Dosya boyutunu çözünürlüğünü etkilemeden nasıl düşüreceğiz?

albay

Süper Üye
14 May 2010
1,143
4,913
yardım başlığını başka bulamadığım için bu başlık daha uygun gibi geldi. bir sıkıntım var yardım edecek arkadaşlardan öneri bekliyorum.64 sayfalık lombak mizah dergilerini taramaya niyetlenmiştim. bu niyetle 50. sayıyı taradım, düzenledim. dosya boyutu 486 mb gibi dehşet büyük bir boyuta ulaştı. normalde kullandığım photospace programı ile gif dosyası haline getiriyor ve bayağı boyut küçültüyordum.(nerdeyse 20 de 1 e düşüyordu) ve yine çözünürlükte çok bir sıkıntı olmuyordu, ayırt bile edemiyordum. ama bu sefer dosyanın niteliğini değiştirince çözünürlük çok düştü, yazılar titredi, okunamayacak kadar kötü bir duruma geldi. bu dosya boyutunu çözünürlüğünü etkilemeden nasıl düşüreceğiz. yada farklı bir önerisi olanlardan yardım bekliyorum.

Tarantula

Onursal Üye
9 Ağu 2010
663
2,944
Her bir dosya ne kadar büyüklükte Sevgili Albay ? Photoshopta küçültmeyi nasıl yapıyorsunuz bilmiyorum ama şunu deneyin.

Photoshop - File - Scripts - Image Processor
Açılan pencerede klasörü seçiyorsunuz save as jpeg deyip quality 7 resize to fit onaylı W 1800 H 1286 px seçip başlatıyorsunuz işlemi, bir deneyin bozulma olacak mı ? ben böyle yapıyorum küçültmeleri.

Edit : Şayet buna rağmen klasör boyutu büyük olursa 1800 1286 rakamlarını orantısal olarak küçültüp tekrar deneyin.

Son düzenleme:

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,182
8,058
Değerli albay dostum,
Ben gerektiğinde dosya küçültme amacı ile aşağıdaki programı kullanıyordum.
e-mail yolu ile çoklu fotoğrafları rahatlıkla gönderebilmek için.
Yine çok büyük boyutlu bazı kitapları da yer kaplamasın diye küçültebiliyordum.
işinize yarar mı bilemiyorum. ( Gelen bazı sorulara hayır deyiniz)
Sınama yanılma ile kısa zamanda kullanımını çözebilirsiniz.
Umarım işinize yarar ....
Selamlar....

[/COLOR]

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,608
Merhabalar

Photoscapede toplu düzenleyici bölümünü açın aşağıdaki resimdekileri uygulayın.

resimduzenleme01.jpg

tümünü dönüştür komutuna tıklayın 2 nci resimdeki ayarları yapın.

resimduzenleme02.jpg

Kaydet yapın, dosyanın olduğu yerde onput klasörü açıyor yeni resimleriniz orda büyüklük farkını göreceksiniz.

Umarım yardımcı olmuşumdur.

Melih41

Yönetici
4 Ağu 2012
3,698
47,914
Merhaba Albay, aslında daha taraken sorunu çözebilirsiniz tabiiki bundan sonraları
için söylüyorum. Tarama ayarlarında sıkıştırma oranı imaj format jpg opsiyon 26 ile
Tarantula arkadaşımızın verdiği ayara yakın bir tarama yapıyorum tarayıcınızı biraz
kurcalarsanız bulursunuz umarım. ben toplu size değişimlerinde bir de AcdSee yi de kullanıyorum.
Derginizi heyecanla bekliyorum, saygılar..

albay

Süper Üye
14 May 2010
1,143
4,913
ilginize teşekkür ediyorum. önerilen seçeneklerin hepsini değerlendirdim. en verimli sonucu vso image resierden aldım. en yüksek çözünürlüklü küçültmeyi bu program sayesinde yaptım. 486 mb yi 183 e düşürdüm. yüklemeyi yapıyorum. bana olmuş gibi geldi, inşallah sizlerde beğenirsiniz.

Doktor Kim

Aktif Üye
17 Mar 2011
325
14,122
yardım başlığını başka bulamadığım için bu başlık daha uygun gibi geldi. bir sıkıntım var yardım edecek arkadaşlardan öneri bekliyorum.64 sayfalık lombak mizah dergilerini taramaya niyetlenmiştim. bu niyetle 50. sayıyı taradım, düzenledim. dosya boyutu 486 mb gibi dehşet büyük bir boyuta ulaştı. normalde kullandığım photospace programı ile gif dosyası haline getiriyor ve bayağı boyut küçültüyordum.(nerdeyse 20 de 1 e düşüyordu) ve yine çözünürlükte çok bir sıkıntı olmuyordu, ayırt bile edemiyordum. ama bu sefer dosyanın niteliğini değiştirince çözünürlük çok düştü, yazılar titredi, okunamayacak kadar kötü bir duruma geldi. bu dosya boyutunu çözünürlüğünü etkilemeden nasıl düşüreceğiz. yada farklı bir önerisi olanlardan yardım bekliyorum.

Sevgili dostum; iki dosyayı birleştirip boyutunu görüntü kalitesinden ödün vermeden 78 megabayta düşürdüm.

Eğer elimde 486 megabayt dosya olsaydı sanırım 35-50 mb arasında kaliteli boyut küçültme yapabilirdim.

Lombak Sayı 50 Rar 78 mb:

albay

Süper Üye
14 May 2010
1,143
4,913
tesekkur ederim zamangezgini. bilgisayar basina gecince indirip bir inceleyim. sen iyi diyorsan zaten sikinti yok. nasil yaptigini paylasirsan memnun olurum. diger paylasimlar icin bana rehber olur.