Savage sword of Conan Shooz Dinj

James Bond

Yeni Üye
2 Mar 2016
46
72

Conan'ın kralken maceralarından biri.

Geçmişten bir hesabı olan pikt şefi Shooz Dinj Conan'ın eline geçer Shooz Dinj Conan'ın kendisini fidye karşılığı bırakacağını sanır Conan ise elinde balta tutan celladı Shooz Dinj'e gösterir ve "Fidye uygar insanlar içindir Shooz Dinj sen ve ben gibi vahşi barbarlara göre değil. Sana en iyi teklifimi yapıyorum. Bozulma Shooz Dinj. Senin bana yapacağından daha kötü değil bu. Tek fark benim işi çabuk bitirmem." der ve Shooz Dinj'in kafasını kestirir. Daha öncesinde esir piktlerin şefi barış önerisinde bulunduğunda ona "Benim önerim daha iyi. Adamlarına ölüm şarkısına başlamalarını söyle. Gebertin hepsini" der ve hepsini oklatarak öldürür. Onun da öncesinde Shooz Dinj'in köylere saldırıp katliam yapması bir kaleyi savunan komutanın kadın ve çocukları korkunç işkenceler yaptıkları için piktlere esir düşmemeleri için kılıçtan geçirmesi var eksisozluk.com sitesinde pikt başlığında bu maceranın bu sekansı için şunlar yazılmış;

conanin bir bolumunde piktlerin eline gecmemeleri icin bir kumandan kendi karisini ve kizini adamlarina oldurtmu$tur. bur durum piktler hakkinda bayagi bir fikir verir.

bahsi geçen bölümde kumandan pictlerin eline geçmesinler diye sadece karısını ve kızını değil,köydeki bütün kadın ve çocukları öldürtmüştür..bu daha iyi bir fikir verebilir.

Gerçekten çok sert bir maceraydı yıllar sonra hatırladım ve tekrar okumak istedim ama maceranın adını hatırlayamıyorum o macerayı okuyabilmek için de tüm conanları okumaya zamanım yok maceranın adını hatırlayan var mı?

Not: Bu macerayı bulamadım ama aramam sonucu bu maceranın öncesi olan Conan kral değilken 20 yıl önce ilk karşılaşmaları olan ve sırayla ikisinin de birbirinin hayatını bağışladığı macerayı buldum Conan Yeni Maceralar Dizisi Alfa Yayınları(1984-1995)Sayı 106 - Kan Ve Onur.cbr http://www.cizgidiyari.com/forum/co...yayinlari-1984-1995-sayi-106-kan-ve-onur.html

not 2 : eksisozluk.com da bu başlık da var shooz dinj

kral conan maceralarından birinde yıllar sonra piktleri harekete geçirip akilonyaya saldırtan pikt kabilesi lideri.
conanla olan husumetleri 25 yıl öncesine dayanır.

maceranın sonunda akilonya ordusu pikt ordusunu dağıtır shooz dinj yakalanır, bekleneniz aksine conan onunla dövüşmez baltasıyla direk boynunu vurur.

Bir düzeltme yapayım conan baltasıyla kafasını kesmez cellada kestirir.

Son düzenleme:

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,803

Conan'ın kralken maceralarından biri.

Geçmişten bir hesabı olan pikt şefi Shooz Dinj Conan'ın eline geçer Shooz Dinj Conan'ın kendisini fidye karşılığı bırakacağını sanır Conan ise elinde balta tutan celladı Shooz Dinj'e gösterir ve "Ben senin eline esir düşseydim senin yapacağından daha iyisi" der ve Shooz Dinj'in kafasını kestirir. Daha öncesine esir piktlere de "Ölüm şarkılarına başlasınlar" der ve hepsini oklatarak öldürür. Onun da öncesinde Shooz Dinj'in köylere saldırıp katliam yapması bir kaleyi savunan komutanın kadın ve çocukları korkunç işkenceler yaptıkları için piktlere esir düşmemeleri için kılıçtan geçirmesi var eksisozluk.com sitesinde pikt başlığında bu maceranın bu sekansı için şunlar yazılmış;

conanin bir bolumunde piktlerin eline gecmemeleri icin bir kumandan kendi karisini ve kizini adamlarina oldurtmu$tur. bur durum piktler hakkinda bayagi bir fikir verir.

bahsi geçen bölümde kumandan pictlerin eline geçmesinler diye sadece karısını ve kızını değil,köydeki bütün kadın ve çocukları öldürtmüştür..bu daha iyi bir fikir verebilir.

Gerçekten çok sert bir maceraydı yıllar sonra hatırladım ve tekrar okumak istedim ama maceranın adını hatırlayamıyorum o macerayı okuyabilmek için de tüm conanları okumaya zamanım yok maceranın adını hatırlayan var mı?

Not: Bu macerayı bulamadım ama aramam sonucu bu maceranın öncesi olan Conan kral değilken 20 yıl önce ilk karşılaşmaları olan ve sırayla ikisinin de birbirinin hayatını bağışladığı macerayı buldum Conan Yeni Maceralar Dizisi Alfa Yayınları(1984-1995)Sayı 106 - Kan Ve Onur.cbr http://www.cizgidiyari.com/forum/co...yayinlari-1984-1995-sayi-106-kan-ve-onur.html

not 2 : eksisozluk.com da bu başlık da var shooz dinj

kral conan maceralarından birinde yıllar sonra piktleri harekete geçirip akilonyaya saldırtan pikt kabilesi lideri.
conanla olan husumetleri 25 yıl öncesine dayanır.

maceranın sonunda akilonya ordusu pikt ordusunu dağıtır shooz dinj yakalanır, bekleneniz aksine conan onunla dövüşmez baltasıyla direk boynunu vurur.

bir düzeltme yapayım conan baltasıyla kafasını kesmez cellada kestirir.

Bahsettiğiniz macera Kral Conan serisinin 37. kitabı. Maceranın ismi "Silah Gücü".

Bu arada yeni Conan maceralarını okuyanlar varsa, Conan'ın ne kadar bozulduğunu göreceklerdir. Örneğin, son seride (wolves beyond the border), Conan, barışçıl Pikt kavimlerini destekliyor ve Pikt'lerle Akilonya arasında yüzlerce yıl sürecek barış imzalanıyor. Tek eksik Kral Conan'ın macera sonunda uçak gemisinin güvertesinde "Görev Tamamlandı" demesi :) İnanılır gibi değil, Amerikalılar artık "Politik Doğruluk" adına çizgiromanları da değiştiriyorlar.

Conan'ın ünlü macerası "Bir Cadı Doğuyor"u okuyanlar hatırlar. Yeni seride o macera tekrar çizilmiş. Orijinal macerada bayanlar yarı açık giysilerle çizilmişlerdi, bunda tümüyle kapalılar.

Beklentim o ki, yakında Conan'da karakterlerden ikisi gay olduklarını açıklayacaklar ve Conan'ın şahitliğinde evlenecekler. Durum o hale geldi :Ğ

hüseyin aksakal

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
7 Eyl 2010
773
5,727
Kdz. Ereğli
Odenat'a katılıyorum. Robert E. Howard'ın orijinal karakterinden büyük sapmalar var. Sadece yeni serilerde değil, eskilerde de var güncele uyarlamalar.

Black Stranger'de şöyle bir pasaj var:

...
“Burada ne arıyorsun?” diye sordu. “Denizden mi geldin?”

“Ormandan geldim” Cimmerialı başıyla doğu tarafını gösterdi.

“Pictlerle mi yaşıyordun?” Valenso soğuk soğuk sordu.

Saliselik bir öfke masmavi yanıp söndü devin gözlerinde.

“Bir Zingaralı bile Pictler ve Cimmerialılar arasında hiç barış olmadığını, asla da olmayacağını bilse gerek,” Bir küfürle terslendi. “Bizim onlarla kan davamız dünyadan eski. Bunu daha vahşi kardeşlerimden birine söyleseydin, kendini yarık bir kafayla bulurdun...

Cimmerialılar Pictlerin can düşmanıdır ve hiçbir koşulda yan yana durmazlar. Howard'ın Conan öykülerinde Pictler ne kadar girdikleri savaşları kazansalar da uzlaşmaya yatkın veya uzlaşma aranan bir toplum olarak tasvir edilmezler... Köken öykülerinde yaratılan karakter çok daha kanlı canlı, öngörülmez davranışları olsa da çok daha tanımlanabilir bir karakterdir. Kadınlarla ilişkiler konusunda pastişler karakterin tutumunu baştan aşağı değiştirmiştir.
Çizgi roman yasası denilen Amerikan kurallar dizgesi kadar, karakteri anlamayan senaristlerin de katkıda bulunduğu bir netice...

muratusta

Süper Üye
14 Ağu 2012
570
2,146
İSTANBUL
Sevgili odenat'a ve Hüseyin beye katılıyorum.
Yeni seri conan'ların çizimleri hiç hoşuma gitmediği gibi konuları itabari ile de conan maceralarıyla alakası yok.
O yüzden hiç almadım ve okumadım.Sadece kitapçılarda seriye bir göz gezdirdim hiç sevmedim.Buscema'nın çizimleri nerde şimdiki nerde?
Avatarımdaki çizim bile şimdiki conan'a beş çeker :)
Saygılar sevgiler.

James Bond

Yeni Üye
2 Mar 2016
46
72
Sevgili odenat ve sevgili hüseyin aksakal bir sorum daha olacak evet Shooz Dinj'in idamı Kral Conan serisinin 37. kitabında maceranın ismi de Silah Gücü yazdığım sahneler

hangi sayıda?

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,803
Sevgili odenat ve sevgili hüseyin aksakal bir sorum daha olacak evet Shooz Dinj'in idamı Kral Conan serisinin 37. kitabında maceranın ismi de Silah Gücü yazdığım sahneler

hangi sayıda?

Bir önceki sayı, kral conan sayı 36. Uyuyan aslan.

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,726
25,910
ordu-turkey
Yabancı sitelerden bir kaç sayıyı indirip inceledim ve ben de aynı görüşteyim.Yeni nesil conanı bir gay çizmedikleri kalmış.Ve okkalı bir küfür ettiğim oldu ne yalan söyleyeyim.Ne varsa eskide var.

hüseyin aksakal

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
7 Eyl 2010
773
5,727
Kdz. Ereğli
Robert E. Howard dışında aynı vahşi ortamı ve makul bir tutarlılığı yaratabilen senaristlerin başında Don Kraar gelir. Orijinal konsepti diğer senaristlerden daha iyi yorumlayan bu yazarın yazdığı bölümler daha dikkatli okunmayı hak ediyor bence.