KARABALA 2. Kitap (Parçalanmış Yurtlar ve Delicesine Takip)

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,143
İstanbul
Karabala-Takip-01.jpg

Merhabalar Sevgili Dostlar,
Hikmet Yamansavaşçılar'ın beklenen albümü "KARABALA 2. Kitap"ta mutlu sona epeyce yaklaştık.
Üstat, kimi olumsuz şartlara karşın büyük bir özveriyle ve gecesini gündüzüne katarak albümü bitirdi.

Karabala-Takip-02.jpg

"KARABALA" Türk resimli-romanında BÜYÜK BİR OLAY!
Suat YALAZ

"Evlât! Harika bir iş çıkarmışsın. Sakın bırakma devam et!
Çünkü bu, benim okuduğum hiçbir şeye benzemiyor."
Abdullah TURHAN

"Çok sağlam, kıvrak bir resimleme yeteneği, teferruatlı ve çok özel bir metin,
harika bir renklendirme sonucunda ortaya bir ESER çıkıyor."
Hüsnü ÇORUK

"Karabala kesinlikle Türk çizgi roman tarihinde
bir milat olma yolunda ilerlemektedir."
Ümit KİREÇÇİ

Türk çizgi roman tarihinde yeni bir çığır açan KARABALA EFSANESİ için söylenecek tek şey,
alın okuyun ve yaratıcısı Hikmet YAMANSAVAŞÇILAR'a "eline sağlık" deyin...
Şahane bir konu ve inanılmaz çizgiler bir arada...
Fuat AKTÜRE

Karabala-Takip-03.jpg

Müjdeli haberi de verelim: Bir aksilik olmazsa albümü bu ay sonu
(Mart 2017) canlı olarak elimize alıp okuyabileceğiz.
Birinci kitaptan tanıdığımız o ayrıksı çizgiler, renkler ve olağanüstü anlatım
bu kitapla birlikte bir üst boyuta geçiyor...
Üstat, yaklaşık 40 yıl aradan sonra hazırladığı önceki albümle birlikte
elinin pasını da atmış görünüyor...
"Karabala"nın Türk çizgi roman tarihinde ayrı bir yere
sahip olacağını şimdiden söyleyebiliriz.
Tamamen sinematik bir anlatımla birbiri ardı sıra dizilen paneller ve renk cümbüşü
size bambaşka bir dünyanın perdelerini aralayacak... İnanın abartmıyorum...

Karabala-Takip-04.jpg

Kitap karton kapak ve sert kapak olmak üzere iki ayrı versiyonda hazırlanıyor.
Şimdi sıra, çizgi roman müdavimleri olarak, elbirliğiyle
bu sıradışı esere gereken desteği verebilmemizde...
Üstat,maddi sorunları aşabilmek ve asıl büyük şaşaanın yaşanacağı
üçüncü albümün hazırlıklarına devam edebilmek adına, bu ikinci kitabı
tamamen kendi çabalarıyla sunmaya hazırlanıyor.
Bizlere düşen ise, bu sıradışı albümü satın alıp okumak ve Okutturmak!

Karabala-Takip-05.jpg

Baskı ve cilt aşamalarından sonra kitabı ödemeli olarak (Hikmet Yamansavaşçılar adına)
forumumuz aracılığıyla da da sipariş edebilmeniz için gerekli çalışmaları yapıyoruz.
Bu konuyu ayrıca sizlere duyuracağız.

Dilerim, albümün bahtı açık olur.
Heyacanlı geri sayım devam ediyor.

Karabala-Takip-06.jpg

YAŞAM SEVMEKTİR
.
.

Son düzenleme:

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,325
Çok şükür artık buluşma zamanımız geliyor.En az iki tane alırım.Bir bana birde Petranyus a hediye etmek üzere.Arşivleme zamanı.Son günlerin en güzel haberi çok teşekkür ederiz.

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Büyük bir özveri ile çalışarak ikinci kitabını bitiren büyük usta Hikmet ağabeyi canı gönülden kutluyorum. Darısı benim başıma diyor, herşeyin gönlünce olmasını diliyorum. Benim de "Zaferlerimiz ve Unutulmaz kahramanlar 2" kitabım yolda.

Verilen mesai ve işçiliğin kalitesini iş gösteriyor. Çizgi roman çizmek hiç kolay bir iş değil. Suat Yalaz üstadımızın dediği gibi, şunun şurasında bugün resimli roman çizen 3-5 kişi olarak bu işin fedailiğini yapmaya çalışıyoruz. Tüm imkansızlıklara rağmen, fazla bir beklentimiz olmadan gönülden severek çiziyoruz. N'olur yerli yapımları da alıp okuyarak bu pazarı canlandıralım. Kuvayı Milliye ruhuyla kültürümüzün bu 'kurtuluş savaşını' veren yazar ve çizerlerimize destek olalım.

Haydi kolları sıvayalım.

12 Şub 2010
15,006
543,642
Birinci kitapta kınasını yaktık.
İkinci kitapta düğününü yapacağız, büyük şenlik olacak.

2017 Çizgi roman düğünleriyle şenlenecek.
Bir düğün de Ramazan Türkmen için olacak.

Nice düğünlere diyorum.

uzung

Yönetici
Yönetici
14 Ağu 2009
3,396
26,011
İstanbul
İkinci sayı ile ilgili ufak tüyoları bizzat kendisinden dinlediğim için ne kadar kaliteli bir kitapla karşılaşacağımı biliyorum. İkinciyi hatta üçüncü sayıyı sabırsızlıkla bekliyorum. Dostlarımızın da gereken desteği vereceğine inanıyorum.

Ramazan Türkmen üstadımızın Afşin Bey'ini de aynı heyecanla bekliyoruz.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Bu kitabı Avrupa'daki yayıncıların bir şekilde mutlaka görmeleri lazım. Acaba oralarla bağlantıları olan tanıdıklar var mıdır. İyi bir çevirmen bulunabilir mi? Sayın Yamansavaşçılar eserini kitap fuarlarına filan götürmeyi düşünür mü? (bütün bunlar ilk anda aklımdan geçenler). Avrupa'da üretilmiş olanlara kıyasla çok daha ince bir işçiliği var bu kitabın, renkler desenler oya gibi işlenmiş. Örneklerini sürekli gördüğümüz albenili Avrupa üretimi kitaplar çok güzeller, ama sanki bir son teslim tarihine yetiştirilmeye çalışılmış havası var hepsinde. Oysa Karabala'da adeta kırk yılın birikimi süzülmüş gelmiş gibi, bir ruh taşıyor adeta. Avrupa kitaplarını kaliteli endüstriyel bir biraya benzetirsek, Karabala çok kaliteli bir butik şaraptır diyebilir miyiz? Ne yazık ki duygularımı ancak bu kadar ifade edebiliyorum. Keşke edebiyatım biraz daha kuvvetli olsaydı. Bu arada üstadın kullandığı teknikleri de merak etmiyor değilim doğrusu. Tanıtım için "hggurak" dostuma da ayrıca teşekkür ediyorum.

Coskun

Kıdemli Üye
20 Haz 2015
160
583
İstanbul
Benim için bugünümün en güzel haberiydi. Sabırsızlıkla bekliyorum ve Hikmet Abi'nin büyük tirajlara ulaşmasını diliyorum bu sayı ile.

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,325
Sakın kafayla bir daha renk ve desenlere baktım arka planı inceledim bu ne üstadım şaheser olmuş.Çizgi roman degil tablo çizilmiş.Tebrikler zor beğenen biri olarak on üzerinden on harika bulut çizimleri ne böyle üstadım tablo yapın ciddiyim natürmort mükemmel.Ama bu sayıyla bizi nasıl doyuracaksiniz yılların açlığı var.

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,143
İstanbul
Sevgili dostlar, yazdığınız her satır Hikmet üstada moral ve keyif olarak geri dönecektir;
Bu anlamda, desteğiniz ve yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

Ramazan Bey "Zaferlerimiz ve Unutulmaz Kahramanlar 2" adlı kitabınız için şimdiden başarılar dilerim. Bahtı açık olsun.

Sevgili Scanfan dostum, bu albüm gerçekten de eşdeğerlerinin çok fevkinde ve sıra dışı bir eser. Ben de sizinle aynı kanaatteyim; seri (en azından bu macera) tamamlandıktan sonra, dış ülkelerde de tanıtımı için her türlü girişimde bulunulmalı.
Hatta bu senaryodan çok iyi bir Hollywood filmi çıkacağından da eminim.
Tabi bunun için eserin başarısının yanı sıra biraz da şans gerek.
Sevgili Haluk beyin de dediği gibi; hele şu kitabın düğününü bir yapalım da...

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
İlk kitabı hayretle, zevkle okumuştum.
Yepyeni bir kahraman, yepyeni bir hikayeydi bu.
Ufuk açan, farklı fikirlerini hayata geçireceği,
harika çizgilerini özgürce kullanabileceği
alanlar bulması için birer ikişer kitaplarının
almamız lazım; bilmeyenlerin öğrenmesi
için farklı şekillerde tanıtım şart. Devamını
da göreceğimiz eserlerle çok başarılı olacağını
umuyorum Hikmet Yamansavaşçılar üstadımızın.

DeepDark

Yeni Üye
19 Nis 2010
83
251
Ben işlere fazlaca karışan bir değilim çoook eskilerde forumlarda epey yazdığım halde :Ğ
sadece Bakunin usta neredeyse bende oraya giden biriyim.
Hikmet üstadın İMZALI KİTAPLARINI forum üzerinden yada başka bir platformdan (piyasa değerinin üzerinde olmak kaydıyla) satışa çıkarılmasına yardımcı olmanızı gelirini de yerine iletmenizi rica etsem bu konu üzerinde çalışma olabilir mi? Hem meraklı olanlar üstadın imzalı kitaplarına kavuşsa, hemde karınca misali yardımımız dokunsa olur mu acaba

hemşinli

Aktif Üye
11 Eki 2014
224
677
Bizim gibi, tarihi yerli çizgi romanlara gönül vermiş biri için, çok güzel bir haber. :)
Çıkmasını büyük bir heyecanla bekleyeceğim. :)

Bu güzel paylaşımların için, teşekkürler hggurak. :)

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,143
İstanbul
Sevgili Motion,
Şu an ben de dağıtım konusuna çok hakim değilim.
Naçizane çabalarımız, forum olarak bu sıradışı eserin tanıtımına aracılık yapmak ve Hikmet üstadımıza elimizden geldiğince destek olmak.
Ancak şunu biliyorum ki, Hikmet dostum bu albümü kendi olanaklarıyla basıp yayma uğraşı içinde.
Bu arada arzu edenler olursa (biraz yukarıda DeepDark arkadaşımızının da dile getirdiği gibi belki de imzalı olarak) forum aracılığıyla da albüm satışına destek olunabilir. Veya en azından böyle bir düşünce var...
Şimdilik bu kadarını biliyor ve söyleyebiliyorum.
Sevgiler, selamlar ve saygılar benden...

Son düzenleme:

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,847
136,879
Hikmet Yamansavaşçılar üstadın Karabala için ne kadar
emek verdiğini,uykusuz günler geçirdiğini bilen biri olarak
inşaallah hak ettiği yeri alır.
Biz çizgi roman severler tüm kalbimizle destekliyoruz.
Çıkmasını ve imza günlarini heyecanla bekleyenlerdenim.
Karabala tekrar hoş geldin.
Eline sağlık Hikmet usta.

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,143
İstanbul
Albüm tanıtımını SineRoman'da da paylaştım.
Konuyu bir de oradan görmek isterseniz aşağıdaki resme tıklayabilirsiniz:

.
.
.
.
DdBZWO.jpg
.
.

Son düzenleme:

Dindar Diker

Çeviri & Balonlama
11 Nis 2009
2,444
8,365
İzmir
Ya ben bu Hikmet abimize çok kızıyorum, arkadaş...

İnsan bu kadar güzel çizer de, ortama küsüp 20 kusur yıl bekler mi?
Serinin tüm kitaplarını sabırsızlıkla bekleyenlerdenim. Müthiş bir çalışma olmuş, tebrik ederim.

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,143
İstanbul
Ya ben bu Hikmet abimize çok kızıyorum, arkadaş...

İnsan bu kadar güzel çizer de, ortama küsüp 20 kusur yıl bekler mi?
Serinin tüm kitaplarını sabırsızlıkla bekleyenlerdenim. Müthiş bir çalışma olmuş, tebrik ederim.

Sayın Diker, maalesef bu muhteşem çizgilerden 20 değil, tam 37 yıl ayrı kalmışız...
Neyse, bugünlerimize de şükür.
Saygılar, sevgiler, selamlar...

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,143
İstanbul
Hikmet Yamansavaşçılar gerçek bir sanatçı.
Bir sayfayı çizip bitirdikten sonra, ikincisine başlamadan önce
ilk çizdiği sayfayı beğenmeyen mükemmeliyetçilikte biri.

Karlı, soğuk bir kış atmosferinde karakterlerin ağzından çıkan buharı çizecek kadar detaycı,...

...kahramanlarını "çiş" yarışına sokacak kadar esprili...

... ve bir çocuğun dramı karşısında fırçasına gözyaşı damlatacak kadar da duygusal biri.

Çok farklı ve okurken sizi çepeçevre saracak bir öyküleme bekliyor bizi.
Ustaya ne kadar teşekkür etsek az.​
.
.

kartal

Onursal Üye
17 Şub 2011
4,290
4,461
İlk sayıyı iki kez okumuştum,ikinciyi ve sonrasını heyecanla bekliyorum.Harika çizgiler ve renkler.Değerli Hikmet beyefendi ellerinize sağlık.

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,143
İstanbul

Karabala — "Arbek usta, Albatu ana! Çok uzun yıllar geçti sizi görmeyeli! Kırgın mısınız bana?"

Arbek — "Dal rüzgarı affeder ama kırılmıştır bir kere..."

Son düzenleme:

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,143
İstanbul

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Grafik ve baskı işlerinin "mektepli" bir profesyoneli olarak sevgili "hggurak" üstadım çok güzel ve can alıcı fotoğraflar sunmuş. Modern bir basımevinin en azından belli bir bölümünün neye benzediğini görünce ben de heyecanlandım (matbaa, cilt, yayınevi vb deyince büyülenmiş gibi oluyorum). Oradaki görevli herhalde prova baskıda renk hatalarını, kaymaları filan mı kontrol ediyor acaba? Titiz bir çalışma yapıldığı bu aşamasından bile belli. Umarım bu baskı aşamalarının bir videosunu da izleriz yakında. mesleki bir sır değilse tabii!

Üniversitedeyken "hijyen" dersi bağlamında sınıfı topluca bir fabrika gezisine götürmüşlerdi. Bir makarna fabrikasıydı. Yanıma fotoğraf makinemi de almıştım. Hatıra için bir poz çekmeme kalmadan güvenlik görevlileri filmlerdeki gibi (NASA merkezi sanırsın) grubun etrafını sardı, makineyi filan almaya kalktılar! Sebebi teknolojilerinin çalınmasını önlemekmiş! Yıl 1978'di ve o yılda bile çok eski bir fabrikaydı. Önünde resim çekmek için durduğumuz bölüm de un eleme ünitesiydi! Yukarıda video isteğinde bulunurken aklıma geldi. Basımevinin böyle bir hassasiyeti yoktur umarım!

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,143
İstanbul
Maalesef baskı anında çekilmiş bir videomuz yok sevgili scanfan dostum, ancak bu konuda bir kısıtlama da yok. Bu isteğinizi göz önünde bulundurarak bir dahaki sefere böyle bir videoyu da sunmaya çalışacağım.
Şimdilik merakınızı gidermek amacıyla, tesisin diğer bir-iki fotoğrafını da paylaşayım.

Dediğiniz gibi baskı operatörü (ustası) baskının renk kontrollerini yapıyor. Eski sistemlerde renk oturtması, boya ayarı gibi işlemler manuel olarak yapılıyordu. Şimdi ise çağa uygun olarak bu konuda da tam bir otomasyon var.
Artık film aşaması kaldırılmış durumda. İş doğrudan kalıp üzerine pozlanıyor. Bu kalıplar baskı silindirlerine ayar noktalarından oturtulduğunda hemen hemen % 100'e yakın renk oturması sağlanmış oluyor. Ufak tefek ayarsızlıklar da manuel olarak düzeltiliyor.
İşin yoğunluğuna göre ayarlanması gereken boya ayarı da yine makineler aracılığıyla otomatik olarak yapılıyor. Dijital olarak okunan renk yoğunluk bilgisi, makine boya haznesine aktarılıyor ve boya ayarı kusursuza yakın bir biçimde yapılabiliyor.

Baskı alanının genel görüntüsü.

Çok üniteli ofset baskı makinesinin genel bir görüntüsü.

Umarım bu fotoğraflarla merakınızı bir nebze olsun giderebilmişimdir.
.
.

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,325
Müthiş müthiş müthiş harika haberler en az iki adet alırım.Biri kolleksiyona diğeri Petranyus a.
Dal rüzgarı affetmiştir ama kırılmıştır bir kere Üstad Özdemir ASAF a da göndermeler yapmış.Hikmet bey iyi ki varsınız.Saygılarımızla.