Türk Süper Kahramanlar geliyor - SMUB Çizgi Roman

Shevarash

Süper Üye
24 Ocak 2010
1,239
971
İzmir
Merhabalar.

Bir süredir, Türk Süper Kahramanları içeren bir evren üzerinde çalıştığımızdan bir kaç platformda bahsetmiştik. Kısmet ilk defa Çizgi Diyarı`nda duyurmaktan yanaymış.

Yapılan iş, tek karaktere odaklanmak değil Marvel ya da DC Comic`in oluşturduğu haliyle onlarca karakter ve organizasyondan oluşan bir evren yaratmakla başladı. Bu evrenin içinde an itibarı ile (sayı güncellenebilir) 100`den fazla iyi/kötü/nötr karakter var. Bu karakterlerin hepsinin arka plan hikayeleri, güçleri, eğer varsa diğer karakter ve organizasyonlarla etkileşimleri belirlendi. Ayrıca 6 tane de kuvvetli organizasyon belirlendi.

SMUB Çizgi Roman olarak hedeflenen, başlangıçta Seyfettin Efendi`de olduğu gibi webcomic olarak sunumlar yapmak ve olumlu geri dönüşler alınırsa uzun vadede basılı yayınlara geçmektir. Bu noktada ilginizi ve olumlu/olumsuz geri dönüşlerinizi esirgemeyeceğinizi umuyoruz.

Projeye şu an için dört aktif yazar ve karakter tasarımcısı ile başladık. Çizer olarak eksiklerimiz var ancak iki yada üç çizgi roman çizeri, biri kesin diğeri opsiyonel kapak tasarımcısı, bir kaç tane de karakter eskizi yapan çizerimiz var. Ancak her konudaki çizer ihtiyacımız devam etmektedir.

Üzerinde en çok çalışılan ve şu an giriş hikayesi çizilmeye başlanan (Piyade sayı : 0.5) karakterlerden biri olan "Piyade" ile ilgili taslakları sizlerle paylaşmak istedim.

Devrim Kunter`den ilk denemeler ve maskeyi kaldırma yönündeki önerisi... (ciddiye alındı :)
piyade1.jpg

piyade2.jpg

Öneri üzerine kaldırılan maske yerine kapüşonlu çizimlerle ilgili, sevgili Feyzullah Erince`den bazı denemeler.
piyadefeyzullah.jpg

Giriş hikayesini çizen Utku Can Akyol`dan 5 dakikalık deneme çizimleri. Basit çizimlerini paylaşmamızı istemiyor, sakın haber vermeyin :) Soldan sağa Piyade, Çeri, ve Heyelan
ph.jpg

Kaan Pekcan`dan iki karalama daha...
piyadekaan1.jpg

piyadekaan2.jpg

Ömer Tunç`un renklendirilmiş "Piyade" yorumu.
piyadeoeo.jpg

Başlanan “Piyade sayı : 0.5” hikayesi, karakterin çocukluğunda güçlerinin keşfedilmesi ve eğitimini konu alıyor. Gelecekteki Türkiye`ye ve günümüzdeki bazı politikaların distopyalarına dair farklı göndermeleri de içeriyor.

"Piyade" dışındaki başlanacak seriler ;
* "Anatolia" - genç, güzel, oldukça kuvvetli ancak tecrübesiz bir bayan, suçlu mu kahraman mı?
* "Akıncılar" - ilk Türk Süper Kahraman grubu, Çeri dahil!

opsiyonel seriler :
* "T.İ.R.A.N. Dosyaları - Ajan Kaos"
* "Çeri - Başlangıç"
* "Kahraman Trajedileri 1 - Vektör"
* "Kahraman Trajedileri 2 - Heyelan"
* "Sıfır`ın Hikayesi" (Çeçen İdris dahil)
* "Cansiper"
* "Karabozgun Efsanesi"
* "Aiakos - Tanrıların İzinde"

Tüm projenin paylaşılacağı internet sitesi planlama aşamasındadır. İlerleyen süreçlerde farklı taslak çizimler ve proje bilgilerini paylaşmaya devam ediyor olacağız.

Tüm yorumlarınız için teşekkürler.

Son düzenleme:

sinameki

Yeni Üye
31 Ağu 2010
54
81
Harika, bayıldım... Zamanı gelmişti zaten... Eminim bizim Piyade, Süpermen'i bile döver. Ne de olsa bir Türk (ırk değil coğrafya anlamında kullandım) dünyaya bedeldir.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,044
75,440
hiçbiryerde :)
Çizgi roman adına umut verici haberler,
her ne kadar süper kahramanlara alışmamız
zor olsa da, umarım sağlam hikayelerle çok
kişiye hitap edecek düzeyde işler üretirsiniz.
Çalışmalarınızda başarılar dilerim...

Shevarash

Süper Üye
24 Ocak 2010
1,239
971
İzmir
Harika, bayıldım... Zamanı gelmişti zaten... Eminim bizim Piyade, Süpermen'i bile döver. Ne de olsa bir Türk (ırk değil coğrafya anlamında kullandım) dünyaya bedeldir.
Piyade biraz araştırma ile herkesi yenebilir orası kesin. Bir Türk`de her zaman Dünya`ya bedeldir, artık el atılmamış farklı sanat ve türlerde de Dünya`ya bedel olmamızın dediğiniz gibi zamanı geldi.

Çizgi roman adına umut verici haberler,
her ne kadar süper kahramanlara alışmamız
zor olsa da, umarım sağlam hikayelerle çok
kişiye hitap edecek düzeyde işler üretirsiniz.
Çalışmalarınızda başarılar dilerim...
Umarız olabildiğince geniş tabana ulaşırız, fazla popülist olmadan ve mantık sınırlarını zorlamadan daha bilimkurguya/mitolojiye (özellikle de türk mitolojisine) yakın kalarak ilerlemeye çalışıyoruz.

Eğer bir adamı radyoaktif örümcek ısırırsa, o örümceği bulup yada deney koşullarını tekrarlayıp ülkedeki herkesi ısırttırmak lazım gelir öyle değil mi? 1900lerin ortalarında yaratılmış basit hikayelerden daha orjinal hikayeler düşünüyoruz. :)

Teşekkürler.

birazda evreni biz koruyalım..:)
Öyle değil mi ya? :D

espermeset

Yeni Üye
28 Kas 2012
17
13
nihayet diyorum,

umarım beklediğiniz ilgiyi temin edip baskı haline geçersiniz,

türk çizgi romanı ve türk çizgi roman karakterleri yıllardır bırakmadığımız hayallerimiz,

başarılar dilerim...

Dindar Diker

Çeviri & Balonlama
11 Nis 2009
2,448
8,399
İzmir
Bu uzun uğraş ve emek gerektiren zorlu yolda, size ve yoldaşlarınıza kolay gelsin diyorum. Sevgili Ali Recan ve Suat Yalaz ustalarımızın bıraktığı noktada artık sizi görmek bir çr severler için sevindirici bir haber. Basılı yayına geçerseniz tüm seriyi alacağıma buradan söz veriyorum. Ömer Tunç'un resimlendirilmiş Piyade çizimine bayıldım... Emeğiniz boşa gitmez inşallah, Allah utandırmasın.
Selam ve sevgiler.
Dindar Diker.

Shevarash

Süper Üye
24 Ocak 2010
1,239
971
İzmir
nihayet diyorum,

umarım beklediğiniz ilgiyi temin edip baskı haline geçersiniz,

türk çizgi romanı ve türk çizgi roman karakterleri yıllardır bırakmadığımız hayallerimiz,

başarılar dilerim...
Bu süreçte, bütün iyi kötü fikir ve eleştirilerinizi eksik etmeyiniz :)

Bu uzun uğraş ve emek gerektiren zorlu yolda, size ve yoldaşlarınıza kolay gelsin diyorum. Sevgili Ali Recan ve Suat Yalaz ustalarımızın bıraktığı noktada artık sizi görmek bir çr severler için sevindirici bir haber. Basılı yayına geçerseniz tüm seriyi alacağıma buradan söz veriyorum. Ömer Tunç'un resimlendirilmiş Piyade çizimine bayıldım... Emeğiniz boşa gitmez inşallah, Allah utandırmasın.
Selam ve sevgiler.
Dindar Diker.
Ömer Tunç, oldukça yetenekli bir çizer ve renklendirmelerine biz de bayılıyoruz. Çizerin daha fazla eserini görmek isteyenler için ;

Selamlar, teşekkürler.

vkopuzoglu

Süper Üye
3 Mar 2010
1,536
957
Bursa
Abi harika olmuş yav hele o Ömer Tunç'un sonda ki resmi cidden güzel. Verdiğin linke baktımda orda bir ork görmüştüm ilk gördüğümde Yüzüklerin Efendisi Mordor orklarından sandım valla dehşet çizmiş helal olsun.

İlk izlenimimi yazacak olursam, Çizimler,Karakter adları, konu başlıkları çok ilgi çekici ve merak uyandırıcı cinsten.

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,130
"Süper kahramanlar" tutar da,
"Türk Süper Kahramanlar" biraz zor...
Niye mi?
Baksanıza Türk Kızılay'dan bile "Türk" kelimesi kaldırıldı;
kaldı sadece "Kızılay"ı...

Değerli ekibe kolaylıklar ve başarılar diliyor,
"Türk Süper Kahramanları" merakla bekliyorum.
Saygılarımla...

bayrakzaf.gif

Shevarash

Süper Üye
24 Ocak 2010
1,239
971
İzmir
Abi harika olmuş yav hele o Ömer Tunç'un sonda ki resmi cidden güzel. Verdiğin linke baktımda orda bir ork görmüştüm ilk gördüğümde Yüzüklerin Efendisi Mordor orklarından sandım valla dehşet çizmiş helal olsun.

İlk izlenimimi yazacak olursam, Çizimler,Karakter adları, konu başlıkları çok ilgi çekici ve merak uyandırıcı cinsten.
Volkan,

teşekkürler. Katılımını halen bekliyoruz :)

"Süper kahramanlar" tutar da,
"Türk Süper Kahramanlar" biraz zor...
Niye mi?
Baksanıza Türk Kızılay'dan bile "Türk" kelimesi kaldırıldı;
kaldı sadece "Kızılay"ı...

Değerli ekibe kolaylıklar ve başarılar diliyor,
"Türk Süper Kahramanları" merakla bekliyorum.
Saygılarımla...

bayrakzaf.gif
Değerli abim, çok isabetli bir yorum. Diyecek çok şeyimiz yok.

İyi dileklerin için teşekkürler.