Kızılmaske ve Gümüş sörfçü.

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,733
43,999
denize sıfır
Endonezya'da 1974 yılında bu iki kahraman yerel bir dergide aynı macerada buluşmuş. Fakat hak sahipleri King Features Syndicate ve Marvel Comics Group buna şiddetle karşı çıkmış.
Kitabın kendisine ulaşmayı çok isterim doğrusu.
Kitap Avustralya'da yaşayan özel koleksiyoner Jermayn Parker koleksiyonunun bir parçası olarak duruyor.

e2b82o3z6qhpvcewo.jpg

e2b86vvhm9f2ci454.jpg

Son düzenleme:

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,352
Çok ilginç bir buluşma.
Elimde olsa milyarlara değişmezdim bu nadide eseri.
Çok teşekkür ederim üstadım.

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,617
İzmir
İki bant ve amatörce çizimlerden oluşan bu çizgi roman sanki bir yayın evinden çıkma değilde fan yapımı bir iş gibi duruyor. Sevgili Ali abimin dediği gibi keşke tamamı olsa da incelesek... Son zamanlarda Kızılmaske hakkında yeni şeyler öğreniyoruz. Bilgilendirme için teşekkürler.

Peter Banner

Kıdemli Üye
6 Haz 2016
141
544
İki bant ve amatörce çizimlerden oluşan bu çizgi roman sanki bir yayın evinden çıkma değilde fan yapımı bir iş gibi duruyor. Sevgili Ali abimin dediği gibi keşke tamamı olsa da incelesek... Son zamanlarda Kızılmaske hakkında yeni şeyler öğreniyoruz. Bilgilendirme için teşekkürler.

Öncelikle konuyu açan sevgili büyük beyaz'a teşekkür ediyorum. :)

Sevgili The_DarknesS, biraz araştırınca Endonezya'da çıkmış çizgi roman dergileriyle ilgili Endonezce bir çalışmaya rastladım. ( ) Phantom'un toplamda üç sayısı çıkmış gözüküyor. (İlgili çalışmanın 116-117. sayfasında). Silver Surfer'ın da yer aldığı sayı kapağında "Harta Karun Tamahawk" yazan sayıymış. (Onu da bir koleksiyon satış blogunda yazmışlar.)

Bu dergiler herhangi bir yayınevinden çıkıyorsa da orijinal maceralardan çeviriler vermek yerine kendileri maceralar uydurmuş olmalılar. İlgili çalışmanın 76-86. sayfaları arasında da Örümcek Adam uyarlaması olan dergilerden bahsedilmiş. Kaptan Endonezya diye bir karakter de yaratılmış. (Sf: 112-113.)

Koleksiyoner Jermayn Parker Google arşivine Phantom koleksiyonunda yer alan dergilerin kapaklarını eklemiş. (Google+ desteği sona erdiği için bu görseller 2 Nisan'dan itibaren erişime kapanacakmış. Google'da "Jermayn Parker Phantom" diye aratırsanız ilk sırada bir röportaj çıkıyor. O röportajın sonundaki bağlantıya tıklayarak görsel arşivini görebilirsiniz.) Onun eklediği Endonezya dergi kapakları daha fazla. Parker'ın Youtube kanalı da varmış; Endonezya'da çıkmış başka bir Phantom dergisinin iç sayfalarını bir videosunda gösteriyor. Çizimler dediğiniz gibi ya tam sayfa ya da her sayfada ikişer bant şeklinde.