Çizgi Diyarı e-dergi Sayı 14

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,945
denize sıfır
e-dergi yapımcılık iftiharla sunar.:)

arkadaşlar, bu sayıda geliştirdiğimiz sayfa düzeni hakkında görüşlerinizi ilgiyle beklediğimizi bilmenizi istiyoruz.

bizler,her sayıda bir öncekini aşmak için tüm vaktimizi ayırıp, diyarımızın gurur kaynağı olacak dergimizi hazırladık,

İnceleyip keyfini sürünüz. iyi seyirler.:)

14gyg.jpg

Online olarak okumak için:

Moderatör tarafında düzenlendi:

serifengin

Onursal Üye
23 Eki 2009
2,617
6,031
İstanbul-İzmir
Eyvah eyvah :)
Uzay yolu -Star Trek en sevdiğim bilimkurguların başında gelir!
Merakla beklediğim dergimiz zevkle , çayla kahveyle okunmaya hazır :)
Tüm emek verenlere saygılarla...

dezocan11

Çeviri & Balonlama
10 Kas 2009
163
225
İzmir
Dergi gittikçe büyüyor yahu. Geniş konularda çok güzel hazırlanmış bu sayı.
Yeni sayfa düzenini çok farketmedim ama kelimeler daha okunaklı olmuş.(Ya da benim yeni gözlüklerden olmalı :D)
Diyecek başka birşey yok bir sonraki sayıyı bekliyeceğiz. Bütün emekleriniz için çok teşekkür ederim.

Nyo

Kıdemli Üye
18 Eyl 2010
104
69
Dergi günden güne havasını buluyor. Daha özenli ve profesyönelce paylaşımlara sahip ilk sayılara nazaran. Teşekkürü borç biliyoruz. Ne demiş ünlü düşünür Fatih Terim:

"Something is happened."

lotoloto

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Kas 2009
4,131
20,696
90 mb lik çok güzel bir dergi .sunumlar ,düzenleme
çok güzel .her ay özveri ile hazırlanıyor.tebrikler .
yenisini sabırsızlıkla bekliyorum.

balkatan

Onursal Üye
5 Tem 2009
999
4,680
Dergi o kadar güzel olmuş ki,
Tadı damağımda kaldı (136 MB)
ikinci kez indirdim (90 MB)
yine aynı tadı aldım.
Her hafta çıksa yine alırım.
Emeği geçen herkese
sevgi, saygı ve teşekkürlerimi sunuyorum.
Bir şekilde katılamadığım için de
kendime esef ediyorum.

enger66

Onursal Üye
26 Eyl 2010
1,036
3,182
Çalışma arkadaşlarıma böyle güzel bir sayıyı daha bzimle paylaştıkları için teşekkürler...Baştan sona güzel... Herkese tavsiye ederim...
Rawen'in Mister No'su ( Orjinal İlk sayısındaki gibi turizm acentasında başlıyor... Bizim gibi Mister No hastalarının gözünden kaçmamıştır..) Bir başka harika... Okumanızı tavsiye ederim..
Stoktan Abimin Juan Boıx dosyası görülmeye değer...
Shevarash'ın ÇR her yaşta okunur yazısı da okunmaya değer...
Vkopuzoğlu'nun Oneshot'nı unutmayalım...
Büyük Beyaz'a ve diğer arkadaşlarıma da ayrıca teşekkürler...

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Çizgi Diyarı e dergi
yalnızca bir çizgi roman dergisi değildir
çizgi romanın yanında hayatı da paylaşır,
dostlara bilgi ve birikimlerini aktarır
Sağdan soldan alınan üç beş sayfanın bir araya getirilmesi bir dergiyi çıkarmak için yeterli değilmiş bu 14 sayılık süreçte bunu iyice anladım..
Bu zorlu süreçte emeği olan herkese büyük saygı duyuyor, candan teşekkür ediyorum.
Gelelim dergimize,
Önce sevgili dostumuz şerifengin'in dünyalar güzeli kızı Cemre'nin mükemmel yazısı karşılıyor bizi, bir çığlık gibi..Konuk yazarımıza özel teşekkür ederim..
Sonra dergimize özel bir çalışma.. Mister No..
Sonra yine özgün bir çalışma daha..Bilim kurgunun Efendisi zamangezgininin çalışması..
Süheyl Üstadın çizer tanıtımı..yine özgün..
Aynı çizere ait özgün çeviri..
Alinin araştırması..diğerleri..Bu kadar iyi olabilir..
Sonra cemiyet hayatından haberler..
Fotoğraflar.. Benim ilgimi çekti.. Dostları gördüm keyiflendim. Bundan sonra muhabir bir dergici dostumuz o ay içersindeki sosyal etkinlikleri de dergide yayımlarsa iyi olur.. Biraz emir gibi oldu ama rica..
Bulmacası, şiiri, çizgi romanı incelemeleri ile çok beğendim..
Hatta tanıtım sayfaları bile çok güzel..
İki eleştirim olacak birincisiçok çabuk sayfalarını sonuna geliyorum..
İkincisi Ayın konusu olan Star Trek ile ilgili bir çizgi roman çevirisi de olsa yeme de yanında yat tadında olurdu..
Elinize gönlünüze sağlık...
Çok sağolun..

Shevarash

Süper Üye
24 Ocak 2010
1,239
971
İzmir
Gördüğüm yeni isimler var, dergiye ayrı bir renk gelmiş.

Görsellik gittikçe iyi oluyor, yazı içeriği daha önce de söylediğim gibi çok daha dolu dolu. Farklı konulardan da sıklıkla bahsedilmiş, bu da iyi bir şey.

Tek kare yada seri karikatürler yine ortalamanın çok üzerinde hatta bazıları çok bilinen mizah dergilerinde yayınlanacak kadar iyi.

Mangalardan one-shot tanıtımı çok güzel, bilmeyenler en azından kısa sürede bir göz atabilirler.

Gerçekten tanımayı beklediğim ilhanx`in nasıl biri olduğunu öğrenmek de güzel oldu. Nedense önceden 20li yaşlarda, konservatuar öğrencisi imajı kafamda oluşmuş. Zaten var olam saygım iyice arttı. Sitedeki bütün paylaşımları için tekrardan teşekkürler...

Ara ara, farklı konulara da göz atılabilir. Kafa boşaltılıp, oturup baştan sona da okunabilir. Emeği geçen herkesi kutlarım.

Son düzenleme:
12 Şub 2010
15,006
543,640
Çizgi Diyarı e-dergi takımı, profesyonel takımlara taş çıkartacak bir dergi ile daha karşımızda. Sayıları arasında kıyaslama yapmak istemiyorum ama o an hangisini okuyorsam en iyisinin o sayı olduğunu düşünüyorum.

Cemre'nin yazısı alıntı mı, özgün mü bilmiyorum ama çarpıldım adeta. Özgün ise, geleceğin ünlü bir yazarı ile tanışmış oluyorum.

Raven üzerinde dikkatle duruyorum. Sevgili shevarash'ın işaret ettiği gibi eserleri profesyonel mizah dergilerindeki emsallerinden çok daha iyi, beni Oğuz Aral'ın Gırgır'ına götürdü. Çizgileriyle, mizahıyla şimdiki mizah dergilerinin seviyesinin üzerinde bir kaliteye sahip. Gurur duydum. Mr. No maceralarının derlemesini de görmek isterim. Tarzan ve Arap Kadri kadar ilgi göreceğine eminim.
Şöhretin Bedeli, çizgisiyle konusuyla gerçek bir profesyonel işi, raven'e hayran olmamak mümkün değil.

2011 yılının En İyi Çizgi Roman Araştırmacısı ödülü için benim adayım zamangezgini.
Oyumu şimdiden belli ediyorum ve adaylar arasında yer alması için arkadaşların desteğini umuyorum. Her sunumu gibi Uzay Yolu Dosyası ile de bizi zevkli ve bilgilendirici bir kültür yolculuğuna çıkardı. Her ne kadar adı zamangezgini ise de, aslında kendisi, " zamanda gezdirici "

Juan Boix, korku dergilerinden aşina olduğum çizgilerin çizeriymiş. Stoktan ustanın nefis bir seçimi ile e-derginin bu sayısında yer almasıyla yakından tanımış oldum. O da artık aileden:) biri benim için.
Juan Boix'in çizdiği her bir kareyi bir sanat şaheseri olarak izlemeye doyamadım. O ayakta zor duran ahşap köşkün mimarisi, silüeti beni büyüledi. Sayfayı çevirip çevirip seyrettim. Ya Zork'un Şatosu? İşte beni korku dergilerinin, öykülerinin tiryakisi yapan çizgiler. Bir de Conan'daki harap tapınak ve kale, şato görüntüleri... Anladım ki, frankofonlardaki jilet gibi düzgün ve tertipli, düzenli cadde, bina, köşk ve iç mekan çizimlerini de çok beğeniyorum ama harap, salaş mekan çizimlerini de en az o kadar seviyor ve beğeniyorum. Zork'un Tutsağı ve Juan Boix tanıtımı için stoktan ustaya teşekkür ediyorum.

e-dergi'nin olmazsa olmazı, editörü büyükbeyaz'ın röportajı ile gözümün aradığı köşede yine içimizden biri, en fazla konu açan ilhanx 'i de yakından tanımak fırsatı bulduk. Çizgiromanda Canavarlar, İstanbul Boğazının donduğu haberi, gürselileri şiirleri, yitirdiğimiz yeşilçamın dev aktörü Ekrem Bora Belgeseli, Roma Askerleri Belgeseli, yani tüm dergiyi özetlemeyeyim ama harika bir ekip tarafından harika bir iş çıkarılmış.

Kaptanın çevirip balonladığı Uzay 1999 tam sevdiğim çizgi ve konu ile yerini almış

Haa, unutmadan 2011 Yılı En İyi Mizah Yazarı adayım da Kemal KOÇ (albay)
En İyi Mizah Çizgi Roman Çizeri adayım da Mustafa PALA ( raven )

e-dergi takımı bizim iftihar listelerimizden

Tümünü candan kutluyor ve başarılarını sürdürmelerini diliyorum.

Vergilius

Onursal Üye
25 Nis 2009
5,689
4,827
Hepinizin yüreğine ellerine sağlık kardeşlerim Allah razı olsun sizlerden. Nasıl yaparsanız ne uygun görürseniz ben beğeniyorum hemde çok :)

DELİ BALTA

Yeni Üye
5 Eyl 2010
91
109
arkadaşlar gerçekten her yeni sayıda kendinizi aştığınızı ve devamlı olarak çıtayı yükselttiğinizi düşünüyorum.Ellerinize emeğinize sağlık.
Ben sizlerden bizim tarihi çr lara ait bir sayı istesem ayıp etmiş olur muyum?

akyıldız

Süper Üye
15 Nis 2010
1,773
2,614
çok teşekkürler uzay yolu kapağı siyah-beyaz Tv önünde heyecanla dizinin başlamasını beklediğim günleri hatırlattı.

gurselileri

Guest
18 Tem 2010
2,226
2,288
LÜLEBURGAZ
dünden beri anca pc başına oturabildim... 24 saatte neler olmuş neler... e- dergimiz bile çıkmış... şu an sabırsızlıkla inmesini beklerken daha nice sayılarda bu duyguyu yaşamayı diliyorum... keyifli okumalar arkadaşlar...

bonelli1910

Kıdemli Üye
25 Nis 2011
129
229
Her ay yeni bir yenilik daha kaliteli daha güzel keyifle okunan bir işe imza atan tüm emeği geçenlerden Allah razı olsun ellerinize yüreklerinize sağlık.

senefru

Süper Üye
14 Eki 2010
1,119
1,357
Bu başarılarınızı kutlar nice güzel sayılarda birlikte olmak dileğiyle.....

balkatan

Onursal Üye
5 Tem 2009
999
4,680
Patlayıcı imha uzmanlarımı da
aldım yanıma bekliyorum.
"Bomba" nın düşmesini foruma.
Kimse elini sürmeden,
patlamasına meydan vermeden
el koymak için.
...