Çeviri Başladı, Balonlama Yapacak Arkadaş Arıyorum!

Shevarash

Süper Üye
24 Ocak 2010
1,239
971
İzmir
DC Comics`in Kingdom Come isimli 4.5 sayılık serisini çevirmeye başladım.

İlk 2 sayı bitmiş durumda ve imla, yazım, harf hataları vs tamamen düzenlenmiş şekildedir.
Kalan sayılar da en kısa zamanda (bir kaç gün) içinde bitecektir.

Gel gelelim balonlama yapacak teknik bilgiye yada sabıra sahip değilim. Bu konuda bana katılmak ve bu işi üstlenmek isteyen arkadaşlar varsa buyursunlar.

kingdom%20come%201%20GIF.gif

300px-Kingdom_Come_2.jpg

SERİNİN HİKAYESİ KABACA ŞUDUR :

Bundan yıllar sonra, pek çok baba kahraman elini ayağını Dünyadan çekmiştir. Ve Dünya, pek çok güce sahip ancak bunları adalet ve doğruluk adına kullanmayan, masumları korumaya önem vermeyen sözde kahramanlarla dolmuştur.

Bu sözde kahramanlar, artık sadece dövüşmek için dövüşüyorlar ve başka değerleri umursamıyorlardır.Ta ki içlerinden bazılarının dövüşlerinden biri Kansas ve çevre eyaletleri yok edip geriye milyonlarca ölü bırakana dek.

Bu noktada geçmişin kahramanları, duruma el koyma gereği hissederler.

Ve kıyametin ayak sesleri de onlarla birlikte duyulmaya başlar.

Pek çok ankete göre, tüm zamanların hem en iyi hikaye hem de en iyi çizimlerinden birine sahiptir. Superman, Batman, Wonder-woman, Flash, Aquaman ve benzeri pek çok kahramanın (ve tabi ki Luthor, R`as Ghul, Catwoman gibi kötülerin de...) yıllar sonraki hallerini ve onlardaki değişiklikleri çok gerçekçi bir biçimde ortaya koyan bir seridir.

Zevkle okuyacağınızı tahmin ediyorum...

Son düzenleme:

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,664
Kasımpaşa
Böyle bir seriyi Türkçe olarak okumak istiyorum.
Lütfen Sayın Üyenin çağrısına cevap verelim.
Bu işi bilenler kolay gelsin sizlere.
Shevarash emeklerin için çok teşekkürler şimdiden.
Kal sağlıcakla.

vkopuzoglu

Süper Üye
3 Mar 2010
1,536
957
Bursa
Vaay çok iyisin yav helal olsun şu güzel siteye üye olduktan birkaç hafta sonra hep yana yakıla çeviri yapacak bir arkadaş yokmu bir projeye başlayalım deyip duruyordum :D Hatta çeviri takımı bile kurula yazmıştıki daha kurulamadan askıya alındı neyse geçmişe mazi derler ;)
Neyse arkadaşım konu güzele benziyor ben sana seve seve yardımcı olurum ;) Hatta Çizgidiyarı çeviri takımı olarak bile yapabiliriz bunu.Neyse şimdiden ALLAH yardımcımız olsun :d
Yalnız kedikadın eğer benim bildiğim kedikadınsa o iyi karakter değilmiydi yav ?
Neyse ALLAH'A emanet ;)

Son düzenleme:

Shevarash

Süper Üye
24 Ocak 2010
1,239
971
İzmir
Hikaye fazlası ile komplike, o yüzden özetin içinde Cat-Woman`ı diğer gruba dahil etmek gerekiyordu. Zira "baba kötüler" diyebileceğimiz, organizasyon sahibi ve büyük nüfuza sahip adamların oluşturduğu gruba dahil olarak görünüyor. Temelde onlardan biri olmasa da...

vkopuzoglu kardeşim, özel mesaj ile mailimi gönderdim. En kısa zamanda iletişime geçelim, teşekkürler.

Shevarash

Süper Üye
24 Ocak 2010
1,239
971
İzmir
Seni de ekledim panda78. Hep birlikte konuşalım, uygun görürseniz ve senkronizasyon sorunu olmayacaksa birlikte çalışırsınız. Dediğim gibi, dikkat ettiğim bir iki şey dışında ben işin teknik kısmından anlamam pek :)

Shevarash

Süper Üye
24 Ocak 2010
1,239
971
İzmir
3. sayıya da başladım...

panda78`i ekledim, henüz nete girmedin herhalde.

vkopuzoglu, özel mesajdan msn adresimi gönderdim. Eklemeni bekliyorum.

vkopuzoglu

Süper Üye
3 Mar 2010
1,536
957
Bursa
Tamam ekledim ;) yalnız biraz işim var en erken iftardan sonra görüşelim o zaman üçümüz kısmetse ayrıca açıklama içinde sağol.Ha birde gerçekten bukadar hızlı çevireceğini ummuyordum helal olsun MAŞŞALLAH onca kişiyi beklemekten gına gelmişti doğrusu neyse hadi hayırlısı:d
ALLAH'A emanet görüşürüz:d

Shevarash

Süper Üye
24 Ocak 2010
1,239
971
İzmir
Ben işe başlayıp bitirmeyenlere pek iyi bakmıyorum o yüzden kendim aynısını yapamam :) Ayrıca bu günlerde biraz boş vaktim var, ileride ne olur ne olmaz diye sonraya bırakmayı düşünmüyorum. Bu gece yada yarın sabah büyük ihtimalle 3. sayıyı da bitireceğim.

Yalnız eklediysen bana henüz davet gelmedi, tekrar eklersen sevinirim. Ben de gece 11`den sonra evde olup nete girebilirim sanırım.

vkopuzoglu

Süper Üye
3 Mar 2010
1,536
957
Bursa
Ben işe başlayıp bitirmeyenlere pek iyi bakmıyorum o yüzden kendim aynısını yapamam :)

İşte bak buna çok sevindim nedendir bilmem ama seninle ALLAH kısmet ederse çok iyi işler yapacağımıza benziyor bu kararlılığın çok hoşuma gitti doğrusu hayırlısı bakalım o zaman görüşmek üzere :d
ha birde panda78 sende birşeyler yazarsan seviniriz bu arada.
O zaman hem fikirsek ve üçümüze de uygunsa 23.00 de ALLAH kısmet ederse msnde toplantı yapalım :d

Son düzenleme:

bakunin

Admin
12 Mar 2009
6,310
49,916
NeverLand
Çok güzel bir sonuç çıkacağına eminim.
Sabırsızlıkla bekliyorum.
Eğer çorbaya tuz lazım olursa katkı sağlamaktan zevk duyarım.

Shevarash

Süper Üye
24 Ocak 2010
1,239
971
İzmir
Yorum yapan herkese teşekkürler.

Çevirinin yarısından fazlası bitti bakunun, kendi adıma pek bir ihtiyacım kalmadı. Sorman yeterli, sağolasın.

Ama işin diğer kısmı ile ilgili birşey diyemem... vkopuzoglu bilir :)

P

panda78

İşten şimdi geldim, bu akşam 23.00'da Msn'im açık olur. Oradan görüşürüz yine de olur ya giremezsem aklınıza kötü bir şey gelmesin. Eğer giremezsem 2. bölüm ile çevirisini bana mail atarsanız hemen başlarım.(Diğer arkadaş benden önce talip olduğu için birinci bölümü ona bırakıyorum.)

Shevarash

Süper Üye
24 Ocak 2010
1,239
971
İzmir
Evet panda, dün gece vkopuzoglu ile beraberdik msnde. 1. bölümü attım, o da senden haber bekliyordu hatta daha uzun vadeli farklı projeleri de vardı bir ara onlar yeniden konuşulur...

Bu gece ben de 11.30 civarı sanırım girerim. 2. bölümü ve çevirisini de sana atarım. Çevirinin sayfalara nasıl oturduğunun mantığını anlatırım 1-2 dakikada (ki zor birşey değil, böyle söyleyince garip dursa da....) sen de 2. bölüme başlarsın. Sizler devam ederken ben de kalanları bitirmiş olurum :) (ancak beklemek istemiyorsan henüz nette değilsem Kingdom Come#2`yi kendin bir yerlerden indirirsen daha hızlı ilerleyebiliriz. Dün gece vkopuzolgu`na çizgiromanı benim göndermem neredeyse yarım saat sürdü :) gelince sadece çeviriyi word olarak atarım, çok daha kısa sürer )

--

punisher teşekkürler. Çeviri le ilgili diyorsan kabası çoktan bitmiş durumda o konuda yardıma ihtiyacım kalmadı. Balonlama için de, sizler bir konuşun o konuda birşey diyemem açıkçası. Kendi adıma ne kadar çabuk biterse ve kaliteli olursa o kadar iyidir diye düşünüyorum :)

Son düzenleme:

Shevarash

Süper Üye
24 Ocak 2010
1,239
971
İzmir
3. sayının çevirisi ve düzenlemeleri de bitti. Bu gün yada yarın 4. sayıya başlıyorum. Balonlamayı yapan arkadaşlarla denk gelemiyoruz nette, sizler iyisinizdir ve her şey düzgün gidiyordur umarım? :) Online görürseniz seslenin iki sohbet edelim.

Shevarash

Süper Üye
24 Ocak 2010
1,239
971
İzmir
Arkadaşlar geri dönüş olmadı hala, işler yolunda mı oldu mu olmadı mı nedir gidişat hiç bir haberim yok. Olumlu olumsuz bir geri bildirimde bulunursanız sevinirim.

vkopuzoglu

Süper Üye
3 Mar 2010
1,536
957
Bursa
hehe merak etme yav sorunsuz devam ediyor sen rahat ol :d yalnız biraz yoğunluktan hızlı ilerleyemedik ama emin ol yakında bitecek çünkü bende merak ediyorum tamamlanmış halde tekrardan okumak çok güzel olacak :d
ALLAH'A emanet

P

panda78

Ben ikinci sayının yarısını bitirdim,kalanıda bu hafta sonuna biter büyük ihtimalle.

TurkCizgi

Yeni Üye
8 Haz 2010
9
0
Ön izleme görebilir miyiz şahsen yarım bıraktığım seriler olmasa ve belirli bi tecrübeye ulaşınca girmek isteyeceğim bir projeydi çünkü bırakın ilk iş olarak yapmayı çok profesyonel bi çalışma gerekiyor gerek göndermelere gerek deyimler bir anlam bozukluğu bile olmamalı balonlamayı söylemiyorum bile harikaladenin üstündeki şuan yaptığımız işler kadar iyi olmalı font seçimini ner yaptınız merak ediyorum.kolay gelsin.

P

panda78

Ön izleme görebilir miyiz şahsen yarım bıraktığım seriler olmasa ve belirli bi tecrübeye ulaşınca girmek isteyeceğim bir projeydi çünkü bırakın ilk iş olarak yapmayı çok profesyonel bi çalışma gerekiyor gerek göndermelere gerek deyimler bir anlam bozukluğu bile olmamalı balonlamayı söylemiyorum bile harikaladenin üstündeki şuan yaptığımız işler kadar iyi olmalı font seçimini ner yaptınız merak ediyorum.kolay gelsin.
Ben İkinci sayıyı bitirip teslim ettim,yaptığım sayfalardan örnekler:
11.jpg

41.jpg

42.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

Darkruse

Yeni Üye
23 Ocak 2010
19
58
Diğer yaptığınız şeylerden zaman ayırıp çok zamanınızı vermiş olabilirsiniz verilen zamanı ben çok çok iyi biliyorum ama bu çalışmanın ne yazık ki eksikleri var. Bu gerçek çizgi roman fontları ve çok özveri isteyen bir çizgi roman. Benim yapabileceğim öneriler her balonda fontun boyutuyla, aralık mesafesiyle, uzunluğuyla, genişliğiyle oynamamanız (Hangi çizgi romanda böyle birşey gördünüz onu da anlamış değilim.) ve aşağıdaki bilgilerden yararlanmanız. Türkçe çizgi roman fontları da var. Umarım aşağıdaki bilgileri uygularsınız ya da en azından uygulamaya çalışırsınız. Tek amacım yardım etmek gerçekten ama bu olmamış ne yazık ki. Üzgünüm. Orjinaline olabildiğince sadık kalmanız dileğiyle. İyi günler.

Balon nasıl temizlenir videoları:

Türkçe Çizgi Roman Fontları:

Shevarash

Süper Üye
24 Ocak 2010
1,239
971
İzmir
Önerileriniz için sağolun. Zaten sadece 2. sayının balonlaması bitmiş durumda... İletişimde kalalım.

mert26

Kıdemli Üye
24 Haz 2009
198
210
eğer işlemler bittiyse paylaştınız mı yoksa paylaşacak mısınız?

vkopuzoglu

Süper Üye
3 Mar 2010
1,536
957
Bursa
Hayır arkadaşım daha işlemler bitmedi maalesef ve orjinaline yakın olsun diye de ince eleyip sık dokumak istiyorum o yüzden de yaptığım daha doğrusu yapacağım ilk çizgiroman olacağı içinde en iyisini yapmaya çalışıyorum ;) ALLAH'ın izniyle çok güzel olacak İNŞALLAH.:d Ben font olarakta orjinaline en yakın olanı kullanmaya önem gösteriyorum eğer yoksa o font pür dikkat internetten bulup indiriyorum eh bu kadar ince çalışınca birazda ağır gidiyor tabi bu yüzden kusura bakmayın ama yakında bu güzel seriyi paylaşacağız İNŞALLAH hiç merak etmeyin :d
Bu arada Türkçizgi ekibi iyi dilekleriniz için sağolun biz bu işin altından kalkarız :d Merak etmeyin ama başka projelerde ortak bir çalışma neden olmasın değil mi? Sonuçta hepimiz güzel Türkçemize, güzel çizgiromanlar katmak için uğraşıyoruz öyle değil mi?
ALLAH'A emanet olun:d