapıştırılır. Çizgifilmlerde, filmlerde, mizahta, popüler kültürün her aşamasında yerli yada yabancı fark etmez, süper kahraman karikatürizasyonu Superman üzerinden işler. Bu yüzden Türkiye`de tutmamıştır demek baside kaçmak olur.

Lakin, Türkiye`de çok özdeşleşilmemiştir denirse daha doğru bir tanımlama olur.

Alıntı:
Superman bunun yanında bir ideal adamıdır, hiç bozulmadan ilkelerinden taviz vermeden tek düze yaşar. Gazetede çalışır, arkadaşlarıyla takılır ve yaklaşık 60yıl aynı kız ile flört eder. Bu kısımda bize ters sanırsam. Bizim hayatımız bu kadar tek düze olmuyorki. Acıların cocuğu spiderman daha bizden duruyor bu konuda. Anti kahramanlara olan sevgi ile ilgili yazılanlara da katılıyorum. Sonuçta Superman bizde hep arka planda kaldı ve galiba kalmaya da devam edecek.

Buna ve benzer diğer açıklamarınıza kesinlikle katılıyorum. Yine de üzerine de eklemek istediğim bir nokta var.

Esasında Superman bir ders kitabıdır. Çünkü gördüğünüz ve görebileceğiniz en irade/sorumluluk sahibi karakterdir. İtiraf edelim, tüm o güçlerle hepimiz en azından bir kaç sefer kaçamaklar yapardık. Bu hırsızlık, başkalarının özel hayatına izinsiz müdahale, şovenizm, cinayet gibi geniş bir skalaya yayılabilir ve pek çok ahlaki olmayan durumu içerebilirdi. Superman en gergin anlarında bile o "insani" sapmaları, savrulmaları yaşamaz.

Bu yüzden Superman, "ideal insan" olmak isteyen bir genç için esasında rehber karakterdir.

Lakin, ülkemiz özellikle bu karakterin popüler olduğu yıllarda pek çok çalkantı içinde sürüklenmekteydi. Ve bu sancını dönemler içinde yetişen nesillerde "mazlumun yanında olma" , "en iyiyi değil optimal olanı/ulaşılabilecek olanı hayal etme" , "daha iyiden çok daha işlevsel olma" gibi farklı etik ilkeleri hedeflemeye başladılar. Bu yüzden onlar için Superman asla "ulaşılabilecek" bir hedef haline gelmedi. Bu sebepledir ki belli bir özdeşleşme durumu pek yaşanamadı.
Shevarash isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 14.Ekim.2010, 15:21   #8
Kıdemli Üye
 
arihanu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 05.Ekim.2010
Mesajlar: 209
•Rep Puanı : 37892
•Rep Seviyesi :
arihanu has a reputation beyond reputearihanu has a reputation beyond reputearihanu has a reputation beyond reputearihanu has a reputation beyond reputearihanu has a reputation beyond reputearihanu has a reputation beyond reputearihanu has a reputation beyond reputearihanu has a reputation beyond reputearihanu has a reputation beyond reputearihanu has a reputation beyond reputearihanu has a reputation beyond repute
arihanu - MSN üzerinden mesaj gönder
Standart
Alıntı:
Eski Superman çizgi romanlarının konularına bakarsanız hep tuhaf uzaylılar ve mucitler dolu olduğunu görürüz. Eski Bilka çizgi romanlarına bir bakın. Bir süper karakterin karşısına çıkan kötü karakterlerinde bir karizması olmalı. Spider'in düşmanlarına bakın, Batman'ın karşısındakilere... örnekler uzatılabilir. Superman'da varsa yoksa bir Luthor. Bir insanın bu kadar kuvvetli bir uzaylıyı maymun etmesi bizi kesmiyor açıkcası. Superman bunun yanında bir ideal adamıdır, hiç bozulmadan ilkelerinden taviz vermeden tek düze yaşar. Gazetede çalışır, arkadaşlarıyla takılır ve yaklaşık 60yıl aynı kız ile flört eder. Bu kısımda bize ters sanırsam. Bizim hayatımız bu kadar tek düze olmuyorki. Acıların cocuğu spiderman daha bizden duruyor bu konuda. Anti kahramanlara olan sevgi ile ilgili yazılanlara da katılıyorum. Sonuçta Superman bizde hep arka planda kaldı ve galiba kalmaya da devam edecek.

Not: Batman harici DC evreni Türkiye'de asla Marvel karakterlerine rakip olamaz. Biz Marvel'in çizgi romanlarını daha çok seviyoruz.

"Superman'da varsa yoksa bir Luthor." bu bölüme katılıyorum, bir de her zaman ihtişamındadır ve hiç hatasının olmaması da ayrı mesele
arihanu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 15.Ekim.2010, 23:26   #9
Administrator
 
bakunin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 12.Mart.2009
Bulunduğu yer: NeverLand
Mesajlar: 6,270
•Rep Puanı : 1218531
•Rep Seviyesi :
bakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond reputebakunin has a reputation beyond repute
bakunin - MSN üzerinden mesaj gönder
Standart
Makale elbette ki bana ait değil. Bir çizgi roman yorumcusunun düşüncesi ya da yorumudur.
Süperman konusundaki benim şahsi düşüncem bizim her zaman "zayıfın yanında olma" gibi enteresan bir ruh haline sah,p olmamızla alakalıdır. Brezilya milli takımıyla maç yapan diğer takıma sempati duymak, düelloda "ulan bu sefer de kötü kazansın" bilinçaltıyla davranmak, ağlayan kim olursa olsun ona hak vermek gibi acayip duygusal bir milletiz biz.
Belki de bu yüzden hayal dünyamızın gelişememesi, belki de bu yüzden ota boka herşeye pelerinini giyip atlayıp zıplayan "iki yüzlü" bir adama ısınamamış olmamız.
Kendi düşüncemdir, yorum yapmak isteyen herkes için güzel bir konu bence.
kinowa ve şeker kız candy bunu beğendi.
__________________


Kendisini başkalarının kurtarmasını bekleyen kişiler yalnızca kölelerdir.

bakunin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 15.Ekim.2010, 23:35   #10
Süper Üye
 
silence - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 26.Mart.2009
Mesajlar: 2,346
•Rep Puanı : 61579
•Rep Seviyesi :
silence has a reputation beyond reputesilence has a reputation beyond reputesilence has a reputation beyond reputesilence has a reputation beyond reputesilence has a reputation beyond reputesilence has a reputation beyond reputesilence has a reputation beyond reputesilence has a reputation beyond reputesilence has a reputation beyond reputesilence has a reputation beyond reputesilence has a reputation beyond repute
Standart
Süpermen çizgi roman olarak tutulmamakla beraber sanırım 1950'lerde yapılan çizgi filmleri çok etkileyici.Yirmi dakikalık çizgi filmlerdi.Televizyon izlemeyi bırakmadan önce bir kaç kanalda da izlemiştim.

Çizgi roman olarak tutulmamasının nedeni bana göre çizimlerine alışkın olmamamız.Teksas,Tommiks,Zagor atmosferine alışan biz Türkler için alışamadığımız bir atmosferi var.
silence isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Etiket
bir, jerry siegel, joe schuster, kahraman, pek, superman, süper, tutmayan, türkiyede

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Yeni konu açma yetkiniz
Mesajlara cevap verme yetkiniz
Eklenti yükleme yetkiniz
Mesajınızı değiştirme yetkiniz

[IMG] Kodları
HTML Kodları
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Stan Lee Vakfı Süper Kahraman Yarışması Quanton Yarışma ve Ödüller 2 11.Şubat.2011 16:35
Yeni Bir Süper Kahraman Yaratın! burcucetin_talenthouse_tr Çizgi Duyurular 1 14.Aralık.2010 12:56


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 01:46

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2023, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Valid XHTML 1.0 Transitional
Not : Burası binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir.Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır.Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Eğer Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uymayan ve telif hakkı içeren bir paylaşımın forumumuzda yapıldığına rastladıysanız lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz, en geç 48 saat içinde gereken yapılacaktır. Bilgilendirme yapabileceğiniz mail adresi: [email protected] Bu foruma üye olan herkes bu kuralları kabul etmiş sayılır...
ÇizgiDiyarı® Her Hakkı Saklıdır.