Çizgi Roman Derneği Hakkında...

bakunin

Admin
12 Mar 2009
6,304
49,801
NeverLand
Sayın Fuat AKTÜRE tarafından kurulacağı anons edilen Çizgi Roman Derneği ile ilgili olarak, bildiğim kadarıyla bu isimde bir dernek var zaten.
Arada ne gibi bir fark olacağını bilirsek belki bu konuda yorum ve öneri getirebiliriz.

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,945
denize sıfır
sayın Aktüre bu konuda bizi aydınlatırsanız seviniriz..merkezi bir dernekmi olacak katılım nasıl sağlanacak merak içindeyiz..

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Çizgi Roman Derneği isim olarak ilgimizi çekiyor. Fakat daha fazla bilgi lazım. Kafamızda birçok soru var. Sayın Aktüre bizi aydınlatırsa seviniriz.

12 Şub 2010
15,006
543,642
Çizgi Roman kitabı, yayınevi, severi, derneği, vakfı, partisi, satıcısı, değiş tokuş edeni, paylaşanı, taklidi, fotokopisi, mizahı, açık oturumu, sergisi, saz arkadaşları, kolleksiyoncusu, açık artırmacısı, herşeyi bana uyar ve desteklerim. Cimrisini, kıskancını, sadece bende olsun, yalnız ben okuyayımcı, rabbena hep banacıları hariç:)

1001roman

Yeni Üye
8 Kas 2010
10
2
Selam,
Evet şu anda bir çizgi roman derneği var.Fakat kurucu arkadaşlarımızın işlerinin çok yoğun olması yüzünden istedikleri veya planladıkları şeyleri bir türlü yapamadılar.Biz onlara rakip olmak için değil yapılması gerekenleri organize edebilecek vakit ve çevreye sahip olduğumuz için bu işe soyunuyoruz.
Şu anda biz de neler yapılabilir hakkında konuşmalar,görüşmeler yapıyoruz.Karar verdiğimiz bazı aktiviteler şöyle;
1.Dernek üyeleri yeni çizgi romanları iskontolu alabilecek.Böylece yeni kitapların çokça yayınlandığı günümüzde bütçelere %20-30 arasında bir katkı sağlanabilecek.
2.Sürekli yerli ve yabancı yazar çizerlerin imza günleri düzenlenecek,
3.Her ay bir açık artırma yapılarak her hesin elindeki fazla kitaplar değerlendirilecek,
4.Her ay tüm üyelere bülten gidecek,bültende sektörle ilgili haberler ve yeni çıkan/çıkacak olan kitaplarla ilgili bilgiler olacak
5.Senede iki kez " convention " düzenlenecek ve bunlara mutlaka yurt dışından misafirler getirilecek
6.Yerli yazar ve çizerlerin eserleri yayınlanacak
7.Yurt dışındaki aktivitelere turlar düzenlenecek,

Lütfen sizlerde aklınıza gelenleri yazın en iyi tüzüğü oluşturalım.
Fuat AKTÜRE

silence

Süper Üye
26 Mar 2009
2,346
1,721
Bir çizgi roman kitaplığı kurulması,hatta bu kitaplığa içinde elle çizilmiş resimler bulunan kitapların eklenmesini öneriyorum.

vkopuzoglu

Süper Üye
3 Mar 2010
1,536
957
Bursa
Gerçekten güzel düşünceler İNŞALLAH zamanla olur bu dedikleriniz.
Zaten bu yapımlar ya da düşünceler hep ülkemizde hobi olrak düşünülüp kalmakta işte bu yüzden hep böyle yarım kalıyor işler oysa kim istemez ki şöyle başka ülkelerde ki gibi rengarenk şehrin kolay yerinde kıyıda köşede olmayan sarrafları ya da her sene harika bir şekilde düzenlenen çizgiroman etkinlikleri.
Kimbilir belki şuan göremeyiz ama kısmet yakında olabilir belki ama önce bunun çeşit türlü yollarla baltalanmaması lazım malum basın diye bir faktörü arkanıza alamadığınız zaman maalesef pek tutunamıyorsunuz ayakta.
Yoksa oyunlara yapılan binbir türlü saldırıdan nasiplenmemek mümkün olmuyor.

Kroker

Süper Üye
27 Nis 2009
1,742
2,225
İstanbul'da yaşamıyor olmanın beni üzen tek yönü bu tür aktivitelere uzak kalmak. Çizgiroman adına yapılan olumlu her çaba, yapılan her katkı beni mutlu eder. Öneri değil, eminim bu düşünülmüştür mutlaka bu derneğin bir web sayfası olacaktır biz de oradan sunarız katkılarımızı. Önerim ise aynı yönde olabilecek faaliyetlerin web sitesinde paylaşılarak İstanbul'da yaşamayan çizgiroman severlerin de gelişmeleri izlemesine fırsat verilmesi. Şimdiden kolay gelsin.

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir

Değerli arkadaşlar benim bazı sorularım olacak.
1.Dernekler kamuoyu oluşturamadıktan sonra tabeladan ibarettir. Toplantılar, tanıtımlar, paneller v.b. organizasyonlar yapmak ve bir yayın çıkartmak gerekir. Ahmet San gibi olacak kişiler lazım....
Sayın Aktüre bu tarz organizasyonlar hakkında yazdı. Fakat dernek İstanbul'da olacak. Bu açıdan İstanbul dışındaki arkadaşların katılımı zor. İmza günleri, açık arttırmalar v.b. organizasyonlara katılamayacağız. İstanbul dışında yaşayan arkadaşlar için bir dez avantaj.
2. Bir diğer konu da; sessiz çoğunluğa sahip olan forumlarda belli başlı kişiler lokomotif oluyor ve bu kişilerin de bir çoğu (yaş ortalaması oldukça yüksek duruyoruz.) iş güç sahibi insanlar. Bu arada dernekle ilgili neler yapılabilir? Vakit ayırabilinir mi? Benim açımdan zor. Bir derneğe üye olmak her zaman kolaydır. Ben kendi mesleğimle alakalı dernek üyeliğim var. Ama derneğe ne katkın var diye sorarsanız. Sadece üyeyim. Çizgi roman derneği kurulursa sadece üye olabilecek sesiz çoğunluk oldukça fazla olacaktır. Başta Fuat Aktüre olmak üzere bu oluşumda bulunanlar neler yapacaklar ve bizim aramızdan derneğin yapılanmasında bulanabilecek arkadaşlara yardımcı olabilecekler mi? Derneğin yapılanmasında bulunan arkadaşlar işten güçten vakit bulacaklar mı?
Özel sektörün iş temposu malum.
3. Bu tarz oluşumların yasal bir temeli olmalı, bir başkanı ve yönetim kurulu olmalı. Resmi işler için bir alt yapı mevcut mu?
4. Dernek, lokal... v.b. organizasyonların var olması için mali bir getiride lazım. Biz çizgi roman severler dernek kurduk gelin bize sponsor olun dersek kimler elini uzatır. Elini uzatan olmayınca dernek üyeleri elini cebine sokmalı.

Yazdıklarım benim aklıma gelen ilk sorular. Cevaplarsanız sevinirim.
Selamlarımla.

12 Şub 2010
15,006
543,642
Çizgiromanları zararlı gören büyüklerimizin korkusuyla veya " koca adam olmuş, çizgiroman okuyor " derler çekingenliğiyle gizli okunan çizgiromanın artık derneği kuruluyorsa destek olmak gerekir bence. Hatta birden fazla kurulabilir. Çizgiromana kolayca ulaşabilmek için atılan her olumlu adıma sempati ile yaklaşırım. Bir çizgiroman derneğinin bence en önemli görevi, kütüphane oluşturmaktır. Üyeler kütüphanede, piyasada bulunmayan veya maddi imkansızlık nedeniyle alamadıkları kitaplara ulaşabilmeli ve okuyabilmelidirler. Dernek, çizgiroman araştırmacıları, yazar ve çizerlerine yönelik ödüllü yarışmalar düzenlemeli, gerektiğinde çeşitli şekillerde destek olmalıdır. Çizgiroman kolleksiyoncularının listelenmesi, aralarında irtibat sağlanmaya çalışılması, onları buluşturacak etkinlikler düzenlenmesi, kurulacak kütüphaneye katkıda bulunmalarını sağlamaya çalışılması, arzu edenlerin kolleksiyonlarını kütüphaneye bağışlamaları için teşvik edilmeleri, Milli Eğitimle birimleriyle ve özel öğretim kurumlarıyla diyalog kurularak her kademeden eğitim kurumlarında çizgiromanın sevdirilmesi, yeni okur yaratma çabalarına ön ayak olunması, kitle iletişim araçlarının kullanılarak çizgiroman konusunun ülke gündeminde daha sıklıkla yer almasının sağlanması ve benzer konularda etkinlikler yapılabilir.

Derneklerin faaliyetleri, çizgiromana özgürlük için olumlu bir adım olabilir. Turgut Özal, Red Kit okuduğunu söylediği için anlı şanlı bir kısım yazarlar, onunla dalga geçmişlerdi İşte böyle çapsız ve çağdışı kişilerin şerrinden çizgiromansever kimbilir kaç büyük işadamı, politikacı, bürokrat, sanatçı v.s. açıkça çizgiroman okuru olduğunu söylemeye çekiniyordur.

1001roman

Yeni Üye
8 Kas 2010
10
2
Yeni fikirler

Öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkürler,
Evet,çizgi roman kütüphanesi çok mantıklı.Bizim de aklımıza çizgi roman müzesi geldi. Biliyorsunuz genellikle koleksiyoncu biri rahmetli olduğunda o güzelim ve binbir emekle toplanmış malzemeler mandal ya da leğen haline geliyor.yapabilirsek tarihimize sahip çıkmış olur ve gelecek nesillere ciddi bir miras bırakmış olabiliriz.
Şu anda Kültür Bakanlığı ile diyalog halindeyiz,belli mi olur ?
İstanbul dışında yaşayan dostlar için web'den başka çözüm görünmüyor ama düşünmeye devam edelim.İşin maddi yönü bir şekilde halledilir o yüzden üyelerden aidat istemeyi düşünmüyoruz.Güzel bir lokal planlıyoruz,lokalde çizgi roman sohbetleri yapılabilir hoşça vakit geçirilebilir.Dediğim gibi müzayedeler düzenlenebilir.
Dün bir dostumuzun aklına " düzenli çizim ve senaryo kursları " geldi.Bu da organize edilebilir.Hatta tüzel bir kişilik olacağından gazeteler ile görüşülüp onların eskisi gibi çizgi roman yayınlamaları için baskı yapılabilir.
Paylaşmalarımız devam edecek.
kalın sağlıcakla
Fuat AKTÜRE

12 Şub 2010
15,006
543,642
Müzede kitap sergilenir ve dokunulmaz, okunmaz. Kütüphanede ise okunur, yaşatılır, canlılığı devam eder. Müzede ise mumyalanmış gibidir.Okuyamadıktan sonra seyretmenin ne anlamı olabilir ki? Kanaatimce müze yerine kütüphane daha yararlı olur.

12 Şub 2010
15,006
543,642
Şahsen ben, itaplarımı müzeye bağışlamam ama kütüphaneye seve seve veririm.

silence

Süper Üye
26 Mar 2009
2,346
1,721
Yabancı bir tlevizyonda izlemiştim.Büyücek bir bina.İlk okul çağında bir sürü çocuk.Kapıdan içeri girdiler.Paltolarını filan çıkarıp ilgili bölüme astılar.O ana kadar çizgi roman aklıma gelmiyor.Meğer çizgi roman kütüphanesi imiş.Kitapların olduğu bölüme gelip istedikleri kitapları alıp okuma yerine geçip okumaya başladılar.Bizde de bunlar yapılabilir şeyler diye düşünüyorum.

Shevarash

Süper Üye
24 Ocak 2010
1,239
971
İzmir
Selam,
Evet şu anda bir çizgi roman derneği var.Fakat kurucu arkadaşlarımızın işlerinin çok yoğun olması yüzünden istedikleri veya planladıkları şeyleri bir türlü yapamadılar.Biz onlara rakip olmak için değil yapılması gerekenleri organize edebilecek vakit ve çevreye sahip olduğumuz için bu işe soyunuyoruz.
Şu anda biz de neler yapılabilir hakkında konuşmalar,görüşmeler yapıyoruz.Karar verdiğimiz bazı aktiviteler şöyle;
1.Dernek üyeleri yeni çizgi romanları iskontolu alabilecek.Böylece yeni kitapların çokça yayınlandığı günümüzde bütçelere %20-30 arasında bir katkı sağlanabilecek.
2.Sürekli yerli ve yabancı yazar çizerlerin imza günleri düzenlenecek,
3.Her ay bir açık artırma yapılarak her hesin elindeki fazla kitaplar değerlendirilecek,
4.Her ay tüm üyelere bülten gidecek,bültende sektörle ilgili haberler ve yeni çıkan/çıkacak olan kitaplarla ilgili bilgiler olacak
5.Senede iki kez " convention " düzenlenecek ve bunlara mutlaka yurt dışından misafirler getirilecek
6.Yerli yazar ve çizerlerin eserleri yayınlanacak
7.Yurt dışındaki aktivitelere turlar düzenlenecek,

Lütfen sizlerde aklınıza gelenleri yazın en iyi tüzüğü oluşturalım.
Fuat AKTÜRE
Burada en önemli konu convention. Bazı çizgiroman harici organizasyonlarda yer almışlığım hatta düzenlenmesine yardım etmişliğim var. Convention olayına ağırlık vermenizi tavsiye ederim...

devrimk

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
19 Ağu 2010
328
1,256
Her ikisi birden barınabilir aynı mekanda.
Müze kısmında orjinal eserler, nadide kitaplar, çizerlere ait eşyalar, fotoğraflar bulunur.

Müzede sergilenen kitapları okumak isteyenler için reprödüksiyonları yapılıp kütüphanede okunabilir.

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,945
denize sıfır
en büyük sorunumuz olan fikrini beyan etmek-konuşmak bu konuda ortadan kalktığı için güzel fikirler öneriler ortaya çıkıyor..soru sormaktan çekinmediğimiz sürece sonuca doğru gideceğiz..

1001roman

Yeni Üye
8 Kas 2010
10
2
Müze ve kütüphane aynı yerde olabilir arkadaşlar.Bence kütüphanede Tay yayınlarından günümüze kadar olan kitaplar olur ve ilgilenenler bunları okuyabilir.Ama müze dediğimizde 1930'lardan 1960'lara kadar olanlar segilenir ve insanlar ne zaman neler çıkmış olduğunu öğrenmiş olur.

zagorabi

Aktif Üye
28 Ağu 2010
230
332
Bir kuruma alternatif bir diğer kurum ortaya çıkıyorsa bunun bir yada daha çok sebebi olduğu içindir. Ben de bir çok arkadaşımız gibi İstanbul dışında yaşayan birisiyim, doğal olarakta bir çok bilgiden yoksun olarak olayları uzaktan gözlemleyebiliyorum ve mevcut derneğin niteliği ve niceliğini bir yana bırakalım sitesinde verdiği bilgiler dışında konu hakkında en ufak bir bilgiyi sahip değilim, bu yüzden bu ayrışmanın yada bölünmenin yada adına ne diyorsanız o yapılanmanın içeriğini bilmeden salt bir dernek diye destek vermek bana eksik ve yanlış geliyor, sözün özü ise kurulacak bu derneğin kendisini daha iyi ifade etmesi gerekmektedir ki ben ve benim gibi kişiler bilinçli bir tercih yapabilsinler.

Konuya vakıf arkadaşlarımız özellikle yeni kurulan dernek ve eski var olan derneğin nitelik ve nicelikleri de dahil olmak üzere her iki dernek hakkında bizleri bilgilendirirse ilk önce seviniriz devamın da ise bizler ne yapabilirizi daha ciddi olarak ele alır ve katkı sağlayıp sağlayamıyacağımıza kanaat getirerek hareket edebiliriz. Amaç sadece üye toplamak olmadığına göre hakkında bilgi sahibi olmadığım yeni kurulacak bir dernek için sanırım ancak iyi dileklerde bulunabilirim.

12 Şub 2010
15,006
543,642
devrimk ' nın fikrine katılıyorum. Müzedeki kitapların reprodüksiyonları kütüphanede okunmak üzere hazırlanabilir. Sadece kapağını izlemeye sunmak, aç kediye cam fanus içinde ciğer seyrettirmek gibidir.

zagorabi'nin birden fazla derneği ayrışma veya bölünme gibi algılamasına şu nedenle katılmıyorum. Birden fazla çizgiroman derneğinin kurulmasına karşı olmak yerine daha da fazlasının kurulmasına olumlu yaklaşmak gerekir kanaatindeyim. Her bir dernek kendince faaliyet göstererek çizgiromana farklı yönlerden katkıda bulunabilir, zenginlik kazandıracağını düşünüyorum. Bu dernekler, kendi aralarında anlamsız ve kırıcı rekabet yerine işbirliği, güç birliği yaptığında çok faydalı olur. Hepsini de ayrı ayrı teşvik eder ve desteklerim.

zagorabi

Aktif Üye
28 Ağu 2010
230
332
Benim birden fazla derneğe karşı olduğum gibi bir beyanım yoktur ve kaldı ki karşı da değilim, ben sadece deneyimlerimden yola çıkarak mevcut durum hakkında şahsi görüşümü ortaya koyuyorum, Türkiye de rekabet yada dayanışma amaçlı değil bilakis farklı arayış yada siyasi görüş vb. nedenlerle birden fazla dernek kurulur, mevcut durum hakkında biz İstanbul dışında yaşayanlar fikir sahibi olmadığımız için ikinci bir derneğe neden gerek görüldüğü ve bu ikinci derneğin nitelik ve niceliklerini öğrenmek istiyoruz yada ben istiyorum en azından. Tam bu nedenlerin sonucunda ise bilinçli bir şekilde faydalı olabilirmiyiz yoksa olamazmıyız diye kendimizin kanaatine göre hareket etmemiz gerektiğini söylüyorum.

Sadece üye olmaktan öteye nasıl geçilebilir? ben bunu soruyorum ve bunun yolunun ilk önce var olan dernek ve kurulacak olan derneği tanımaktan geçtiğini düşünüyorum. Elbette çok sevdiğimiz bir konu hakkında var olan dernekleri destekleriz, desteklerim ama mevcut dernek tüzüğü bana bu imkanı vermiyor mesela. Kurulacak derneğin kurucuları kim? bir şirket yada kurumun organik yan kurumumu olacak yoksa tamamen bağımsızmı olacak bu kurulacak dernek? Mevcut dernek mesela bana göre dernek olmaktan çok bir arkadaş kulübü ve benim onların arasında olmam çok zor gibi geliyor ve üstelik dernek kurucularını ve derneğin yapısını tanımıyorum, yukarda da belirttiğim gibi siyasi bir duruşu varmı? vb. bir çok husus söz konusudur burada ve bunları bilmek bizlerin hakkıdır çünkü bizler iki defa konuya uzağız, birincisi kurucuları ve çevresindeki kişileri tanımıyoruz ikincisi de taşrada yaşıyor olmanın getirdiği bir bilgi eksikliğine sahibiz ve en önemli konu ise biz taşrada yaşayanlar için ne tür bir getirisi olacak yada olabilir bu derneğin?

12 Şub 2010
15,006
543,642
sevgili zagorabi, çizgiroman dernekleri hakkındaki çekincelerini kesinlikle haksız bulmuyorum. Dediğin gibi bir dernek, arkadaş kulübü olarak kurulmuş olabilir veya bir başkası ticari amaçlarına hizmet amacı güdebilir. Zaten bu tür dernekler kısa zamanda kendilerini belli ederler, bizler de ona göre tutum belirleriz.Sen, konuya ihtiyatlı yaklaşıyorsun ve baştan sorguluyorsun.Seni yaklaşımın aslında daha doğru. Ama ne yaparsın ki, ben de iflah olmaz bir iyimserim. Ben hiç bir ticari kaygı veya ard niyet taşımadığımdan, dernek kurucularının da öyle olduğunu baştan varsayıyorum ve onları da baştan itibaren iyi niyetli olarak kabul ediyorum. Genel yapım böyle. Aksi kanıtlanana kadar herkesi iyi niyetli ve dürüst kabul ederim. Kaldı ki bunu öyle kabul etmenin bize baştan itibaren yükleyeceği bir mükellefiyet de yok. Bizden bir beklentileri olduğunu da söylemiyorlar. O halde bekleyip görelim derim.
Bir derneğin arkadaş kulübü olarak da olsa kurulmasının bence bir sakıncası yok, arkadaşlar kendi aralarında dernekleşebilir veya aralarına, arkadaş olarak kabul edecekleri kişileri alabilirler. Bu kendi bilecekleri bir şeydir. Ona da saygı duyarım. Tabii ki böyle bir dernek ancak kendi arkadaşlarından katkı beklemek hakkına sahip olur.

Tüm çizgiromanseverleri kucaklayacak, hitap edecek, etkinliklerde bulunacak bir dernek olursa bu çok sevindirici olur elbette.Hepimizin beklentisi böyle bir dernektir sanırım. Böyle bir iddiada olan dernek olur da bizden katkı beklerse doğal olarak senin sorduğun tüm sorulara cevap vermek zorundadır.
Selam ve saygılar sunuyorum sevgili zagorabi, iyi bayramlar dilerim...

1001roman

Yeni Üye
8 Kas 2010
10
2
Ben de her konuya Profesör gibi önyargısız yaklaştığım için önce Zagorabi'nin tezini çürüteyim.Kurulacak dernek bizim yan kuruluşumuz olacak olsa,ben niçin tüzük için sizin fikirlerinizi sorayım ? Derneği kurar geçer giderim.Değil mi :)
Derneğin resmi web sitesinde Türk Çizgi Roman tarihi ile ilgili ansiklopedik bilgiler yer alsa,konuya hakim arkadaşların makaleleri yer alsa,forum mantığında değil ama belirli konuları araştıran guruplar oluşturulsa nasıl olur ?Forumlarda,web sitelerinde ve akıllarda olan gerçek bilgiler tek bir yerde olsa iyi olmaz mı ?
Gelelim " taşra " konusuna.Bu kelimeye de,bu şekilde düşünmeye de şiddetle karşıyım. Dünyanın öbür ucuna " bir tık " ile ulaşabildiğimiz bu zamanda " taşra "da olmanın hiç bir şeye engel olamayacağını düşünüyorum.Bir kere önce şu konuda anlaşalım.Biz sadece çizgi roman'ın eskisi gibi bir rüzgar yakalamak üzere olduğunu düşünüp o'na göre projeler üretiyoruz.Dernek de bunlardan sadece biri.Böyle bir dernek daha önce kurulmuş olsa idi belki de çizgi roman 1000 kişi etafında dönen bir hobi olmazdı.Çizgi roman yayınlayan bir kaç firma okurlarla temas halinde olurdu ve daha hoş ve bir o kadar da ciddi işler yapılabilirdi.Biz hala bunun yapılabileceğini savunuyoruz.
Üyelik aidatı almayı düşünmüyorduk ama kanunen olmazmış o yüzden kişi başı aylık 10 TL
gibi sembolik bir ücret olacak her halde.Ama karşılığında her ay ciddi bir bülten verilecek.
Yazdıklarınızdan ve düşündüklerimizden oluşturduğumuz tüzük taslağını önümüzdeki günlerde yayınlayacağız.Ondan sonra daha somut şeyler için konuşabiliriz.
Planladığımız derneğin hiç bir siyasi düşüceye yakın olmadığını belirtiyor ve hepinize mutlu bayramlar diliyorum.
Fuat AKTÜRE

12 Şub 2010
15,006
543,642
Tartışmanın, farklı bakış açılarının dile getirilmesinin insanın ufkunu açtığına, başkalarını anlamaya çalışmanın insanların erdemini artırdığına, insanlar arasındaki yakınlaşmaya vesile olduğuna inanıyorum. Bu farklılıkları insanlığın zenginliği olarak kabul ediyorum. Düşüncenin silah, baskı ve dayatma kullanılmadıkça özgürce ifade edilmesinden yanayım. Her düşünceye katılmasam da saygı duymaya çalışıyorum.

Sayın Fuat Aktüre; önce bayramanızı kutluyor ve nice bayramlar diliyorum.Dernekle ilgili söylediklerinize katılıyorum. Üye olmayanların da tüzük çalışmaları için fikirlerini almak istemeniz çok olumlu. Bunun yararlı olacağını tahmin ediyorum.

İzninizle bu sürece, düşüncesini açıklayarak katılan zagorabi'ye bu çerçevede yaklaşılması gerekirken " fikrini çürütmek " sözcükleri şık olmadı. Bence sürece aktif katılması sebebiyle içten bir teşekkürü fazlasıyla hakediyor zagorabi.

Çok yerinde bir tespitle, kimseye sormadan derneği kurup geçebileceğinize işaret etmişsiniz haklı olarak. Sizin bu konuda çizgiromanseverlerin görüşlerine itibar etmenizi referansınız olarak kabul ediyorum. Çizgiroman için atılacak her olumlu adıma koşulsuz destek veriyor, başarılar diliyorum. Saygılarımla.

1001roman

Yeni Üye
8 Kas 2010
10
2
Sevgili Profesör,
Teşekkür etmekten dilim kurudu ama sizin için Zagorabi'ye ayrıca teşekkür edeyim.Şık kelimesine gelelim,birbirimizi tanımadığımız için iyi niyetle yazılan bir çok şey yanlış anlaşılabiliyor.Hetırlıyorum orta okuldaki münazaralarda birbirimizin söylediklerini çürütmek için uğraşırdık.( mesala siz bu noktada çürütmek yerine " şık " bir sözcük koyabilirsiniz :)
Forumunuzda baştan yazdıklarımda da görebileceğiniz gibi ortamı germemek ve yanlış anlaşılmamak için oldukça dikkatli yazıyorum yazılarımı ama yine de size göre " şık " olmayan kelimeler de olabiliyor :)
Gelin biz derneği konuşmaya devam edelim...
Fuat AKTÜRE

Not:Yukarıdaki yazı( teşekkür bölümü hariç )tanımadığım ama uslubunu çok beğendiğim Profesör nick'li beyefendiye takılmak için yazılmıştır.

silence

Süper Üye
26 Mar 2009
2,346
1,721
Sevgili 1001roman,

Benim bir teklifim daha olacak.Mümkünse TV ve radyo proğramları yapmalı.Çok ünlü kanallar olmasa da yerel kanallarda bu tür proğramlar yapılabilir.Şöyle otuz,kırk yıl önceki çizgi roman anılarının anlatıldığı proğramlar ne hoş olurdu.

bakunin

Admin
12 Mar 2009
6,304
49,801
NeverLand
".....mevcut durum hakkında biz İstanbul dışında yaşayanlar fikir sahibi olmadığımız için ikinci bir derneğe neden gerek görüldüğü ve bu ikinci derneğin nitelik ve niceliklerini öğrenmek istiyoruz....
...Tam bu nedenlerin sonucunda ise bilinçli bir şekilde faydalı olabilirmiyiz yoksa olamazmıyız...
...Sadece üye olmaktan öteye nasıl geçilebilir?
"...kurulacak olan derneği tanımak..."
...Kurulacak derneğin kurucuları kim?
...bir şirket yada kurumun organik yan kurumumu olacak yoksa tamamen bağımsızmı olacak bu kurulacak dernek?...

Tüm yorumlar bir rota çizmek anlamında ipuçları veriyor. Ben,
zagorabi'nin yorumlarından bazılarını iyi niyetine sığınırak kırpıştırdım biraz.
Bence doğru soruları sormak ortaya iyi bir ürün çıkartmak için çok gerekli.
Bu şekilde, geneli kapsayan daha verimli sonuçlara ulaşılabilir.
Doğru sorulara verilecek tatminkar cevaplar da projenin sağlam bir temeli olmasını sağlar.

Mevcut durum hakikatten de birkaç çr. dostunun bir araya gelerek oluşturduğu bir yapı gibi görünüyor. Keşke kurucuları da kendilerini anlatma şansı yakalamış olsalardı. Ama bir "arkadaş klübü" niteliğinden öteye gitmemiş olmasını görmekten de üzüntü duyduğumu belirtmeliyim. Sayın Fuat Aktüre tarafından başlatılan bu girişimin diğer oluşumdan en büyük farkı belki de daha genele hitap edecek olan bir proje niteliği taşıması. Daha önceden de çeşitli kereler belirttiğimiz gibi Türkiye çr.ının gelişimi için desteğimiz her zaman varolacaktır. Bu konuda tek hassas nokta yoksayıcı, dışlayıcı ve
"Ben yaptım oldu."
mantığının yer almadığı bir proje olmasıdır.

İnanıyorum ki zaman içerisinde kafalarda yer alan soru işaretleri de cevaplarını bulacak ve çr. dostlarının sahiplendiği bir yapı ortaya çıkacaktır.
Benim,diğer sorulardan ayrı olarak öğrenmek istediğim,dernek isminin varolan dernekle aynı ismi taşımasının hukuki bir sorun olması ve bunun nasıl aşılacağıdır.
Herkese iyi bayramlar ve çizgi roman dolu günler.

Aliaksandr

Aktif Üye
12 Ağu 2010
261
38
Sadece kurmakla iş bitmez...Ama istediğin kadar çalış çabala Türkiyedesin adamlar çizgi romana çocuk işi deyip beğenmiyor...Çizgi romanı bu kadar sevdikten sonra bu kadar hızlı derecede bırakıpta karşıtı olan vede üstüne dalga geçen başka millet varmı acaba?

12 Şub 2010
15,006
543,642
Sanıyorum konuşa konuşa ortak paydalarımızın ne kadar çok olduğunun farkına varacağız.Çizgiroman sevgimiz en önemli bileşke olacak.Elbette homojen değiliz ve farklı düşüncelerimiz olacak. Karşılıklı saygı ve birbirimizi anladığımız ölçüde özgür iradelerimizle mutlaka komşu, arkadaş, dost, dernek üyeliği ve pek çok şeyi keyifle paylaşacağız.Bir arada yaşama kültürünü özümseyeceğiz. Kırmak, dökmek o kadar kolay ki... Önemli olan yaratmak, yaşatmak, sürdürmek.

Sayın Fuat Aktüre; baştan itibaren konuya yaklaşımınızdaki cesur, iyi niyetli ve kararlı ve sabırlı yaklaşımınız gerçekten dikkat çekici ve saygıdeğer. Şahsen benim için yeterli ve kişisel desteğimi tereddütsüz veriyorum.

Kaptan Bakunin ustanın işaret etmiş olduğu " yoksayıcı, dışlayıcı, ben yaptım oldu mantığı " olmadığı yönündeki yönündeki temennisini önemsiyor ve paylaşıyorum.Öte yandan şu ana kadar Çizgi Diyarı'ndaki varlığınız bile derneğiniz için olumlu bir kanaat edinmem için yeterli görünüyor bence. Bu kanaatimin vermiş olduğu cesaret ile mevcut endişelerin giderilmesi için soru işaretlerinin açık, net bir şekilde cevaplanması gerektiğini söylesem bunu da sabır ve hoşgörüyle karşılayacağınıza inanıyorum.

Dernek ismine gelince sayın Aktüre; aynı isimde iki dernek olması mümkün değil. Sanırım siz de bunu biliyorsunuzdur.

En içten başarı dileklerimle, yürekten destek sözüyle selam ve saygılarımı sunuyorum.

1001roman

Yeni Üye
8 Kas 2010
10
2
Sizler yazdıkça doğru yerde olduğumu her defasında daha çok hissediyorum arkadaşlar.İki gündür " yeni dernekler yasası " nı okuyorum notlar alıyorum.Bayramdan sonra avukata verip son durumuna getirteceğim.O zaman tekrar konuşuruz.Dernek isminin aynı olması gerekmiyor bence..Varolan dernek " çizgi roman derneği " isminde,bizimki "çizgiromancılar " olabilir.Veya İçişleri bakanlığından izin alınıp " Türkiye Çizgiroman Derneği " ismi alınabilir.
TV programlarına gelince,TRT Türk haber müdürü Taşkın bey bayramdan önce beni canlı yayına davet etti fakat işlerim dolayısıyla gidemedim.Bayramdan sonra kendisi ile konuşup daha geniş katılımlı bir program için konuşacağım.Ayrıca diğer TV kanallarında da bir çok tanıdık var.Dernekleştikten sonra program için konuşabiliriz.Kültür bakanımızın ve bakanlığın bu konuya olan ilgisini daha önce belirtmiştim zaten.Sanırım iyi şeyler olacak.
Bu arada,dernekler yasasında " temsilcilik " diye bir konu var.Çeşitli şehirlerde kişi bazında temsilcilikler verilebileceğini düşünüyorum.

zagorabi

Aktif Üye
28 Ağu 2010
230
332
............ mevcut durum hakkında biz İstanbul dışında yaşayanlar fikir sahibi olmadığımız için ikinci bir derneğe neden gerek görüldüğü ve bu ikinci derneğin nitelik ve niceliklerini öğrenmek istiyoruz yada ben istiyorum en azından. Tam bu nedenlerin sonucunda ise bilinçli bir şekilde faydalı olabilirmiyiz yoksa olamazmıyız diye kendimizin kanaatine göre hareket etmemiz gerektiğini söylüyorum.

Sadece üye olmaktan öteye nasıl geçilebilir? ben bunu soruyorum ve bunun yolunun ilk önce var olan dernek ve kurulacak olan derneği tanımaktan geçtiğini düşünüyorum.
Ahh okumadan anlamalar ve anlamadan cevap yazmalar olmasa daha da iyi anlaşacağız sanırım. Yukarıda ki alıntı yaptığım satırları tekrar okuyacak olursak benim bir önerme yapmadığım ortaya çıkar ve ortada önerme yoksa benim bir görüşümde yok demektir ve olmayan bir şeye nasılda katılınır yada katılınılamaz varın siz sorgulayın artık.

Çok basit bir şekilde soruyorum ve diyorum ki sesiz çoğunluk olan biz İstanbul dışında yaşayan kişiler hem konudan hemde konuya sahip olan kişi ve kurumlardan bi haberiz. Ne şu andaki derneği nede kurulacak olan derneği tanımadığımızı beyan ediyorum sevgili bakunin sorularımı maddeler halinde yazarak sanırım biraz daha sade ve net ifade ederek anlatabilmiştir. Sevgili porfesör'ün ilk başta biat etmek gibi algılanan saf desteğini açarak ve aynı şekilde gayet saf bir şekilde aklımıza takılan soruların bir kısmını örnek olarak yazarak bilgi almak istememiz kadar doğal bir şey olamaz.

Kelimelere takılmak yerine içerisindeki anlamlara vakıf olup mevcut hasbihali daha verimli hale koymak adına; burada ortaya konan her türlü beyan'ın kişisel gibi algılanması yanlıştır, ortada kişisel olarak duran tek kişi Sayın Fuat Aktüre'dir ve onun dışında yazılanlar ve beyanlar sadece sanal tiradlardır unutmayalım. Ancak bu sanal ortamdan gerçek hayata geçebilmek içinde biz konuya vakıf olmayanlar özetle:

1- Kurucuları,
2- Derneğin nitelik ve niceliğini
3- Misyon'unu vb. bir çok detayı bilmek istemekteyiz.

Eğer bu derneğe bizlerde bir şekilde davet ediliyorsak doğal olarak neyin içinde nasıl bir şekilde yer alacağımızı da bilmek zorundayız. Dikkat edilecek olursa şu ana kadar ben sadece var olan ve var olması öngörülen dernekler ve çevresindeki kişiler ve kurumlar vb. hakkında bilgi talebinde bulundum ve bu talebimin şeşitli şekillerde bir ard niyet yada benzeri istemler olduğu yönündeki imalar ve ifadeler hicap duymama yol açtı.

Gelelim illa öneri bekleyen arkadaşlar için bir kaç madde ile konuya girmeye:
1- Daha önce bir arkadaşımızın da yazdığı gibi Convention için biri İstanbul olmak üzere farklı bir Anadolu şehri uygundur ve genel olarak İstanbul dışı çok zor ve imkansız olsada başarılabilir.
2- Temsilcilik kaçınılmaz olacaktır fakat temsilcilerin aktif olabilmesi için onlara da altyapıdan ve imkanlardan faydalanma fırsatı tanıyan bir yapılanma olmalıdır.
3- Parayı verenin düdüğü çaldığı bir Dünya da yaşadığımız gerçeği ile derneğin düdüğü nasıl ötecek kaygısının her daim giderilmesi gereken bir sorun olarak önlerinde durduğunu mevcut kurucular dahil tüm yönetim unutmamalıdır. Buradan hareketle temsilcilerin bir şekilde yönetimde yer alması özellikle ileride çok faydalı olacaktır.
4- Gezici sergiler, gezici atölyeler, İstanbul dışında ki kişilerin bu süreç içerisine dahil edilmesi için kitap sahaf ihaleleri vb. etkinliklerin tüm Anadolu şehirlerine yaygınlaştırılması vb. tüm etkinliklerin İsyanbula şıkıştırılmadan yapılması ve bunun bir takvime bağlanması.
5- Şu ana kadar öne sürülen tüm bu özelliklerin ve aktivasyonların çok büyük maddiyat gerektirdiği bir aşikardır, sadece İstanbulda bir Convention düzenlemek bile başlı başına bir maddi külfettir, derneği finanse edenlerin yada finanse edeceklerini beyan edenlerin bu maddi külfetten haberleri olmamasını düşünmek doğru olmamakla birlikte ortada ciddi bir maddi portföyün olması ve yönetilmesinin özeti bu dönemde yapılmalıdır. Örneğin: yurt dışından yada içerisinden getirilecek bir kişinin konaklaması ve diğer masraflarının karşılanması bile başlı başına bir iş ve maddi güç demektir, birde bunu Convention gibi daha detaylı bir aktivite için hesaplayın artık.
6- Dernekler yasası gereği olarak; derneğin herşeyinden üyeler de sorumlu olduklarına göre özellikle İstanbul dışında ki arkadaşlarımızın bir çok konuda çok hassas düşüneceklerini unutmadan hareket etmekte fayda var.
7- Keza aynı şekilde dernekler yasası ve vergi yasaları gereği olarak derneklere yapılan bağışların vergiden düşülemedi unutulmadan senede iki defa Convention düzenlemek, bir kaç defa etkinlik düzenlemek olarak anılan etkinliklerin ciddi maddi desteğinin bağışçılar/destekleyenler vs. için her zaman sorun olduğunu bilerek bu konu nasıl aşılacaktır? (gene soru oldu ama artık kusura bakmayın)

Not: sevgili profesör endişe lafının pek yerinde olmadığını ve başkalarının adına düşünce geliştirip onlar adına tiradlar yazmanın doğru olmadığını sanırım anlamış olman gerekir. Lütfen benim adıma yazma teşekkür ederim ve tekrar iyi bayramlar dilerim.

1001roman

Yeni Üye
8 Kas 2010
10
2
Önce kurulmuş olan dernek ile ilgili bilgiyi vereyim.Daha önce de söylediğim gibi dernek kurucularının asli işleri habilerine( ve dernek çalışmalarına )gereken zamanı bırakmadığından bir yılı geçtiği halde yapmak istediklerini projeden ileri götüremediler.
Biz de " çizgi roman günleri " etkinlikleri ile sağladığımız rüzgarı bir adım ileri götürmek için yeni bir dernek kurulmasını gündeme getirdik.
Derneğin başkan ve kurucu üyelerini önümüzdeki hafta açıklayacağız.Kurucuların tümü çizgi roman ortak paydasında buluşan ve seçilecek konularda aktif olacak arkadaşlar.
Derneğin misyonu zaten belli.Çizgi romanı bir basamak yukarıya taşımak.Bunun için gerekecek tüm aktiviteler ve çalışmalar yapılacak.
Taşra'da oturan arkadaşlar bir çok şekilde yardımcı olabilirler.Bilgi paylaşımından,temsilciliğe kadar yapılabilecek bir çok şey var.Sırası gelince bunları hep beraber konuşuruz.tabi bu arada yazıştığımız arkadaşların mesleklerini bilmiyorum. Öğrenebilirsem fikir yürütebilirim.
Sevgili Zagorabi,isterseniz şimdilik izlemekle yetinin,biraz yol aldıktan sonra tekrar konuşuruz.Tüm fikirlerinizi ciddiye alacağımızdan emin olabilirsiniz.Bizleri kişisel anlamda tanımadığınız için doğal şüpheleriniz olacaktır.
Bu arada dernek lokali için çok güzel bir yeri hemen hemen tuttuğumuzu açıklayabilirim.
Şimdilik hoşçakalın

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,945
denize sıfır
güzel sonuçlar çıkacağına eminim endişe edecek bir durum görmüyorum zorla bizi çeken yok ilgimizi çekmezse bakmayız olur biter..kendi adıma oluşumu destekliyorum..kolaylıklar dilerim..