CEYLAN Haftalık Çocuk Gazetesi 1. Seri - Sayı.16 [Düzenleme]

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,943
ZNjyZ3.jpg

CEYLAN (1.Seri)
Sayı:16 [1955.05.24]
Haftalık Çocuk Gazetesi
Profesör'ün arşivinden...

Düzenlemelerde Profesör'ün daha önce paylaştığı 1.Seri 16. Sayı taraması baz alınmış,
aşağıda sunulan HAM sürüm, baskı kaynaklı sayfa silikliklerini gidermek, kapak, orta ve son sayfada bazı kayıp alanlar ile metin parçacıklarını tekrar yaratmak üzere elden geçirilmiştir.
Olduğu kadar artık.. :)

:41:​

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
55
74
denizci
"Olduğu kadar artık" ne demek üstadım :Z hem de öyle bir oluyor ki, daha ne olsun, ben kesin takipteyim, çok sağol :) o zamanlar tahta kalkanlar modaymış :D acaba kaçıncı asırda metal alaşımlı kalkanlar ortaya çıktı, benim bildiğim; Vikinglerin de kalkanları tahtadandı :rolleyes:

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,943
Birinin bu kalkan meselesine takılacağını tahmin ediyordum da. sol taraftaki okun ucu üzerine gelişeceğini düşünüyordum muhabbetin.. :) Bu konu daha iyi oldu..

Milattan önce, hatta Bronz Çağı olması gerek metalin silah üretiminde kullanılmaya başlanması... Marko Polo ise Orta Çağ tipi, yani tahta kalkan kullanmasının nedeni henüz metalden yapılanların icad edilmemiş olması değil, büyük ihtimalle "fukaralık" gibi görünüyor. :)

Resimdeki Marko'nun eline tahtadan imal olan bir kalkan tutuşturulmasının asıl nedeni, saplanmış okların estetik bir etki yaratacağı ve sahnedeki aksiyonu daha iyi yansıtacağını düşünen bir çizerin kaleminden çıkması olsa gerek. Belki de çizer araştırmış ve o dönemde Venediklilerin tahtayı tercih ettiklerini bulmuştur, ama doğrusu fazla ihtimal vermiyorum bir ön araştırma yapıldığına...

dynamo

Onursal Üye
3 Eyl 2009
3,180
4,077
Teşekkürler sevgili abartman.
FAYDALI BİLGİLER kısmında araç şemaları veriliyor.1954 yılı Mercede-Benz w.196 model yarış arabası, 2.Dünya Savaşında çökmüş olan Alman sanayisinin kısa sürede nasıl kendini toparladığını gösteriyor.

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,943
O yıllarda kesit gösteren resimler yayınlayıp teknolojik gelişmeleri çocuklara tanıtmak modaydı. Özellikle Eagle dergisinin orta sayfalarında devasa, çok detaylı resimler olurdu böyle. Sonraları bizde de bir süre Doğan Kardeş uyguladı bu yöntemi. Herhalde diğer çocuk dergileri de geri kalmamıştır..

Ceylan'da Mercedes'in tanıtılması özgün kaynağın bir Alman dergisi olabileceğini çağrıştırsa da, ben Eagle'dan aparıldıklarını düşünüyorum bu sayfaların.. :) İlerleyen sayıların orta sayfalarında tanıtılan araç gereçlerin çoğunlukla İngiliz ürünleri olması da bu izlenimimi güçlendiriyor. Eagle değilse bile, bir İngiliz yayınından alındıkları kesin gibi bir şey..

EDİT:
kesinleşti! Mercedes Benz Eagle cilt 6 sayı 15'ten alınmış.. :)

Son düzenleme:
12 Şub 2010
15,006
543,718
Birinin bu kalkan meselesine takılacağını tahmin ediyordum da. sol taraftaki okun ucu üzerine gelişeceğini düşünüyordum muhabbetin.. :) Bu konu daha iyi oldu..

Milattan önce, hatta Bronz Çağı olması gerek metalin silah üretiminde kullanılmaya başlanması... Marko Polo ise Orta Çağ tipi, yani tahta kalkan kullanmasının nedeni henüz metalden yapılanların icad edilmemiş olması değil, büyük ihtimalle "fukaralık" gibi görünüyor. :)

Resimdeki Marko'nun eline tahtadan imal olan bir kalkan tutuşturulmasının asıl nedeni, saplanmış okların estetik bir etki yaratacağı ve sahnedeki aksiyonu daha iyi yansıtacağını düşünen bir çizerin kaleminden çıkması olsa gerek. Belki de çizer araştırmış ve o dönemde Venediklilerin tahtayı tercih ettiklerini bulmuştur, ama doğrusu fazla ihtimal vermiyorum bir ön araştırma yapıldığına...

Soldaki ok kalkana saplanmadan salise farkıyla çizilmiş sanıyorum sevgili abartman:)

Tahta kalkan, yoksulluk veya başka nedenden dolayı olabilir de
Urfa'daki 12.000 yıllık Göbeklitepe kazılarını gördükten sonra bilinen tarihi sorgulamaya başladım.
Ankara'nın yakın bazı köylerinde ilkçağ yaşantısı sürerken, dünyanın bazı bölgelerinde uzay çağı yaşanmakta olduğu gerçeğinin, tarih yorumlamalarına bakışımı değiştirmesi normal.

Abartman gibi dostların ham paylaşımları yeniden düzenleyeceğini dikkate aldığımdan kimi eski ÇR ları sadece kırpma işlemi ile paylaşmaya dikkat ediyorum. Bazen de orta sayfaları birleşirsem bile birleşmemiş tarandığı gibi de paylaşıma eklemeyi tercih ediyorum. Kimi zaman bunları göz ardı ettiğimi de itiraf edeyim sırası gelmişken.

Düzenleme?
Tek kelimeyle ve emin olduğum gibi mükemmel.