Çizgi Romana başlamak istiyorum ama

Çizgi Romana başlamak istiyorum ama

Çizgi Diyarına Hoşgeldiniz

Like Tree28Likes

Yeni Konu aç Cevapla

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 23-06-2018, 17:17   #1

•Rep Puanı : 10
•Rep Seviyesi :
cizgiroman1 is on a distinguished road
Standart Çizgi Romana başlamak istiyorum ama
Herkese selamlar.Ben foruma yeni üye oldum.Yaşı genç ve daha önce çizgi roman okumamış biri olarak sizlerden tavsiyeler istiyorum.

Daha önce hiç çizgi roman okumadım.Roman okudum fakat bi elin parmaklarını geçmez.

Öncelikle çizgi roman okumak istememin sebebi olaylara farklı açılardan ve mizahi dilden bakabilmektir.

Şunu sormak istiyorum çizgi romanlarda mizahi bir dil var mıdır?

Çizgi Roman okuyan kişinin mizahi yeteneği gelişir mi? Olaylara farklı açılardan değişik perspektiften bakabilir mi? Sizde böyle birşey oldu mu? Belki bunun için okumadınız sevdiğiniz için okudunuz fakat tecrübeleriniz doğrultusunda neler değişti?

Belki diyeceksiniz ki o zaman mizah dergisi niye okumuyorsun.Şöyle birşey var mizah dergisinde o espriyi anlamak için belli bir bilgi birikiminizin olması lazım.O olmayınca yapılan espriye sadece bakmış sayılıyor insan.

Mizah dergisi biraz daha entellektüel gibi duruyor öyle değil mi?

Mizah dergisi okuduğum zaman nedense yapılan esprilere gülemiyorum.Ama herhangi bir komedi filminde çok rahatlıkla gülebiliyorum.

Çizgi Romanda da mesela olaylar eski olduğu için güncel konular olmadığı için herhangi bir film gibi sürükleyici olamayabiliyor.Espriler ve olaylar hep Çöl Kasaba Atlılar gibi eksenlerde geçiyor.

Ayrı bir konu Çocuk Dergileri meselesi.Mesela çocuk dergilerini de okuyan yetişkinler var.Orda da çizgi romanlar mizahi yazılar falan var.

Çizgi Roman okumak isteyenler ordan mı başlamalı mesela okumaya?

Kısacası bu konuda ne yapmalıyım.Çizgi Romana başlamak istiyorum fakat kararsız ve tereddütlüyüm.Ne yapmam gerek nerden başlamam gerek nasıl devam etmeliyim gibi sorular sürekli devam ediyor.
cizgiroman1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 23-06-2018, 17:59   #2

Mehmet Serdar Ateş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 100554
•Rep Seviyesi :
Mehmet Serdar Ateş has a reputation beyond reputeMehmet Serdar Ateş has a reputation beyond reputeMehmet Serdar Ateş has a reputation beyond reputeMehmet Serdar Ateş has a reputation beyond reputeMehmet Serdar Ateş has a reputation beyond reputeMehmet Serdar Ateş has a reputation beyond reputeMehmet Serdar Ateş has a reputation beyond reputeMehmet Serdar Ateş has a reputation beyond reputeMehmet Serdar Ateş has a reputation beyond reputeMehmet Serdar Ateş has a reputation beyond reputeMehmet Serdar Ateş has a reputation beyond repute
Değerli cizgiroman1,
öncelikle hoş geldin. Çizgi roman okumayı düşünmen çok güzel. Ancak öncelikle daha güzel ve yazındaki cesaret ışığını taşıyan bir isim seçimi ile üye olmanı dilerdim.

Olaylara mizahi yaklaşım bir zeka göstergesidir. Ben hayatımda bunu tecrübe ettim. Bel altı olmayan seviyeli ve zeka kokan mizahi yaklaşımlar insanı toplumda farklı kılar. Fakat dozaj tutmazsa tam tersi etki de bırakabilir.

Gelelim Çizgi Roman okumanın insana katacağı artılara;

1999 yılında mahalli bir gazetede roman ve çizgi roman arasında bir karşılaştırma yapmıştım.
Aynı senaryoyu roman ile okuduğunuzda kafanızdaki betimlemeler çok daha farklı ve sizden olur.
Ancak çizgi roman ile aynı senaryoyu okuduğunuzda çizerin size sunduğu çerçeve içerisinde olayı betimleyebilirsiniz, hayal dünyanızda olayı boyutlandırırsınız.

Okumayı, öğrenmeyi, gelişmeyi isteyenler için her iki tür de önemli katkılar sağlar.

Günümüzde birçok çizgi roman insan hayal dünyasına çok önemli katkılar sağlayacak senaryolar içermektedir. Bunun kanıtı ise birçok çizgi romanın sinemaya aktarılmasıdır.

Çizgi Roman insana ne katar?
genel olarak tüm çizgi romanlarda kahramanlık adalet içindir. Mazlumlara yardım vardır. Kötülerle Mücadele vardır. İyi ve örnek insan olmak vardır. Sorun çözme yetisini geliştirme vardır. Evrensel güzel değerlerin vurgulanması öne çıkar.

Dünyanın birçok yeri hakkında çok detay bilgiler vardır. Amazon ormanlarının gizemleri, Alaska da yaşam, Pigmetler, Mısır, Roma gibi uygarlıklar hakkında bilgi vardır.

Gelelim çizgi roman ve mizah konusuna;

Tommiks, Teksas, Swing, Tom Braks gibi çizgi romanlarda mizah yan karakterlerce senaryoda yer alır. (Konyakçı, profesör, Rudi, Köfteci vd.)

Bizde de aynı durum söz konusudur.
Karaoğlan da mizah Balaban, Çalık, Tarkan da Kulke, Bige ile senaryoda yer alır.
Bazen bu mizah o kadar ayarında olur ki, akılda kalıcı ve tatlı bir iz bırakır.

Ben kahramanlık eserlerinde mizah yerine görev odaklı tipleri seviyorum.

Mesala Judas favorimdir. 16'lık bir seri ile güzel bir iz bıraktı bende.

Mizah konusunda "Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz" dizi olarak fena değil

Kısaca ...

Konu Mehmet Serdar Ateş tarafından (23-06-2018 Saat 18:03 ) değiştirilmiştir.
Mehmet Serdar Ateş isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 23-06-2018, 18:27   #3

comicist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 85156
•Rep Seviyesi :
comicist has a reputation beyond reputecomicist has a reputation beyond reputecomicist has a reputation beyond reputecomicist has a reputation beyond reputecomicist has a reputation beyond reputecomicist has a reputation beyond reputecomicist has a reputation beyond reputecomicist has a reputation beyond reputecomicist has a reputation beyond reputecomicist has a reputation beyond reputecomicist has a reputation beyond repute
KOMİK'in sözlük karşılığı: gülünen, neşe veren gülünç ve tuhaflıktır.
Kökeni ingilizcedir. Dünyada bilinen haliyle "COMIC"
Çizgiromanlara tuhaf inanılmaz ve komik durumların hicvedilmesi sebebiyle Comic denmiştir.
Bizim de Çizgiroman değil de "KOMİK" dememiz gerekiyor aslında. Böyle daha çekici olmazmıydı...
Şurdan bir "komik" versene usta... gibi...

Konu comicist tarafından (11-07-2018 Saat 12:42 ) değiştirilmiştir.
comicist isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 23-06-2018, 20:03   #4

•Rep Puanı : 5010
•Rep Seviyesi :
Enver Yılmaz has a reputation beyond reputeEnver Yılmaz has a reputation beyond reputeEnver Yılmaz has a reputation beyond reputeEnver Yılmaz has a reputation beyond reputeEnver Yılmaz has a reputation beyond reputeEnver Yılmaz has a reputation beyond reputeEnver Yılmaz has a reputation beyond reputeEnver Yılmaz has a reputation beyond reputeEnver Yılmaz has a reputation beyond reputeEnver Yılmaz has a reputation beyond reputeEnver Yılmaz has a reputation beyond repute
Sırf komedisi için çizgi roman okumakta yanlış ama bence sonuçta tabi ki belli seviyede bir mizah olabiliyor ya da olabillir illa olur diyemem ama çizgi romanın bize sunduğu bir hikaye hatta bir evren vardır sonuçta, çizgi roman okumak benim için buradan çıkıp o evrenlere yolculuk etmektir.

Örümcek Adam, Deadpool okuyarak başlayabilirsin buradaki karakterler ve mizah anlayışları iyi bir seviyededir ve anlattıkları hikayelerin çoğu güzeldir.
Enver Yılmaz isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 27-06-2018, 08:23   #5

konuşan çizgiler - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 40374
•Rep Seviyesi :
konuşan çizgiler has a reputation beyond reputekonuşan çizgiler has a reputation beyond reputekonuşan çizgiler has a reputation beyond reputekonuşan çizgiler has a reputation beyond reputekonuşan çizgiler has a reputation beyond reputekonuşan çizgiler has a reputation beyond reputekonuşan çizgiler has a reputation beyond reputekonuşan çizgiler has a reputation beyond reputekonuşan çizgiler has a reputation beyond reputekonuşan çizgiler has a reputation beyond reputekonuşan çizgiler has a reputation beyond repute
Aramıza hoş geldin.Hakkında uzun konuşulabilecek güzel bir konu açmışsın.Anlatımınız güzel, cümleleriniz de gayet düzgün.Keşke, bu zamanda gençler çizgi romanda yönelebilse.Çizgi romana, hangi türe ilgi duyuyorsan ondan başla.Mizahsa, ondan başla.Bazı tarihi çizgi romanlarda ya da tarihi filmlerde bile, mizaha yer verilmiş.Çocuk dergileri konusuna gelince, şu an çıkanlar, içerik olarak çok eski çıkanların kalitesinde değiller.Forumumuzda epey yüklenmiş çocuk dergisi var.Onları indirebilirsin.Çizgi romanların,kendisinden etkilenen bir insanın hayata bakış açısını değiştirmesi olağandır.Çizgi romanı okuyan insan, çizerin belirlediği çerçeveden konuya bakar, kendisini senaryonun içerisinde bulur.Kötülerle mücadele eden insanları okuyan okuyucu, kendisini onların yerine koyar, onları örnek alır.Böyle biri, neden başkasına haksız yere kötülük yapsın?Bir çizgi roman, çok eski dönemleri anlatıyor olsa bile, ondan alabileceğimiz dersler ve mesajlar vardır.Oradaki insan ilişkileri, kurallar bugün de geçerli olabiliyor.Sadece dönemler farklı.Bir de, çizgi romanı sadece eski dönemlere ait olarak düşünme.Çizildikleri dönemlere ait olarak kurgulanıp kâğıda dökülen çizgi romanlar da vardır.Tarih, mizah, kovboyluk, insanların yaşam kültürleri, cinsellik, polisiye, bilim kurgu ... gibi insan yaşamına giren belki her konuda çizgi roman çizilmiştir. Günümüzde, teknolojinin insanları farklı alanlara yöneltmesi ve dolayısıyla eskiye nazaran ilgi azlığından, maalesef çizerlik alanında üretkenlik azalmıştır.Yeni konularda ve yeni yorumlarda tekrar yazılarınızı görmek dileğiyle...

Konu konuşan çizgiler tarafından (27-06-2018 Saat 08:59 ) değiştirilmiştir.
konuşan çizgiler isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 27-06-2018, 12:46   #6

•Rep Seviyesi :
aertan is on a distinguished road
Zagor okuyarak başla ve Çiko ile tanış.
aertan isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 07-07-2018, 17:16   #7

•Rep Seviyesi :
cizgiroman1 is on a distinguished road
Herkese ayrı ayrı teşekkür ederim

Zagorun ilk kısmını indirip okudum.
Diyaloglar,deyimler ve espriler orta düzeydeydi.Hatta bir kahramanlık hikayesine oranla daha üst düzeydeydi.

Cem Yılmaz’ın yahşi batı filmi gibiydi.Zaten bu türden esinlenerek yapmıştır.

Örümcek adamın da ilk kısmını okudum.Güzeldi.

Birşey daha sorucaktım.Çizgi Romanları akılda kalması açısından sesli mi sessiz mi okumalı? Ayrıca çizgi romanları koleksiyon yapanlar varmış.Bir defa okumak yeterli mi?

cizgiroman1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 07-07-2018, 20:38   #8

büyük beyaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1192028
•Rep Seviyesi :
büyük beyaz has a reputation beyond reputebüyük beyaz has a reputation beyond reputebüyük beyaz has a reputation beyond reputebüyük beyaz has a reputation beyond reputebüyük beyaz has a reputation beyond reputebüyük beyaz has a reputation beyond reputebüyük beyaz has a reputation beyond reputebüyük beyaz has a reputation beyond reputebüyük beyaz has a reputation beyond reputebüyük beyaz has a reputation beyond reputebüyük beyaz has a reputation beyond repute
Bir defa okuduğunda ilk okuduğuna ne zaman sıra gelir sence?
Cevap bunun içinde gizli.
Alt 07-07-2018, 20:39   #9

büyük beyaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 1192028
•Rep Seviyesi :
büyük beyaz has a reputation beyond reputebüyük beyaz has a reputation beyond reputebüyük beyaz has a reputation beyond reputebüyük beyaz has a reputation beyond reputebüyük beyaz has a reputation beyond reputebüyük beyaz has a reputation beyond reputebüyük beyaz has a reputation beyond reputebüyük beyaz has a reputation beyond reputebüyük beyaz has a reputation beyond reputebüyük beyaz has a reputation beyond reputebüyük beyaz has a reputation beyond repute
Bir defa okuduğunda ona tekrar okumak için ne zaman sıra gelir?
Cevap bunun içinde gizli.
HACILI likes this.
Alt 07-07-2018, 21:18   #10

necropol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 115849
•Rep Seviyesi :
necropol has a reputation beyond reputenecropol has a reputation beyond reputenecropol has a reputation beyond reputenecropol has a reputation beyond reputenecropol has a reputation beyond reputenecropol has a reputation beyond reputenecropol has a reputation beyond reputenecropol has a reputation beyond reputenecropol has a reputation beyond reputenecropol has a reputation beyond reputenecropol has a reputation beyond repute
Sessiz oku sesli gül tercih senin.
Önemli olan severek okumak.
Okuduğunu sevmezsen 100 defa sesli de okusan kalmaz aklında.
Sesli veya sessiz fark etmez mutlu olduğun gibi oku.
Aynı seriyi 1'den fazla okumuşluğum var.
Aklımda kalması için değil, tadı damağımda kaldığı için.
Dünya kadar çizgi roman var sürekli paylaşılıyor.
Bir seriyi bitir sonra karar ver tekrar okumalı mıyım yoksa yeni maceralara dalmalı mıyım diye.
Hepsini oku başta birer sayı sonra sürükleyene devam et.
İyi forumlar.
█┼┼█┼┼▄█▄┼┼█┼┼█┼┼▄█▄┼┼█▄▄█┼█┼┼ ┼█┼█┼┼█
▂▂▂▂▂▃▅▆▇██...M.K.A..██▇▆▅▃▂▂▂ ▂▂

Eğer, ülkeni kurtaracak bir "Lider" beklemekteysen,
Ben size hiç bir şey öğretememişim demektir!

M. KEMAL ATATÜRK
necropol isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Seçenekler
Stil