CEYLAN Haftalık Çocuk Gazetesi 1. Seri - Sayı.57 [1956.03.06]

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,947
b8a2Gd.jpg

CEYLAN (1.Seri)
Sayı:57 [1956.03.06]
Haftalık Çocuk Gazetesi
Direnç11'in arşivinden...

:41:​

Ceylan 1. seride benim için favori çizgiler "Gökler Fatihi"... Panellerin kuruluşu, ışık gölge, perspektif, Ceylan'daki tüm diğer çizgiromanlara fark atacak kadar ileri bir noktada. Merak edip çizerini araştırdım. Ne çizerin kimliğini ne de ÇR'nin orijinal ismini bulamamış olsam da, aşağı yukarı Ceylan ile aynı tarihlerde İngiltere'de Mickey's Weekly dergisinde yayınlandığını saptayabildik. Mickey's Weekly ise Amerikan kaynaklı Mickey Mouse dergisinin İngiliz ayağı imiş. Dergi Ceylan'ın yaptığı gibi milli kaynaklara da yönelmiş. Ron Embleton, Frank Bellamy gibi isimleri künyesinde görmek mümkün.

Umarım ilerde birileri Boşlukları Dolaşan Gökler Fatihi'nin gerçek kimliğini bulur, çizgi tarihimizdeki bir boşluğu doldurur...

Son düzenleme:

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,626
Ceylan baya iyi iş çıkartmış zamanında, sizin ve direnç11'in sayesinde de arşivlerimizi zenginleştirmeye devam ediyor.

Teşekkürler üstadım.

dynamo

Onursal Üye
3 Eyl 2009
3,180
4,077
Kanada Kartalı'ından sonra Pasifik Arslanı,teşekkür ederim...

Umarım ilerde birileri Boşlukları Dolaşan Gökler Fatihi'nin gerçek kimliğini bulur, çizgi tarihimizdeki bir boşluğu doldurur...

Zaman bulursam araştıracağım,belki bir şeyler buluruz....

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,734
44,008
denize sıfır
Herbiri ayrı güzel. Kendimi hemen kaptırıyorum başka boyuta geçiyorum bunlara bakarken.:) Elinize sağlık arkadaşlar.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,598
hiçbiryerde :)
Mesajlara bakmadan biri yazmıştır diye düşünmüştüm ama
kimse yazmamış: Pasifik Arslanı hangi manifaturacıdan kumaş
alıp giyiniyor merak ettim :4:
Bedbaht olmasın kimse, ellerinize sağlık dostlar, sağolun...