Çizgi diyarı e-dergi Sayı 03

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,945
denize sıfır
sevgili arkadaşlar,
çizgi diyarı bünyesinde oluşturduğumuz e-dergimizin 3.cü sayısıyla sizleri buluşturuyoruz.
ekip arkadaşlarıma zamanlarını ayırıp katkıda bulundukları için şükranlarımı sunarım.
bu sayıyı da içerik olarak çok zengin tutmaya özen gösterdik ilk kez okuyacağınız
çeviriler dergimizi bir hayli zenginleştirdi. aramıza yeni yazarlarımız,çizerlerimiz katıldı ve çekirdek kadromuz oluştu diyebiliriz.
sizlerde yazarlık yönünüzü denemek,veya çeşitli araştırmalarınızı hayata geçirmek isterseniz dergimizin kapısı açıktır bizlerle irtibata geçebilirsiniz.
sizleri bu görsel şölene davet ediyorum ,eleştirileriniz bizim için önemlidir,bekliyoruz.
keyifli okumalar..

sayi3.jpg

Pdf olarak alternatif

Son düzenleme:

mkurt

Süper Üye
26 May 2010
1,829
467
Vatana Millete hayırlı olsun:). Emeği geçenlere teşekkürler...

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,071
Emek veren tüm dostlara gönülden teşekkürler; sağ olsunlar, var olsunlar.
bayrakzaf.gif

Son düzenleme:

m.m.t.

Yeni Üye
26 Ara 2010
15
2
elinize sağlık çok güzel olmuş daha nice sayılara inş :) sövülesi anlar serisini geç teslim ettim kusura bakmayın :) emek veren herkese teşekkürler :)

Son düzenleme:

BlackBishop

Çeviri & Balonlama
16 Eki 2010
1,523
13,637
Denizli - İstanbul
daha indiremedim ama bu sefer ki kapak harika olmuş onu peşinen söylemeliyim. Emeği geçenlere teşekkürler, yükselişiniz daim oldum...

yok indiremiyorum... devamlı aşağıda ki msj çıkıyor...

Web sayfasına erişim reddedildi
adresindeki web sayfasına erişim yetkiniz yok. Oturum açmanız gerekebilir.

Son düzenleme:

altay1944

Onursal Üye
30 May 2009
3,147
4,511
Arkadaşlar bu sayı var ya bu sayı olağanüstü güzellikte olmuş.En önemlisi çok hızlı açılıyor,yükleniyor ve çözünürlük süper...

ozaki

Süper Üye
4 Kas 2010
1,577
1,370
Şimdi indirdim bende.. Okumadım fakat şöyle bir bakındım. "Gelecek sayı Zagor İstanbulda" dikkatimi çekti ve gülmeye başladım.. Zagor"a bir GPS benden :D
Dergi gün geçtikçe güzelleşiyor. Emeği geçen herkese binlerce teşekkürler...

ozaki

Süper Üye
4 Kas 2010
1,577
1,370
daha indiremedim ama bu sefer ki kapak harika olmuş onu peşinen söylemeliyim. Emeği geçenlere teşekkürler, yükselişiniz daim oldum...

yok indiremiyorum... devamlı aşağıda ki msj çıkıyor...

Web sayfasına erişim reddedildi
adresindeki web sayfasına erişim yetkiniz yok. Oturum açmanız gerekebilir.

ben biraz önce indirdim. şimdide bu linki denedim link çalışıyor. fakat sizide anlıyorum benimde başıma gelmişti. mediafire bi taktımı kötü takıyor. farklı tarayıcılardan denememe rağmen, bilgisayarı aç kapa yapmama rağmen benimde başıma bu olay geimişti zamanında.. işyerimdeki bilgisayardan deneyince inmişti.. mümkünse başka bir bilgisayardan deneyin derim.
Ayrıca büyükbeyaz, bu güzelim eserlerin kaybolmaması için link alternatiflerini çoğaltsak nasıl olur ? rapid hotfile fileserve filan gibi ?

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Tadı damağımda kaldı dedirtti bana..
Oldukça dengeli konu dağılımı
insanı bunaltmayan
bunun yanında oldukça bilgilendiren dosyaları
özgün çalışmaları
dizi çizgi romanları
çok güzel ve candan söyleşileri..
ben beğendim..
bir solukta okudum
Emek verenler, çaba gösterenler
siz çok yaşayın.
Saygılarımla..

serifengin

Onursal Üye
23 Eki 2009
2,617
6,031
İstanbul-İzmir
yok yok bu adamlar baya baya ciddileşti artıkın..
dediğim olacak yakında reeldede çıkacak bu dergi şerif amca dediydi dersiniz:d
bayıldım bayıldım:)
gerek söyleşiler olsun gerek çizimler olsun gerekde sayfa düzeni çözünürlük veya profesyonel terimlerle ifade edilebilecek ne varsa hepsi şık ve muntazam oturmuş..
bir ufacıkda zülfiyare dokundurayım madem:
zagorun argosunu azcıkın yok etsek daha iyi olur gibime geldi?
karikatürüze etmeye dediğim yok yanlış anlaşılmasın sakın!
sadece küfürü insanımıza tolere etmeye karşıyım sadece..

dezocan11

Çeviri & Balonlama
10 Kas 2009
163
225
İzmir
Bu sayılar bizim için ganimetten farksız. Uzun yıllar elimde bulunduracağım. Emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler.

Shevarash

Süper Üye
24 Ocak 2010
1,239
971
İzmir
Henüz okuyamadım ancak bu sayıda hem görselliği hem de içinin doluluğunu bir kaç adım birden ileriye taşımışız. Herkesin ellerine sağlık...

bakunin

Admin
12 Mar 2009
6,304
49,801
NeverLand
Dosya içerikleri ve düzenlemesi ile gün geçtikçe güzelleşen bir ortak yapım olmaya başladı dergimiz. Çizgi romanseverlerin okumaktan zevk alacağı sımsıkı bir dergi doğdu.
Emeği geçen herkese teşekkürler.

Kroker

Süper Üye
27 Nis 2009
1,742
2,225
Arkadaşlar yaptığınız iş her türlü övgüyü sonuna kadar hakkediyor, çeviri çizgiromanları, röportajları, ilgi çekici konularıyla gerçekten zevkle okunuyor. Sayfa düzeni ve kapaktaki olgunluk profesyonel dergileri aratmıyor, basılı bir dergi olsa alıp kitaplığımda bulundurmak isterdim.
Çok büyük emek, çalışma, dikkat ve özenle yapıldığı belli hepinize çok teşekkür ederim.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,847
136,874
Dostluğun,özverinin ve paylaşımcılığın birleştiği harika bir dergi olmuş,emeği geçen herkese teşekkür ederim

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Bir bakıyorum 3. sayıya gelmişiz.
Zaman ne çabuk geçmiş.
Önce bir fikirdi bu, sonra emek, sonra böyle güzel bir ürün.
Çalışmalara katkıda bulunan bütün gönül dostlarına teşekkür ederim.
Sizi ayakta ALKIŞLIYORUM!

neco50

Süper Üye
11 May 2010
2,731
1,864
Dergimizin 3. sayısı tüm Çizgi Diyarı dostlarına ve Çizgiroman severlerine hayırlı olsun.
Emeği geçen arkadaşların hepsine yürekten teşekkür ederim. Yeni indiriyorum, henüz okumadım ama mutlaka mükemmel olmuştur.
Katkıda bulunan arkadaşların ellerine sağlık. Sağolsunlar.

balkatan

Onursal Üye
5 Tem 2009
999
4,681
Güldüren, düşündüren, öğreten, eğlendiren,.. ya da tek kelime ile muhteşem bir dergi olmuş. Teşekkürler.
(Not. Yazıyı kısa kestim, halen arka kapaktaki Baron Rakosiye gülüyorum).

sali38tr

Onursal Üye
14 Nis 2009
586
2,828
çok teşekkürler ellerinize sağlık görüntü mükemmel daha nice süper sayılara

denz89

Yeni Üye
8 Tem 2010
51
5
Tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum, şöyle bir gözattım fevkaladenin fevkınde olmuş, fazla oyalanmadan dergimi okumaya gidiyorum.

Baykuş

Yeni Üye
2 Mar 2010
52
26
Arkadaşlar dergi hakkında bir kaç yorum da ben yapayım. Yalnız güzel olmuş benzeri laflar kullanıp geçmek yerine ilgimi çeken sayfalar hakkındaki düşüncelerimi samimiyetle söylemek isterim.

Öncelikle nihayet bu sayının kapağı güzel olmuş, bu şablon göze hoş görünüyor, bence bozmayın.

Açılışta hem çizimleri hem de konusu kaliteli bir çizgiromanla, yani "Batı'lı Kadınlar"la karşılaşmak, bir sonraki sayısını merakla beklediğimiz eski çocuk dergilerinin tadını almamı sağladı.

Röportajlar en çok ilgimi çeken ikinci bölüm oldu. Meğer sitede yaş ortalaması epey yüksekmiş. Bu arada soruların en azından sonlara doğru daha derinlikli ve ilginç bir hal almasını isterdim.

Gürsel bey'in şiirinde Şubat ayı vesilesiyle rahmetli Abdi İpekçi'yi de anması incelikli bir davranış olmuş.

Süper kahramanlarla ilgili konular ve karikatürle pek aram olmadığı için onlar hakkında bir şey söyleyemeyeceğim. Ama şöyle bir bakıldığında ciddi bir emek verildiği kesin.

Bir tane de eleştiri yapayım, çizgiroman dergisinde bir tane bile ÇR tanıtımı olmaması bence hata. Oysa tanıtımlar hem inceleme yapmaktan daha kolay, hem de sohbet diliyle kaleme alınabilecek sıcak yazılar olabilir. Sadece yeni çıkan ÇRları kapsaması da şart değil, eski albümler de tanıtılabilir. Yani malzeme epey bol.

Birinci sayıyla üçüncü sayı kıyaslandığında olumlu yönde ciddi bir fark görülüyor. Bakalım dördüncü sayıda nasıl sürprizler olacak..

Başarılar

Not: Rakosi albümünü biraz daha erken çıkarsaydı, bu yılki Grammy'lerde seyredeceğimiz kesindi. Yazık olmuş :)

Shevarash

Süper Üye
24 Ocak 2010
1,239
971
İzmir
Doğru şimdiye kadar çr tanıtımı hiç yapmadık, sadece film,anime ve bil.oyunu (retro) tanıtımı yaptık. Açıkçası aklımda tanıtımlar var doğru zamanı bekliyordum. Zaman gelmiş herhalde :)

Eleştiri çok iyidir, teşekkürler...

Hones

Guest
11 Nis 2009
3,048
10,047
yok yok bu adamlar baya baya ciddileşti artıkın..
dediğim olacak yakında reeldede çıkacak bu dergi şerif amca dediydi dersiniz:d
bayıldım bayıldım:)
gerek söyleşiler olsun gerek çizimler olsun gerekde sayfa düzeni çözünürlük veya profesyonel terimlerle ifade edilebilecek ne varsa hepsi şık ve muntazam oturmuş..
bir ufacıkda zülfiyare dokundurayım madem:
zagorun argosunu azcıkın yok etsek daha iyi olur gibime geldi?
karikatürüze etmeye dediğim yok yanlış anlaşılmasın sakın!
sadece küfürü insanımıza tolere etmeye karşıyım sadece..

Emeği geçen herkese çok teşekkürler :)

Benden başka sadece bir kişinin küfürden rahatsız olması ve eleştirmesi ilginç geldi. Derginin 2. sayısında hikayenin "So**rım Vipinize !" şeklinde bitmesi ben de hayal kırıklığı yaratmış ama fazla önemsememiştim. Gönderme yapılan yerde yazılmış bir mesaj, yaptığımız hatanın farkına varmamı hızlandırdı.

******'nizin ait olduğu Diyar'da bir dergi çıkartılıyor ve **** de kadrolu elemandı orda. Ne hikmetse istifa ediverdi. O derginin son sayısında, ***** Foruma küfür eden bir karikatür var. ****** yakışan o karikatürün yeraldığı diyardan buraya *** ithal edilemez!

Başka Vip olacak kalmadı galiba, biraz forumu takip edin! Başka emek verenler var! Tabi Vip olması gerekenlerden çok Vip'liği haketmeyenlerin de alınması gerekiyor!

Artık bundan sonrasına bakmak gerekiyor. Unutmayalım ki Türkiye'nin en iyi çizgi roman forumu hala biziz ve bu ünvanın getirdiği sorumlulukla, bize yakışan bir şekilde hareket etmeliyiz. Herkese kolay gelsin :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Raven

Yönetici
7 May 2009
1,443
12,533
Değerli arkadaşlar,e dergide çizmiş olduğum öykülerle ilgili bir kaç dostumuzdan eleştiri geldi.Üstelik benim ahlaksızlığımla ve insanlık dışılığımla alıntı yapılarak gururum okşanmış, sağolsunlar. Biz küfür meraklısı değiliz, Şu var ki Türk mizahı içinde bir miktar argoyu barındırır, ben de bu argoyu kullanmaktan memnunum, Genelde çizgi öykülerimde hedef gösterme huyum yoktur, fakat bahsettiğiniz site, biz çizgi roman ödüllerini alınca bizim için '' Hırsıza uğursuza ödül veren bir kurumdan şüphe ederiz '' şeklinde yaklaşım sergilerken hakaret olmuyor da ben bu saçmalıklarına tepki gösterince mi hakaret oluyor. Çizgi roman benim özgürlük alanımdır, istediğimi söylerim, söyleyemezsem de çizmem.
İşin özü bundan sonra yalnızca derginin mizanpaj ve yönetmenlik işleriyle ilgileneceğimi sitemize daha fazla zarar vermemek adına tek bir kare bile çizgi çizmeyeceğimi burdan duyururum. Saygılarımla.

Son düzenleme:

Kroker

Süper Üye
27 Nis 2009
1,742
2,225
Sevgili Bozan, ne yazık ki bu konudaki eleştirine katılmıyorum, çünkü hayatım boyunca bu tür ayrımcı, elitist yaklaşımlara tepki duydum, sevgili rawenx'in çizgilerindeki sözler bu anlayışa eleştiri niteliğinde sözlerdir. Beni asıl rahatsız eden durumdan vazife çıkaranların hakaret dolu sözlerinin buraya taşınması olmuştur. Sevgiyle.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Aslında ben buraya yalnışlıkla girdim.
Küfür mü edilmiş, kim kime niye etmiş anlayamadım,
kızmış mı,
o da ona küfür etmiş mi
ne olmuş
dışarda kavga var mı
satır satır dergi okunuyor mu
dışarıya servis var mı,
Zagor İstanbul'a niye gelmiş benim için muamma..
Aklıma geldi
ferdi'ciler, orhan'cılar vardı,
Saygılar, sevgiler.

Son düzenleme:

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Zagor İstanbul'da tam yerinde bitti. Bence mutlaka devamı gelmeli.
Karikatürlere, karikatürize edilmiş eleştirilere alışmak lazım.
İşin için de kimseye küfür edilmemiş.
Kimse aşağılanmamış.
Sadece bir sistem eleştirilmiş.
Siz söyleyin eleştirilmeyen bir şey var mı?
Eleştiri iyidir aslında. Fark etmediğimiz hataları gösterir bize.
Beni de eleştirin...

Zagor İstanbul'da ne yapacak görmek isterim.
Başka görmek isteyen yok mu?

vkopuzoglu

Süper Üye
3 Mar 2010
1,536
957
Bursa
Değerli arkadaşlar,e dergide çizmiş olduğum öykülerle ilgili bir kaç dostumuzdan eleştiri geldi.Üstelik benim ahlaksızlığımla ve insanlık dışılığımla alıntı yapılarak gururum okşanmış, sağolsunlar. Biz küfür meraklısı değiliz, Şu var ki Türk mizahı içinde bir miktar argoyu barındırır, ben de bu argoyu kullanmaktan memnunum, Genelde çizgi öykülerimde hedef gösterme huyum yoktur, fakat bahsettiğiniz site, biz çizgi roman ödüllerini alınca bizim için '' Hırsıza uğursuza ödül veren bir kurumdan şüphe ederiz '' şeklinde yaklaşım sergilerken hakaret olmuyor da ben bu saçmalıklarına tepki gösterince mi hakaret oluyor. Çizgi roman benim özgürlük alanımdır, istediğimi söylerim, söyleyemezsem de çizmem.
İşin özü bundan sonra yalnızca derginin mizanpaj ve yönetmenlik işleriyle ilgileneceğimi sitemize daha fazla zarar vermemek adına tek bir kare bile çizgi çizmeyeceğimi burdan duyururum. Saygılarımla.

Abi sana kesinlikle katılıyorum.Çizgiromanlar neyse de karikatür dedin mi her ülkede mutlaka biraz da olsa argo ve küfür vardır ki bu mizaha kuvvet katar, güzellik katar. Ben şahsen derginin en beğendiğim köşelerinden birisi olduğu için büyük bir keyifle okuyorum.
Ha bu benim ya da çizer arkadaşın ahlâksız,küfürbaz, terbiyesiz heriflerin teki olduğumuzu göstermez.Allah'a şükür doğru dürüst küfür de etmem zaten, siz bunlara küfür diyorsanız "eyvah eyvah" diyorum.
Ünlü mizahçılar bile yeri geldi mi argo ve küfür kullanır ki bu olaya ayrı hoş bir hava katar ancak her şeyin bir kararı vardır.
Truva filminin Çorum versiyonunu görmeyen yoktur herhalde, orda yapılan şeyin mizahla alakası bile yoktur on kelimeden dokuzu küfür içermekte olup, bizim dergimizde yayınlanan hiçbir karikatür ya da çizgiromanda bu dereceyi aşacak eser çıkmamıştır.
Bence eleştriler herzaman iyidir ama, bu tarz şeylerde bizim dergimizi yıpratmaktan öteye gidemez.Bizim kendi aramızda ki iç çekişmemiz bize sadece zarar verir ve bizim iyiliğimizi, başarımızı istemeyenlerin ekmeğine yağ sürmekten başka birşey olmaz.
Ha hayatında hiçbir eserinde argo veya küfür kullanmayan aktif çizer gösterin eyvallah derim ama bu çok zordur.
Bu arada abi sakın vazgeçeyim deme.
Benim gibi zagor,mister no,tex okumamış birine bu karakterleri kendi emeğinle sevdiriyorsan bence bu işte harika gidiyorsun demektir.

Ha yukarda ki olaydan az kalsın Baykuş abiye cevap vermeyi unutuyordum valla.Aslında ikinci sayımızda karakter bazlı da olsa Red Kit tanıtımını yapmıştım . Ancak bizzat çizgiromana özel tam manasıyla bir tanıtım olmadığı doğrudur. Yoksa Cihan abi sağolsun her sayı çizgiromanlar hakkında çok geniş ve güzel bilgiler sunuyor bizlere.Yine de dergimiz için yeri doldurulması gereken bir bölüm olduğunu düşünüyorum. İşin erbabı olan arkadaşlarımızın bu konuya kesinlikle değineceğine emin olabilirsin.
Allah'a emanet olun.

Son düzenleme:

Shevarash

Süper Üye
24 Ocak 2010
1,239
971
İzmir
"Mizah" olgusuna örnek olarak Kemal Sunal, Nejat Uygur ve hatta Cem Yılmaz`ı göstermek yerine Truva filminin Çorum versiyonunu söylemek de ilginç bir durum tabi... Ne demeli ki buna :D Bir şey var söyleyince kızıyorsun sonra :p

uzung

Yönetici
Yönetici
14 Ağu 2009
3,396
26,011
İstanbul
1, 2, 3. Dergimiz sayıları arttıkça kalite katsayısını da fark edilebilir şekilde arttırmış.
Emeği geçen herkesi kutluyorum.
Bir Teks sever olarak ilk sayıda gördüğüm bir kaç karelik Teks çizgilerinin devamını merak etmekteyim.

vkopuzoglu

Süper Üye
3 Mar 2010
1,536
957
Bursa
"Mizah" olgusuna örnek olarak Kemal Sunal, Nejat Uygur ve hatta Cem Yılmaz`ı göstermek yerine Truva filminin Çorum versiyonunu söylemek de ilginç bir durum tabi... Ne demeli ki buna :D Bir şey var söyleyince kızıyorsun sonra :p

Abi tekrar söylüyorum detaylara fazla takılıyorsun.O sadece bolca küfürün geçtiği bir örnek kötüsünün nasıl olduğunu göstermek amaçlı. İyi bir örnek olarak tabi ki de o büyük ustaları örnek verebilirim.Bunlara ilaveten de, Ata Demirer'in Beyaz Showda söylediği sözü
söyleyim:
Beyazıt Öztürk Eyvah Eyvah ta geçen küfürlere değinmişti ve Ata Demirer de "bazen öyle anlar oluyor ki hani küfür yerine başka birşey kullanırsan anlam bütünlüğünü bozuyor.Ancak o yerde hafif bir küfür ya da argo kullandın mı o ortamı daha da çok zenginleştiriyor. Yalnız bu demek değildir ki küfür ya da argo mizahdır ya da bolca kullanılması caizdir herşeyi ölçüsüne göre yapıldı mı tadından yenmez kıvama gelir."

Şimdi elbette ki %100 dediği bu değil ama genel mantığı buydu şimdi başka biri " bende seyrettim onu öyle demedi" felan demesin diye şu satırları yazıyorum.

Sonra bir başka da Erdil Yaşaroğlundan dinleyelim o zaman bu küfür ve argo meselesini.Yalnız videoda hemen başta değilde ortalarda bahsi geçiyor onun şimdi de alakasız video koymuş denmesin :d
Buyrun iyi seyirler ve görüşmek üzere.

Son düzenleme: