Merhaba

smyrna.

Yeni Üye
28 Ocak 2013
29
61
İstanbul
Merhaba arkadaşlar. Ben mihrimah. 15 yaşımdayım. 9.sınıfa gidiyorum. İstanbulda yasıyorum. Çevirmenim. Genellikle dizi çeviriyorum. İspanyolca ve ingilizce biliyorum. Favori karakterim Wonder Woman olabiliir. İyi forumlar..​

Son düzenleme:

Bay_X

Onursal Üye
30 Haz 2012
1,672
17,187
Hoş geldiniz. Gençleri aramızda görünce çok mutlu oluyorum. Yerli çizgi roman okumaları halindeyse mutluluğum katlanıyor… Hemen yerli kahramanlardan (Tolga, Karaoğlan ve Kara Murat) okumaya başlayabilirseniz sevinirim.

smyrna.

Yeni Üye
28 Ocak 2013
29
61
İstanbul
hoşbulduk herkesee :) elimden geldiği kadar çeviri konusunda yardımcı olmaya çalışırım, benim için de iyi olur

smyrna.

Yeni Üye
28 Ocak 2013
29
61
İstanbul
hoşbulduk tekrar. eğer yardımcı olabilecek varsa bir şey soracağım. ben genellikle dizi-film çevirisine yoğunlaştığım için altyazıyı kolayca yazabiliyorum fakat çizgi romanlarda aynı şeyler geçerli değil. aradım ama bulamadım. nasıl yapıyorsunuz çeviriyi? photoshopta felan mı yazıyorsunuz?

albay

Süper Üye
14 May 2010
1,143
4,913
hoşbulduk tekrar. eğer yardımcı olabilecek varsa bir şey soracağım. ben genellikle dizi-film çevirisine yoğunlaştığım için altyazıyı kolayca yazabiliyorum fakat çizgi romanlarda aynı şeyler geçerli değil. aradım ama bulamadım. nasıl yapıyorsunuz çeviriyi? photoshopta felan mı yazıyorsunuz?

Öncelikle hoş geldin. yazma işini boşver sen. senin görevin ;tabi eğer kabul edersen, aşşağıda linkini verdiğim conan the barbarian serisinin ingilizce olan 274 cü sayısını türkçeye çevirip metinleri word dosyasında toplayıp bana toplu olarak mesaj
yollamaktır. photoşoplama, yazma, kıldı , yündü, tüydü....sanıyorum bunları ben halledebilirim. Yalnız:
görevin hayati tehlikesi bulunduğunu belirtmemde fayda var, bundan önce bu görevi kabul edipte, bir daha hiç haber alamadığımız 5 arkadaşımız oldu. inşallah görevi kabul eder ve sağ sağlim buralarda olursun yine.

kolay gelsin

smyrna.

Yeni Üye
28 Ocak 2013
29
61
İstanbul
ben sayıya baktım da şimdi nasıl word'e yazıcam hangisinin hangi cümle olduğunu nerden biliceksiniz bir de son 2 sayfası yazılarla dolu onları da çevirmeli miyim? ve ayrıca inanın ne diziler çevirdim sırf arkadaşlarımın isteği için hiç önemli değil

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,927
İstanbul
Hoş geldiniz.. Çizgi Diyarı'nda sizler gibi yeni jenerasyondan kardeşlerimizi görmek bizler için çok mutlu edici durum zira sizler sayesinde ülkemizde ÇR kültürü devam edecektir..

Şükrü

Çeviri & Balonlama
16 Şub 2011
1,286
2,169
Far Far A Way
İsterseniz ben yardımcı olayım. Çevirileri yapmak ve word'a yazmayı
kısaca anlatacağım:

Bilmiyor iseniz sayıyı dışarı çıkarmaktan başlayacağım:
Öncelikle sayıyı açıyoruz
anlatm1.jpg

Daha sonra dosyaya bir kere tıklıyor ve ok ile hemen yukarıda
bulunan(rar programınız türkçe ise dışarı çıkart") extract to'ya basıyoruz.
anlatm2.jpg

Karşımıza böyle bir sayfa geliyor. Diyelim ki dosyayı
masaüstüne çıkaracağız. Çıkaracağımız yerin üzerine
tıklayarak "tamam" diyoruz.
anlatm3.jpg

Daha sonra word programını açıyoruz. Ve bu şekilde
sayfa sayfa , balon balon çeviriyi yazıyorsunuz.
anlatm4.jpg

Çeviri sırasına gelirsek; Balonları benim ok işareti
ile gösterdiğim yukarıdan aşağı şekilde ilerleyerek
çevirilerinizi word dosyasına giriyorsunuz.
anlatm5.jpg

Başka bir örnek:
anlatm6.jpg

Son iki sayfayı da çevirmenize gerek yok :)
Umarım yardımcı olabilmişimdir.

smyrna.

Yeni Üye
28 Ocak 2013
29
61
İstanbul
hımm anladım pekala ben başlayacağım o zaman biraz sonra , teşekkür ederim bilgi için. upload sitesine yükleyeyim mi?

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,089
36,761
İstanbul
Sevgili smyrna,

Forumumuza hoş geldin. Eminim buradan büyük keyif alacaksın.

Önce rahatça forumu gözden geçir, hoşuna gidecek çizgi romanları bulmaya çalış. Biraz keyfini çıkar.

Albay dostumuzun gönderdiği Conan'a devam edecek misin bilmiyorum ama devam etsen bile bundan sonra daha çok sevdiğin ve keyif aldığın, sana daha çok hitap eden çizgi romanlarla ilgili çeviri yaparsan senin için daha zevkli olur, daha çok keyif alırsın. Görev gibi değil de sahiden keyif alınarak yapılan çalışmalar hem daha başarılı, hem daha kalıcı olacaktır.

Ama dediğim gibi hemen işe soyunmadan önce biraz keyfini çıkar bence :)

Tekrar hoş geldin!

smyrna.

Yeni Üye
28 Ocak 2013
29
61
İstanbul
Sevgili smyrna,

Forumumuza hoş geldin. Eminim buradan büyük keyif alacaksın.

Önce rahatça forumu gözden geçir, hoşuna gidecek çizgi romanları bulmaya çalış. Biraz keyfini çıkar.

Albay dostumuzun gönderdiği Conan'a devam edecek misin bilmiyorum ama devam etsen bile bundan sonra daha çok sevdiğin ve keyif aldığın, sana daha çok hitap eden çizgi romanlarla ilgili çeviri yaparsan senin için daha zevkli olur, daha çok keyif alırsın. Görev gibi değil de sahiden keyif alınarak yapılan çalışmalar hem daha başarılı, hem daha kalıcı olacaktır.

Ama dediğim gibi hemen işe soyunmadan önce biraz keyfini çıkar bence :)

Tekrar hoş geldin!

aslında var ya çok haklısınız. conan dışında çevirebileceğim başka çizgi romanlar var mı acaba ? :) bunda sahiden başladım ama kafam karıştı. Örneğin Shadizar The Wicked'ın Conan'da ayrı bir bölge terimi olduğunu öğrenmeseydim çevirmeye çalışıyordum :Ğ

prestij16

Süper Üye
9 Ağu 2010
2,585
3,389

bundan önce bu görevi kabul edipte, bir daha hiç haber alamadığımız 5 arkadaşımız oldu.

forumlar tarihinin en nazik ve kibar üye banlama sistemi
istenmeyen kişilere albay dostumuz görev veriyor ve temiz bir banlama işlemi yerine geliyor :Ğ:Ğ:Ğ

değerli mihrimah öncelikle hoşgeldin ve ayağının tozuyla foruma renk kattın

çeviri işine girersen bu ilk etapta senin için yorucu olabilir
direnç11 inde dediği gibi önce forumun tadını çıkar, ekiple kaynaş
gerçekten muhteşem bir forumdasın, burada çok karakterli düzgün insanlar var
buda forumun kimliğine yansımış, harika bir ekip
bu ekibe katılmaya karar verirsen, ilerde bunun faydalarını muhakkak görürsün
yaş ortalaması yüksek ve bu işlerde çok tecrübeli bir ekip var burda
böyle bir ekibin tecrübesinden faydalanman senin ilerde çok işine yarayacaktır
ama önce forumla kaynaş ve forumu sevmeye çalış

çeviri işine gelince, conan çevirmen biz tüketiciler derneği elemanları için muhteşem bir haber
forumda conan, zagor tex severler ağırlıkta, en sevilen 3 roman
ama senin için çok zor olacaktır, zor bir roman ve yazısı çok
muhakkak 1-2 tane conan indir oku
conan atmosferini biraz solumaya bak

tavsiye olarak aşağıdaki conanı indirip okumanı dilerim
çok güzel çizimlerin olduğu harika bir macera
conan dünyasını anlamaya çalışırsan bu çeviri yaparken işini kolaylaştıracaktır

http://www.cizgidiyari.com/forum/co...dizisi-alfa-yayinlari-sayi-28-alternatif.html

eğer conan çevirmeye karar verirsen 5 er sayfa çevirip albaya ilet bence
bu sayede sen sıradaki 5 sayfayı çeviriken albayda verdiğin 5 sayfayı balonlar
ve eş zamanlı bitirirsiniz
üstelik muhtemel bir senkron sorununun önüne geçme şansınız olur

tekrar hoşgeldin genç kardeşim..

Son düzenleme: