Posta Arabası Dergisi Hakkında...

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,845
137,149
IMG_0003.jpg
IMG_0004.jpg

IMG_0005.jpg
IMG_0006.jpg

Dergiyi dün gördüm ve beğendim.
Sizinle paylaşmak istedim.
1. sayısı doyurucu olmuş.
Yakında 2. sayısı çıkacak.
İçerik ve 2. sayının kapağını bilgelendirmek için resimlerini koydum.
Tek problem Kadıköy haricinde hiç bir yerde bulunulmaması.:(
Allah bahtını açık etsin.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,664
Kasımpaşa
Öncelikle Fanzin nedir kısa bir bilgi:
"Vikipedi'den alınmıştır."
Fanzin, İngilizce FANatic ve magaZINE kelimelerinin kısaltılmasıyla oluşturulan finansal kaynaklardan ve hiyerarşik yapılardan uzak alternatif bir basılı materyeldir. Farklı yöntemlerle çoğaltılan örnekleri olmakla beraber genellikle fotokopi aracılığı ile çoğaltılarak, satış amacı güdülmeden dağıtılan yayınlardır. Dergiden (Süreli yayınlardan) ayrı olarak, süresi belirsiz olarak çıkar ve daha amatörce hazırlanır.

Türkçede "Fanzin" olarak kullanılan "fanzine", genelde belirli bir konu üzerine işlenen yapıtlardan (yazı, resim, fotoğraf, karikatür, vb.) oluştuğu gibi, değişik ve çeşitli konuların yapıtlarının da bir araya gelmesiyle oluşabilir. Her türlü materyal kullanılarak oluşturulabilen fanzinler tek sayfalık olabileceği gibi birbirine zımbalanmış, iğnelenmiş çok sayıda sayfadan da oluşabilir. Geleneksel olarak el yazısı, daktilo, kolaj, çizim gibi farklı elementlerden oluşur.

F.Akture

Süper Üye
25 Mar 2015
14
104
Hepinize teşekkür ederim. Derginin sizler gibi 9. sanata gönül vermiş kişiler tarafından beğenilmesi bizim için bir madalyadır.
Eksik ve hatalarına rağmen bir boşluğu dolduracağına inandığım bir dergi oldu. Şu anda ikinci sayı hazırlanıyor, hiç merak etmeyin Allah sağlık verdikçe de yayınlanacak. 3.-4. sayıdan itibaren ulusal yayın ağında dağıtılacağını umuyorum. Amatör profesyonel tüm yazı çizgilerinizi bekliyorum.
Sevgiler

uzung

Yönetici
Yönetici
14 Ağu 2009
3,396
26,113
İstanbul
Dergiyi edinemedim ama akşam göz atma fırsatım oldu. Dolu dolu bir dergi olmuş.
Devam sayılarına ulaşma şansı bulabilecek olmamız çok güzel.
Bahtının açık olmasını dilerim.

12 Şub 2010
15,006
543,776
Biraz geç edindim ama derhal su gibi okudum
Özlem duyduğumuz, dopdolu, nitelikli ve çizgi roman sevgisinin güzel bir yansıması olmuş Posta Arabası
Sayın Fuat Aktüre'yi tebrik ediyorum
Çizgi roman dünyamıza çok değerli katkılarının devam edeceği müjdesini de dostlarla paylaşmak istiyorum
Sayın Fuat Aktüre sadece bir yayıncı değil, gerçek bir çizgi roman sever
Yani bizden biri

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,324
Öncelikle Fanzin nedir kısa bir bilgi:
"Vikipedi'den alınmıştır."
Fanzin, İngilizce FANatic ve magaZINE kelimelerinin kısaltılmasıyla oluşturulan finansal kaynaklardan ve hiyerarşik yapılardan uzak alternatif bir basılı materyeldir. Farklı yöntemlerle çoğaltılan örnekleri olmakla beraber genellikle fotokopi aracılığı ile çoğaltılarak, satış amacı güdülmeden dağıtılan yayınlardır. Dergiden (Süreli yayınlardan) ayrı olarak, süresi belirsiz olarak çıkar ve daha amatörce hazırlanır.

Türkçede "Fanzin" olarak kullanılan "fanzine", genelde belirli bir konu üzerine işlenen yapıtlardan (yazı, resim, fotoğraf, karikatür, vb.) oluştuğu gibi, değişik ve çeşitli konuların yapıtlarının da bir araya gelmesiyle oluşabilir. Her türlü materyal kullanılarak oluşturulabilen fanzinler tek sayfalık olabileceği gibi birbirine zımbalanmış, iğnelenmiş çok sayıda sayfadan da oluşabilir. Geleneksel olarak el yazısı, daktilo, kolaj, çizim gibi farklı elementlerden oluşur.

Kalp kalbe karşıymış derler ya, ne kadar doğru. Belli bir zaman geçtikten sonra artık ÇD müdavimlerinin düşünme tarzları da aynı frekansa gelebiliyor. Tam bu sabah aşağıdaki yazıyı hazırlayıp dün dikkatimi çeken bu konunun altına eklemeyi düşünürken sevgili "savok" üstadın aynı doğrultudaki yazısını konunun altında gördüm. Yine de benim yazıyı ekliyorum (son satır fazlasıyla)

"Fanzin"in ne demek olduğu hayal meyal aklımda kalmış, ama bir kez daha kaynaklara bakayım dedim, şunlar yazıyordu: "Fanzin FANatik ve magaZİN söcüklerinin birleşiminden türtilmiş bir kelimeymiş. Belli bir kültürel olgunun (buradaki örnekte çizgi roman oluyor) hayranları tarafından yine başka hayranlar için profesyonelce olmasına bakılmaksızın hazırlanmış gayrıresmi derleme yayınlarmış. Bu türeme sözcük ta 1940'ta tedavüle girmiş. Tek sayfa olabildiği gibi normal dergilerin kalınlığında da olabilen ve kısıtlı dağıtılan bu yayınlar ücretsiz oluyormuş, tek tük de posta masrafı karşılığında dağıtılıyorlarmış.

Kısacası dergiyi tarayıp ÇD'nda link vermenin bir sakıncası görülmüyor gibi. Siz ne dersiniz?"

Bilgilendirme için teşekkürler "ertuğrul" üstadım.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,620
hiçbiryerde :)
Çok zengin içerikli bir dergi olmuş.
Tebrik ederim emeği geçenleri.
Haluk Yücesoy ve İlker Genç "teşekkür"
edilenler listesinde, bundan da gurur duydum
(Bizim milletin kötü huyu, dergide inanılmaz
güzel çizgiler var, mutlaka edinilmesi lazım,
bense kendimize pay çıkarıyorum hemen:9 ).

Şimdi derginin çok okunması, yeni sayılarının
çıkabilmesi, yaşaması gereken zaman; yerli ve
yabancı birçok çizeri, çizgi romanı tanımamız,
zenginleşmemiz için bu dergilerin de olması lazım...

F.Akture

Süper Üye
25 Mar 2015
14
104
Selamlar
Scanfan nickli üyeye yanıttır.
,,,Kısacası dergiyi tarayıp ÇD'nda link vermenin bir sakıncası görülmüyor gibi. Siz ne dersiniz?",,,
Derginin kendi kendini finanse edebilmesi, uzun süreli olmasına yarayacaktır. Bu sebeple daha satıştayken taranması ( zaten buna gerek yok ben veririm ) satın alanlar için de moral bozucu olacaktır.
Sadece 300 adet basılan ve basılacak olan Posta Arabasına biraz şans vermeniz gerekmektedir. Benim planım, üçüncü sayı yayınlandığında birinci sayıyı İssuu' ya koymak ve yavaş yavaş bir arşiv oluşturmaktır. İlla da satın almak istemiyorum taransın diyeniniz varsa dergiyi kendisine ücretsiz göndermeye hazırım.
Umarım derdimi anlatabilmişimdir...

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,324
Selamlar
Scanfan nickli üyeye yanıttır.
,,,Kısacası dergiyi tarayıp ÇD'nda link vermenin bir sakıncası görülmüyor gibi. Siz ne dersiniz?",,,
Derginin kendi kendini finanse edebilmesi, uzun süreli olmasına yarayacaktır. Bu sebeple daha satıştayken taranması ( zaten buna gerek yok ben veririm ) satın alanlar için de moral bozucu olacaktır.
Sadece 300 adet basılan ve basılacak olan Posta Arabasına biraz şans vermeniz gerekmektedir. Benim planım, üçüncü sayı yayınlandığında birinci sayıyı İssuu' ya koymak ve yavaş yavaş bir arşiv oluşturmaktır. İlla da satın almak istemiyorum taransın diyeniniz varsa dergiyi kendisine ücretsiz göndermeye hazırım.
Umarım derdimi anlatabilmişimdir...

Sayın "Fuat Aktüre", Çizgi Diyarı'nın satışta olan dergilerin paylaşılmaması gibi bir centilmenlik kuralı var zaten. Hattâ yayınlar piyasaya çıktıktan ancak birkaç yıl sonra burada paylaşılabiliyor hatırladığım kadarı ile. Ben "Posta Arabası"nı hemen tarayıp paylaşalım demedim, bu zaten ÇD kurallarına aykırı, üstelik de yeni piyasaya çıkmış bir ilk sayıyı paylaşmak külliyen yasaktır. "Fanzin" sözcüğü üzerinden bir bilgilendirme ve fikir teatisi yapıldı sadece. Ben de dahil çoğumuz genelde fanzin kavramına pek aşina değiliz. Benim şahsen takip ettiğim bir fanzin yok. Wikipedia gibi ansiklopedilerden ve sağdan soldan edindiğimiz bilgilere göre fanzinlerin ücretsiz dağıtıldığı gibi bir genel kanı var. Belki ÇD'nda tanıtılırsa daha geniş kitlelerce benimsenir diye düşündüm. Zaten değerli ÇD yöneticileri bu tür yayınlara eskiden beri büyük değer ve destek veriyorlar. Umarım doyurucu olduğunu tahmin ettiğim yayınınız çok daha iyi yerlere ulaşır, belki ileride fanzin adı da kaldırılarak derginin kalıcı yayınlar arasındaki yerini alması da sağlanır. "9. Sanat"ın Türkiye'de sizler gibi fedakar insanlar sayesinde ayakta durduğunu biliyorum. Başarılarınızın devamını dilerim.

Son düzenleme: