Çizgilerin Dünyasına Merhaba

aliari

Yeni Üye
28 Tem 2013
13
13
Eskişehir
Herkese selamlar. İsmim Ali. Eskişehir'de Karşılaştırmalı Edebiyat okuyorum. Birkaç gündür çocukluğumda babamın anlattığı Tommiksler Teksaslar rüyalarıma girer oldu. Ben de bu bir işarettir diyerek çizgilerin güzel dünyasına adım atmak istedim. Araştırmalarım sonucu soluğu burada bularak sizlerle tanışma fırsatını yakaladım. Koleksiyon yapmak isteği de bir taraftan dürtmeye başladı. Amacım ileride çocuklarıma ciltler halinde tazecik basılmış çizgi romanlar yerine sahaflardan özenle toplanarak biriktirilen duygu dolu çizgi romanları hatıra olarak bırakmak. Koleksiyoncu olabilmek için nasıl bir yol izlemek gerekiyor pek bilmiyorum doğal olarak. Bu konuda her türlü yardıma açığım, önerilerinizi bekliyorum. Öncelikle böyle güzel bir site oluşturarak çizgi roman severleri buluşturan site yönetimine sonra da tüm dostlara kucak dolusu sevgiler...

12 Şub 2010
15,006
543,719
Hoş geldin Ali:)

Henüz öğrencisin ama şimdiden çocuğuna bırakacağın kitapları düşünüyorsun.
Koleksiyonu, çocuklara bırakmak için değil, kendi zevkin için yaparsan daha anlamlı olur kanaatindeyim.
Öte yandan koleksiyon için oldukça hatırı sayılır maddiyat gerekir. Bu da öğrenci bütçesini aşar.
Yine koleksiyon için kendi tercihlerin etkili olmalı, başkalarının önerisiyle değil, kendi seçtiğin alandaki kitapları alırsın. Ama ailenin maddi durumu çok iyiyse ve problem yoksa eski kitapları nasıl temin edeceğin konusunda bir kaç öneride bulunacak çok arkadaşımız vardır.

Bence Türkiye'nin en zengin çizgi roman arşivine sahip Çizgi Diyarını doyasıya gez. Hiç bir koleksiyoncuda bir arada bulamayacağın sayıda nadir çizgi romanı bulacaksın. Bunlarla muhteşem bir dijital arşiv oluşturursun ki, bu arşiv, günden güne daha da zenginleşmekte. Torunlarının bile okuyarak bitiremeyeceği sayıda çizgi roman var.

Selamlar.

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,945
23,732
Kıbrıs
Ali ö ncelikle foruma hoşgeldin.Forumda olan serilere bak,beğendiklerini indir oku.Koleksiyonculuğa gelince burada biraz ihtiyatlı olmak gerekir.Türkiye'de çok basılmış,
çok satmış serilerin koleksiyonunu yapmak çok zor.Birkere koleksiyon deyince her seriyi
toplaman lazım.Örneğin Zagor.Hadi 1962 ilk seri Ceylan Zagor'ları hiç saymayayım.464
fasikül Tay Zagor var,350'lik seri ciltler var.103'lük,56'lık,28'lik,Ecem var oğlu var.
Hele Tommiks Teksas!Forumda kaç seri var göreceksin.Bunları toptan Hozcomics'den
temin edebilirsin.Bu sayılar bile epeyce yüklü bir meblağ tutar.Önce oku,indir,kaydet.
Onları sakla...

aliari

Yeni Üye
28 Tem 2013
13
13
Eskişehir
Öncelik kendi zevkim için tabii ki. Ama yok olan bir kültürden gelecekteki çocuklarımı yoksun bırakmak da istemem. Öğrenci olduğum için maddi durumum malum. Fakat ayda ne bileyim 3 tane 5 tane de olsa (ayrıca sanal olarak da birçok çizgi roman mevcut sanırım) alıp okumak ve bunları güzel bir şekilde saklamak istiyorum. Siteyi en uç noktasına kadar dolaşmak ve arkadaşların tecrübelerinden yararlanmayı ilk görevim olarak görüyorum :)
Saygılar...

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,045
75,446
hiçbiryerde :)
Hoşgeldiniz efendim,Çizgilerin Büyülü Dünyasına :)
Lal yayınları,klasik serilerini(Martin Mystere,Zagor,Mister No,Conan) toplayabilirsin uygun fiyatlara(piyasa fiyatı 30
iken 10 Tl civarına bulunabilir).
Tex seviyorsan Oğlak yayınları yine orjinal sırasıyla
iki seri halinde ("Altın Seri" 1.sayıdan başlıyor,"Aylık Tex" 400.sayıdan başlıyor.
Extra olarak Almanak,Maxi ve Özel serileri var,onlar ayrı) devam ediyor.
Çizgi Düşler yayınevi Julia,Nathan Never gibi kitaplar basıyor,
Hozcomics Teksas,Tommiks,Kaptan Swing'leri orjinal sırayla bastı bitirdi,tamamlanabilir,Zembla,Dylan Dog devam eden serilerinden...
Comics konusunda çok bilgim yok bir şey diyemem :)...
Büyülü Rüzgar var mesela, bu ay
seri sonlanıyor,130 sayı kadar çıkmış,tamamlamak
kolay ve hikayeler de çok iyi...
Marmara Çizgi'den benim aldığım "Yalnız Kurt ve Yavrusu" (23 sayı çıkacak yanılmıyorsam ve şu an 5. sayıda),
"Yürüyen Ölüler" serisi şu an 15. sayıda ve Conan serileri takip edilebilir...
Rodeo'dan vazgeçemediğim "Ken Parker" var 56-57. sayı gibi seri tamamlanacak,
şu an 50.sayıya gelmiş durumda,tamamlanabilir...
Ben kendi biriktirdiğim kitaplardan yazdım :)
Bunları şimdi toplamaya başlarsan ayda 5 kitap alsan bile,zaten 30 yıl sonra bunlar "eskir" ve bi dünya kitabın olmuş olur.
Çok eski serileri hem tamamlamak zor hem çok maliyetli olur derim ben.