Herkese Merhaba

Taiga

Yeni Üye
1 Ocak 2015
32
51
Adım Abdurrahman. Taiga'nın anlamını merak edenlere hem Japonca hem de Korece de kaplan demek ama Korece de Taiga fazla kullanılmıyor daha çok Ho rang kullanılıyor ve hem telefuz hem de latin harfleriyle yazılış farklılık gösterebiliyor enteresan bir dil zaten az da olsa Korece bilmeme rağmen hala isimlerin çoğunu telefuz edemiyorum.

Aslında fazla batı tarzı çizgi roman pek fazla okumuyorum genellikle manga veya manhwa yani Japon ve Kore yapımı çizgi romanlar okuyorum. Zaten çizgi romanla tanışmam da bu sayede oldu anime sitelerinde gezerken manganın farkına vardım ve ilgimi çektiğinden okumaya başladım okuyuş o okuyuş hala okuyorum. Sonrasında batı tarzı çizgi romanları da okuyup en azından nasıl bir şey olduğunu görmem gerektiğini düşünerek okumaya başladım ama ilk seçtiklerim Amerikan çizgi romanlarıydı ki hiç hoşuma gitmemişti ama Fransız ve Belçika çizgi romanları hoşuma gitti Enki Bilal filan. Şu anda Amerikan çizgi romanlarına olan ön yargımı yıkabilmek için Ultimate Spider Man okuyorum. Neyse tavsiyeniz olursa onları da okumaya çalışırım.

12 Şub 2010
15,006
543,776
Hoş geldin Abdurrahman Taiga:)

Şimdi sana Tex desem, Dampyr desem, Ken Parker desem?

Sen bildiğini okuyacaksın, eminim:)

Kolay gelsin, iyi yıllar diliyorum

Taiga

Yeni Üye
1 Ocak 2015
32
51
Hoş geldin Abdurrahman Taiga:)

Şimdi sana Tex desem, Dampyr desem, Ken Parker desem?

Sen bildiğini okuyacaksın, eminim:)

Kolay gelsin, iyi yıllar diliyorum

:D Zaten bildiğimi okumaya devam edeceğimi bildiğimden kesin olarak okurum demek yerine okumaya çalışırım yazdım :) Tex'in bir kaç bölümünü indirmiştim hatta şimdi tavsiye ettiğin için yatmadan önce biraz da olsa okumayı düşünüyorum, Dampyr ise hiç duymadım onu da biraz araştırırım. Ken Paker'a da artık Allah kerim ne zaman bakabilirsem :D

Bu arada manga çeviri gruplarında manga ve manhwa çeviri ve editörlüğü (herhalde balonlama deniliyor bu camiada) yapmışlığım da var (hatta hala yapıyorum) burada paylaşsam bir şey olmaz herhalde.

Taiga

Yeni Üye
1 Ocak 2015
32
51
Hoş bulduk.
profesör çok teşekkür ederim bana Dampyr'ı önerdiğin için ilk 2 bölümünü okudum ve sevdim okumaya da devam etmeyi düşünüyorum. Sen olmasan keşfedemeyecektim.
Ama Tex'in 308'inci bölümünden başladım bir şey kaybetmiş olmam inşallah forumda bir sürü liste var hangi sırayı takip edeceğime karar verirken baya bir bocaladım ama sonunda zaten önceden indirmiş olduğum bölümün listesinden devam etmeye karar verdim. Ama yine de içimde kuşkular var. O listeler içinden önerebileceğiniz varsa eğer çok iyi olur o sırayı takip ederek okumuş olurum. Ken Parker'da herhalde İtalyan çizgi romanı ona geçmeden önce Dampyr'da ilerlemeyi düşünüyorum.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,089
36,764
İstanbul
Hoş geldin, sevgili Taiga. Umarım keyifli zaman geçirir ve kim bilir belki ileride sen de üretimde bulunarak ya da sohbetlere eşlik ederek bizi keyiflendirirsin.

Sevgiler.

12 Şub 2010
15,006
543,776
Hoş bulduk.
profesör çok teşekkür ederim bana Dampyr'ı önerdiğin için ilk 2 bölümünü okudum ve sevdim okumaya da devam etmeyi düşünüyorum. Sen olmasan keşfedemeyecektim.
Ama Tex'in 308'inci bölümünden başladım bir şey kaybetmiş olmam inşallah forumda bir sürü liste var hangi sırayı takip edeceğime karar verirken baya bir bocaladım ama sonunda zaten önceden indirmiş olduğum bölümün listesinden devam etmeye karar verdim. Ama yine de içimde kuşkular var. O listeler içinden önerebileceğiniz varsa eğer çok iyi olur o sırayı takip ederek okumuş olurum. Ken Parker'da herhalde İtalyan çizgi romanı ona geçmeden önce Dampyr'da ilerlemeyi düşünüyorum.

Teks okuyacaksan " Süper Teks Çetin Karakoç " Teks'lerinden başla derim. Orijinal yayın sırası değil ama madem sordun ben olsam tercihi öyle yapardım...

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,947
Hoş geldin Kaplan.
İngiizcede de Tiger aynı anlama geliyor. Taiga latin harfleriyle yazıldığı gibi seslendiriliyorsa Tiger ile epey bir ses benzeşimi var demek. İlginç, farklı dil ailelerinden ses bakımından neredeyse birebir benzeşen iki sözcüğün aynı anlama gelmesi... Herhalde İngilizler yürütmüşlerdir sözcügü diyorum. Neyse tekrar hoşgeldin.. :)

Taiga

Yeni Üye
1 Ocak 2015
32
51
@cngz1 Hoş bulduk.
@muratusta Hoş bulduk. İnşallah.
@direnc11 her ne kadar uzak doğu çizgi romanlarıyla çok daha fazla ilgilensem de zaman ilerledikçe batının çizgi romanlarıyla daha da haşır neşir olup sohbetlere de katılabileceğimi düşünüyorum. Ama şu an paylaşımları sömürme aşamasındayım :D Üretim konusunda şuan bir anime ve manga çeviri grubunda bir tane manga (Japon) bir tane de manhwayı (Kore) çeviriyorum. Onları paylaşayım şimdi Anime ve Mangalar bölümünde. Eğer Türkçesi olmayan bir çizgi roman ilgimi çekerse o zaman ona da el atabilirim.
@fındıkfındık Hoş bulduk :D
@profesör Teşekkürler. Oradan indirmeye başladım yakın bir zamanda da okumaya başlayacağım.
@abartman Hoş bulduk. Aslında Japonca Türkiye Türkçesiyle hemen hemen aynı telafuza sahip. Ben Türkçe gibi telafuzu olan Japonca'dan başka dile rastlamadım daha. Çoğu heceyi, harfi vurgulu söylediklerinden karışık gibi geliyor millete ama çabuk alışılıyor buna zaten bu yüzden en çabuk Japoncayı söken millet bizmişiz. Ama taiga, tayga diye okunuyor. Aslında benim de çoğu kelimede neredeyse her dilde benzerlikler olması dikkatimi çekiyor şimdi aklıma gelmese de :D

toxine

Onursal Üye
11 Mar 2013
997
3,280
Tespit edilemedi
Bir uzak doğu çizgi roman severi ya da otaku mu desem. Taiga'ya selamlar.
Sanırım çizgi roman dünyasına tersden adım atıyorsun.
Genelde ülkemizde ilk batı çizgi romanlarıyla tanışılır.
Ancak son zamanlarda uzak doğuda bir çeşitlilik katmış oldu.
Batıda iyidir, keyif alacağını umuyorum. Çizgi roman evrenseldir.

Paylaşımların beni sevindirdi. Devamını bekleriz artık.

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,829
Hoşgeldiniz, Fransa-Belçika çizgiromanı derim, başka birşey demem...

Dostlar alınmasın :)

Taiga

Yeni Üye
1 Ocak 2015
32
51
Bir uzak doğu çizgi roman severi ya da otaku mu desem. Taiga'ya selamlar.
Sanırım çizgi roman dünyasına tersden adım atıyorsun.
Genelde ülkemizde ilk batı çizgi romanlarıyla tanışılır.
Ancak son zamanlarda uzak doğuda bir çeşitlilik katmış oldu.
Batıda iyidir, keyif alacağını umuyorum. Çizgi roman evrenseldir.

Paylaşımların beni sevindirdi. Devamını bekleriz artık.
Tam da dediğin gibi oldu tersten giriş yaptım :D Millet çocukluğunda en azından 2,3 çizgi roman okumuş ama ben manga okuyana kadar çizgi roman okuduğumu hatırlamıyorum mesela. İlk başta tabiki çok değişik geldi hatta şimdi bile çoğu Amerikan çizgi romanını okuyamıyorum okuyorum da konuya kendimi kaptıramıyorum (Fransız ve İtalyanlarda böyle bir sıkıntım yok).
Hoş bulduk.
Hoşgeldiniz, Fransa-Belçika çizgiromanı derim, başka birşey demem...

Dostlar alınmasın :)
Zaten batı tarzı ilk okuduğudum çizgi romanlar Amerikandı ama hiç hoşuma gitmemişti hemen sonrasında Fransız-Belçika çizgi romanlarını okuyup sevmeseydim herhalde sadece manga, manhwa, manhua okumaya devam ederdim. Ama şu an profesör saolsun İtalyan çizgi romanlarına sardım. Eğer sizin önerebileceğiniz Frankofonlar varsa onlara da bakarım ama zaten hali hazırda baya bi okudum Ten Ten, Spiru, Red Kit, Asterisk, Enki Bilal'in bulabildiğim çizgi romanları, Zenerin Laneti, Tapınak, Blueberry filan bazılarına hala devam ediyorum şu anda da Alkibades Korsanları'nı okuyorum.

toxine

Onursal Üye
11 Mar 2013
997
3,280
Tespit edilemedi
Taiga, benimde Thorgal, Corto Maltese, Blacksad, Hom, Conan the Barbarian ve Groo gibi önerilerim olacak. Groo komedidir. Vaktin varsa liste uzar gider.

Taiga

Yeni Üye
1 Ocak 2015
32
51
Ken Parker okumayı fazla erteleme sevgili taiga

Okuduktan sonra da bana dua edeceksin:)
Ken Parker herhalde Alaska adıyla geçiyor burada. http://www.cizgidiyari.com/forum/al...eri-sayi-01-beyaz-balina-beyaz-topraklar.html buradan başladım indirmeye en yakın zamanda da okuyacağım.
Taiga, benimde Thorgal, Corto Maltese, Blacksad, Hom, Conan the Barbarian ve Groo gibi önerilerim olacak. Groo komedidir. Vaktin varsa liste uzar gider.
Thorgal'ın bir bölümünü okumuştum bir sene önce baya iyi bir çizgi roman ama linkleri yayıncının isteği üzerine kaldırıldığından ve ben de şu sıralar meteliğe kurşun attığımdan ne yazıkki okuma imkanım yok. Corto Maltese'ye daha dün başladım devam etmeyi de düşünüyorum. Blacksad, Hom, Conan the Barbarian ve Groo bunlarında resimlerine konularına filan bakarım olmadı bir bölümlerini okurum seversem devam ederim.

İkinize de çok teşekkürler sayenizde kabarık bir okuma listem oluştu. Artık unutmamak için worde yazıyorum :D

necropol

Onursal Üye
11 Eyl 2011
513
2,479
Hoşgeldin aramıza Taiga güzel ve keyifli vakit geçirmeniz dileğiyle.

Ben genelde Western tarzı okurum en çok onlar ilgimi çeker okurken vakit nasıl geçer anlamam ama bu site sayesinde Martin Mystere, Mister No, Brendon, Caravan, Greystorm, Lilith ve Volto Nascosto ile tanıştım bunlarda sitemizin değerli ustaları sayesinde vazgeçilmezlerim arasına girdi tavsiye ederim. Zamanla göreceksiniz bu çizgi roman dünyası çok büyük tekrar hoş geldiniz.