Bülent Üstün ve Kenan Yarar'a sormak istedikleriniz

Raven

Yönetici
7 May 2009
1,443
12,579
Merhaba. Kötü kedi Şerafettin'in çizeri Bülent Üstün ve Hilal'in çizeri Kenan Yarar ile yakın zamanda bir röportaj yapılacaktır. Çizerlerimize sormak istediğiniz soruları (çizerliğe nasıl başladınız gibi klasik sorular dışında), haklarında merak ettiklerinizi lütfen hangi soruyu hangi çizere yönelttiğinizi belirterek konunun altına yazınız. Uygun sorular değerlendirilecek ve çizerlerimize sorulacaktır. Haydi bakalım çizgi diyarı :)

Son düzenleme:

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,648
Gaziantep
Sanatçı olmak, aydın olmak muhalif (kötü giden herşeye) karşı olmayı gerektirir.
Sor kendilerine Mustafam;
En büyük dertlerinden biri ama bu ülkenin tek derdi cinsellik mi?
Fantastik -gerçekte olmayan düş ürünü konulardan, argo konuşmalardan biraz uzaklaşıp, daha toplumsal sorunlara da kafa yorsunlar.
Yok bu bizim tarzımız diyorlarsa benim de sorum yok.

sülük

Kıdemli Üye
2 Haz 2016
138
246
merhaba, sevgili bülent üstün'e sorum: kötü kedi şerafettin sinemada 350-400 bin arasında bir seyirci rakamına ulaşmış.(bu seyircilerden biri de ben ve oğlum,tabi en büyük dileğim 1 miyon seyirci rakamını geçmesiydi.) animasyon filmi olarak bu seyirci rakamını tatminkar bulmuşmu ve bize 2 ci filmi bekleme umudunu verebilecekmi?

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,619
hiçbiryerde :)
Karikatür sanatının işlevini nasıl tarif ediyor;
Türkiye'de politik ağırlıklı kapakların altında
farklı tarzların yer aldığı mizah dergileri görüyoruz;
Dünyada ve Türkiye'de mizahın yeri nedir,
toplumu değiştirme, dönüştürme gücü var mı?

Bu bağlamda kendi tarzlarındaki karikatüristlerin,
sanatçıların (özelde çizgi roman) varlığı veya yokluğunda
toplumun nasıl bir değişim içinde olacağını düşünüyorlar.

18. yüzyılda Avrupada bağnazlığa karşı hoşgörü, metafiziğe
karşı reel bilginin ışığı mottolarıyla Aydınlanma çağı
başladı. Kendi çalışmalarının bu anlamda toplumumuzda
nasıl bir rolü olduğunu düşünüyorlar?

Kendi sanatını nerede, nasıl görüyor;
ne kadar karşılık bulduğunu düşünüyor?

enger66

Onursal Üye
26 Eyl 2010
1,036
3,279
Yaptığınız sanatta senelerdir bar kültürü ağırlıkta,
Beyoğlu ve Cihangir'in etkisi var mı?
Bu durum mizahta daralmaya yol açtı mı?
Sadece üniversite gençliğine hitap etmeniz
etki alanınızı azalttı mı?
Herkese hitap etmiş olsaydınız,
toplumdaki kutuplaşmanın önüne geçebilir miydiniz?​

detay14

Yeni Üye
4 Tem 2016
18
63
Soracağım sorular her iki çizer içinde geçerlidir.

90'ların sert sıkı hikayeleri çizimleri bugün niye yok kendi kendilerine bir otosansür mü uyguluyorlar veya zamanın ruhu mu bunu gerektiriyor?

İnternet özellikle sosyal paylaşım platformları dergileri olumlu/olumsuz nasıl etkiliyor?

Mizah dergiciliğinin geleceği nedir yazılı basın sona mı eriyor?

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,151
Bu konu unutulmasın.
Soru soracak arkadaşların soruları beğenilirse süpriz hediyeleri bile olabilir.:D

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,954
ordu-turkey
Benim sorum şu,
neden bizde özellikle politik mizahta eski akıl dolu ve yerici uslup yerine nerdeyse hakarete varan bir tarz gelişti.Mizah gülerken düşündürme olmalıyken neden kalite düştü.
Fena mizah gibi bir dergide çizilen yabancı çizimleri gördükçe inanın bizim dergiler çok yavan kalıyor.

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,406
Benim sorularım şöyle elemeden geçebilirse ;
Genel olarak ;
1-Mizah tanımları nasıldır ? Mizah nasıl olmalıdır ? Mizahın üzerine bina edileceği şey sıralaması kendilerine göre nasıldır ? ( cinsellik , şiddet , tabular , felsefe , yaşam bu soru spesifik öğeler içermektedir. )
2-Kendilerini sanatın neresinde görüyorlar? ( zor bir soru oldu kabul ama gerekli yaptıkları çalışmaları tam olarak karikatür olarak nitelemek zor çizgi roman geneli içinde nerede oldukları sorusu bu anlamda sorulmalı tam çizgi roman da denemez mizah ön planda tutulmaya çalışılıyor özellikle Bülent ÜSTÜN de Kenan bey de ise mizah biraz daha geri planda anlatım ve kurgu genelde ön planda )
3-Genelde sanat özelde ülkemiz sanatı açısından neredeyiz ? nereye gidiyoruz ? yada bir ilerleme varmı ?
4-Son okudukları kitap / çizgiroman hangisidir ?
5-En sevdikleri çizgi karekterler hangileridir ? Takip ettikleri yayınlar varmıdır ?
6-Çizgi roman sitelerini takip ediyorlarmı ?

BÜLENT ÜSTÜN e sorularım ;
1-Kötü Kedi Şerafettin biz kısaca Şero diyelim nasıl tasarlandı ?
2-Kötü Kedi Şerafettin ne zaman dünyaya açılacak ? Film boyutu tamam basından takip ettiğimiz kadarı ile 50 nin üzerinde ülkeden animasyona talep var.Filme eleştiri zombi yoğun öğeler kullanılmasa daha iyi olurdu.Kedi - Köpek çatışması üzerinden daha mı iyi olurdu sanki ?
3-Kötü Kedi Şerafettin in toplum üzerinde olumsuz etkileri olduğunu düşünüyorlarmı ?
4-Kötü Kedi Şerafettin e başka karekterler eklemeyi düşünmüyorlar mı ?

KENAN YARAR a sorularım ;
1-Kenan YARAR ı başka projelerde görebilecekmiyiz ? Farklı türlerde çalışmaları var mı ? ( bilim kurgu - Western - farklı tarzlar da üçlemeler - beşlemeler gibi mesela Nikopol üçlemesi )
2-Kenan YARAR ın etkilendiği sanatçılar kimlerdir ?
3-Çizgi roman / Çizgiroman bağlamında özelde ülkemiz açısından bakış açısı nasıldır ?
Kısaca bunlar.

ŞAKA SORUM ;
ABOLARDİS İ DUYDUNUZ MU ?
EL CEVAP : HASTAYIZ DEDE.

Lobador

Çeviri & Balonlama
21 Tem 2015
1,263
9,898
Yaptığınız sanatta senelerdir bar kültürü ağırlıkta,
Beyoğlu ve Cihangir'in etkisi var mı?
Bu durum mizahta daralmaya yol açtı mı?
Sadece üniversite gençliğine hitap etmeniz
etki alanınızı azalttı mı?
Herkese hitap etmiş olsaydınız,
toplumdaki kutuplaşmanın önüne geçebilir miydiniz?​

Bu soruların hepsini çok beğendim.
Gırgır gibi vakti zamanında dünyada en çok satan 2. ya da 3. mizah dergisinin en azından havasından suyundan etkilenmiş olmalarını beklediğimiz çizerler malesef sayın Karaoğlanın da belirttiği gibi tek dertleri cinselleğin dışına çıkamayıp, sayın enger66'nın belirttiği gibi mizahı çok çok daralttı ve üniversite gençliğinin dışına çıkamadı malesef.

Edit: Bu arada konu sormak istediklerinizdi ben gaza gelip yorum yazdım ama soru sormadım:)
O zaman ben de hızlı bir soru sorayım.
Çizgi romanlarla aranız nasıldır? En çok hangi ekol çizgi romanları takip edersiniz?

Son düzenleme:

Malatyalı

Aktif Üye
15 Şub 2016
287
577
speedforce
Kenan Yarar'a Sorum;

Hilal eski etkisini kaybetti gibi önceden büyük bir heyecanla beklerdim bölümlerini. Şimdi sıkıcı sıradan bölümler gibi geliyor. Böylesine efsane bir karaktere daha sıradışı maceralar yakışır diye düşünüyorum. Daha bilim kurgu maceralar olmasını isterdim Serpieri Druuna gibi ama tabi çizerin hayal dünyasına saygım sonsuz. Keza kendisi en sevdiğim çizerdir.

Motion

Kıdemli Üye
31 Mar 2013
612
3,372
vjRdaz.jpg

Son düzenleme:

İskenderunlu

Onursal Üye
29 Tem 2012
5,361
12,903
iskenderun-Hatay
Ben şahsen iki çizerin eserini de beğenerek okuyorum. Benim sorum şu ; Senaryoları uzun uzadıya düşünerek mi yazıyorlar yoksa çizmeye başlarken doğaçlama olarak mı senaryo gerçekleşiyor?

Raven

Yönetici
7 May 2009
1,443
12,579
Birbirinden güzel sorular geliyor. Hepinizin yüreğine emeğine sağlık. Konuyu boş bırakmayalım sorularınızı sormaya devam edin dostlar. Eleme sonucunda röportajda kullanılacak 3 sorunun sahiplerine, hediye çizgi romanlar gönderilecektir.

Çizgi diyarında röportajlar serisi devam edecek . Takipte kalın :)