Ceylan Haftalık Çocuk Gazetesi - Sayı 062 (10.04.1956)

12 Şub 2010
15,006
543,713
22nsp1ueaa4ju1e6g.jpg

Saygılarımla​

Moderatör tarafında düzenlendi:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Merak ediyorum, acaba bu nadir dergiler ülkemizde herhangi bir resmi kütüphanede var mıdır? Mesela Milli Kütüphane'de, Meclis Kütüphanesi'nde vs. Bilmediğim için soruyorum, ama içimde bir his bu ve benzeri çizgi roman türlerinin resmi arşivcilerin ilgisini çekmemiş olacağını söylüyor. Oysa Amerikan Kongre Kütüphanesi kültürel değeri olduğunu düşündüğü birçok popüler ürünü (filmler dahil) sadece bulundurmakla kalmıyor, koruma altına da alıyor ki gelecek nesillere sağlam olarak mutlaka aktarılsın. "Alt tarafı bir alt kültür ürünü olan bir çizgi roman, kütüphanede ne işi var" demiyorlar. Düşünsenize, Osmanlı padişahlarından biri çıkıp minyatürleri yasaklasaydı ya da önemsizleştirseydi, kitaplıklara almasaydı bizim görsel bir arşivimiz olmayacaktı. İyi ki özel koleksiyoncular var. Ve bizim de çok kıymetli "profesör" üstadımız var. Bunları korumakla kalmamış, bizlerle de paylaşıyor. Eğer bu alicenaplığı olmasaydı çoğumuzun böyle bir derginin varlığından bile haberi olmayacaktı. İyi ki varsınız sevgili "profesör" üstadım. Benim tek hayıflandığım şimdilik bazı nedenlerden bunların hepsini indiremiyor olamam, dolayısıyla da hepsine yorum yazamıyor olmam. Oysa her biri sayfalarca yorumu hakeden paylaşımlar. Linklere bir şeyler olursa bunları sonsuza kadar kaybedeceğimi biliyorum. Umarım forumdaki linkler ilelebet sağlıklı kalır. Tekrar teşekkürler.

Son düzenleme:

Motion

Kıdemli Üye
31 Mar 2013
613
3,374
Sevgili "scanfan", bu endişelerinizi ben de paylaştığım için bir yerde daha belirtmiştim sanırım sevgili Hakan Alpin'den bu yönde çok geniş kapsamlı yeni bir kitap bekliyorum diye...

Şu an da bir araştırma yaptığını biliyorum ve belki de çok güzel bir çalışma ile karşımıza çıkacak...

Kronolojik bir çalışma müthiş olurdu!

Aynı endişeyi paylaşıyoruz...
Sevgilerimle...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Hakan Alpin

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
24 Şub 2015
1,783
15,162
Sevgili Motion, nazik yaklaşımın ve güçlü desteğin için teşekkür ederim. Halihazırda devam eden birkaç çalışmam var, bakalım, nasip.
Asıl sorun bu ve benzeri çalışmaları basacak yayınevi bulmaktaki zorluk :)

Bu arada Ceylan Yayınları'na ait serilerden birkaçı Beyazıt Devlet Kütüphanesi Süreli Yayınlar Bölümünde mevcuttu. 1988-2000 arası burada çok yoğun bir araştırma tempom olmuştu, hepsi hâlâ duruyordur umarım. Bu mecmuaları dijital okumanın yanı sıra eliyle temas etmek, gözüyle görmek isteyenlere bu devlet kütüphanesini tavsiye ederim.

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,950
ordu-turkey

Merak ediyorum, acaba bu nadir dergiler ülkemizde herhangi bir resmi kütüphanede var mıdır? Mesela Milli Kütüphane'de, Meclis Kütüphanesi'nde vs. Bilmediğim için soruyorum, ama içimde bir his bu ve benzeri çizgi roman türlerinin resmi arşivcilerin ilgisini çekmemiş olacağını söylüyor. Oysa Amerikan Kongre Kütüphanesi kültürel değeri olduğunu düşündüğü birçok popüler ürünü (filmler dahil) sadece bulundurmakla kalmıyor, koruma altına da alıyor ki gelecek nesillere sağlam olarak mutlaka aktarılsın. "Alt tarafı bir alt kültür ürünü olan bir çizgi roman, kütüphanede ne işi var" demiyorlar. Düşünsenize, Osmanlı padişahlarından biri çıkıp minyatürleri yasaklasaydı ya da önemsizleştirseydi, kitaplıklara almasaydı bizim görsel bir arşivimiz olmayacaktı. İyi ki özel koleksiyoncular var. Ve bizim de çok kıymetli "profesör" üstadımız var. Bunları korumakla kalmamış, bizlerle de paylaşıyor. Eğer bu alicenaplığı olmasaydı çoğumuzun böyle bir derginin varlığından bile haberi olmayacaktı. İyi ki varsınız sevgili "profesör" üstadım. Benim tek hayıflandığım şimdilik bazı nedenlerden bunların hepsini indiremiyor olamam, dolayısıyla da hepsine yorum yazamıyor olmam. Oysa her biri sayfalarca yorumu hakeden paylaşımlar. Linklere bir şeyler olursa bunları sonsuza kadar kaybedeceğimi biliyorum. Umarım forumdaki linkler ilelebet sağlıklı kalır. Tekrar teşekkürler.

Scanfan üstadım yazdığın her kelime çok isabetli bu yayınları bulmayı bıraktım ben ilk kez gördüğüm o kadar çok yayın var ki eğer haluk abi olmasaydı yok olup giderdi.Ve linkler evet çok hassas önemde bu forum varolmalı ki linkler korunsun.Umarım 100 yıl yaşar forum ,saygılar.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,639
Kasımpaşa
Bu ceylan serisini çok önemsiyorum...
Tam bir hayal ...
Şehir efsanesi gibi bu sayılar da çizgi roman efsanesi...
Şimdi artık burada...
Teşekkürler üstadım..