Ödüllü Çizgi Roman Senaryosu Yarışması

Ödüllü Çizgi Roman Senaryosu Yarışması

Çizgi Duyurular

Like Tree229Likes

Yeni Konu aç Cevapla

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 13.Ağustos.2015, 12:17   #31
Onursal Üye
Çizgi Roman Ustası

R.Türkmen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 61581
•Rep Seviyesi :
R.Türkmen has a reputation beyond reputeR.Türkmen has a reputation beyond reputeR.Türkmen has a reputation beyond reputeR.Türkmen has a reputation beyond reputeR.Türkmen has a reputation beyond reputeR.Türkmen has a reputation beyond reputeR.Türkmen has a reputation beyond reputeR.Türkmen has a reputation beyond reputeR.Türkmen has a reputation beyond reputeR.Türkmen has a reputation beyond reputeR.Türkmen has a reputation beyond repute
Senaryo örneği konusunda naçizane benim de bir katkım olsun.
Senaryo yazmadan önce senaryo yazım tekniklerinin öğrenilmesi gerekiyor. Hikâye yazımı ayrı, senaristlik ayrı şeyler..
Tavsiyem senaryonun kendi içinde bir matematiği olsun. Entrikalar, intikam ve aşk olmazsa olmazıdır bu işin. Tabi mizah ve dram da... Ve çok iyi bir kötünüz olması lazım.
Bir de senaryonun başına ilgi çekecek ve neredeyse tüm hikayeyi özetleyecek bir girişin eklenmesini salık veririm.

‘En iyi yol, bildiğin yoldur’ derler ya hani; ben de 1993 yılında yazdığım (şimdiye kadar hiç bir yerde paylaşmadım) bir Afşin Bey senaryosundan 3 sayfa paylaşarak kendi yöntemim hakkında fikir vereyim.

Bu senaryoyu 13. Sayfaya kadar çizmiştim. 14. Sayfadan itibaren yazı olarak aşağıda 1. Kare, 2. 3. ... diye devam ediyor.

Senaryonun çizdiğim örnek 2 sayfası... (Ön sayfalardan)

O yıllarda bu işe çok hevesliydim. Şimdiki hevesli gençlere belki böylece bir faydamız dokunur.

13. Sayfadan sonrası aşağıdaki şekilde yazı olarak devam ediyor. Yaklaşık 120 sayfalık bir maceraydı.

Bu şekilde devam ediyor.

Konu R.Türkmen tarafından (14.Ağustos.2015 Saat 15:37 ) değiştirilmiştir.
R.Türkmen isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 13.Ağustos.2015, 22:59   #32
Süper Üye

albay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 136019
•Rep Seviyesi :
albay has a reputation beyond reputealbay has a reputation beyond reputealbay has a reputation beyond reputealbay has a reputation beyond reputealbay has a reputation beyond reputealbay has a reputation beyond reputealbay has a reputation beyond reputealbay has a reputation beyond reputealbay has a reputation beyond reputealbay has a reputation beyond reputealbay has a reputation beyond repute
valla yalan yok, ödül cazip duruyor. ben katılacağım. ama daha yeni gördüm ilanı. nasıl gözümden kaçmış. sürede az kalmış ama yapmaya çalışacağım birşeyler. inşallah ödül benim olacak
KARAOĞLAN, profesör ve gandor08 bunu beğendi.
albay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 13.Ağustos.2015, 23:59   #33
Süper Üye

•Rep Seviyesi :
albay has a reputation beyond reputealbay has a reputation beyond reputealbay has a reputation beyond reputealbay has a reputation beyond reputealbay has a reputation beyond reputealbay has a reputation beyond reputealbay has a reputation beyond reputealbay has a reputation beyond reputealbay has a reputation beyond reputealbay has a reputation beyond reputealbay has a reputation beyond repute
arkadaşlar çok süper bir hikaye buldum. kafamda kurgusunu yaptım, yazmaya da başladım. ama biraz +18 imsi duruyor. çok değilde yer yer sanki az biraz var gibi. sorun olurmu ? ama ben çok beğendim onuda söyleyim
atilkurt, KARAOĞLAN ve profesör bunu beğendi.
albay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 14.Ağustos.2015, 14:57   #34
Yönetici

direnc11 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1049687
•Rep Seviyesi :
direnc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond repute
Alıntı: R.Türkmen´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yarışmaya katılım nasıl acaba? Maceralar yazılıp akın etmeye başladı mı?
Son durum hakkında biraz bilgi verilebilir mi?

Katılımın yoğun olmasını ve geleneksel hale getirilip her yıl artarak devam etmesini diliyorum.

Senaryolar gelmeye başladı üstadım. Muhtemelen son teslim tarihi olan 25 Ağustos'a doğru yoğunlaşacaktır.
direnc11 isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 14.Ağustos.2015, 19:03   #35
Kıdemli Üye

Mehmet Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 10117
•Rep Seviyesi :
Mehmet Kurt has a reputation beyond reputeMehmet Kurt has a reputation beyond reputeMehmet Kurt has a reputation beyond reputeMehmet Kurt has a reputation beyond reputeMehmet Kurt has a reputation beyond reputeMehmet Kurt has a reputation beyond reputeMehmet Kurt has a reputation beyond reputeMehmet Kurt has a reputation beyond reputeMehmet Kurt has a reputation beyond reputeMehmet Kurt has a reputation beyond reputeMehmet Kurt has a reputation beyond repute
arkadaşlar benim güzel bir senaryo hakkındaki, fikirlerim şöyle; senaryo yazarının öncelikle anlatım kabiliyetinin iyi olması ve merak uyandırıcı, iyi betimleme yapabilmesi gerekiyor.. maceraya başlarken ilgi çekici bir konu veya bir kaç konu tasarlayıp, o konuları, akıcı bir üslupla anlatıma dökerek, maharetli bir şekilde yayması ve kurgulaması gerekiyor, birde o maceranın örgüsüne aksiyonla birlikte, entrika, esrar veya gizem dolu bir konu veya kurgu katarsa o macerayı daha merak uyandırıcı ve etkileyici bir vaziyete getirmiş olur derim..
lenard, KARAOĞLAN ve profesör bunu beğendi.

Konu Mehmet Kurt tarafından (14.Ağustos.2015 Saat 19:10 ) değiştirilmiştir.
Mehmet Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 18.Ağustos.2015, 23:54   #36
Yönetici

direnc11 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1049687
•Rep Seviyesi :
direnc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond reputedirenc11 has a reputation beyond repute
Senaryolar gelmeye devam ediyor. Artık son bir haftanın içerisindeyiz. Bir kez daha konuyu güncellemiş olalım.
direnc11 isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 27.Ağustos.2015, 10:48   #37

profesör - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 2697659
•Rep Seviyesi :
profesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond repute
Yarışmaya katılım süresi dün sona erdi dostlar

Değerlendirme süreci başladı

Katılan tüm dostlara teşekkür ediyor, başarılar diliyoruz
ertuğrul, direnc11, savok ve 4 kişi bunu beğendi.
profesör isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 27.Ağustos.2015, 18:05   #38
Süper Üye

•Rep Seviyesi :
Alıntı: profesör´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yarışmaya katılım süresi dün sona erdi dostlar

Değerlendirme süreci başladı

Katılan tüm dostlara teşekkür ediyor, başarılar diliyoruz

birinci olan eseri hemen paylaşacak mısınız üstat. valla okumak isterdim,kim yapmış, nasıl yapmış ,ne yazmış. nasıl yazmış?.. en azından bir fikir olur. birinci olacak eseri senaryo haliyle merak ediyorum
KARAOĞLAN ve profesör bunu beğendi.
Alt 27.Ağustos.2015, 21:24   #39
Onursal Üye
Çizgi Roman Ustası

Hakan Alpin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 125673
•Rep Seviyesi :
Hakan Alpin has a reputation beyond reputeHakan Alpin has a reputation beyond reputeHakan Alpin has a reputation beyond reputeHakan Alpin has a reputation beyond reputeHakan Alpin has a reputation beyond reputeHakan Alpin has a reputation beyond reputeHakan Alpin has a reputation beyond reputeHakan Alpin has a reputation beyond reputeHakan Alpin has a reputation beyond reputeHakan Alpin has a reputation beyond reputeHakan Alpin has a reputation beyond repute
Maalesef ülkemizde çizgiroman eski popülaritesinde ve maddi getirisinde olmadığı için, bırakın çizgiroman senaristliğini, ressamlığı bile eskisi kadar maddi olanak sağlamadığı için bu kulvar "olması gerektiği gibi" olamamıştır hiçbir zaman.. bundan sonra da çok zor.. bu sebeple çizgiroman senaryosu yazan, yazmaya gayret edenlerin böyle destekleyici yarışmalarla ve teşvik edici etkinliklerle ortaya çıkartılmasını Türk Çizgiromancılığı adına çok önemli bir hizmet olarak görüyorum.. Düzenleyen arkadaşların eline sağlık, tüm katılımcı da şimdiden kutluyorum
Hakan Alpin isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 29.Ağustos.2015, 00:10   #40
Yeni Üye

Feroand - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 10
•Rep Seviyesi :
Feroand is on a distinguished road
Selamlar olsun buradaki ve burada olamadığı halde yarışmayla ilgilenen herkese.

Yarışma katılımlarında, genelge, başvuru mailine bir cevap gönderilir "eseriniz elimize ulaşmıştır" temasında... Bu sefer öyle bir geri dönüş olmadı benim gönderime. Bu normal mi?

Değerlendirme sürecindeki herkese kolaylıklar dilerim. Sadece ben ve ortağım 8960 kelimelik bir senaryo gönderdik... Okuması zahmetli olacak. Bir öykü okumaya hiç benzemiyor sonuçta...
Feroand isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Seçenekler
Stil