Serpieri'den Tex

homeric

Çeviri & Balonlama
19 Eyl 2009
338
3,202
Kütahya
Tex okurları biraz tutucu oluyor ama bence usta bir çizerin yorumu hem değişik hem de güzel olmuş. İnşallah ülkemizde yayımlanır. Gerçi yayımlanmasa da mutlaka Daltas üstadımız bizim için bir sürpriz yapar.Anladığım kadarıyla 40 sayfalık kısa bir macera.
Bakalım forumdaki Tex sever arkadaşlar uzun saçlı ve değişik Tex'i beğenemcek mi?

12 Şub 2010
15,006
543,638
Uzun saçlı ve Teks'e benzemeyen Teks, bilen dostların naklettiğine göre İtalya'da beğenilmeyip tepki görmüş.

Biz Teks olarak beğenmesek de yine de okuruz.

Teşekkürler sevgili Homeric

nicomedes

Onursal Üye
30 Nis 2014
878
3,910
İzmit
Herhalde ben Tex okurları tanımlamasına pek uymuyorum çünkü Serpieri'nin çizgilerine bayılırım,özellikle de ''DRUUNA''
Eserlerinin çoktan Türkçeye kazandırılması gerekirdi yayınevleri pek ilgilenmedi sanırım.
Diyarda da bir Serpieri bölümümüz olsa harika olurdu.

uzung

Yönetici
Yönetici
14 Ağu 2009
3,396
26,011
İstanbul
Serpieri ustanın Teks çizimine tek eleştirim fazlaca genç biri olarak çizmesi.
Bunun haricinde çizim olarak gerçekten çok güzel.

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Manara ve Moebius ustalar daha önce comics çizmişti.
Kitapları farklı bir tat bıraktı, keyifle okumuştum.
Serpieri'nin Tex yorumunu merak ettim.
Bilgilendirme için teşekkürler. Biraz araştıralım bakalım.

bakunin

Admin
12 Mar 2009
6,304
49,801
NeverLand
Ben bu Teks'i okumam ve Teks olarak görmem.Yozlaştırmadıkları bir Teks kalmıştı..

Böyle düşünmemelisiniz bence. Hatırlarsanız Martin Mystere'de Zagor'un
anlatıldığı bir Za-Te-Nay macerası vardı. Orada da Zagor'la ilgili bilgilerin gerçek olabileceğine yönelik bir kurgu yapılmıştı ve çizimler hiç Zagor'a benzemiyordu. Bu Tex macerasında da Tex'in gerçekten yaşamış olabileceğine yönelik bir kurgu var ve olaylar Kit Carson'un ağzından bir gazeteciye anlatılıyor. Bu nedenle farklı görünmesini düşünmüş olabilir Serpieri. Bonelli'nin ilk sert karton kapaklı bir albümü olduğunu da belirtmek lazım. İnşallah kısa zaman içinde ülkemizde de yayınlanma şansı yakalar. :)

dracem

Guest
5 Ara 2015
91
849
Daltas üstadın verdiğinden daha iyi bir tarama ve 87 mb.

29erqc4.jpg

icts38.jpg

2cf4cgl.jpg

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,310
Adana
Teks'in gençlik yıllarının macerası olduğunu farz edelim... Kabullenmesi daha kolay olur :)
Hem Serpieri'nin çizimleri adeta tablo gibi... Değişik ve güzel bir okuma zevki vereceğini düşünüyorum...

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,726
25,907
ordu-turkey
Aslında italya da tepkinin sebebi çizimlerden çok hikayenin yavanlığı bence sadece teks üzerinden bir hikaye ve ayrıca çok kısa italyanlar biraz daha senaryoya dikkat eden seçici bir okur kitlesi çr alanında.

kandraks53

Onursal Üye
29 Ağu 2010
2,778
7,980
İtalya'nın usta çizerlrinde,Paola Elauteri Serpieri'in çizim ve renklendirmesi ile bence güzel bir çizgi romandır..Ne yazıkki Türkçe değil..Hele bir Türkçe yayınlansın kesin kararımızı veririz..Homeric dostumuz genede teşekkürü hak ediyor..

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,464
26,951
Teks olsun da.... diyenlerdenim.
Çok daha kötü Mister No çizimleri gördüm.Bu renkli,hem de tablo güzelliğinde.Yeterki konu sürükleyici olsun.Mister No'nun bitirilmesinde ve Teks'in coşup çağlamasında senaryo konusu belirleyici bir rol oynamıştı bana göre.
Çıksın yine değerlendiririz.Paylaşıma da çok teşekkürler...