Marvel Okuma Listesi

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
possible-banner-marvel-comics-vs-dc-comics-8126425-814-134.jpg

Comics bilindiği üzere kökeni Amerika olan çizgi romanlara verilen genel ad. Comics’i de kendi içinde ikiye ayırıyoruz. Birincisi ana akım çizgi romanlar. Ana akımı Marvel ve DC Comics isimli iki büyük şirketin çizgi romanları olarak tanımlayabiliriz. Alternatif Comics diye adlandırılanlar ise diğer şirketlerden çıkan çoğunlukla süper kahraman öyküsü olmayan yayınlardır. Yeri geldiğinde alternatif çizgi romanlar hakkında da yazacağım.

Son yıllarda Comics tarzı çizgi romanlar oldukça yaygınlaşmaya başladı. Hal böyleyken yeni okurlar ve/veya comics’i merak eden diğer türlerin okurları için en yaygın sorunu ortaya çıkarttı: Nereden başlamalıyım? İngilizce bilen ve internet üzerinden birçok yabancı yayına erişebilen okurlar yabancı sitelerdeki okuma listeleri ile sorunlarını çözebilir. Fakat Comics’i basılı cilt olarak Türkçe okuyanlara bir liste yaparak kolaylık sağlayayım dedim. Dostlarımla toplandığımda genelde konuştuğumuz konulardandır. En son İstanbul karargah ziyaretimde sevgili yeryüzü ile bu konu hakkında konuştuğumdan bunları yazıya dökersem daha çok kişiye ulaşacağımı düşüyorum.

Türkçe basılı DC Comics çizgi romanlarını okumak oldukça basit, zaten DC basan Arkabahçe, YKY ve JBC olduğundan bu yayın evlerinin basım sırası ile kitaplar okunabilir. DC comics yayınlarıda Marvel kadar çoğaldığında DC Comics için de bir okuma listesi yaparım. Ama Marvel demek ülkemizde onlarca cilt demek. Bir yerden başlamak lazım…

Marvel comics 2005 yılından sonra event diye isimlendirdiğimiz büyük hikayelere yoğunlaşarak kurgularını dönemlere ayırdı. Böylelikle her event ile bir dönem biterken yeni bir dönem başladı. Amerika’da yakın zamanda biten Secret Wars eventi ile Marvel Now biterken All New All Diferent Marvel dönemi yaşanıyor. Ülkemizde ise Secret Wars öncesi Marvel Now dönemine kadar olan büyük hikayeler basıldı, Now dönemi devam ediyor.
marvelcomics-portal-banner.jpg

Yazacağım okuma listesi ile güncele kadar rahatlıkla gelebilirsiniz. (Event hikayeler kırmızı ile işaretlendi.)

1- Marvel Now Dönemine Kadar Avengers Grubu
• Gizli Savaş (Gerekli Şeyler)
• Avengers Dağıldı (Gerekli Şeyler)
• New Avengers 1 (Gerekli Şeyler)
• New Avengers 2 (Gerekli Şeyler)
• New Avengers 3 (Gerekli Şeyler)
House of M (Marmara Çizgi)
• New Avengers 4 (Gerekli Şeyler)
Planet Hulk 1 (Gerekli Şeyler)
Planet Hulk 2 (Gerekli Şeyler)
İç Savaş (Marmara Çizgi)
• Demir Adam: İç Savaş (Arka Bahçe)
• Kaptan Amerika: İç Savaş (Marmara Çizgi)
• New Avengers 5 (Gerekli Şeyler)
• New Avengers 6 (Gerekli Şeyler)
• Mighty Avengers 1 (Gerekli Şeyler)
• New Avengers 7 (Gerekli Şeyler)
• Mighty Avengers 2 (Gerekli Şeyler)
Dünya Savaşı Hulk (Gerekli Şeyler)
Gizli İstila (Marmara Çizgi)
• New Avengers 8 (Gerekli Şeyler)
• Mighty Avengers 3 (Gerekli Şeyler)
• New Avengers 9 (Gerekli Şeyler)
• Mighty Avengers 4 (Gerekli Şeyler)
• Dark Avengers 1 (Gerekli Şeyler)
• New Avengers 10 (Gerekli Şeyler)
• New Avengers 11 (Gerekli Şeyler)
• Dark Avengers 2 (Gerekli Şeyler)
• New Avengers 12 (Gerekli Şeyler)
• Avengers – X-Men: Ütopya 1 (Gerekli Şeyler)
• Avengers – X-Men: Ütopya 2 (Gerekli Şeyler)
Kuşatma (Marmara Çizgi)
• New Avengers: Kuşatma (Gerekli Şeyler)
• Dark Avengers: Kuşatma (Gerekli Şeyler)
• Mighty Avengers: Kuşatma (Gerekli Şeyler)
Korkunun Kendisi (Marmara Çizgi)
Avengers vs X-Men 1 (Gerekli Şeyler)
Avengers vs X-Men 2 (Gerekli Şeyler)
Age of Ultron

2 – Marvel Now Dönemine Kadar X-Men Grubu
Sadece X-Men okuyacaksanız aşağıdaki listeyi takip edebilirsiniz. Ama bütün hikayelerde konu dönüp dolaşıp House of M öyküsüne göndermeler yapacağı için öncelikle House of M okunmalıdır.
X-Men Mesih Komplexi 1 (Marmara Çizgi)
X-Men Mesih Komplexi 2 (Marmara Çizgi)
• X-Force 1 (Çizgi Düşler)
• X-Force 2 (Çizgi Düşler)
• X-Force 3 (Çizgi Düşler)
• X-Force / Cable 1 (Çizgi Düşler)
• X-Force /Cable 2 (Çizgi Düşler)
X-Men Mesih’in Dönüşü 1 (Marmara Çizgi)
X-Men Mesih’in Dönüşü 2 (Marmara Çizgi)

Kendi dergisi olan karakterler her ne kadar event ve event sonrası dönemlerden etkilenseler de kendi başlarına okunabilirler. Örümcek Adam, Daredevil, Demir Adam, Deadpool yayın evi sırasına göre okuyabilirsiniz. Burada Örümcek Adam hakkında kısa bir not düşeyim. Marvel’in en popüler karakteri ülkemizde birçok yayın evince kitabı çıkan karakterlerden. Kafa karışıklığını gidermek için Marmara Çizgi tarafından yayınlanan birinci ciltten (Spider-Man Cilt 1: Yepyeni Bir Gün – Marmara Çizgi) itibaren okuyabilirsiniz.

Avengers ve X-Men’in kendi aralarında yaptığı savaştan sonra Marvel evrenine yeni bir düzen geldiği gibi yıllarca Avengers serilerini yazan Brain M. Bendis’te koltuğunu J. Hickman’e devretti. Bendis X-Men grubunu yazdığı bu dönemde Hickman Avengers’i bambaşka bir düzeye getirdi. Halen yayınlanmaya devam eden Now serileri için Türkçe basılmış kitapları içeren bir okuma listesi yazacağım. Yeni kitaplar basıldıkça listeyi güncelleyeceğim. Yeni çizgi roman okurları güncele yetişmek için Now serilerinden’de başlayabilir. Eğer Now ile başlayacaksanız Avengers vs X-Men öyküsünü okuyarak başlamanızı tavsiye ederim. Now’ın temeli bu öykü ile atıldı.

banner.jpg

3 – Now Dönemi Avengers Grubu
• Avengers 1 (Gerekli Şeyler)
• Avengers 2 (Gerekli Şeyler)
• Uncanny Avengers 1 (Gerekli Şeyler)
• New Avengers 1 (Gerekli Şeyler)
• Avengers 3 (Gerekli Şeyler)
Thanos Yükseliyor (Gerekli Şeyler) (Okunması zorunlu değil ama Thanos’un orijinini anlamanız için tavsiye ederim.)
Infinity (Gerekli Şeyler)
• Avengers 4 (Gerekli Şeyler)
• New Avengers 2 (Gerekli Şeyler)
• Inhuman 1 (Gerekli Şeyler)
• Uncanny Avengers 2 (Gerekli Şeyler)
• Uncanny Avengers 3 (Gerekli Şeyler)
Original Sin (Gerekli Şeyler)
• Uncanny Avengers 4 (Gerekli Şeyler)
• Uncanny Avengers 5 (Gerekli Şeyler)
AXIS (Gerekli Şeyler)
• Inhuman 2: AXIS (Gerekli Şeyler)
• New Avengers 3 (Gerekli Şeyler)
• Avengers 5 (Gerekli Şeyler)
• New Avengers 4 (Gerekli Şeyler)
• Avengers 6 (Gerekli Şeyler)
• Avengers Zaman Tükeniyor 1 (Gerekli Şeyler)
• Avengers Zaman Tükeniyor 2 (Gerekli Şeyler)
• Avengers Zaman Tükeniyor 3 (Gerekli Şeyler)
• Avengers Zaman Tükeniyor 4 (Gerekli Şeyler)
• Inhuman 3 - Soy (Gerekli Şeyler)
• Oldman Logan (Gerekli Şeyler)
SECRET WARS (Gerekli Şeyler)

Inhuman Ciltlerinin okunması zorunlu değildir. Ama ben tavsiye ederim. Marvel film telif hakları kendinde olmayan X-Men yerine Inhuman'ları öne çıkartacak ve ileride X-Men vs Inhuman göreceğiz.

4 – Now Dönemi X-Men Grubu
• All-New X-Men 1 (Marmara Çizgi)
• All-New X-Men 2 (Marmara Çizgi)
• All-New X-Men 3 (Marmara Çizgi)
• Uncanny X-Men 1 (Marmara Çizgi)
• Uncanny X-Men 2 (Marmara Çizgi)
X-Men Battle of The Atom (Marmara Çizgi)

Now dönemi solo maceraları çıkan Savage Wolverine, Ms. Marvel, Hawkeye ve Superior Spider-Man yayın evi sırasına göre okunabilir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

sebo22

Onursal Üye
14 Tem 2009
2,081
5,424
marmara-gerekli şeyler-çizgidüşler-yatışta...
hele şükür adam gibi bir liste...
korkudan çoğunu okumaya başlayamıyordum...

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,945
denize sıfır
Ben bulduğum yerden başladım bugüne dek.:)
Fırsat bulduğumuzda liste sırasına göre tekrar başlayacağım.
Teşekkürler değerli dostum çok faydalı olacak.:)

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,332
hiçbiryerde :)
Koca Marvel ve DC külliyatı,
ya da son dönemleri diyelim
ancak bu kadar kısa ve açık
anlatılabilirdi sevgili üstadım.
Bir kez daha hayran kaldım.
"Sebo22" dostum gibi yeterince
anlayamam; göndermelerin,
anlatımın tadına varamam diye
çoğu seriye başlayamamıştım.
İki gündür dönüp dönüp inceliyorum.
Başucu listemiz olacak bu liste.
Teşekkürler, sevgiler dostum...

Hezergillerden

Yeni Üye
13 Ağu 2015
4
9
Çizgi roman okumaya başlıcak ama nerden başlıyacağını bilmeyen birsürü arkadaşım vardı bunfsn sonra bu yazıyı atıp uğraşmamış olurum Cidden çok güzel yazmışsınız.

Malatyalı

Aktif Üye
15 Şub 2016
287
576
speedforce
Şu an infinity dönemindeyim açıkçası ultimate alıp da kafamı karıştırmak istemiyorum diğer taraftan da secret wars var offf napıcam bilmiyorum ya

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Son çıkan ciltlere göre güncelleme yapıldı. Yeni kitaplar çıktıkça listeyi güncel tutmaya devam edeceğim.

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Marvel Comics'in Gizli Savaş [Gerekli Şeyler (Secret War 2004-2005)] event hikayesi ile başlayan ve uzun yıllar süren hikaye örgüsü Secret Wars event hikayesi ile sona erdi. Bu yeni dönem All New All Different Marvel (ANAD) ismiyle anılır.

0000000722231-1.jpg

Yukarıdaki okuma listesindeki ana hikaye grubumuz olan Avengers'in hikaye örgüsü böylelikle tamamlanmış oldu. (Marmara Çizgi X-Men grubu çizgi roman serisi henüz Secret Wars dönemine erişemedi. Bugün itibariyle seri devam etmekte.) Türkçe Marvel çizgi romanları için yukarıdaki listeyi takip edebilirsiniz. ANAD öncesi Avengers dışındaki karakterlerin hikayeleri takip ediyorsanız yayın evi sırasında okunabilirsiniz.

Böylelikle okuma listemiz tamamlanmış oldu. Yeni dönem için umarım yıllar sonra bir okuma listesi daha oluşturma şansına erişiriz.

Çizgi roman okumak ayrıcalıktır. Keyifli okumalar dilerim.

Cesur53

Yeni Üye
15 Ara 2020
8
8
Listeyi güncelleme imkanınız olur mu acaba? Listede bahsettiğiniz İnhumans vs. X-men kitapları da çıktı zaten. Güncellerseniz sevinirim. :)

Cesur53

Yeni Üye
15 Ara 2020
8
8
Sizden bir yardım talep ediyorum üstadım. New Avengers serisinde cilt 1,2 ve 4 için iki farklı kitap çıkıyor. Listede bahsettiğiniz hangileri acaba?
Cilt 1:
-Firar
-Her Şey Ölür

Cilt 2:
-Infinity
-Sentry

Cilt 4:
-Mükemmel Bir Dünya
-Kolektif

Bu şekilde iki farklı cilt çıkıyor. Ve hepsini Gereklişeyler basmış.:Z

Son düzenleme:

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Sizden bir yardım talep ediyorum üstadım. New Avengers serisinde cilt 1,2 ve 4 için iki farklı kitap çıkıyor. Listede bahsettiğiniz hangileri acaba?
Cilt 1:
-Firar
-Her Şey Ölür

Cilt 2:
-Infinity
-Sentry

Cilt 4:
-Mükemmel Bir Dünya
-Kolektif

Bu şekilde iki farklı cilt çıkıyor. Ve hepsini Gereklişeyler basmış.:Z

İki farklı seri olduğu için.
Sırtları siyah olanlar ilk seri, beyaz olanlar ikinci seri.
Farklı zamanlarda farklı hikayeler.

Cesur53

Yeni Üye
15 Ara 2020
8
8
Acaba bu listede İnfinity Trilogy (Infinity Gauntlet, Infinity War, Infinity Crusade) serisini nerede okumamız uygun olur?