Ceylan Haftalık Çocuk Gazetesi 2. Seri - Sayı 032 (23.04.1957)

12 Şub 2010
15,006
543,719
Ceylan_2_S_032_001.jpg

Samim Utkun kapaklı bir Ceylan daha.

23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.
Saygılarımla​

yaşlıkurt

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
25 Mar 2011
847
20,199
Germany
Böyle bir kitabı 23 Nisan'a denk getirerek paylaşma düşüncenizi çok beğendim sayın hocam.
Sayenizde hiç bulamayacağım kitapları okuyorum.
Ellerinize, gönlünüze sağlık. Size sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Gabby

Onursal Üye
18 Haz 2012
264
1,450
Düşünüyorum da, eli ayağı düzgün adam gibi bir oyuncağımız olmadı, onun yerine kağıttan şeytan uçurtmaları, kağıt şapkaları ve kağıttan kayıklarımız vardı.
İçinden artist resimleri çıkan Zambo, Golden, Melek sakızları; markasız gazozlar, leblebi tozları… mevsimine göre çıtalı uçurtmak, topaç çevirmek, misketlerle
mors oynamak, renkli yumurta tokuşturmak ve olmazsa olmazımız, şimdilerde adına çizgiroman denen Teksas-Tommiks’lerden okumak…

“Açılın açılın tekrar
Çocuk dizlerimdeki yaralar”

Sokakta oynayan son afacanlar olan dünün çocuklarının ve bugünün afacanlarının çocuk bayramı kutlu olsun.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,645
Kasımpaşa
Düşünüyorum da, eli ayağı düzgün adam gibi bir oyuncağımız olmadı, onun yerine kağıttan şeytan uçurtmaları, kağıt şapkaları ve kağıttan kayıklarımız vardı.
İçinden artist resimleri çıkan Zambo, Golden, Melek sakızları; markasız gazozlar, leblebi tozları… mevsimine göre çıtalı uçurtmak, topaç çevirmek, misketlerle
mors oynamak, renkli yumurta tokuşturmak ve olmazsa olmazımız, şimdilerde adına çizgiroman denen Teksas-Tommiks’lerden okumak…

“Açılın açılın tekrar

Sokakta oynayan son afacanlar olan dünün çocuklarının ve bugünün afacanlarının çocuk bayramı kutlu olsun.

Son zamanlarda okuduğum en keyif aldığım yazılardan biri oldu.
Bu güzel yazı için teşekkür ederim.

"...
Az yanımda kal çocukluğum,
Temiz yürekli uysal çocukluğum...
Ah, ümit dolu gençliğim,
İlk şiirim, ilk arkadaşım, ilk sevgilim...
"

Julien Sorel

Kıdemli Üye
10 Eki 2010
177
942

“Açılın açılın tekrar

Oğlum 1

Ben de düşkündüm oyuna,
Ben de kumları avuçlar
Kazardım tırnaklarımla toprağı,
O zaman da çocuklar oynardı,
Ama benzemiyor bütün oyunlarımız,
Gezdirdim ceplerimde şıkır şıkır
Deniz kokulu taşları,
En güzellerini topladım
Midye kabuklarının.
Saldım bahar rüzgârına
Uçurtmaların en süslüsünü.
Ne kurulunca koşan tramvaylarım vardı,
Ne çekince giden develerim.
Balıklarımızı tanırdım,
Adlarını bilirdim kuşların;
Seçerdim düdüğünden
Limanımıza uğrayan vapurları.
Bilirdim yanık yüzlü kaptanlarımı
Denizkızı'nın Selamet'in;
Ben de ayırırdım onlar kadar
Poyrazı karayelden.
Gemiler tanıdım, çift direkli,
Tutmazsa rüzgârı
Açıklarımızda volta vuran gemiler,
Kızardım, limanımızı hiçe sayan
Pake'lere Nemse'lere;
Dalar da silinen dumanlarına
Düşünürdüm uzak limanları,
Uzak limanların çocuklarını.
Senin de var ufak tefek
Kendine göre bildiklerin;
Çeşitli oyuncakların yoksa da
Bir saniye de tren yapacak kadar
Kibrit kutularını,
Tecrüben var benden fazla.
Benden üstünsün kuşkusuz,
Sigaradan top,
Kutusundan tank,
Kâğıtlarından uçak yapmada!

Rıfat Ilgaz

dynamo

Onursal Üye
3 Eyl 2009
3,180
4,077
Elinize sağlık muhterem üstad,2. seriden sayı 32 için çok teşekkürler.
Sayı 31'de biten HORTLAK macerası yerine METE Meteorlar Aleminde adlı yeni bir çizgi roman başlamış.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,087
36,743
İstanbul
? Sıralı listemiz 31 sayı içeriyordu ve ben bu seriyi toplam 31 sayı olarak biliyordum. Demek ki bilmediğim, bilemediğim pek çok şey arasına bu da girdi. :) Acaba devamı var mıdır? Yoksa 32 son mudur? bu haline gör listeyi güncelledim.

Bu arada konu içeriği itibariyle zengin bir mesaj trafiğine sahip olmuş. Katkıda bulunan tüm dostlara teşekkür ediyorum.

Elbette çalışmanın sahibi Haluk abiye de teşekkürlerimi iletiyorum.

tatu

Yeni Üye
1 Eki 2009
79
92
Beyazıt Kütüphanesindeki ciltlerde okumuştum ve mevcut olan son sayı gözüküyordu.Yanlış not almadıysam eğer, ilk 21 sayı daha büyük ebatlı fasiküllerden oluşur ,22.sayıda fasiküller ufalır.Şu anda listemizde olmayan ilk sayı mesela, Samim Utkun çizimi bir kapakla başlar.Kapak elde çizilip,çinilenen ve matbaa ressamları tarafından renklendirilen kapaklardan değil, rahmetli üstadın, "illüstrasyon" tarzı kendi çizip,renklediği kapaklardandır."Av Dönüşü" adlı bir başlık yer alır kapakta...
Not: 2. seri`nin ilk cildi ,"0-531-1-21-1956-57" kaydıyla kütüphane listesinde mevcuttur.