Çeviri-Balonlama İçin Tavsiyelerinize ihtiyacım var.

Futurama

Kıdemli Üye
8 Eki 2013
128
272
Öncelikle hepinize teşekkürler efendim böyle bir ortamı benimle/bizimle buluşturduğunuz, zenginleştirdiğiniz için.

Yaşım 14, küçük olduğumu biliyorum size göre... :( Fakat bende çeviri ve balonlama yapmak istiyorum.Elimde abimin eskiden okuduğu şimdi kutusunda tozlanmış bir çok çizgi romanı var.Malasef kendisi artık okumuyor.Neyse işte bir kısmı türkçe bir kısmı, büyük bir kısmı İngilizce.Benim de elimde 2 senedir biriktirdiğim, hala da aldığım çizgi roman dergileri var.Süper Macera, ve Marvel Kahramanları dergilerini düzenli olarak alıyorum.D&R'den de aldığım çizgi romanlarım var.Eskişehir'de de çizgi roman dükkanları yok.Velhasıl ben bu İngilizce ve Türkçe çizgi romanları tarayıp,balonlayıp çevirmek istiyorum.İngilizcem çok iyidir.Ayrıca PhotoScape ve Gimp programlarında bilmediğim şey yok.Sizden istediğim aşağıdaki sorularıma yanıt vermeniz.

-Bu işe nereden, nasıl başlamalıyım?
-Tarama ve balonlamayı detayıyla anlatır mısınız?
-Çeviride ne gibi durumlara dikkat etmeliyim?
-Font seçimlerini nasıl yapmalıyım?Gerekli Fontları nereden bulabilirim?

Şimdilik bu kadar kafamdaki yanıtsız sorular.Cevap vereceğinize eminim, şimdiden teşekkürler.

Not: Konu yanlış yere açılmış olabilir kusura bakmayın, daha yeni yeni forumu tanımaya başladım.Ve yazımda yanlışlıklar olabilir.Sürç-i lisan ettiysem affola.

brawod

Yeni Üye
13 Tem 2012
71
122
bende bu konuda yeniyim ve çeviri-balonlama konusunda hevesliyim. abdullah'ın öğretileriyle balonlamayı kaptım biraz :) arkadaşlık daveti yolladım kabul edersen hem birlikte öğreniriz hemde ortak projelere girebiliriz. özellikle çevirmen sıkıntımız var. yazın sonlarına doğru ilk projem için çevirmen aranıyor duyurusu yaptım (kısa bi kitap çevirisi 45dk anca alır) ama bir aydır çevirmen bulanıyorum :)

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,945
denize sıfır
Hoşgeldiniz. Yaşınızınönemi yok bu işler için.:)Forumda resimli anlatımlar bölümünde gerekli bilgiler var onları okuyarak başlayın. Yapacağınız balonlama font seçimi için bi örnek sayfa verin ona benzer-yakın fontu söyleriz başlarsınız. Takıldığınız yerde yazın biz yardımcı olmak için buradayız.

Edit,
Başlıkta tavsiyeler yazınca ben hemen ne öğrenebilirim diye atladım.:) Sonra bu şekilde değiştirdim.:)

Futurama

Kıdemli Üye
8 Eki 2013
128
272
bende bu konuda yeniyim ve çeviri-balonlama konusunda hevesliyim. abdullah'ın öğretileriyle balonlamayı kaptım biraz :) arkadaşlık daveti yolladım kabul edersen hem birlikte öğreniriz hemde ortak projelere girebiliriz. özellikle çevirmen sıkıntımız var. yazın sonlarına doğru ilk projem için çevirmen aranıyor duyurusu yaptım (kısa bi kitap çevirisi 45dk anca alır) ama bir aydır çevirmen bulanıyorum :)

Neden olmasın :)

abdullah

Çeviri & Balonlama
17 Nis 2011
1,377
3,552
Midgard
PhotoShop kullanmanı öneririm. PhotoScape, PhotoFiltre gibi programlarda alışınca PhotoShop zor geliyor. PhotoShop en kaliteli balonlamaların yapıldığı program. Önce balon silme, sonra balonlama öğrenirsin sonra klonlama sonra bir bakarsın her şeyi editler olmuşsun :D Öğrenmekse çok basit. Balonlama için nette onlarca video var. Mesela ben klonlamayı 2 dakikalık bir videoda izleyip deneye deneye öğrendim. Şimdiden kolay gelsin. Balonlama yapmayı öğrendikten sonra ilk çalışmanın basit bir şey olmasını öneririm. Fumettiler genellikle kolay oluyor balonlama açısından) tabi fumetti sevmiyorsan basit bir comics ile de başlayabilirsin. Benimki orta halli bir balonlamacının tavsiyeleri. Ne kadar dikkat edersin bilmem :)

Futurama

Kıdemli Üye
8 Eki 2013
128
272
PhotoShop kullanmanı öneririm. PhotoScape, PhotoFiltre gibi programlarda alışınca PhotoShop zor geliyor. PhotoShop en kaliteli balonlamaların yapıldığı program. Önce balon silme, sonra balonlama öğrenirsin sonra klonlama sonra bir bakarsın her şeyi editler olmuşsun :D Öğrenmekse çok basit. Balonlama için nette onlarca video var. Mesela ben klonlamayı 2 dakikalık bir videoda izleyip deneye deneye öğrendim. Şimdiden kolay gelsin. Balonlama yapmayı öğrendikten sonra ilk çalışmanın basit bir şey olmasını öneririm. Fumettiler genellikle kolay oluyor balonlama açısından) tabi fumetti sevmiyorsan basit bir comics ile de başlayabilirsin. Benimki orta halli bir balonlamacının tavsiyeleri. Ne kadar dikkat edersin bilmem :)

Çok teşekkürler değerli bilgilerin için.Tabiki dikkate alıcam.

Peki bu balon temizlemeyi falan direk silgiyle yazıları silip, beyazlık tonları eşitlesek
olmaz mı?Sonrasında da direk cümleleri balona oturtsak?Bir sorum daha olacak peki bu dosyaları nasıl ".cbr" formatında kaydedebilirim?

comedian

Onursal Üye
13 Tem 2012
1,275
4,694
Öncelikle bu başlığı dikkatlice okuyarak başlayabilirsiniz.

http://www.cizgidiyari.com/forum/ce...e-uygulanmasi-gerekli-asgari-standartlar.html

Sorduğunuz bir çok soruya cevap bulacaksınız.

Elinizdeki yabancı çr'ler nedir tam bilmiyorum ama balonlama yapmak için onları taramanıza gerek yok hazır taranmışını elbet bulursunuz. Bunun içind aşağıdaki sitelere göz atabilirsiniz.

Photoshop'la Konuşma Balonu Hazırlama anlatımı

http://www.cizgidiyari.com/forum/ce...konusma-balonu-hazirlama-videolu-anlatim.html

Balonlama - Videolu Anlatım

http://www.cizgidiyari.com/forum/ceviri-yardimlasma-basligi/48887-balonlama-videolu-anlatim.html

Balonlama konusunda yardımcı olabilecek bir anlatım. ses sorunlu ama altyazı açabilirsiniz.

http://www.cizgidiyari.com/forum/ce...igi/71039-cizgi-roman-balonlama-dersleri.html

Bir başka balonlama ile ilgili anlatım yine. program farklı.

http://www.cizgidiyari.com/forum/ce...0-ceviri-balonlama-dersleri-no-1-videolu.html

Futurama

Kıdemli Üye
8 Eki 2013
128
272
Öncelikle bu başlığı dikkatlice okuyarak başlayabilirsiniz.

http://www.cizgidiyari.com/forum/ce...e-uygulanmasi-gerekli-asgari-standartlar.html

Sorduğunuz bir çok soruya cevap bulacaksınız.

Elinizdeki yabancı çr'ler nedir tam bilmiyorum ama balonlama yapmak için onları taramanıza gerek yok hazır taranmışını elbet bulursunuz. Bunun içind aşağıdaki sitelere göz atabilirsiniz.

Photoshop'la Konuşma Balonu Hazırlama anlatımı

http://www.cizgidiyari.com/forum/ce...konusma-balonu-hazirlama-videolu-anlatim.html

Balonlama - Videolu Anlatım

http://www.cizgidiyari.com/forum/ceviri-yardimlasma-basligi/48887-balonlama-videolu-anlatim.html

Balonlama konusunda yardımcı olabilecek bir anlatım. ses sorunlu ama altyazı açabilirsiniz.

http://www.cizgidiyari.com/forum/ce...igi/71039-cizgi-roman-balonlama-dersleri.html

Bir başka balonlama ile ilgili anlatım yine. program farklı.

http://www.cizgidiyari.com/forum/ce...0-ceviri-balonlama-dersleri-no-1-videolu.html

Çok teşekkürler.Site linkleri çok işime yarayacak gibi.

tolgam

Çeviri & Balonlama
5 Mar 2011
230
607
Öncelikle ben ustalardan değilim.
Öncelikle yaşı takma ben 16 yaşındayım. Önemli olan uğraş ve sürekli mükemmeleştirmeye çalışmak :D
Ama ufak bir kaç tavsiye verecek olursam, Fotoshop bu işin en iyisi... Onu kullanmanı tavsiye ederim. Font konusunda forumda başlığı vardı. Genellikle comiks yani Americanlarda CCCYadayadayada Ana balonlar için yeterli.Değişik balonlarıda o fontlar arasından seçersin zaten.
Balon temizliğidir vs. en kolay işler.. Özel durumlar hariç (Klonlama gerekmedikçe) İ'ye bas rengi al sonra onu kullanarak balonu boya... (PhotoShop için konuşuyorum.) Birazcık uğraşla senide bu işe kazandırırız bence :D

Futurama

Kıdemli Üye
8 Eki 2013
128
272
Öncelikle ben ustalardan değilim.
Öncelikle yaşı takma ben 16 yaşındayım. Önemli olan uğraş ve sürekli mükemmeleştirmeye çalışmak :D
Ama ufak bir kaç tavsiye verecek olursam, Fotoshop bu işin en iyisi... Onu kullanmanı tavsiye ederim. Font konusunda forumda başlığı vardı. Genellikle comiks yani Americanlarda CCCYadayadayada Ana balonlar için yeterli.Değişik balonlarıda o fontlar arasından seçersin zaten.
Balon temizliğidir vs. en kolay işler.. Özel durumlar hariç (Klonlama gerekmedikçe) İ'ye bas rengi al sonra onu kullanarak balonu boya... (PhotoShop için konuşuyorum.) Birazcık uğraşla senide bu işe kazandırırız bence :D

Çok teşekkürler değerli yorumun için.

abdullah

Çeviri & Balonlama
17 Nis 2011
1,377
3,552
Midgard
Tarama işini es geçmişim. Balonlamanın en iyi kalitede olması için taramanın mümkünse dijital mümkün değilse en yüksek kalitede olması önemli. Bu hem balonlamanı kolaylaştırır hemde ortaya çıkan kaliteyi arttırır.

Balon silme konusuna girecek olursak PhotoShop'dan magic wand tools ile tüm balonları seçin sonra seç-daralt (select-contract)deyip 1 piksel daralttıktan sonra katman(layer) açıp "ctrl+del"e basın sonra balonların dışında bir yere tıklayın sonra ters çevirip (bunun ingilizcesini hatırlamıyorum :D seç-ters işte :D ) tekrar ctrl+del'e tıklayın tüm sayfa 10 saniyede temizlensin :D Anlatınca karışık gibi duruyor ama işlemi yapması 10 saniye :D

12 Şub 2010
15,006
543,641
Burada dersane açılmış:)

Öğretmenler usta, öğrenciler iyi yetişmiş

Diyara yakışır bir güzellikte

Bu arada hoş geldin Futurama:)

Futurama

Kıdemli Üye
8 Eki 2013
128
272
Burada dersane açılmış:)

Öğretmenler usta, öğrenciler iyi yetişmiş

Diyara yakışır bir güzellikte

Bu arada hoş geldin Futurama:)

Teşekkürler.Yakışanı yapmak çok yakışır değil mi hocam? :)

Hepinize yorumlarınızdan ötürü teşekkürler.Bir sorum daha olacak.İlk denemem için hangi çizgi romandan başlamalıyım?Hangisi uygundur?

Son düzenleme:

tolgam

Çeviri & Balonlama
5 Mar 2011
230
607
Teşekkürler.Yakışanı yapmak çok yakışır değil mi hocam? :)

Hepinize yorumlarınızdan ötürü teşekkürler.Bir sorum daha olacak.İlk denemem için hangi çizgi romandan başlamalıyım?Hangisi uygundur?

Sana tavsiyem basit bir şey seçmen...Yani hemen Batmanle başlama bence..
Ben ilk çalışmamda Dexter'ın Laboratuvarını Seçmiştim düşün artık. :d

Futurama

Kıdemli Üye
8 Eki 2013
128
272

Şu nasıl olur acaba?Birkaç sayfasını okudum ama tamamen bakamadım.Bir de "Tolgam" bana da öyle daha basit bir çizgi roman bulabilir misin?Cidden hevesim kırılmadan bir çeviri yapmak istiyorum.

tolgam

Çeviri & Balonlama
5 Mar 2011
230
607

Şu nasıl olur acaba?Birkaç sayfasını okudum ama tamamen bakamadım.Bir de "Tolgam" bana da öyle daha basit bir çizgi roman bulabilir misin?Cidden hevesim kırılmadan bir çeviri yapmak istiyorum.

Severmisin bilmiyorum ama örnek için mesela:

Başka örneklerde verilebilir sanırım.

brawod

Yeni Üye
13 Tem 2012
71
122

tavsiye etmem çünkü deadpool çevirmek kolay iş değildir. söz oyunları ve argoların çokça bulunduğu bir çizgiroman.

tolgam

Çeviri & Balonlama
5 Mar 2011
230
607

tavsiye etmem çünkü deadpool çevirmek kolay iş değildir. söz oyunları ve argoların çokça bulunduğu bir çizgiroman.

Arkadaşa Katılıyorum....
İngilizce seviyeni bilmiyorum ama benim önerdiğim çizgiromanın çeviri dili epey basit. Ayrıca az sayıda balon var. Yani bir 'İlk Çeviri - Balonlama' İçin İdeal...
Kendini geliştirdikten sonra. Çevirin iyiyse istersen deadpoll a geçersin. Yada daha kolayı bir çevirmen bulursun :D