Forumda yeniyim; azıcık yardım!..

crawltome

Yeni Üye
2 Mar 2013
6
6
Merhaba arkadaşlar, foruma yeni üye oldum. Çizgi roman olayında da biraz yeniyim. Tavsiyelerde bulunursanız feci mutlu olurum. Şimdiden teşekkür ederim!..

Moderatör tarafında düzenlendi:

crawltome

Yeni Üye
2 Mar 2013
6
6
şimdi nasıl türler var o konuda da cahil oldugum kesin, oyüzden tür konusunda da tavsiyeye açığım :) ama bilim kurgu veya fantastik olabilir.

abdullah

Çeviri & Balonlama
17 Nis 2011
1,377
3,555
Midgard
Fumetti (İtalyan)
Comics (Amerikan)
Fransa-Belçika tarzı (Değişik bir ismi varı sanırım hatırlamıyorum :)
Manga (Japon)
Bir de bizim Karaoğlan,Tarkanlarları sayarsak 5 türden inceleyebiliriz.

Fumettiler genelde Western konular içerir.
Comicsler bildiğimiz Superhero tarzı.
Fransa-Belçika çok farklı konular içerebilir.
Manga ise her konudan hikaye barındırır.
Bizim kahramanlarınsa konuları az çok belli :)
Bilimkurgu deyince aklıma Gordon geldi. Gordon'u Fumettiye mi soksam yoksa konu bakımından yakınlığıyla Comicse mi girer bilemiyorum ama bilimkurguyla en iç içe olan Gordon sanırım. Fantastikte Comics okuyabilirsiniz. Örümcek Adamı,Batman'i,Superman'i seviyorsanız neden olmasın? Ayrıca Nathan Never, Vampirella,Dampyr ve Büyülü Rüzgar'a da göz atabilirsiniz. Türklerden BilimKurgu olarak Kaptan Venüs önerilebilir :)

crawltome

Yeni Üye
2 Mar 2013
6
6
çok teşekkür ederim cevaplarınız için, anladığım kadarıyla bana daha çok comics hitap ediyor :) son bi sorum daha var.istanbul ya da izmitte satın alabileceğim yer var mıdır tavsiye edeceğiniz, online da okurum gerçi ama elimde somut bişeyler olsa biriktirsem falan bunları istiyorum azıcık.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,045
75,448
hiçbiryerde :)
Hoşgeldiniz crawltome...
Ten Ten size mükemmel zaman geçirtir.
tam size (aslında hepimize) göre Martin Mystere var,dünyayı dolaşır ve çok yer görür...
Ayrıca Zagor fantastik hikayeleriyle sizi heyecandan öldürebilir
ve Mister No uçağıyla hiç bilmediğiniz ülkelerde
ilginç insanlarla tanıştırabilir...
Bakırköy'de "damla kitabevi",
Beyoğlu,Galatasaray Lisesi karşısı "aslıhan pasajda yaşam kitabevi",
Kadıköy'de kadıköy pasajında ve yürüme mesafesinde birkaç noktada "bol ve ucuz"
çizgi roman bulabilirsiniz.iyi eğlenceler...

Son düzenleme:

abdullah

Çeviri & Balonlama
17 Nis 2011
1,377
3,555
Midgard
Comics önericeksem tabiki Batman :D Uzaylıları severseniz Green Lantern. Ayrıca Flash Point hikayesini okursanız DC'nin New 52 sayılarını da okuyabilirsiniz daha yeni yeni ısınan bir seri.Marvel evreninden sadece Punisher ve Daredevil'ı önerebilirim fazlasıyla event içeriyor malesef Marvel. Yani bir olay oluyor bütün evreni etkiliyor ve bu hikayelerin tamamını Türkçe okumak mümkün değil. Ama Punisher'ın Max Comics'ini ve Daredevil'ın Türkçe maceralarını okuyabilirsiniz.

allenwalker

Yeni Üye
25 Şub 2013
9
3
Comics önericeksem tabiki Batman :D Uzaylıları severseniz Green Lantern. Ayrıca Flash Point hikayesini okursanız DC'nin New 52 sayılarını da okuyabilirsiniz daha yeni yeni ısınan bir seri.Marvel evreninden sadece Punisher ve Daredevil'ı önerebilirim fazlasıyla event içeriyor malesef Marvel. Yani bir olay oluyor bütün evreni etkiliyor ve bu hikayelerin tamamını Türkçe okumak mümkün değil. Ama Punisher'ın Max Comics'ini ve Daredevil'ın Türkçe maceralarını okuyabilirsiniz.

Bende bir şey sormak istiyorum. Flash'ın çizgi romanına başlamak istiyorum ama ilk hangi yerden okumalıyım bilemiyorum hikayeye nasıl başlıcam filan yardımcı olur musunuz?:D

crawltome

Yeni Üye
2 Mar 2013
6
6
Hoşgeldiniz crawltome...
Ten Ten size mükemmel zaman geçirtir.
tam size (aslında hepimize) göre Martin Mystere var,dünyayı dolaşır ve çok yer görür...
Ayrıca Zagor fantastik hikayeleriyle sizi heyecandan öldürebilir
ve Mister No uçağıyla hiç bilmediğiniz ülkelerde
ilginç insanlarla tanıştırabilir...
Bakırköy'de "damla kitabevi",
Beyoğlu,Galatasaray Lisesi karşısı "aslıhan pasajda yaşam kitabevi",
Kadıköy'de kadıköy pasajında ve yürüme mesafesinde birkaç noktada "bol ve ucuz"
çizgi roman bulabilirsiniz.iyi eğlenceler...

cevabınız için teşekkür ederim,
tavsiyelerinizi okumaya Martin Mystere ile başlamaya karar verdim :)
1. sayıyı internetten satın alabileceğim bi yerler araştırdım ama hep "TÜKENDİ" yazısıyla karşılaşıyorum, umarım söylediğiniz yerlerde bulabilirim :(

crawltome

Yeni Üye
2 Mar 2013
6
6

uzaylılar candır o sebepten Green Lantern'i öneriyosanız ilk tercihim o olacak! :) Batman pek tabiki müthiş , ilk onunla tanışmış bulunuyorum :) bir de ufacık bişey sorayım sorulması abes bişeyse de cehaletime veriniz Marvel evreni nedir? :)

abdullah

Çeviri & Balonlama
17 Nis 2011
1,377
3,555
Midgard
Bende bir şey sormak istiyorum. Flash'ın çizgi romanına başlamak istiyorum ama ilk hangi yerden okumalıyım bilemiyorum hikayeye nasıl başlıcam filan yardımcı olur musunuz?:D

Flash'ın Türkçe bildiğim tek serisi Flashpoint öncesi ile En aydınlık gündeki macerası. burada bulabilirsiniz. Önce the Flash'ı sonra Flashpointi okursanız Dc'nin Yeni 52 serilerine de geçebilirsiniz kolay gelsin :) Flash'ı bende çok severim :)

allenwalker

Yeni Üye
25 Şub 2013
9
3
Flash'ın Türkçe bildiğim tek serisi Flashpoint öncesi ile En aydınlık gündeki macerası. burada bulabilirsiniz. Önce the Flash'ı sonra Flashpointi okursanız Dc'nin Yeni 52 serilerine de geçebilirsiniz kolay gelsin :) Flash'ı bende çok severim :)

Peki ingilizce başlamak istersem sonuçta Türkçe olanları okumaya başladığımda ne nedir, neden bölye oldu diye kalır mıyım? Yoksa verdiğiniz linkden devam etsem problem olmaz sanırım?

cobra

Süper Üye
23 Kas 2009
528
1,397
Peki ingilizce başlamak istersem sonuçta Türkçe olanları okumaya başladığımda ne nedir, neden bölye oldu diye kalır mıyım? Yoksa verdiğiniz linkden devam etsem problem olmaz sanırım?

Flash'ın durumu biraz karmaşıktır , kostüm birkaç kez el değiştirdiğinden geçmişi uzun olaylara dayanıyor , eğer karakterin eski öykülerine hiç bulaşmadıysanız direk new 52'den devam etmenizi tavsiye ediyorum.

abdullah

Çeviri & Balonlama
17 Nis 2011
1,377
3,555
Midgard
uzaylılar candır o sebepten Green Lantern'i öneriyosanız ilk tercihim o olacak! :) Batman pek tabiki müthiş , ilk onunla tanışmış bulunuyorum :) bir de ufacık bişey sorayım sorulması abes bişeyse de cehaletime veriniz Marvel evreni nedir? :)

Sorunuzu görmemişim :) Comics yayınlayan yayınevlerinin bildiğimiz gibi bir sürü kahramanı var. Bu kahramanlar zaman zaman birbirlerinin maceralarına dahil oluyorlar. Zaman zaman yaşadıkları şeyler diğer kahramanları da etkiliyor. İşte bu gibi durumlarda hikayelerin kopuk olmaması için yayınevlerinin kendi evrenleri var. Benim burda bahsettiğim Marvel Evreni, Marvel Comics'in ana hikayelerinin geçtiği ana evreniydi. Onun dışında daha farklı orjinlerle yaratılmış Ultimate evreni gibi bir paralel evren bulunduruyor. Neyse kafanızı daha fazla karıştırmayayım :) Eğer sorularınız olursa sormaktan çekinmeyin. Bıkmadan usanmadan yanıt veririz :)

Son düzenleme:

allenwalker

Yeni Üye
25 Şub 2013
9
3

Flash'ın durumu biraz karmaşıktır , kostüm birkaç kez el değiştirdiğinden geçmişi uzun olaylara dayanıyor , eğer karakterin eski öykülerine hiç bulaşmadıysanız direk new 52'den devam etmenizi tavsiye ediyorum.

Eski öykülerine hiç başlamadım çünkü çizgi romana yeni başladım. Bu diğer tüm kahramanlar için aynı mıdır? New 52 olayı?

bu arada az önce verdiğiniz siteye baktım new 52 flash yok orda sanırım.

Son düzenleme:

abdullah

Çeviri & Balonlama
17 Nis 2011
1,377
3,555
Midgard
DC Comics'in yayınladığı seriler için evet. Flash ve ardından FlashPoint'i okursanız istediğiniz DC serisinden başlayabilirsiniz.

Ben bu blogları takip ediyorum zaten bütün blog emekçileri sitemizdede paylaşıyor. TürkÇizgi ekibinin Flash ve Flashpoint'lerini okuyup New 52 serilerine geçebilirsiniz :)

cobra

Süper Üye
23 Kas 2009
528
1,397
Eski öykülerine hiç başlamadım çünkü çizgi romana yeni başladım. Bu diğer tüm kahramanlar için aynı mıdır? New 52 olayı?

bu arada az önce verdiğiniz siteye baktım new 52 flash yok orda sanırım.

New 52 DC'nin karakterlerinin iyice dallanıp budaklanan öykülerinin yeni okurların gözünü korkutmasından dolayı eski hikayelere bir sünger çekip taze bir başlangıç yapması olayıdır. Eski hikayelerin tamamı inkar edilmiyor ama belli başlı köklü değişiklikler var.

New 52 yeni okuyuculara yönelik bir hamle olduğundan size tavsiye ettim , eğer ondan başlarsanız güncel öyküleri yakalarsınız . Yada tamamen new 52 öncesi hikayelere odaklanabilirsiniz . Ben öyle yapıyorum New 52'den topu topu 3-5 öykü okumuşluğum var daha çok öncesindeki büyük olaylar ve farklı karakterlerin geçmişiyle ilgileniyorum. Tabi yabancı dil bildiğinizi varsayıyorum çünkü Flash'ın öykülerinin pek çevrildiğini görmedim

allenwalker

Yeni Üye
25 Şub 2013
9
3
DC Comics'in yayınladığı seriler için evet. Flash ve ardından FlashPoint'i okursanız istediğiniz DC serisinden başlayabilirsiniz.

Ben bu blogları takip ediyorum zaten bütün blog emekçileri sitemizdede paylaşıyor. TürkÇizgi ekibinin Flash ve Flashpoint'lerini okuyup New 52 serilerine geçebilirsiniz :)

Tavsiyeler için çok teşekkür ederim.

allenwalker

Yeni Üye
25 Şub 2013
9
3

New 52 DC'nin karakterlerinin iyice dallanıp budaklanan öykülerinin yeni okurların gözünü korkutmasından dolayı eski hikayelere bir sünger çekip taze bir başlangıç yapması olayıdır. Eski hikayelerin tamamı inkar edilmiyor ama belli başlı köklü değişiklikler var.

New 52 yeni okuyuculara yönelik bir hamle olduğundan size tavsiye ettim , eğer ondan başlarsanız güncel öyküleri yakalarsınız . Yada tamamen new 52 öncesi hikayelere odaklanabilirsiniz . Ben öyle yapıyorum New 52'den topu topu 3-5 öykü okumuşluğum var daha çok öncesindeki büyük olaylar ve farklı karakterlerin geçmişiyle ilgileniyorum. Tabi yabancı dil bildiğinizi varsayıyorum çünkü Flash'ın öykülerinin pek çevrildiğini görmedim

New 52 yeni başlıyanlar için çok ideal o zaman...ingilizce öğremeye çalışıyorum orta denilebilir...uğraşırsam çevirirm ayrıca pratik yapmış olurum....bilgiler için teşekkür ederim.