Ramazan Türkmen çizimleri

12 Şub 2010
15,006
543,642
Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim-İş Ana Bilim Dalı Grafik Bölümü mezunu olan dostumuz, tasarlamayı, çizmeyi, üretmeyi kısaca hayal etmeyi çok seviyor.

Çizim yapmaya 7-8 yaşlarında Tarkan sevgisiyle başlamıştır. Aslında hem alaylı, hem mekteplidir. 12-13 yaşlarında Karaoğlan dergilerinde çizimlerinin yayınlanması ile heveslenmiş, Suat Yalaz'ın Özel Ulak’ta mektuplarına öğretici bilgilerle cevap vermesi bu işe yönelmesine sebep olmuştur. Sonraki yıllarda iki üniversitede akademik eğitim alarak mesleğe atılmış, Üniversiteye yetenek sınavında birincilikle girmiştir.

Yayınevleri ve resmi kurumlar için kitaplar, dergiler ve kapak çalışmaları tasarlamış, kısa çizgi-romanlar çizmiştir. Çok sayıda amblem ve logo tasarımı gerçekleştirmiş, kurumsal tasarımlar yapmıştır.

İlk macerasını 1989 yılında Zaman Gazetesinde çalıştığı sıralarda çizdiği, ikincisi yarım kalan, şimdilerde ise tekrar hazırlamaya başladığı Selçuklu Devleti'nin Başkomutanı AFŞİN BEY isimli gerçek bir tarihi kahraman, çizgi roman karakteri vardır.
Senaryosu yazılmaktadır ve yeni maceraları çizilerek OLGAR'dan sonra raflardaki yerini alacaktır.

AFŞİN BEY TANITIM KLİBİ

Ramazan Türkmen'in kendi sunumuyla;
"Hunlar’dan Osmanlılar’a kadar Türklerin Batıya doğru yaptıkları tarihi yürüyüşe, 'Büyük Türk Hakanlığı' deniyor. Bu bizi açık denizlere götüren 2200 yıllık çok uzun bir yürüyüştür. Selçuklular ile Anadolu kapılarına dayandığımızda, karşımızda Bizans'ı bulmuşuz. İşte Afşin Bey tarih sahnesine Alparslan'ın maiyetinde 11. Yüzyıl başlarında çıkmış; Selçuklu Ordularının başkomutanıdır. Malazgirt Zaferi’nde Hilal taktiğini yönetmiştir. Anadolu'nun yurt yapılmasında, dört bir yana akınlar düzenlemiş, bütün güç, yetenek ve dehasıyla çalışmıştır. Tiflis, Kars, Ani, Kayseri, Trabzon ve Anadolu'nun fatihi olmuştur.
İzlenceyi sevgili dostum Şahin Efe Yılmaz büyük fedakarlıklarla hazırladı.
Spot yazılarda Olgar'ın senaristi sevgili Çetin Kapdan kalemini esirgemedi.
Her ikisine de bir kez daha gönül dolusu teşekkürlerimi gönderiyorum.
İnşallah çizgi romanını da bitirip yayınlayacağız.
Tarihimize sahip çıkmayı, en mukaddes görev biliyorum.
Ve bütün çocuklarımızın, gençlerimizin de sahip çıkacaklarından asla şüphe etmiyorum..

İzleyen tüm dostlara sevgi ve saygılarımızla..

rturkmencalisirken.jpg

Çalışmalarından bazıları şunlardır:

afsin342.jpg

12671571.jpg

tarama0016.jpg

06afsinoktetikte.jpg

afsinyaziyenilogolu.jpg

afsinkilicyuzunde23.jpg

afsinguluyorkilicli.jpg

07afsinkolajson.jpg

afsin40son1.jpg

afsinkilicdenizfonlu1.jpg

afsinbey2.jpg

afsin37.jpg

afsinborksuzlogolu.jpg

Karaoğlan Volkan keskin çizimi

karaoglanrturkmen.jpg

Murat Serezli çizimi

muratsokyeni1.jpg

Bedir Savaşı Çizimleri

bedirhzhamza2.jpg

bedirhzhamza4.jpg

Değişik zamanlarda çizdiği kısa çizgiromanları

nigboluzaferi.jpg

devletadami3efekt.jpg

atyakisikli.jpg

12 Şub 2010
15,006
543,642
Kartpostal olan desenlerinden örnekler

ruzgardayuruyenadam94.jpg

portre94.jpg

koyludede92.jpg

yunusemrej.jpg

uckurucubirsergirturkme.jpg

diyanetcocukkapaklar.jpg

Tiyatro Afişlerinden

baskenttiyatrolariafis1.jpg

Dergi kapaklarından...

cinarkapaklar.jpg

yorturkkapaklar.jpg

Amblem ve Logolarından bir kaç örnek

anfaajanda13x2120131.jpg

amblemvelogolarims.jpg

amblemvelogolarim1.jpg

fantoma98

Onursal Üye
20 Eyl 2009
1,507
20,715
mükemmel çalışmalar ramazan beyin ellerine sağlık afşin beyi kitap olarak bekliyoruz...

abdullah

Çeviri & Balonlama
17 Nis 2011
1,377
3,552
Midgard
Bu çizimleri daha yakından da görmüştüm. Kendileriyle tanışmak da benim için bir şerefti :) Gerçekten müthiş işler çıkartıyor Afşin Bey'i ve Olgar'ı aldığım gibi yanına koşup imza isteyeceğim :) Çalışmalarının devamını dilerim :)

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,085
Kastamonu
Hocam teşekkür ederim. Harika çalışmalar. Olgar'ı da Afşin Bey'i de heyecanla bekliyoruz.

Ben Afşin Bey'i daha çok seveceğim galiba.

Yukarıdaki nefis resmi görünce dayanamayıp bir duvar kağıdı hazırladım. Umarım Ramazan Usta kızmaz.

afinbey.jpg

19/10 oranlı büyüğü şuradan indirilebilir:

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,676
İstanbul
Üstadın çizgileri ve tasarımları çok güçlü. Haluk Abi'nin tanıtımı da çok hoş olmuş.

Ramazan Türkmen üstadımla aynı havayı solumak, aynı şeyi seviyor olmak büyük keyif.

Ellerine, yüreğine sağlık, üstadım. Çalışmalarında kolaylıklar dilerim.

Eserlerinin basılmasını sabırsızlıkla bekliyorum.

Son düzenleme:

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Çok teşekkür ediyorum Haluk ağabey. Beni onure ettiniz.
Çalışmalarımı burada görmek beni yeniden heyecanlandırdı.
Emek verdiğimiz işlerin değer gördüğünü bir kez daha anlamış olduk.
Böylesine zengin bir sunumla çalışmalarımın tanıtımına katkıda bulunduğunuz için çok teşekkür ederim.

Geç mesaj yazdığım için de lütfen kusuruma bakmayın.
Murat Serezli dostumuzun babasının vefatına çok üzüldüm.
Böyle acı bir olayın üzerine içimden yazmak gelmedi.
Cenaze törenine katılamadım. Bundan ötürü büyük üzüntü duyuyorum.
Fakat sizlerin cenazeye katılmanız beni bir nebze olsun rahatlattı.
Bende tekrar buradan Metin Serezli ağabeyimize Allah'tan rahmet diliyorum,
dualarımız onunla olacak.

@fantoma98; çok teşekkürler, inşallah kitap olarak okuyabileceksiniz. Çalışıyoruz, ama önce Olgar'ın çinisini bitirmeliyim..

@ertuğrul; iyi dilekleriniz için çok teşekkürler, çok mutlu oldum.

@abdullah; sen iste imza kolay.

@hadon; eline sağlık ne kızması aksine çok sevindim. Çok teşekkürler.

@byalican, @cemsultan; beğenmenize sevindim. Yüreklerinize sağlık. Beklediğimize değecek inşallah..

@direnc11; est. o sizin bakışınızın güzelliği.. Bende sizlerle çizgi üzerine hemhal olmaktan büyük keyif alıyorum.

Tüm arkadaşlara yürek dolusu sevgi ve selamlarımı gönderiyorum...

Son düzenleme:

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,043
20,204
Kamlançu
harika, insanı kendisine çeken, baktıkça bakası gelen çizimler. ellerinize sağlık ramazan hocam. afşin beyin maceralarını dört gözle beklemeye başladım şimdiden.

Bay_X

Onursal Üye
30 Haz 2012
1,672
17,162
Konuyu, gözden kaçırıp, görememişim. Çizimler için müthiş kelimesinin yetersiz kalacağı kanaatindeyim. Afşin Bey Anadolu'nun Türkleşmesinde en fazla emeğe sahip, gerçek kahramanlardan biridir. Sayın Ramazan Türkmen'e başarılar diliyor; Olgar ve Afşin Beyi'in, raflardaki yerini almasını sabırsızlıkla bekliyorum. Sayın profesörümüzün sunumu üzerine, söyleyecek hiçbir şey bulamıyorum. Kendilerine çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,481
Ne güzel çizimler bunlar enfes, tarihimize yeni bir ışık tutacaksınız. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Çok teşekkür ederim arkadaşlar, kucak dolusu selamlar sevgiler..

OLGAR için karakter eskizleri...

6yM4mO.jpg

E9arXM.jpg

Son düzenleme:

mimar777

Süper Üye
1 Tem 2013
586
3,435
Ramazan ustamizi su an tanimak yasamimizdaki onemli eksiklerden biriymis ancak insallah bugunden sonra kendisini zevkle izleyecegiz... Ulkemizde boyle buyuk ustalar varken hep dedigim gibi yabanci karakterleri ; kahramanlari birakalim KENDI KAHRAMANLARIMIZI YARATALIM VE TANITALIM ... USTADIM GUZEL CALISMALARINIZIN BASIMINI HASRETLE BEKLIYORUZ.

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Çok teşekkür ederim arkadaşlar. Bu çorbada bizimde tuzumuz oluyorsa ne mutlu...
BEĞENİLERİNİZ, BİRBİRİNDEN GÜZEL VE ANLAMLI YORUMLARINIZ İÇİN ELLERİNİZ DERT GÖRMESİN.
Her daim moral vererek destek oluyorsunuz. Bu da bizlere daha güzel işler yapma gücü veriyor.
Eksik olmayın, sağolun varolun. Hepinize şükranlarımı sunuyor, selamlarımı iletiyorum.

Saygılarımla..

ahdKgf.jpg

Son düzenleme:

murataral

Yeni Üye
28 Ocak 2010
51
1,147
Yakınen şahidim OLGAR bitti bitecek gibi. Kasım ayını bulmaz diye düşünüyorum.
Afşin Bey sessiz ve derinden gidiyor, ansızın çıkıp bir yerlerden gelirse şaşırmayın..
Her iki eseride sabırsızlıkla bekliyorum.

muratusta

Süper Üye
14 Ağu 2012
570
2,146
İSTANBUL
Merhaba,Ramazan bey bende sizin gibi çizgi roman okuyup Aslan ŞÜKÜR 'ün muhteşem kapak resimlerini görüp sırf kapak resimlerine hayran kalıp çizgi roman aldığımı bilirim sonrada o kapak resimlerine bakarak resimler çizerdim ilk okuldan beri şimdi yaşım 41 ama halada çiziyorum bu tutku sigara gibi bırakamıyorsunuz yaşınız 100 de olsa. Bu siteyi açıp emek veren her arkadaşada ayrı ayrı teşekkürü kendime bir borç bilir sizin gibi üstadlarla şahsen olmasada yinede böyle bir platformda tanışmamıza vesile olan arkadaşlara saygılarımı ve sevgilerimi sunarım.Çizimlerinize hayranlıkla baktım hepside çok güzel olmuş sadece nacizane affınıza sığınarak gözüme çarptıda atın ve kayanın üstündeki çizimde Afşin beyin kılıcı yukarı kaldıran kolu çok uzun geldi bana geri kalan her şey mükemmel ellerinize ve yüreğinize sağlık üstadım.Birde sizden bir ricam daha olacak mümkünse koyduğunuz videonun saniye 1:20 deki o iki resimleride buraya ekleyebilirmisiniz çok hoşuma gitti gerçekten . Size birde sorum olacaktı üstadım hem bir alaylı olarak WACOM tablet bende almak isterdim ama çok pahalılar o yüzden kalemler ve boyalarla ben hala devam ediyorum o tabletlerle resim yapmak nasıl bir duygu zormu kolaymı fırça kullanmanın o hazzını zevkini veriyormu size tavsiye edermisiniz çizerlere. Bende buraya çizdiğim resimlerden gondereyım o engin yorumlarınızı yaparsanız sevinirim saygılar sevgiler.

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,043
20,204
Kamlançu
Ramazan bey, tekrar bakınca dikkat ettim de Afşin Bey ok atarken yayı vücuduna doğru çekiyor. Normalde vücudun yanından germesi lazım. Aksi takdirde ok atılamaz.

Türklerin İslam ile tanışmasından sonra alfabe değişikliğine gitmeleri, Arap alfabesindeki ünlü seslerin Türkçe için yetersiz kalması gibi durumlardan dolayı bilhassa Selçuklu dönemi Türk isimlerinin okunuşu konusunda birçok tartışmalar yapılmıştır. Mesela Selçuk kelimesi Türk dil kurallarından küçük ünlü uyumu kuralına ters düşmektedir. Salçuk ya da Selçük olarak okunmalıdır. Sal- kökü ile başlayan diğer kelimeler de göz önünde tutularak kelimenin Salçuk olması gerektiği daha çok kabul edilmektedir. Selçuk şeklindeki kullanım yaygın olduğundan çok da müdahale edilmemektedir. Yerleşmiş olan bir yanlışı düzeltmek sanıldığı kadar kolay değil ne de olsa.

Aynı kurallara göre Afşin isminin de Afşın olması gerektiği açıktır. Bu konuya nerden girdiğimi hatırlamıyorum. İş yerindeki konuşmaların kafa dağıtmasının sonucu :) Neyse iyi çalışmalar dilerim. Kolay gelsin.

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Sevgili muratusta teşekkür ediyorum. Yaşıt sayılırız.
Çizime baktım, haklısınız açı gereği kolu biraz abartmış olabilirim.:) Omuz çizgisi yanıltıyor.
Bunlar bir çizgi roman karesi değiller, egzersiz çalışmalarım. Sketch dediklerinden.:)
Her birisi benim için birer kilometre taşı.

Tablet mutlaka al derim. A4 tablet hiç pahalı değil.
Fakat kullanacağın program çok önemli. Ben Manga 5,0 kullanıyorum.
Elinin basıncına göre çizgiyi ince ya da kalın atıyor. Aynı fırça ya da tarama ucu gibi.
Zor falan değil. Bir günde hallettim ben alışma evresini. Hem tablete, hem programa.
Zaten alt yapın varsa, kağıt üzerinde bu işte tecrübeliysen durduğun hata derim.:)

Çizimin için ise emeğine sağlık diyor, çalışmaya devam etmeni salık veriyorum.
Bol bol çiz, ülkemizde bir işe yaramasa da ilerlemeni sağlıyor.
Gün gelir bakarsın, kendine güvendiğinde bize özgü bir şeyler yaparsın, değerlendirilir.
Türkiye'de bu işler ilk işimiz olmaktan çıktı, biliyorsunuz. Karşılığı yok. Yoksa aç kalırız.
Yine konuşuruz..

İstediğin çizimler sanırım bunlardı.:) Selamlar

9ihh.jpg

6cvq.jpg

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Sevgili shoryuken, yayı geriye doğru dinamik bir şekilde germesini düşünerek çizdim.
Yay çekimi ve vücut hareketi doğru ama yay biraz uzun oldu. Oysa Türk yayları daha kısadır.
Bu yüzden yayın gerginliği tam istediğim gibi olmadı. Daha sonra düzeltirim dedim, öylece kaldı.:)

Afşin mi, Afşın mı? ile ilgili cevap vermekten inanın bıktım.:)
Bugün Afşin daha kolay söyleniyor. İlk çizgi-romanında bende zaten Afşın olarak yazmıştım.
Biliyorum neyin ne olduğunu.:) Akıl var mantık var. Selçuk Türkçesiyle konuşmuyoruz bugün.:)
Ve aynı alfabe de söz konusu değil.

Sizden ricam Youtube'da paylaştığım video'nun altındaki bu minvaldeki yorumları ve cevapları okumanız..
Aynı şeyleri tekrar tekrar yazmayayım. Bana hak vereceksiniz.. Selamlar...

zehirx

Yeni Üye
23 Tem 2009
28
15
yıllar öncesinde diyanet çocukta ve okullar için hazırlanan çizgi romanlardan tanıyoruz sizi.....Çizim tarzınız genelde osmanlı,dini motifler içeriyor, ama şu anda bilemiyorum....Sizi seviyoruz,başarılarınızın daim olmasını diliyoruz...

muratusta

Süper Üye
14 Ağu 2012
570
2,146
İSTANBUL
Ramazan bey öncelikle beni kırmayıp videodaki iki resmi koyduğunuz için çok teşekkür ederim.Sizin gibi bir ustanın o çizimlerinide arşivime eklemek benim için büyük bir onur (her ne kadar orjinal olmasada )
Kullandığınız wacom tablete baktım 8 bin civarı ama yinede sözünüze nazaran bir A4 tablet edinmeye çalışacağım soruma yinede tam yanıt alamadığımı zannedıyorum siz hem bir alaylı olarak fırça ve kalemdeki o güzelliği hazzı tablette alabılıyormusunuz işin gereği kullanabılırsınız tamam ama o duygu o hıssı tablette yakalayabılıyormusunuz .

shoryuken arkadaşıma ben katılmıyorum çünkü nette ve bendeki bazı çizimlere baktığımda o dönemdeki yaylar ufak şimdiki okçuluk sprundaki gibi yada geleneksel japon ok atma sanatlarında yaylar çok uzun öyle olsaydı shoryukene katılabilirdım ama doğru bir çizim bence ustam ellerine ve yüreğine sağlık bence.

Ramazan bey yabancı ülkelerde sokak ressamlarına bile çok değer verilirken ne yazıkki Türkiyede resim çizmek boş bir iş gibi görülüyor ve hobi gibi görülüyor cebimizden ekstra paralar verıp bu benım bana bu hıtap edıyor dıyerek bazande küsüp ara vererek ama yinede içimizden atamayarak çizmeye çalışıyorum bundan niye bizde bir şeyler kazanıp elimdeki istemeden yaptığım demirle uğraşıp para kazandıgım işi bırakıp hobi diye nitelenen asıl İŞİMİ RESSAMLIĞI yapamıyorum. Demekki burda aslında yine bizim eğitimde ne kadar geri kaldığımızı gösteren bir delil.Avrupada adam gerıle gerıle ressamım gecımımı bundan kazanıyorum dıyor ama bız kısık bir sesle hobim dıyoruz ben hobim demek istemiyorum işim ve aşım demek ıstıyorum SAYGILAR SEVGILER arkadaşlar ve RAMAZAN bey

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Kullandığım benim anladığım tarzda bir tablet değil.:)
Bu ekrana direkt çizme özelliği olan 24 ekran Wacom Cintiq.
Haklısınız bu çok pahalı. Ama bunun A4'leri var bir de. Onların fiyatı 3,5 civarında.

Bir de küçük el altı A4 tablet var. Ekrana bakıp onun üzerinde çiziyorsunuz. Onları kastettiğinizi zannettim ben.
Onlar oldukça uygun fiyatlarda. 500-750 TL arasında.
Bence başlangıç olarak onlardan edinebilirsiniz. Zorlanacağınızı sanmıyorum.
Tekrar ediyorum program daha önemli. Elinizin basıncına göre çizgi atabilmelisiniz.
Ben böyle bir programda çizdiğim için büyük keyif alıyorum. Ve aynı etkiyi hissediyorum.
Geç bile kaldığımı düşünüyorum. Keşke daha erken geçseydim.:)

Sanırım sorunuzun cevabını verdim. Selamlar

QgRxtf.jpg

Son düzenleme:

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,803
Çok beğendim çizimleri, kitap olarak yayınlayacak mısınız? Keşke milli eğitim bakanı olsam, her okulun müfredatına koydururdum.

İnanın çocuklar bu şekilde tarihimizi daha iyi öğrenirler.

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Çok teşekkürler odenat. Evet inşallah yayınlayacağız.. 64 sayfalık prestij bir albüm olacak. Çoğu gitti, azı kaldı.
Çocuklarımızın belki bir çok kaynaktan edinecekleri bilgileri bu çizgi romandan öğrenmeleri için elimden geleni yapıyorum.
Savaş Sanatları Uzmanı ve Geleneksel Okçulukta uzman bir büyüğüm silah, techizat gibi konularda danışmanlık yapıyor.
Bildiklerimin, araştırıp öğrendiklerimin dışında bilgiler de edindim kendisinden.
Bitirdiğimde önemli bir kaynak eser olacak inşallah. Zaten bu benim hayalimdi.:)

İlginiz için çok teşekkür ediyorum. Selamlar

KeKtkT.jpg

5sxvCc.jpg

Son düzenleme:

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,945
denize sıfır
4 adet ayırınız bana, çocuğun okulunda kütüphaneye bağışlayacağım.:) Merakla ve sabırla bekliyoruz usta, ellerine sağlık.:)

selim çetin

Kıdemli Üye
28 Ocak 2010
174
266
Usta ellerinize sağlık. Çok güzel bir çalışma. Hasretle yayınlanacağı tarihi bekliyorum. Elleriniz dert görmesin.

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Boyadan yeni çıktı.:) Sıcak sıcak paylaşayım.
Büyük Selçuklu Komutanı Afşin Bey nam yiğit...

bfvG6J.jpg

Son düzenleme:

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Malazgirt 1071 - Sultan Alparslan ve Afşin Bey.
27. Sayfa... Savaşa katılan komutanlarımızı tanıttığım sayfa.
Ben çizdim, Emrullah Çıta renklendirdi.

7gyUM6.jpg

Son düzenleme:

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Çok teşekkürler sevgili arkadaşlar. Bütün çabam bunun için.:)
Kaliteden ödün vermeden bitirmek istiyorum.
Biraz yavaş ilerliyoruz ama olsun.
Çok uzun sürmeyecek ve güzel bir eser ortaya koyacağım inşallah.

Bir de Afşin Bey sahnesi paylaşayım.:) Dün çizdim.
"Işıl ışıl pürce billur indiğinde kamerden,
Sağ tarafım Ali’dendir, sol tarafım Ömer’den..."

61ac.jpg

Son düzenleme: