Çizgi Diyarı e-dergi Sayı 18

Raven

Yönetici
7 May 2009
1,443
12,533
Dergi için emek veren bütün ekip arkadaşlarıma, kapağımızı çizip sohbetiyle çalışmamıza renk katan Yıldırım Örer'e yürekten teşekkür ediyoruz. Dergiyi online olarak okuyabilir ya da arşiviniz için indirebilirsiniz.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Bayilerde satılacak kalitede, doyurucu, şık bir dergi olmuş. Tüm emeği geçenleri tebrik ediyorum.

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,143
İstanbul
Şimdilik şöyle bir baktım, eve gidince detaylıca inceleyip okuyacağım.
Başta dergiyi derleyip toparlayan Mustafa (Raven) dostumuz olmak üzere tüm ekip arkadaşlarımı can-ı gönülden tebrik ederim.
Beklememize değmiş, çok güzel ve alımlı bir dergi olmuş.
Vatana ve millete, tabii ki özellikle de tüm "diyardaşlara" hayırlı uğurlu olsun!..

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
Kapağa büyük bir keyifle bakıyorum, Yıldırım Örer üstadın çizgilerine renklere... Bu akşam dışardayım, yarın derginin içini de keyifle, tadını çıkararak okuyacağım. Alın teri, göz nuru emekleri geçen herkese teşekkürler, tebrikler dostlar.

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,310
Adana
Cuma günü için bekliyorduk ama yildirim baski olmuş :) emeği geçen tüm arkadaşlara kucak dolusu teşekkürler... çok güzel bir dergi meydana getirmişsiniz... Ellerinize sağlik...

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,726
25,910
ordu-turkey
Öncelikle beni hggurak ve hadonun yazıları gerçekten etkiledi.Bir dergide olmasın gereken herşey bulmacasına dek var bu derginin devamını diliyor ve ilerde belki katkı yapacak bir şeyler bulacağımı düşünüyorum ama ne olduğunu henüz bilmiyorum.Dergi gerçekten çok iyi olmuş emeği olan herkes sağolsun.

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,007
Sarıyer
Süper bir takım işi çıkartmışsınız, dostlar. Düz yazıları keyifle okudum. Çizgi romanları da. Nihat & Yusuf çalışması bitti mi anlamadım, konu havada kalmış gibi geldi ama devam edecek diye bir ibare de yok, tabii benim konuyu kavrayamamış olmam da mümkün. Bulmacalar içinse sayfaları bastırmam lazım, onlar biraz bekleyecekler ama daha yapmaya başlamadan gayet ayrılı oldukları belli, eline sağlık, Sinan.

Emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ederim.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,676
İstanbul
Derginin sayfalarını çevirmeden önce uzun uzun kapağı inceledim. Yıldırım Örer ustanın hazırladığı kapak kusursuz. Böyle bir ustanın dergimize katkı vermiş olmasından büyük keyif ve onur duydum.

Her bir yazıyı etraflıca okuyacağım. Emek veren tüm dostlara teşekkür ediyorum. Sonraki her sayıda çıtanın biraz daha yükseleceğini, yeni katılımlarla daha da güçleneceğini tahmin ediyorum. Dergimizi epey özlemişiz. :)

Macera bitti Nadir abi. :) İki önemli ismin; Antonio Segura (yazar) ve Pepe Gonzales'in (çizer) imza attığı bir çizgi roman ve Heavy Metal'den alınma. Heavy Metal'in değişik sayılarında başka Mamba maceraları da mevcut. Mamba'nın daha cüretkâr olduğu, erotizm dozunun biraz daha fazla olduğu maceralar bunlar. Kim bilir belki dergimizin sonraki sayılarından birinde ben de daha cüretkar şeyler çeviririm. :)

albay

Süper Üye
14 May 2010
1,143
4,901
dergi her geçen sayıda gittikçe daha bir güzelleşiyor.keşke sayfa sayısı 100 olsaymışda başı sonu düz olaymış iyiymiş.
gelelim kafamdaki hususlara:
1-kaçış yok niye yarım kaldı. yarım kalan çizgi romanlardan çok çekmiştim. aynı duyguyu yaşattınız tekrar sağolun. keşke gelecek sayı hepsini bir verseydiniz.
2-indiana jones kristal kafatası krallığı için fiyasko yazılmış. bence güzeldi. filmin hakkını yemeyelim.
3-zagor ve diğerleri bölümünde zagorun adı patrick wilding'tir , yazan yazmışta kontrol edecek olan niye dikkat etmemiş. patrick swayze hayalet filminin başrol oyuncusudur. kimse duymasın.
başkaca diyeceğim yoktur ugh !

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Dergi...
Aylardır Mustafa'nın başının etini yedim.
Bu dergi çıkacak diye...
Sonunda yeni sayımız huzurda...
17. sayı 2,5 yıl kadar önce çıkmıştı. Çok özel bir sayıydı.
Mister NO temalı ve Roberto DİSO imzalı çok üst düzey, amatörler tarafından hazırlanmış profesyonel bir çalışmaydı.
Ancak sanki nazar değmiş gibi sonraki sayı bugüne kadar yapılamadı...
Sonra...
Cuma günü bekliyordum bugün yoğunluktan giremedim akşam eve gelince başlığı görünce heyecanlandım..
Hemen açtım Muhteşem bir kapak beni karşıladı... İnanın yaklaşık beş dakika kapağa baktım... Zaten ondan sonra içinde yalnızca manga olsa bile umrumda olmazdı... Tanışma onuruna sahip olduğum dünya çapında bir ustanın nefis yorumu ile poster olarak duvarıma asabileceğim güzellikte bir Zagor güzellemesi...
Şu anda dünyanın bir sürü yerinde bu kapağa sahip olmak isteyen binlerce Zagor hayranı olduğuna eminim. Ferri bile "benden sonra Yıldırım çizsin" demezse ben adımı değiştiririm...
Sonra ilk sayfalar...
Yeni tanıştığım ve bir İstanbul beyefendisi olan sayın hggurak'ın öyküsü... Aslından tam bir hüzün öyküsü... Ben okurken duygulandım. Türkçe kullanımı çok güzel, anlatım olağanüstü... Hoşgeldin sevgili dostum aramıza..
Mustafa ve F.erince tarafından yaratılan kaçış yok adlı öykünün devamını merak ediyorum... Çizgileri ve fikri beğendim.
Yıldırım ÖRER usta ile yapılan sohbet gerçek anlamı ile bir sohbet... Samimi ve doyurucu...
Ancak seçilen yazı fontunu biraz ufak buldum, ekranı büyüterek okumak zorunda kaldım.
Kopuzoğlu yazısı benim hiç aşina olmadığım bir konu ama onu da keyifle okudum.
Mustafa'nın Zagor dosyası ilginç bir çalışma olmuş, beğendim.
Aç kurtlar adlı öyküyü iki kez okudum, kimin çevirip balonladığını anlamadım, ama beğendim.
Volkan'ın ikinci çalışması yine benim pek ilgimi çekmeyen bir konuya ilişkin ama oldukça bilgilendirici, böylece tanımış oldum.
Sahra Duman çizgilerini ve renklerini çok beğendim, verdiği katkı için çok teşekkürler.
İşte muhteşem bir öykücü... Sevgili hadon çok güzel bir hikaye çok beğendim..
Not: Benden biraz daha fazla bahsetseydin daha çok beğenirdim.
Engin Eriş ve Raven çalışması da çok güzel, beğendim.
Başak ve Vampirella.. Güzel ve kısaydı..
Kemal'in öyküsünü de beğendim.
Hüseyin Aksakal üstadın çevirisini okurken bir ara kendimi fantastik diyarların o ürpertici gecelerinde uğursuz yaratıklar arasında dolanıyorum sandım...
Mamba... Sen neymişsin be...
Ama tarihi eserler bulundukları toprağa aittirler. İnsan bir iki mücevher alır gider...
direnÇ11 ve comedian, iyi iş... Kutlarım. Öykü iyi ama çizgiler muhteşem...
Sürpriz, ne güzel çizgiler Havva Yeğenoğlu... Teşekkürler.
Turgut Özalp'ın Terminatör çalışmasını, Yul Bryner'in filmini seyretmiş olmanın keyfi ile daha bir beğeni ile okudum.
Kull öyküsü ve çevirisi muhteşem..
Zagor çeşitlemeleri ve Hellinger'li arka kapak bu güzel macerayı şimdilik sonlandırıyor..

Tüm emek veren dostlarıma teşekkürler..
Mustafa sana özel teşekkür ederim...
Dönüş sayısı işte tam böyle olmalıydı..

mustibey

Süper Üye
23 Ara 2010
2,161
4,968
Çok uzun bir aradan sonra, güzel şeyler yapıldığına inanıyorum. "Mutfaktakilerin" ve katkı sağlayanların eline/emeğine sağlık, çok teşekkürler.

virgo_bsk

Süper Üye
13 Haz 2012
100
322
Dergi müthiş :) emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Umarım aşk ve kan yazımı begenmissinizdir . Devamlılığı olsun inşallah derginin . Herkese sevgiler :)

timed

Onursal Üye
19 Eki 2009
2,330
9,482
Nihayet bugün dergiyi baştan sona okudum.
Muhteşem bir çalışma ve bireysel çabalardan ziyade , bir takım çalışması neticesinde ortaya çıkarılabilecek bir hadise.
Elbette kişisel çabaların ağırlığı hissediliyor.
Mustafanın emekleri gözardı edilemez.
Albayın Zagor ve Swing - Blek mukayesesine bayıldım. Bu kadar güzel bir dil ile anlatılabileceğini tahmin bile edemezdim.
Direnç11 ve Comedian işbirliği ise süper olmuş. O Mamba neymiş öyle abi yaa !
Kısaca sevgili dostlar , herkesin ellerine sağlık.
Bir sonraki sayıyı merakla beklemekteyim.
Sevgilerimle.

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,630
Gaziantep
Öncelikle katkı sunanların ellerine sağlık. Müthiş bir dergi olmuş. Bugüne kadar çizgi roman araştırmaları konusunda çıkan dergilerden, görsel ve içerik bakımından katkat üstün bir çalışma olmuş
Bu arada bir yazısı ile "e-dergi takımı"na katılan yeğenim Başak Sofuoğlu'nu da ayrıca kutluyorum

hüseyin aksakal

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
7 Eyl 2010
773
5,727
Kdz. Ereğli
Moderatörün şahsımdan isteği üzerine bir mit olarak Zagor'un anlamı üzerine bir yazı yazmıştım. Onu yazmak için bir haftayı aşkın okuma yaptım, üç-dört gün de yazmak sürdü. İçinde Zagor mitosuna yönelik eleştiriler ve analizler de vardı. Ancak öyle anlaşılıyor ki derginin Zagor'un yarı tanrı pozisyonunu zorlayan farklı bakış açılarına kapalı, güneşli bir ağustos günü havasında, steril bir formatı var.

Kimbilir, belki de benim yazıda iş yoktu...

Üzgünüm...

Raven

Yönetici
7 May 2009
1,443
12,533
Hüseyin Bey Zagor Miti konulu yazınız elime geçmedi, Belki yoğun mesaj trafiğinde gözden kaçtı belki de hiç gelmedi bilemiyorum. Ama ne şahsınıza ne de görüşlerinize karşı bir duruş söz konusu değildir. Burada herkesin emeği bizim için değerlidir. Bir hata varsa siteye değil, moderatör olarak şahsıma aittir, bunun için sizden özür diliyorum.

uzung

Yönetici
Yönetici
14 Ağu 2009
3,396
26,011
İstanbul
Öncelikle dergide emeği geçen herkesi kutluyorum. Gayet güzel, doyurucu ve eğlenceli, para
verip satın almaya değer bir dergi ortaya çıkardılar. Kim bilir belki bir gün o da gerçekleşir.
Dergimizin kalitesi daha kapağından kendini gösteriyor. Zagor'u neredeyse kendi çizerlerinden
daha güzel çizen Yıldırım Örer üstadımıza ayrıca teşekkür ederim.

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,143
İstanbul
Eyy 27.244 üye neredesiniz?
Sesimi duyan var mııı?

Dergimize verdiğiniz destek için hepinize teşekkür ederiz. :)

Son düzenleme:

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Eyy 27.244 üye neredesiniz?
Sesimi duyan var mııı?

Dergimize verdiğiniz destek için hepinize teşekkür ederiz. :)

Neredeyse 60.000 üyeydik, yarısını sildik...
Senin gibi iyi insanlar ve bizler kaldık...
Bazen paylaştığımızı biz bile unuttuk..
Sonra yılların ardından gelen içten bir teşekkür "işte bunun için paylaşmıştık'ı" aklımıza getirdi...

Sevgili dostum, zamanla alışıyorsun.

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,944
23,717
Kıbrıs
E-Dergiyi indirdim ama henüz okumaya fırsatım olmadı.Gördüğüm kadarıyla çok emek verilmiş,güzel yazılar içeren bir dergi olmuş.Ben de
dergiye emeği geçen tüm arkadaşları kutlarım.

12 Şub 2010
15,006
543,642
Kısa bir tatil yapayım dedim
Maceralarla dolu bir tatil(!) oldu

Önce cep telefonumla sorun yaşadım. Bir kaç gün iletişimim kesildi.
İnternete sınırlı girebildim.

e-Dergiyi 3 gün sonra okuyabildim.
Bir şeyler yazayım dedim, arkası gelemedi. Baykara ve Bil Norton düzenlemesi yapmak, kaşla göz arasında paylaşmaktan yorumum yarım kaldı.
Şimdilik o yarımı paylaşayım bari:)

1. BÖLÜM:

Gurur duydum
Yıldırım Örer gibi dünya çapında bir usta, Çizgi Diyarı e-dergi için özel kapak çizmiş.
Bir çok dosttan, e-dergi’nin neden devam etmediğine ilişkin hayretle karışık sitemkar sözlerini hatırlıyorum.
Diyarın sıkı takipçisi olduğunu bilmediğim veya kendileri belli etmediği için öyle sandığım bir çok dosttan benzer yakınma ve dileklerden e-dergimizin tekrar faaliyet göstermesi gerektiğini anlamıştım.
Buluşma ve toplantılarımızdaki sohbetlerde e-dergi konusu açıldıkça tüm dostların da aynı özlem ve düşüncede olduğunu gözledim. Artık yapılması gereken bu adımın atılmasıydı.
Yıldırım Örer ustanın kapağıyla başladık rüya güzelliğindeki e-dergi yolculuğuna. Savaş üstadımın mükemmelen ifade ettiği gibi dakikalarca seyredilen, içinde hülyalara dalınan bir kapak. Zagor’un yüz ifadesi ancak bu kadar güzel çizilebilirdi. Çiko ancak bu kadar Çiko olabilirdi. Bir fotoğraf ancak bu kadar uyumlu olur, bağdaşabilirdi bir çizgi kapakla. Yıldırım Örer fotoğrafı, o kapağın mütemmim cüzü olmuş adeta.
Bu kapak aynı zamanda Çizgi Diyarı’na hala anlamsız lakırdılarda bulunanlara da kapak olmuştur. Çizgi roman sevgisinden başka hiçbir çıkar duygusu taşımayan insanlar hakkında menfi düşüncelerini terk etmelerini umuyorum.
Gece geç vakitte indirmeden online olarak hızlıca göz gezdirmiştim. Şimdi ise indirdikten sonra sindire sindire okuyacağım.
Hggurak dostumuzun her telden başlıklı yazısı aslında çizgi telinden ve çizgi telinin büyüleyici öykülerinden birisini daha anlatıyor.
Bu öykülerin bir yerlerinde her birimizin kendisini bulduğu bir bölüm mutlaka var oluyor.
Çizgi romanın merkezde olduğu yaşanmış gerçek hayat hikayelerinden birisi. Okuduğunuzda her yönüyle kendinizi içinde hissediyorsunuz. Ah dediğimiz, oh dediğimiz, vah vah dediğimiz satırları hep bir ağızdan söylüyoruz
Birimiz İstanbul’da, bir diğerimiz Artvin’de, ötekimiz Antalya’da, Trabzon’da, Çorum’da, İzmir’de, Almanya’da ve daha bir çok yerde aynı tepkiyle ve koro halinde söylüyoruz eminim bundan…
Ve Mehmet Hasip Gürak beyefendiyi, Allah’tan gani gani rahmet dileyerek saygıyla anıyoruz.

Yıldırım Örer röportajını ağzım açık okuyorum ve rahmetli Ali Recan bölümünde pür dikkat iken aniden tatsız bir sürprizle karşılaştım. En heyecanlı yerinde devamı haftaya demez mi? Ben şimdi gelecek sayıyı mı bekleyeceğim? Alacağın olsun Mustafa:D Beni kıvrandırmaktan zevk mi alacaksın?

Yıldırım Örer ustanın öyküsü, en heyecanlı bir çizgi roman tadında, inanılmaz keyif verici ve bir başarı öyküsü. Bu öyküyü bölmek yerine kurşun sıksan daha iyiydi:D

Volkan Kopuzoğlu profesyonel yazarmış meğerse, tebrik ediyorum.

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Ben onbeş gündür iş yoğunluğundan yoktum.
Çok merak ettiğim dergiyi tam bir hafta sonra alabildim.
(Güzel cümle oldu, keşke gerçekten de bayiden alınsaydı.)
Fevkalade güzel bir çalışma olmuş. Çok kaliteli.
Hem keyifle okumalık, hem de ara ara incelemek için arşivde bulundurmalık.
Emek veren bütün dostlara tek tek teşekkür ederim.
Ellerinize sağlık.

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Tebrik ederim, hayırlı olsun. Emeği geçenlere ben de teşekkür ederim.
Kapak çok güzel olmuş. Ustaya sevgi ve saygılar...

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,464
26,953
Bayiye gidip ayırttığım dergi geldi mi tarzında enfes bir dergi olmuş.
Eksiksiz tam bir ekip çalışması.Emekleri geçen dostlara çok teşekkürler...

kmltuncer

Süper Üye
12 Eki 2009
1,038
2,458
Yalova
Çok güzel bir dergi olmuş.Bir solukta okudum.Çabuk bitirdim diye kendime kızdım.Emeği geçenlere çok teşekkürler.Önümüzdeki sayıyı sabırsızlıkla bekliyorum.