Çizgiroman eleştirmenleri aranıyor..

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,946
denize sıfır
Merhaba arkadaşlar,
okuduğunuz çizgiromanlar için eleştiri yazacak yazarlar arıyoruz.
yazılar e-dergimizde yayınlanacak,ve ölümsüzleşecektir.
sizlerden isteğimiz eleştirilerin,
1-romanın geçtiği dönem,
2-maceranın bir yorumu,
3-gözünüze çarpan mantık hataları,
4-yardımcı karakterler,giyim kuşam VS. üzerine olmasıdır.

unutmayınız herkes bir eleştirmendir biz kaleme dökmenizi rica ediyoruz.
görüşmek üzere,saygılar.

Çizgi diyarı e-dergi yapımcılık

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,946
denize sıfır
hemen her gün herşeyi eleştiren bizler,konu kaleme kağıda dökmeye gelince nedense çekimser kalıyoruz.
hani özgüven nerede?

Levent 16

Aktif Üye
22 Kas 2011
299
1,526
Çizgi roman eleştirmenliği çok güzel bir düşünce. Ben varım. Yakın zamanda bir konuda yazacağım.

jamaican

Kıdemli Üye
23 Eki 2011
101
44
konya

1-romanın geçtiği dönem,
2-maceranın bir yorumu,
3-gözünüze çarpan mantık hataları,
4-yardımcı karakterler,giyim kuşam VS. üzerine olmasıdır.
Çizgi diyarı e-dergi yapımcılık
inc_00.jpg

http://www.cizgidiyari.com/forum/ce...-inception-cobol-isi-ceviri-ve-balonlama.html

1. 10'. 2010 ve devamı diyebiliriz.
2. filmin hemen öncesini anlatıyor diyebiliriz. filmini izleyeli bayağı oluyor. tam aklımda değil o yüzden.
insanların rüyalarına girerek; söylemedikleri, bilinç altında gizlenen şeyleri öğrenebilen bir ekip var. eğer rüyaya giren kişiler tedirgin olur, ve gerçek hayat gibi kendini kaptırırsa, rüyada olduğunu unutursa rüya onu öldürüyor. rüyada ölen kişi kurban veya rüyaya giren farketmeksizin uyanır. ve eğer kurban bunu farkederse kurtulabilir.
3. herhangi bir mantık hatası görmedim.
4. çizimler hakkında: gölgeler bazı yerlerde çok keskin geldi. aradaki gri ton yoktu. direk siyaha geçilmiş. yardımcı karakterler: one shot olmasına rağmen sadece figüran değil söz sahibi de oldular. ne kadar olaylar Cobb'un etrafında dönse de ara ara renk kattılar.

dergi için yetersiz bir yazı oldu yukardakiler. maddeleri sıralamak istedim başta.

geniş inceleme: inception - the cobol job, inception filmine giriş niteliğinde bir çizgi roman. çizgi romanın konusunu filmin yönetmeni Jordan Goldberg yazmıştır. 3 çizer çalışmıştır: Long Vo, Joe Ng, ve Crystal Reid. çizgi romanı okurken farkedilecek derecede çizimler farklılaşıyor. başlarda "bazı yerleri niye farklı şekilde çizdi?" diyorsunuz fakat üç ayrı çizer çalıştığı için farklılıkları anlıyoruz. hepsinin ayrı güzel çizimleri ve ayrı hataları olabilir ama genel olarak iyi iş çıkardıkları söylenebilir. one shot olduğu için olaylar çok hızlı akıyor diyebiliriz. Cobb ve yanında bulunan elemanın kolaylıkla içeri girmesi, Mal'dan bahsedilmemesi yani Cobb'un rüyayı gerçek sanmasının kısa kesilmesi gibi. özetlersek: film çizgi romanın devamı şeklinde olsa da hangisini önce izleyip okuduğunuzun önemi yok. gerçekten keyif alabileceğiz bir bilim kurgu yapıtı.

umarım yanlış eksik hatalı şekilde anlatmamışımdır.

abdullah

Çeviri & Balonlama
17 Nis 2011
1,377
3,552
Midgard
Bende yazabilirim.Ancak çizgi romanı siz seçin ben seçicek çizgi roman bulamam şimdi :d

ozan23gs

Yeni Üye
8 Ocak 2012
3
0
Evet bende olabilirim. Özellikle sitenizi çok sevdiğim ve tarih romanlarını okumaya bayıldığım için.

Artuklu

Yeni Üye
8 Ocak 2012
2
0
Eleştirmek güzeldir...

Merhaba,

Uzun yıllardır çizgi roman takipçisiyim. Uluslararası ilişkiler mezunu olduğum için okuduğum maceralara tarihsel perspektiften bakmayı seviyorum. Daha önce de bir tarih dergisinde Çelik Blek'in tarihsel bağları konulu bir yazım yayınlandı.

Çizgi Diyarından haberim olmasına rağmen yeni üye olabildim. Eleştirmenlik çalışmasına katılmak isterim.

Süreç hakkında bilgilendirilirsek memnun olurum.

Selamlar...

Artuklu

Yeni Üye
8 Ocak 2012
2
0
Türkiye'de de yayınlanan Bella-Bronco adlı çr ile ilgili hazırladığım bir yazı var. Sitede yayınlanması istenirse yöneticilere gönderebilirim.

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,946
denize sıfır
Türkiye'de de yayınlanan Bella-Bronco adlı çr ile ilgili hazırladığım bir yazı var. Sitede yayınlanması istenirse yöneticilere gönderebilirim.

elbette yayınlarız.hatta e-dergimizle birlikte ölümsüzleşecektir.
lütfen bana gönderiniz.özel mesaj atınız yada mail adresim

mega-mod@hotmail.com

DELİ BALTA

Yeni Üye
5 Eyl 2010
91
109
bence çok güzel bir düşünce.Öğrenmek istediğim sadece bir maceramı yoksa kahraman ve okunan tüm maceraları hakkında mı yorum yapılacak.Veya bir kahraman hakkında genel bir eleştiri,yorum yapılabilir mi?
Bu arada derginin ocak sayısı çook güzel olmuş ellerinize sağlık.

süperego

Süper Üye
20 Haz 2009
1,856
158
Mars
çok güzel bir konu fikir alışverişinde bulunuruz çok faydalı olur.keşke şuan emekli olsaydım.

albay

Süper Üye
14 May 2010
1,143
4,901
kızılmaske büyük albüm 6.. gerçi kızılmaskelerin birçok sayı ve sayfasında benzer hatalar var ben ilk dikkatimi çeken 3-4 taneyi paylaşayım dedim. ama haddinden fazla benzer hata var.
kurukafasolelde.jpg

bu resimde kurukafa yüzügü sol elde. yanlış el:)
yzkyok41sayfa.jpg

bu resimde orta parmakta olması gereken yüzük yok. gerçi yüzüğü bir çok karede çizmeyi unutmuşlar,buda bir tanesi
54yumruksollakurukafakt.jpg

sol elle yumruk atıyor ama kurukafa genede çıkıyor.bir çok yerde ise çeneye vurduğu halde yüzük resmi yanakta oluyor veya yanağa attığı yumruk cenede işaret bırakabiliyor.

solelleyumruk.jpg

bu sefer yumruk sol elle fakat kurukafa yüzüğü yok. yanlış el, yanlış yüzük

son anda farkettim genelde yumruk sesi pack, tock, smack olması gerekirken burda whan diye çıkmış lehçe ve dil farkındandır diye önemsemiyorum

Son düzenleme:

DeadFool

Süper Üye
21 Ara 2010
558
307
Bir yanlış çizim örneği de Gerekli Şeyler' in yayınladığı New Avengers'da mevcut. Luke Cage'in sakalını bir bıyık , bir şu bir bu yapmışlar . Resim koyacaktım ama cildi tarayamadım.

mimar777

Süper Üye
1 Tem 2013
586
3,435
saniyorum eski bir konu ama hep guncel kalabilecek bir konu ... Treni kacirmadiysam her zaman elestiri - kritik konusunda hizmetinize hazirim . Vaktim musait ... Sizden istedigim kitaplar yayinlanmadan bir taslagini gormek yararli olur boylece yayinlandiktan sonra hata duzeltmekle ugrasilmaz. Ayrica Turkce ve Ingilizceden Arapca'ya - Arapca'dan Ingilizce ve Turkce'ye ceviri konularinda yardimci olurum,

kral911

Süper Üye
12 Ocak 2010
3,050
1,503
ben bu uygulamaya katılmıyorum..çizgiromanın büyüsü bozulur bence...:)

gurcansarı

Çeviri & Balonlama
10 Tem 2010
587
3,698
istanbul
saniyorum eski bir konu ama hep guncel kalabilecek bir konu ... Treni kacirmadiysam her zaman elestiri - kritik konusunda hizmetinize hazirim . Vaktim musait ... Sizden istedigim kitaplar yayinlanmadan bir taslagini gormek yararli olur boylece yayinlandiktan sonra hata duzeltmekle ugrasilmaz. Ayrica Turkce ve Ingilizceden Arapca'ya - Arapca'dan Ingilizce ve Turkce'ye ceviri konularinda yardimci olurum,

arkadaşım epeydir kafamda çr ları arapçaya da çevirmek vardı. ayrıca sorani ce de biliyorsanız muhteşem olur. bu konuda benimle özelden görüşebilirseniz çok sevinirim.

strange

Yeni Üye
18 Mar 2011
24
62
Mersin
Kick-Ass

Çizgiroman adı: Kick-Ass
Özet: Kick-Ass'in filme uyarlamasını daha çok öneririm aslında. Ama bu çizgiromanın konusunu çok seviyorum.
Dave adında bir liselinin kahraman olma isteği diyebiliriz kısaca. İlk çizgiromanda sadece Dave kahramandır. Ertesi yıllarda; arkadaşları ve diğer hayranları da kahraman olmaya karar verir. Özel güçleri olmamasına rağmen çok iyi bir şekilde suçla mücadele takımı kuruyorlar.
2. çizgiromanda ise kötüler takımı ortaya çıkıyor. Kötülerin başı TheMotherFucker; Kick-Ass'in baş düşmanıdır, çünkü Dave yani Kick-Ass TheMotherFucker'ın babasını öldürmüştür ...

Hellblazer

Onursal Üye
31 Mar 2012
751
1,581
Gotham
Ne zamandır e- dergiye nasıl yardımım dokunsa diyor ve bir sürü konu buluyordum. Sonunda bu tür bir konu açılmış. Ben de yardımcı olmayı çok isterim yazı yazma ve eleştiri becerim fena değildir hatta daha önce de bahsetmiştim övünmek gibi olmasın il birincisi olmama yarayan amatör bir kitabım bile var :D

src.power

Yeni Üye
2 Mar 2014
28
90
Biraz geç cevap ama eleştiriyi bu konuda mı paylaşıyoruz yoksa mail adresine filan mı gönderiyoruz?