"Bisiklet ve Biz" mi Desem Yoksa Ne Desem :D

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,610
hiçbiryerde :)
Az önce bir uçuk kaçık sevgili dostumla konuştum.
Yakında ya da uzakta bir işlere girişeceğimiz kesin.
Bildirmek istedim sevgili dostlarım...

Eurovelomap.png

avrupa'nin bisiklet yollari agi.. gozu kesen bisikletcileri cilgin planlara iter.
23.09.2011 23:14 knox carson
12 ayrı rotadan oluşan ve avrupa içinde bisiklet ile seyahat etme imkânı sağlayan bisiklet yolu ağıdır.

bu rotalara bakacak olursak;

eurovelo 1- atlantik sahili rotası: kuzey burunu (north cape) - sagres 8186 km
eurovelo 2- başkentler rotası: galway - moskova 5500 km
eurovelo 3- pilgrims rotası: trondheim - santiago de compostela 5122 km
eurovelo 4- roscoff - kiev 4000 km
eurovelo 5- via romea francigena: londra - roma ve brindisi 3900 km
eurovelo 6- atlantik okyanusu - karadeniz (irmaklar rotası): nantes - constanta 3653 km
eurovelo 7- orta avrupa rotası: north cape - malta 6000 km
eurovelo 8- akdeniz rotası: cádiz - atina 5388 km
eurovelo 9- baltık denizi - adriyatik denizi (kehribar rotası): gdansk - pula 1930 km
eurovelo 10- baltık denizi bisiklet rotası (hansa rotası): 7930 km
eurovelo 11- doğu avrupa rotası: north cape - atina 5964 km
eurovelo 12- kuzey denizi bisiklet rotası: 5932 km

Bu rotalardan birine çıkarsam eğer, ki Avrupa'da daha önce
kullanmadığım için bisiklet yollarının bu kadar kolaylaştırılmış
olduğunu bilmiyordum, haber veririm dostlar. :D

Moderatör tarafında düzenlendi:

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,954
ordu-turkey
Doktorum bak bu olmadı işte.Sensiz buralar tatsız tutsuz olur.Hem sonra o yollarda başınıza birşey gelir.Aslında burda daha çok gelir de belli olmaz oralarda da durumlar karışıkmış.Sen boşver çılgınlık yapma.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,321

Harika fikirler bunlar. İlk bakışta çok cazip geliyor, insanın hemen davranıp yola çıkası geliyor. Ama bir an düşününce, öncesinde çok iyi bir lojistik plân yapmak, iyi bir ekip ve malzeme seçmek vs gerekliliği aklıma geliyor ve hemen cayıyorum. Bir de daha genç olmak lâzım herhalde. İnsan gençken gözü daha kara, daha umursamaz ve daha cesaretli oluyor, yaşın gereği olan dayanıklılık da cabası. Ya yolda kalp krizi geçirirsem ne olacak? ya da bir trafik kazası? oradaki hastane masraflarını sigorta karşılayacak mı? bisiklet arızalandığında nerelerde tamirci bulunabilir? kamp yerleri nerelerde, emniyetli mi?, konaklama fiyatları pahalı mıdır? vizeler nasıl alınacak, bazı ülkelerde bisiklete ehliyet, plaka vs istiyorlar mı? küçük sağlık sorunlarıyla nasıl baş edilecek vb. İnce düşünülürse seyahate hiç başlayamazsın, öylesine yola çıkarsan da birçok problem seni bekler. Avrupa'nın da, bizim ülkemizin de nispeten rahat ve sorunsuz olduğu bir dönemde, meselâ 1960'larda böyle bir seyahate çıkmak vardı, belki de çiçek çocuklarıyla birlikte Katmandu'ya kadar da uzanılabilirdi. Bizim yaşımıza belki de sanal seyahatler daha uygundur (50 yıl önce deli gibi saatlerce bisiklete binerdim de kalbim göğüs kafesimden fırlayıp çıkacakmış gibi olurdu. Yarım saat sonra tekrar aynı bisiklete biner aynı yolları teperdim. Oysa 10 küsür yıl önce bir bisiklet satın aldım, ilk sürüşümde öleceğim sandım, yerlere yattım. Bir daha da ona elimi sürmedim, bisikleti hemen genç bir tanıdığa hediye ettim.)
Kısa süreliğine de olsa beni bu hayali yolculuğa çıkarttığın için teşekkürler sevgili "yeryüzü".

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,610
hiçbiryerde :)
Ne de doğru şeyler yazmışsınız sevgili serdar, scanfan ve
ertuğrul dostlarım. Zaten bisiklet kullanmaya başladığım
geçen yazdan beri konuştuğum dostlar hep söylüyor,
senin için endişe ediyoruz, İstanbul'da her gün bisikletle
yollarda olmak büyük bir risk, gibi şeyler...
Tamam bunları kabul ederim, 60'larda belki daha özgürdü
düşünceler ama şimdi de imkanlar daha fazla...
Sonuçta kendi tarihim açısından bakarsak hayal ettiklerimin
bir kısmını ellili yaşlarıma geldiğim bugünlerde yapmaya
başladım madem, diyorum ki, hiç bir şey için geç değil ve
olmaması için bir neden yok!..

carson10

Aktif Üye
16 Ara 2012
388
1,155
"Duvara dayalıyken, bir deyime, gülünç, anlamsız kımıltısız birşey.Gel gör ki sen binerbinmez, elinin eli, ayağının ayağı, canının canı oluverir.Bedeninle yüreğinle ayrılmaz bir bütünsün artık onunla.Kırkyıldanberi bisikletmişsin gibi gelir sana.
Bin git!"
Nermi Uygur-Yaşama Felsefesi

12 Şub 2010
15,006
543,758
Doktorum bu seyahate çıkarsa şaşırmam
Yapar mı yapar

Scanfan dostumun dediği gibi ben bu seyahate çıkmaya kalksam Bakırköy'den Küçükçekmece'ye özellikle Cennet Mahallesine varır mıyım? Zor...

Önce bisiklete binmesini öğrenmem lazım:)

Bana metrobüs durağını tarif edin dostlar; oradan alayım