Otisabi ve çizeri hakkında!..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,656
Kasımpaşa
Bu paylaşımla benim emeğimi çalıyorsunuz! Ben hayatımı çizerek kazanıyorum ve sizin bu bedavacı zihniyetiniz sayesinde çizemeyeceğimin farkında olmanızı bekliyorum!

Bu forumda yukarıda adı geçen çizer ve çizdikleri ile ilgili tüm duyuru, tanıtım ve paylaşımlar kaldırılmıştır.
Çizgi Diyarı üyelerinin dikkatine ve bilgisine sunulur!

Lobador

Çeviri & Balonlama
21 Tem 2015
1,263
9,898
Benim bildiğim kadarıyla bu forum sadece yayın tarihi belli bir süreyi aşmış eserleri yayınlıyor, aktif satışta olanları değil. Ve ayrıyeten sevgili yılmazaslantürkün tek hedef kitlesi ergenler diye düşünüyorum, yani bu forumun okuyucu kitlesi değil..

Biz ki diyardaşlar olarak her zaman Türk çizerlerinin emeklerine fazlasıyla saygı duyan, elimizden geldiğince destekleyen ve yapabildiğimiz kadar karşılıksız reklamını yapıp Türk çizerlerinin hak ettiği yere gelmesi için uğraşan insanlardan oluşuyoruz diye düşünüyorum.

Yukarıda da belirttiğim gibi sevgili aslantürkün hikayeleri benim hiç ilgi alanımda değil ama yine de umarım her zaman çizmeye ve çizimlerinden kazanmaya devam eder o da.

Teşekkürler sevgili savok bu arada.

Son düzenleme:

igdirnet

Aktif Üye
8 Tem 2016
243
768
Unuttuğu şey bugüne kadar geldiği noktaya okuyucular sayesinde vardığıdır ve bu sitede en paylaşımcı,iyiliksever insanlar bulunmaktadır.Bu üslubu ona yakışmamış.Umarım pişman olur.Bir çok kitabını okudum ama şimdi yazarın gerçek yüzünden bir kesit göstermesine çok üzüldüm.Keşke böyle bir isteği daha düzgün bir şekilde isteseydi.

İskenderunlu

Onursal Üye
29 Tem 2012
5,361
12,902
iskenderun-Hatay
Çizgi romanı(veya karikatürü) yaşatmak isteyen, bunun için cebinden her ay düzenli bir bütçe ayıran ben ve diğer forum üyeleri olmasaydı sektör biterdi. Ne Çizgi Diyarı ne de diğer çizgi roman forumları emek hırsızı değildir..

Son düzenleme:

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,646
Gaziantep
Bay Aslantürk , unutma senin kitaplarını alanların tümü bu forumun üyesi. Sana ekmek parası kazandıranları başka yerde arama.

DeScrib

Aktif Üye
11 Kas 2010
24
28
İyi tespitleri olan bir insanın , önem verdiği bir konuyu, bu tarzda dile getirmesi( çalmak ne yahu), diğer taraftan bu forumdaki insanların tatlı bir rica ile paylaşımlara müsaade etmeyeceklerinin ve güzel insan olduklarının( Daha önce de örnekleri var.) farkına varmayacak kadar kapalı olması ''Bu, acaba o mu ? ''sorusunu aklıma getirdi.

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,953
ordu-turkey
İlk ve son sözümdür.Otisabi karakterini uykusuz arka kapakta sadece bir kez okumuşumdur.Zamanında aldığım ve çoğu yine zamanında zagor-t dostumuzca eklenen sayılarda bir daha hiç bakmadığım bir karakterdir.Şimdi dünyanın akıllı ve pazarlamacı yayınevleri şu an yayınlarının daha çok kitleye ulaşması için çr yayınlayan sitelere el altından sayılarını ulaştırarak hem reklamını yapmakta hemde traj artırma savaşını diğer ülke yayınevleriyle bu platformlar da yapmaktadır.Yeni taktik budur.Peki bizde durum ne denirse örnekler ortadadır.Eski belki 5-6 yıl öncesi uykusuz sayılarını kaldırılması isteği ve daha bunun gibi örnekler bu sadece çr ve mizah dergileri alanında değildir.Bundan 2 yıl önce basılmış ve baskısı bitmiş kitabın hala telifi bende yok elifi benim gibi saçma hak iddialarıyla dijitalleşmesi engellenmeye çalışılmaktadır.Yeni baskı yap deseniz satışı az derler.Yada öyle fiyat koyarlar ki bugün baktığım 20 sayfalık kitap için istenen 22 lira gibi uçuk fiyatlar ortaya sürmektedirler.Sonra az satılıyor falanda filanda ağlaşıp durmaktalar.
Şimdi kimse kusura bakmasın da kdv oranının yüksekliği için bir olup devlete baskı kuramayan yetmedi birleşip kendi dağıtım ağlarıyla taşraya ulaşmayıp sonra da ağlaşan değerli yayıncılar suçun büyüğü bizde değil.Alım gücümüz düşürüldüyse bunun sebebi biz değiliz.Ben 3 yıl öncesine kadar ayda en az 10 kitap alırken bugün 4 ayda bir 2 kitap alır hale getirildiysem hesabın sorulması gereken adres bellidir.Sesiniz çıksın artık ve bizlerle ve tarayanlarla uğraşmayın hedef yanlıştır.

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,471
27,003
Üslup hiç mi hiç yakışmamış ama itham olmamış.
Buradaki duyurular sayesinde,buradaki paylaşımlar sayesinde çizgilerle ilgili sektör can buldu,kan buldu,hayat buldu.
Marketlerde günlük gazetelerin arasında sıkışmış bulunan dergiler yavaş yavaş raflardaki yerlerini almaya başladı.
Burada okuyucu bulunur,para verir alır arşivine katar.Yetmez tanıtım için emek harcar sayfalar dolusu yazı yazar,birileri de altına sırf yayınlar okunsun diye mesaj yazar.
Unutulmamalıdır ki okuyucu yoksa John Buscema bile pirim yapmaz bu alemde.
Yazık...

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,405
Gerçekten çok üzücü ifadeler çok kırıcı ve yaralayıcı.Ama yinede şunu söyleyebilirim okuyucu kitlesinin önemli bir kısmı eminim bu forumdadır.Hatta geçende bir arkadaşım hediye olarak Otis Abi nin büyük albümlerini getirmişti.Çr merakımızı bilen bir dostum.Yinede bütün çizerlerimiz değerli biz sizi yinede seviyoruz.Emin olun emek çalmıyoruz.okumadığımız halde destek olsun diye kitap alıyoruz.Yabani nin bütün sayılarını aldım inanın hala okumadım.Yine Karabala iki adet alıp ÇR dostlarıma hediye ettim.Gurur duyduk yeni bir yayın yeni bir soluk Sağlık olsun yinede kimse kırılmasın.Saygı ve selamlarımla

ikarus75

Aktif Üye
31 Ağu 2011
358
508
Daha dün elime bir kaç kitabı geçti bu gün bu olay enteresan.Yazı gerçekten üzücü.Nedenmi üzücü çünkü bu sitede olanların bir kısmı internetin hatta tv nin bile tek kanallı olduğu yılların insanları.Çizgi romanın çizgi roman olduğu zamanların adamlarıyız biz.Sabah kalkıp mahallenin gazete bayisine koşup heyecanla beklediği çizgiromanaalıp mutlu olan çocuklarız biz Dolayısıyla herkesten çok saygı duyarız emeğe.Bu sitede defalarca insan gibi yapılan ricalar üzerine yayınların kaldırıldığını gördüm keşke bu şekilde olmasaydı.Ayrıca bedavacı lafına ayrıyeten sinir oldum.Gerek çizgiromana gerek mizah dergilerine zamanında gayet iyi paralar verdim, halada vermeye devam ediyorum.

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,734
44,010
denize sıfır
Hırsız olduğumu sanmıyorum, kutulu sete 95 tl para verip almıştım.
Bunun bu fiyata satılması hırsızlık.
Yolunuz açık olsun.

enger66

Onursal Üye
26 Eyl 2010
1,036
3,279
Kalitesiz mizah dergilerini piyasaya sürüp,
hem paramızı hem de zamanımızı ÇALIYORLAR!
YAŞASIN ÇİZGİROMAN!

yilmazaslanturk

Yeni Üye
9 Eki 2016
3
3
Bu siteye Google'a "Otisabi PDF" yazarak ulaştım. Dolayısıyla kitaplarıma bedava ulaşmak isteyenler de aynı yolu izliyorlar. Çizgiyle hayatını kazanan biri için bu çok büyük darbedir. Kitaplarım onlarca ülkede dağıtılmıyor sadece Türkiye'de satılıyor. Normal bir kitaba göre maliyeti daha yüksek olmasına rağmen 14 lira gibi bir ederi var bunun yüzde sekizi bana ödeniyor. Kitaplarımı almış olanlara teşekkür ederim ancak bu platformun aynı zamanda beleşçilere "gelgel" yapmadığını söyleyemezsiniz.
Bir sayfayı oluşturmak için günde 12 saat çalışıyorum (hikayeyi yazmak, kurşun kalem, netleştirme, çini ve boyamasıyla) ve bu beş gün sürüyor. Aranızda çizer varsa beni daha iyi anlayabilir. İnanmayan varsa davet ediyorum, gelsin sabah 10'dan akşam 12'ye kadar yanımda oturup tüm aşamaları izlesin.
Reklamını tanıtımını yapıyoruz gibi argümanlara girmeyin inandırıcılığı yok.
PDF linklerini kaldırdığınız için teşekkür ediyorum.
İyi eğlenceler...

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,646
Gaziantep

Bunca yıllık çizgi roman, mizah dergisi okuruyum, ilk kitabını aldım, hoşuma gitmedi varlığını unuttum gitti.
Buralarda gezinmeseydin tümden unutmuştum.
Bak beleş reklamın yapılmış.
(Bu forumun üyeleri çoğunlukla hoşlarına gidenleri bilgisayardan okumaz. Mutlaka o kitabın basılı halini eline alıp okumak ister).

enger66

Onursal Üye
26 Eyl 2010
1,036
3,279
Bu siteye Google'a "Otisabi PDF" yazarak ulaştım. Dolayısıyla kitaplarıma bedava ulaşmak isteyenler de aynı yolu izliyorlar. Çizgiyle hayatını kazanan biri için bu çok büyük darbedir. Kitaplarım onlarca ülkede dağıtılmıyor sadece Türkiye'de satılıyor. Normal bir kitaba göre maliyeti daha yüksek olmasına rağmen 14 lira gibi bir ederi var bunun yüzde sekizi bana ödeniyor. Kitaplarımı almış olanlara teşekkür ederim ancak bu platformun aynı zamanda beleşçilere "gelgel" yapmadığını söyleyemezsiniz.
Bir sayfayı oluşturmak için günde 12 saat çalışıyorum (hikayeyi yazmak, kurşun kalem, netleştirme, çini ve boyamasıyla) ve bu beş gün sürüyor. Aranızda çizer varsa beni daha iyi anlayabilir. İnanmayan varsa davet ediyorum, gelsin sabah 10'dan akşam 12'ye kadar yanımda oturup tüm aşamaları izlesin.
PDF linklerini kaldırdığınız için teşekkür ediyorum.
İyi eğlenceler...
Eskiden hatırlayanlar vardır belki:
Alfa yayınları abonelerine setler halinde BELEŞTEN! (eşantiyon) kitap yollardı.
Amerikalı Comics'çiler çizgiromanı sevdirmek için her sene beleş (eşantiyon) çizgiroman dağıtmaktadır.
Gocomics gibi çizerlerin haberdar olduğu beleş! online siteler de var. Sizin BELEŞ'ten kastınız bu SANIRIM!

SİTEMİZ bir nevi eşantiyon görevi yaparak çizgiroman sevgisini canlı tutuyor.
Sizden bunu görmenizi istemiyoruz tabii...

Sarfettiğiniz emekten bahsediyorsunuz, haklısınız.
İtalyan çizerler 7 sayfalık bir bölümü 1 haftada çiziyorlar.
Lakin sadece yazmakla çizmekle olmuyor.
Bu sevgiyi canlı tutmak gerekiyor.
Siz resmen tabiri caizse, romantik masadaki mumu üflemeye çalışıyorsunuz.
Bu tepkinizi görmezden geliyorum,
zaten unutulmuştunuz ve hiç hatırlanmayacaksınız.
Çizgiroman adına hiçbir mücadeleniz YOK çünkü...

Son düzenleme:

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,656
Kasımpaşa
Beleşçilere daha fazla "gelgel" yapmamak ve inandırıcı olmayan tanıtım yapıyoruz argümanına sığınmamak için bu konu kapatılmıştır.
Çizgi roman dünyası oldukça büyük ve çok kaliteli işler var, ilgimiz ve enerjimizi oraya saklayalım.
Yorumları ile destek veren değerli Çizgi Diyarı üyelerine teşekkür ederim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...