Malazgirt 1071-Sultan Alparslan ve Afşin Bey-Ramazan Türkmen

Önder Çakı

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
5 Ağu 2012
263
1,722

MALAZGİRT 1071
SULTAN ALPARSLAN VE AFŞİN BEY

2lu53e1.jpg

Kitabı, alıp incelemeye başladığımda içimi büyük bir heyecan sardı. Çünkü,yıllardan beri özlemini
duyduğum tarihimiz ile ilgili,köklerimizi, özümüzü işleyen bizden bir çizgiroman vardı ellerimin arasında.
Geçmiş yıllar da yayınlananların tümünü defalarca okumuştuk ; Karaoğlan,Malkoçoğlu,Tarkan,Kara Murat,
Tolga ….. gibi bizden bir hikaye ve kahramana çok açız artık. Malesef, çocuklarımız, gençlerimiz bizim
kadar şanslı değiller bu konuda.Halbuki çizgiroman ile şanlı tarihimizi sevdirmek, okutmak çok daha kolay.

308bf4j.jpg
o9pifc.jpg

Afşin bey’in gerçek tarihimizden bir albümde gün yüzüne çıkış hikayesi de bu kitap ile başlıyor.
Yolu açık olsun,ömrü uzun olsun.İhtiyacımız olan bizden bu tarzın özcülerinden olsun.
Sırtında numaralandırılmış,birbirini takip eden albümleri kütüphaneleri doldursun,aslına uygun dizileri,
filmleri çekilsin. Ama,tüketilmesin.. Yaşatılsın. Öğretilsin, özendirilsin..

66vzpe.jpg
244rugz.jpg

Sayfalarını çevirmeye başladığımda içeriğin büyük bir araştırma ile hazırlandığını fark ettim.
Sahneler,olaylar ve tarihler,kıyafetler,silahların detayları.Hatta,yazıda ki dilden,alıntılara kadar
titizlik, bariz olarak hissediliyordu.

28qzzls.jpg
25zgdup.jpg

Ramazan TÜRKMEN’in sahne kompozisyonları,sağlam bileği,güçlü kalemi ve akıl dolu
geçişleri ile bitmesini istemediğim kadar sürükleyici ve doyurucu bir albüm olmuş.
Albümün, sonuna eklenen sayfalarda;işlenilen konunun gerçeğe daha yakın olması için,
yapılan araştırmaların sonucunda çıkan çok etkileyici ayrıntılar ve çizimleri var.
Kısacası, bu albümde, Mert,korkusuz, akıllı,adaletli,güçlü TÜRK’lerin gerçek hikayesi var.
Bu albümde,çizgiromanı,çizmeyi çok seven Ramazan TÜRKMEN’in mütevazi kişiliği
altında ki büyüklüğü var,ustalığı var..

e70zsx.jpg

Bu tarzın,bu albüm ile tekrar ateş almasını ve yangına dönüşmesini diliyorum…

Önder ÇAKI
23.03.2015

Son düzenleme:

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,847
136,875

İçimizden,bizden biri Ramazan Türkmen.
Çizimlerinin ve konusunun mükemmel olduğu eser.
Bu tür eserlere çok ihtiyacımız var.
Umarım bahtı açık olur.
Allah nice çizgi romanlar çizmeyi nasip etsin.
Bize de okumayı nasip etsin.
Tüm dostlara, okumalarını tavsiye ederim.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,482
Abi kitap çıktı mı? satışta mı?

Okumak lazım ve sayın Önder beyin dediği gibi umarım bu ateş canlanır.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Çok başarılı olacağına inanıyorum, çünkü çok iyi...
Çizgi Diyarı üyesi olsun olmasın tüm dostlar bu çizgilerin doğuşuna, gelişimine, evrilmesine, serpilmesine nihayet insanlara sunulmasına birebir şahitler...
Tarihsel romanlar muhakkak ilgi görürler, ancak kalıcı olmaları sırtını dayadıkları hikayenin sağlamlığına, gerçeklerle örtüşmesine ve senaryonun tutarlılığına bağlıdır. Çizgi romanda ise bütün bunların yanında bir kez bakmakla yetinemeyeceğiniz güzellikte çizgilerin yanında senaryoya ve okuyucunun muhayyilesinde yarattığı karakterlere uygun kahramanların yaratılması gerekmektedir.
İşte bu çizgi roman bütün bunları biraraya getiriyor.
Ve kendimi bu süreçte izleyici olarak bile bulmaktan büyük keyif duyuyorum.
Yine sevgili Ramazan TÜRKMEN'in mütevazi kişiliğinin aksine sıradışı güzel sanatçılığını kutluyorum.
Başarılı olacağımıza inanıyorum.
Sevgili dostum, bütün iyi dileklerim seninle..

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,726
25,910
ordu-turkey
Bende bizzat birçok çalışmasının eskizlerini izlediğim abimin çizimlerini beğeniyorum.Olanağım olduğunda bu kitabını satın alacağım da çünkü böyle değerlerimizi desteklemek lazımdır.

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,043
20,204
Kamlançu
Türk çizgi romanının en büyük eksiği şüphesiz ki senaryodaki derinlik ve kurgunun yetersiz olmasıdır. Backroundu sağlam eserler yıllarca okundu, sevildi, tüketildi. Yeni bir şeyler üretirken artık sadece kuru hikaye ve yakışıklı, kaslı olmanın yetmediği görülüyor. Savaş beyin ifade ettiği üzere Afşin Bey'in doğuşunu, gelişimini evre evre gördük, şahit olduk. Artık sıradan kahramanların değil, arka planında derin bir olay örgüsünün olduğu çizgi romanlar dönemi ve Afşin Bey'in de bu kahramanlardan birisi olmasını umuyorum. İnşallah kısa zamanda iki kapak arasında bu çizgi romanı okuma şansına ereriz. Ramazan beye çalışmalarında başarılar diliyorum.

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Görmüşken hemen yazayım istedim.:)
Kitap baskı aşamasında. Müjdeli haberi buradan Haluk abinin vermesini çok istiyorum.

Sevgili Önder'e çok teşekkür ediyorum. Kitabın bir numunesini İstanbul'da Diyar'ın yıldönümü etkinliğinde görmüş, kendisine imzalamıştım.
Önder benim çok iyi bir arkadaşım ve dostumdur.
Gerçek bir çizgi romancı ve sanatseverdir. Sanata, sanatçıya kıymet verir, hissettirir.
Elit bir okuyucudur ve bu işi bilen biridir. Kendisine her daim değer vermişimdir ve dinlemişimdir.
Kitabımla ilgili duygu ve düşüncelerini yazması, heyecanlandığını ve özlemini duyduğu bir eser olduğunu ifade etmesi beni ziyadesiyle mutlu etmiştir. Sağ olsun var olsun.

Ayrıca başından beri destek olan, yardım eden, yüreklendiren tüm arkadaşlarıma ve siz değerli dostlarıma da teşekkür ediyorum.
Savok, Profesör, Ertuğrul, Gandor, Serdary, Shoryuken, Palio, Melih41 ve adını sayamadığım tüm diğer dostlara bütün iyi dilekleri için müteşekkirim.

Şunu da belirtmek isterim ki; Suat YALAZ, Ersin BURAK, Ragıp DERİN, Talat GÜRELİ, Aslan ŞÜKÜR gibi bütün öncü üstatların ve çizgi roman severlerin şahsıma göstermiş oldukları ilgi ve alaka benim için ayrı bir şeref ve övünç kaynağı olmuştur.
Bu olumlu dönüşlerle çalışmalarıma sahip çıkılması bana yenilerini yapma gücü vermiştir.
Allah'ın izniyle yenilerini de yapacağım.

Selam ve sevgilerimle...

Son düzenleme:

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
1,998
11,871
Hemen hemen hepimiz Afşin Bey'in yatarım sürecindeki sancılara, çabalara, üzerine titrenerek nasıl daha kaliteli iş sunabiliriz endişelerine, hatta küçük örnekler paylaşarak olası okuyucu kitlesiyle interaktif bir etkileşime girilmesine -ki bu anlamda herhalde ülkemizde de ilk örneği oluşturuyor- şahit olduk.

Malesef umutla yola çıkılan her projenin sonuç alamadığı bir yayın dünyamız var. Yayıncılar sağlamcı, okuyucu kitlesi hazır ürünlere yönelmeyi ticari başarının garantisi olan bir tutum olarak belirlemişler ve risk almaktan çekiniyorlar. Kısmen ülkemiz koşullarında haklı olduklarını da kabul etmek durumundayız. Bu anlamda da Ramazan'ın izlediği stratejiyi takdir etmek lazım. Kanımca biraz uzun sürse de eserini ortaya kayarken gösterdiği çaba, itina ve sabrı, hedef kitleye ulaşma konusunda da gösterdi ve böylece yayıncının risk algısını önemli ölçüde kırdı.

Muhteşem bir görselliğe sahip Afşin Bey'e bir anlamda yoldaşlık etmiş olan bizler de üzerimize düşeni yapmalı iyi bir satış yakalamasını garantilemeli ve kalitesi yüksek yapımların bizlere ulaşma potansiyelini artırmalıyız, diye düşünüyorum.

Ramazanı ve sanat eserinin ürüne dönüşmesinde emeği bulunan herkesi kutluyor, tez zamanda yareni Sadık Mustafa'nın çalışması Olgar'ın da kitapçı raflarında boy göstermesini diliyorum...

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Sevgili Ramazan Türkmen'le ne yazık ki henüz şahsen tanışamadım.
Lakin yaptığı çalışmaların örneklerini gördüm ve çizimlerini oldukça beğendim.
Malazgirt 1071 kitabının matbaadan çıkmasını merakla bekliyorum.
Eminim ki bu kitaptan sonra daha nicelerine imza atacak değerli sanatçımıza çalışmalarında kolaylıklar diliyorum.

12 Şub 2010
15,006
543,642
Ramazan Türkmen gibi bir sanatçıyla dost olmak, tanışmak bizim için gerçekten büyük şans.
Çizgileriyle olduğu kadar, yorumlarıyla da bilgilendirme ve ufuk açma özelliği olan değerlerimizden.
Sevgili Mistercaki dostumun tüm övgülerini fazlasıyla hak ediyor sanatçımız.
Bu arada mükemmel sunum ve paylaşım için sevgili Mistercaki'ye de şükranlarımı sunuyorum.
Malazgirt'i şöyle bir inceleme fırsatı bulmama rağmen henüz edinemedim:), Mistercaki dostum benden şanslıymış bu konuda ve hakkıdır da. Ben böyle güzel bir sunum hazırlayamazdım.
Bu vesileyle başta Türkiye Çocuk Dergisi olmak üzere konulara yazdığı ve sabitlenecek değerdeki yorumları için de teşekkür ediyorum kendisine...
Sevgili Ramazan Türkmen, Malazgirt'in vitrinlere çıktığı duyurusunu yapma onurunu lütfetmiş
Bu onur için ve muhteşem eseri için kendisine teşekkür ediyorum.
Şuna eminim ki, sevgili Ramazan Türkmen ismiyle tüm Türkiye'nin çalkalanacağı günler yakındır...

pereventi

Süper Üye
27 May 2010
1,150
1,445
güney
çizgiler muhteşem gerçekten, konuda zaten her müslüman türk evladı gibi bizi gururlandıran sultan alparslan, böyle bir eser ve böylesine bir titiz çalışma ve emek için çok teşekkür ederim üstadım.Hayırlara vesile olmasını dilerim.

palio68

Guest
4 Ağu 2012
1,338
26,069
Bursa
Dostumuzun değerli emekleriyle ortaya harika bir eser çıktı. Çalışmayı hiç görmemiş tüm dostlarımızda bu çıkacak yayını elde etiklerinde farkı ortaya yorumlarıyla koyacaklarıdır.
Ramazan dostumuz hakkında söylenecek yazılacak her şey diğer arkadaşlar tarafından dile getirilmiş.
Kitabı çok yakından sıkı bir şekilde takip edenlerden biriyim :) Ramazan dostumu arada bir sıkıştırıp dururum neden hep 1 tane diye, az baskı yaptım çok ısrarcı asla olmadım :) :Ğ.
Bu harika eseri bizlere kazandıran değerli dostuma teşekkürlerimle...

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Değerli arkadaşlar bu yüce gönüllü teveccühlerinize ve muhteşem övgülerinize çok teşekkür ederim. İltifat kabul ediyorum.

Eksik, hata ve kusurumuz çoktur. Bu iş büyük emek, yetenek ve gerçekten zeka kıvraklığı istiyor. Eskiden hikayeye pek fazla dikkat edilmiyor, okuyucunun ilgisini resimler çekiyordu. Gerçekte olduğundan daha gerçek hareket sahneleri çiziliyordu. Bugün herşey farklı, resimleri çok güzel olsa bile hikayesi sürükleyici olmayan çizgi romanlar tutmuyor. Bu da bu işi daha çok zorlaştırıyor. Hem hikaye, hem çizimler güçlü olursa devler liginde oynayabiliriz. Rekabet edebiliriz. Bu artık bir gönül işi. Ve maalesef bu iş uydurukça olmuyor, her şeyiyle gerçekçi yaparsanız oluyor.

Bugün bu anlamda bende kendimi yolun başında görüyorum. Bugüne kadar yaptığım çizgi romanları birer gelişim basamağı ve tecrübe sayıyor, mesafe aldığımı düşünüyorum.

Bundan sonrasında çok daha fazla özgünlüğe evrilmek istiyorum.. Gelişen teknolojiye ve gelecek konjüktüre adapte olmuş vaziyette ve her geçen gün eksiklerimi de kapatarak, öğretici, esin kaynağı olan, çığır açıcı en verimli çalışmalarımı sunmak gayretinde olacağım.
Ya çalıcağız, ya yatacağız... Durum budur.

Hepinize ayrı ayrı yüreklendirici, övgü dolu, moral veren tüm yorumlarınız için müteşekkirim.
En içten selam ve saygılarımla...