Yeni bir yayınevi doğuyor

altay1944

Onursal Üye
30 May 2009
3,147
4,510
Biri size telefon etse ve deseki hocam selam nasılsınız!Yaklaşık yarım saat sürse konuşmanız...Bu konuşma arasında yeni bir yayınevi kurmakta olduğunu yıllardır bu sektörün içinde olduğunu.Tombraks.Tim.Kit taylor vb.10 a yakın kahramanın telifini aldığını ..2 aya kadar piyasaya gireceğini...Hayallerini,beklentilerini...

Paylaşayım istedim...Zaman gösterir kim olduğunu...Konuşmamız oldukça güzeldi.Açıkcası beni ikna etti.Ayakları yere sağlam basan kaliteli ve ucuz bir yayıncılıktan sözetti.Eh!Hadi hayırlısı.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Biri size telefon etse ve deseki hocam selam nasılsınız!Yaklaşık yarım saat sürse konuşmanız...Bu konuşma arasında yeni bir yayınevi kurmakta olduğunu yıllardır bu sektörün içinde olduğunu.Tombraks.Tim.Kit taylor vb.10 a yakın kahramanın telifini aldığını ..2 aya kadar piyasaya gireceğini...Hayallerini,beklentilerini...

Paylaşayım istedim...Zaman gösterir kim olduğunu...Konuşmamız oldukça güzeldi.Açıkcası beni ikna etti.Ayakları yere sağlam basan kaliteli ve ucuz bir yayıncılıktan sözetti.Eh!Hadi hayırlısı.

Hadi hayırlısı, merak ettim kim ve nerede yayıncılık yapacak?

ilkhantok

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Ara 2010
1,981
28,983
Mersin
Ayakları yere sağlam basan kaliteli ve ucuz bir yayıncılıktan sözetti.Eh!Hadi hayırlısı.
bu kısımda beni ikna etti, bizim zamanımızda harçlıgımızdan bir kısmıyla rahatlıkla çizgi romanlar alabilirdik, şimdi öylemi bakıyorum en ucuzu 30 TL;
İnşallah seni ikna eden dostumuzda da çizgiroman kültürü mevcuttur da bunu sadece kar amaçlı olarak görmüyordur

AZORA

Yeni Üye
22 Nis 2016
48
78
tom braksı yayınlasa ne olacakki hoz yayınladı elinde patladı tim desen gene aynı kit taylor gene aynı alacak kimse kalmadıkii yeni nesil almıyor eskilerde zaten var dünyanın parasını verdik alduk ğeçen satmaya kaltım adamlar fiaf bile vermeyip kargo paranı kurtarmaz üstüne borçlu kalırsın dediler 30 liraya aldığımız klasik zagora 5 lira veren bile yok

Lobador

Çeviri & Balonlama
21 Tem 2015
1,263
9,896
Doğrusu artık yeni neslin çizgi romana çok fazla bir ilgisi yok ama yine de yeni açılacak yayın evinin başarılı olmasını dilerim.

akrep069

Süper Üye
14 Ara 2009
527
648
bu saatten sonra TOMBRAKS ı kıme satar haşim yayınladı KİT TAYLOR YAayınlandı sonuç ortada Şu anki fıatlar ile herşey ortada

İskenderunlu

Onursal Üye
29 Tem 2012
5,347
12,822
iskenderun-Hatay
Tim hariç bahsedilen çizgi romanlar yakın tarihte yayınlandı. Belki Tim de yayınlanmıştır. Ama yine de çizgi roman yayınlayacak yeni bir yayınevi haberi beni çok mutlu etti..

12 Şub 2010
15,006
543,639
Yeni yayınevini kutluyor ve başarılar diliyorum.

Kimi dostların karamsarlığını paylaşmıyorum. Dedikleri gibi yayın politikaları da çizgi roman satışında önemli bir etken.

Baskı kalitesi, kitabın formatı, fiyatı, dağıtım sorunlarının aşılmasıyla yakın geçmişte satmamış olan bu kitaplar şimdi satabilir.

İnşallah Dampyr'in de telifini almışlardır.
Hayırlı olsun diyorum.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Yeni yayınevini kutluyor ve başarılar diliyorum.

Kimi dostların karamsarlığını paylaşmıyorum. Dedikleri gibi yayın politikaları da çizgi roman satışında önemli bir etken.

Baskı kalitesi, kitabın formatı, fiyatı, dağıtım sorunlarının aşılmasıyla yakın geçmişte satmamış olan bu kitaplar şimdi satabilir.

İnşallah Dampyr'in de telifini almışlardır.
Hayırlı olsun diyorum.
Sevgili Haluk abim,
duygularıma tercüman olmuşsun. Şayet ortaya hem kaliteli, hem de hesaplı bir şey çıkarsa koleksiyonerlerin büyük çoğunluğu alacaktır diye düşünüyorum..

SenSei

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
24 Eyl 2009
2,700
25,308
İstanbul
Yeni yayınevi umarım başarılı olur. Ama böyle bir vizyon ile bu çok zor görünüyor. Bana katılır mısınız bilmiyorum ama Türkiyede çizgi roman kültürün canlanması ve yaygınlaşması frankofonlardan geçer gibi geliyor. Hikaye ve senaryo bakımından ağır abilerimizi tatmin edecek çalışmalar var ve yeni nesilin de sıcak bakacağı grafiksel zenginlikler içeriyor. Benim vizyonumda en azından ben bunu bu şekilde görüyor, ve inşallah yakında buna göre adımlar atmayı düşünüyorum. Hele bir yeni yıl gelsin....büyük sürprizlerim olacak inşallah. Sevgiler...

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,630
Gaziantep
Yeni yayınevi umarım başarılı olur. Ama böyle bir vizyon ile bu çok zor görünüyor. Bana katılır mısınız bilmiyorum ama Türkiyede çizgi roman kültürün canlanması ve yaygınlaşması frankofonlardan geçer gibi geliyor. Hikaye ve senaryo bakımından ağır abilerimizi tatmin edecek çalışmalar var ve yeni nesilin de sıcak bakacağı grafiksel zenginlikler içeriyor. Benim vizyonumda en azından ben bunu bu şekilde görüyor, ve inşallah yakında buna göre adımlar atmayı düşünüyorum. Hele bir yeni yıl gelsin....büyük sürprizlerim olacak inşallah. Sevgiler...

"Bana katılır mısınız bilmiyorum ama Türkiyede çizgi roman kültürün canlanması ve yaygınlaşması frankofonlardan geçer gibi geliyor".
Katılıyorum.
Son cümlelerin yeni bir yayınevinin daha doğacağını müjdeler gibi.

Yayınevi konusuna gelince;
Kitap okunmayan hatta okumamakla öğünenlerin olduğu bir ülkede bu iş biraz zor.
Yıllar önce bir arkadaşı sevinç içinde Yaşar Kemal'in yanına gelir ve "Yayınevi kuruyorum" der.
Büyük Usta'nın yanıtı çok kısa olur "Güle güle bat !"

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,803
Sensei dostumuza katılıyorum, Frankofonların şöyle bir özelliği de olabilir, genelde Fransızlar kendi kültürlerini yaymak için çabalıyorlar, bu yüzden de Fransız devleti böyle çalışmaları destekliyor. Bu sebeple Frankofon yayınlamak Marvel/DC'den daha ucuza gelebilir. Örneğin geçen sene Soleil/Delcourt Comixology firmasıyla birlikte ilk kez Amerikan pazarına açıldı.

Neden Türkiye'de de benzer bir açılım yapılmasın ki? Amerika'da olduğu gibi maliyeti düşürmek için internet üzerinden kindle formatında satış yapılabilir.(kindle genelde 40% civarında daha ucuz) Tabii bizde inanılmaz bir korsan pazarı var, o büyük problem. İkinci sorun ise Euro fiyatı, şu anda online olarak kindle 9.90€ olan bir çizgiromanın Türkiye'de düşük fiyata satılması zor gözüküyor.

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,943
23,713
Kıbrıs
Özellikle yayın hayatı hep talihsizliklerle dolu Kit Taylor devam etsin diye
ümit ediyorum.Bir başka talihsiz de Tim.Tim'i en son Demirbaş 1 cilt basmıştı.Arkası gelmedi.Gringo olarak da Bilka bir miktar yayınladı.O
da yarıda kaldı.Tom Braks'a gelince.Aynı maceralar defalarca yayınlandı.
Artık beni hiç ilgilendirmiyor.
Frankofon da Türkiye'de pek ilgi görmüyor.Az çok Red Kit ve Tenten'i
ayrı tutabiliriz.Yapı Kredi'nin yayınlamaya başladığı Rintintin uzun zamandır ortada yok.Bouncer,Jim Cutlass,Durango,Blueberry,Komançi yarım kaldı.Galiba yıllar sonra Bouncer'in 2.sayısı fuarda çıktı.3-4 yıl
ara verilen çizgi romanlar ne kadar cazip olabilir?
Fumetti lokomotifini Türkiye'de hala daha Teks ve Zagor çekiyor.Benim gibi eski makinistler de gün geçtikçe azalmakta.
Türk çizerler de ortada yoklar.Hani Karabala,Seyfettin Efendi,Tolga ve Abdülcanbaz?Tarkan bile tamamlanamadı.
Abdülcanbaz

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,945
denize sıfır
Hayırlı olsun.
Bir eleştirim var, madem ki bu işe soyundu niye burada kendini tanıtmıyor?
Gelipte arkadaşlar ben bu işe giriyorum, tavsiyeniz varmı, nedir denmez mi?
Müşteri burada çünkü.?
Tanımak isteriz.:)

hadramut

Aktif Üye
19 Eyl 2009
385
852
selam

yeni yayınevi inşallah başarılı olurda

bizide

dört köşe cizgilerden kurtarır.
comicks(herhalde böyle yazılıyordur.sevmeyince aklınızdada kalmıyor)okumak için her kareye ayrı bakmak gerekiyor.(gerçi onlarda karenin dışında herşey var)ve insanı yoruyor.ve dahi her kahramanı insan dışı bir yaratık.aşkları yok sevdaları yok.insana ait hiç bir değer yok.sadece bir makine dünyası.nazım hikmet hani diyordu ya.......trink trak makineleşmek istiyorum...(aklımda kabaca böyle kalmış yanlış ise sevenler bağışlasınlar)
hepsi kurulmuş bir makine......
ne ise comick olmasında...

selamlar

prestij16

Süper Üye
9 Ağu 2010
2,585
3,387
ilhantok üstadında dediği gibi 30 tl çok
kapak için vs için süper masraf yapıyorlar
oysa haftalık fasüküller vardı eskiden
bugün olsa 5 tl ye kapış kapış gider
50 sayfalık haftalık fasükül yapsınlar 30 tl ye 6 tane yayın takip edelim
tek roman kaç sayfa olursa olsun çok 30 tl

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,945
denize sıfır
Ben bugün yayınevi açsam sadece koleksiyon serisi yaparım.
Okuduğum kitap değişik format ve kapakla vs. çeşitlemelerle yeniden basılırsa okuduğumu yeniden kendim için almayı düşünürüm.
Ne düşündüğünü bilmediğimizden bekleyip göreceğiz.
Her türlü desteğimiz olacaktır.:)

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,726
25,908
ordu-turkey

Sensei ve odenat üstadlar sayesinde tattığımız frankofonlar bence de sektörün can damarı olabilir.Sensei yeni yıl süprizin nedir bilmiyorum.Ama eminim ki çok güzeldir.

akrep069

Süper Üye
14 Ara 2009
527
648

aynen sana katılıyorum belçika -fransız cr ler daha cazip gelıyor bana

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Ülkemizde çizgi roman satıyor. Ama satanlar Comics ve Manga tarzı çizgi romanlar. Son bir kaç yılda eskisinden kat kat fazla yeni çizgi roman piyasaya çıktı. Ama fumetti'de durum tam tersi. Fumetti artık yavaş yavaş sahneden çekiliyor. Bahsi geçen çizgi romanlar satar mı? Uygun fiyat politikası güdülüp reklamı - tanıtımı iyi yapılırsa satar. Ama maliyet, satış düşük, üst fiyat... gibi bahaneler öne sürülürse (ki sürenleri çok gördük.) satacağını zannetmiyorum.

Frankofonların sayısının artmasını ben de isterim. Ama ülkemizdeki okur porofiline bakacak olursak ne yazık ki çok satacağını zannetmiyorum. Ülkemizde popüler olmayan bir karakterin kitabının satma olasılığı çok düşük. Yukarıda da belirttiğim gibi Comics ve Manga çok satıyor. Satma nedeni tanınmışlık, aşınalık. Ardı arkasına çıkan comics uyarlaması film ve diziler ile ülkemizde çizgi roman okumayan kişilerin bile tanıdığı karakterler ile; ergenler arasından çok popüler olan anime'ler sayesinde bilinen mangaların hakimiyeti ortada. Frankofonlarda popüler olanlar zaten telifli, geri kalan da riskli.

Yeni bir yayın evinin piyasaya girmesi ve çeşitliğin artması hepimizin isteği. Umarım iyi bir yayın planı, iyi bir fiyat politikası ile başlarlar. Meraktayız. Ali Abimin dediği gibi kendilerini tanımak isteriz.

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,464
26,951
Öncelikli olarak hayırlı olsun diyorum.Yeni yeni yayın evleri piyasadaki hareketliliği arttırır diye düşünüyorum.Mutlaka bu işe soyunmadan pazar araştırması yapmışlardır. Eski fumetticilerden biri olarak tercihim tabi ki bu yönde olur.Ama uygun fiyat politikası belirlemeleri hem okuyucu hem yayın evi açısından artı olur diye düşünüyorum.Yoksa elimde yayını yarıda kesilmiş bir dünya çizgi roman bulunuyor.Hepsinin temel sebebi yeteri kadar satmaması.Sebebi bana göre fiyatları.6 ayda bir kitap alan için 150 tl bile çok gelmez fakat ayda 10- 15 kitap almaya çalışan biri için 30 tl kitap pahalı.Durum bu.Sonu malum.
Frakfon ve manga diyen dostlara saygı duyuyorum.Fumetti olursa,alıp hem arşiv yaparım,hem destek olmaya çalışırım.