Çeviri Balonlama Dersleri no 1 (videolu)

Raven

Yönetici
7 May 2009
1,443
12,533
Herkese merhaba. Görüyorum ki, pek çok dostumuz çeviri balonlama yapmak istiyor.

Sevgili arkadaşlar, öncelikle belirtmeliyim ki; Çevirilerde ne yazık ki google translate türü programlar tek başına yetersizdir, ve çizgi romanın ruhunu yansıtmaz. Bu yüzden çeviri yapacağı dili ve Türkçe dil bilgisi kurallarını iyi bilmeyen arkadaşların kesinlikle çeviri işine bulaşmasını tavsiye etmem.

Diyelim ki yabancı diliniz iyi, ya da bir arkadaşınız sizin için çevirdi. Balonlama yapacaksınız ama nerden başlayacağınızı bilmiyorsunuz. En önemlisi photoshop bilmiyorsunuz. Paint programı ile yaptığınız zaman da istediğiniz sonucu elde edemiyorsunuz. Size paint programından çok çok daha iyi olan, kullanımı ise photoshoptan basit olan bir programla balonlama derslerine başlıyorum. Ben photoshop öğrenmeden önce çeviri balonlama işlerimi bu programla yapıyordum.. Kolayca öğreneceksiniz ve Videolarla derslerimizi destekleyeceğiz.

Programımızın ismi paint.net. Linkini dersin sonunda vereceğim..

Öncelikle 1. videoyu izleyelim..(En az 480p çözünürlükte izleyin)​

Şimdi videoda gördüklerimizi adım adım anlatıyorum..

1- Paint.net programını açtıktan sonra, file-open kısmından çevireceğimiz sayfayı çağırıyoruz.

2- Büyüteç ile resmi büyütüyorum ki, balonu temizlerken daha yakından görebileyim.

3- Balonu temizleyeceğiz, ama hemen beyaz renge gitmeyelim, damlalık şeklindeki color picker aracımızı alıp, balonun içinde bir boşluğa tıklayalım ve aynı rengi elde edelim..

4- Fırça aracımızı yani Brush tool'u alalım.. balonu taşırmadan dikkatlice temizleyelim. Gördüğünüz gibi fırçamızın boyutunu istediğimiz gibi ayarlayabiliyoruz.

5- Yazı yazmak için acele etmeyin, Kova aracına tıklayalım (paint bucket) ve ne kadar güçlü boyayacağımızı ayarladıktan sonra balonumuza boca edelim. Artık balonumuzda hiç leke kalmadı..

6- Şimdi en sevdiğiniz bölüme geldik. T işaretli text aracına tıklayalım ve fontumuzu seçelim. Forumumuzda bütün çizgi roman fontları mevcuttur.

Renk panelinden siyah rengimizi de seçtik... Şimdi yazmaya başlayalım..

Önce yazımızı ortaladık.. Yazdık ama yazımız balon çizgilerine değiyor...Biraz büyük olmuş sanki..Hemen boyutunu numaraları kullanarak ayarlayalım..

Adam bağırıyor değil mi, o zaman B işaretine tıklayıp yazıyı kalınlaştıralım..

İşte bu kadar. Sonra dosyanızı kaydedin.. şimdi öğrendiklerimizi 2. videoyla pekiştirelim::

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Şimdi de sihirli programımızın linkini veriyorum:

Son düzenleme:

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,847
136,875
Konuyu izledim,gayet açıklayıcı olmuş...
Emeklerin için teşekkür ederim.

uzung

Yönetici
Yönetici
14 Ağu 2009
3,396
26,011
İstanbul
Sevgili dostum.
Çok güzel olmuş eline sağlık.
Senden fhotoshop ile renklendirme ile ilgili çalışma bekliyorum.

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Benim kullandığım bir program değil.
Gün gelir lazım olur diye bir kenara koymak lazım.
Önemli bir çalışma olmuş.
Eline sağlık.

okan1964

Onursal Üye
27 Ağu 2012
689
933
Selamlar;
paint.net adlı programda sadece beyaz balonlama ilgili bilgi verilmiş.Aralardaki bölümler
genelde çift renk yumuşatmalı geçişli oluyor (koyu mavi-açık mavi gibi) koyudan başlayıp , gitgide açılan bir renk doldurmasını nasıl yapıyoruz?
yardımcı olacaklara teşekkürler,,

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,945
denize sıfır
Selamlar;
paint.net adlı programda sadece beyaz balonlama ilgili bilgi verilmiş.Aralardaki bölümler
genelde çift renk yumuşatmalı geçişli oluyor (koyu mavi-açık mavi gibi) koyudan başlayıp , gitgide açılan bir renk doldurmasını nasıl yapıyoruz?

Araçlarda renk geçişlerinden yapılıyordu bi ara denemiştim bende biraz kurcalıyayım tam çözdüğümde resimli anlatım yaparım eğer Raven görürse hemen anlatımını rica edelim öğrenimi hızlandıralım.:)

The_immortal

Yeni Üye
2 Eyl 2012
88
237
Selamlar;

Kardeşim şimdi paint.net te bende ilk önce bilmiyordum sonra öğrendim az kurcaladım yıktım parçaladım :D Photoshoptan bile iyi çözünürlüklü işler çıkartıyor. Öncelikle çift taraflı renklerde yani beyaz sarı diyelim.. Damla aracına tıklayıp balonun içindeki en yoğun sarı rengin olduğu yere damla aracımızı dokunduruyoruz sonra Paint buket aracına tıklayıp bütün balonumuzun içini, biraz önceki damla ile aldığımız renkle dolduruyoruz tek tıkla :) Ondan sonraki işlem resimde :D

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,945
denize sıfır
mmr.jpg

Hangi buton ile seçilecek?
İlk olarak ne seçilecek?
Aşama aşama anlatırsanız daha yerinde olur..

The_immortal

Yeni Üye
2 Eyl 2012
88
237
Haklısın kardeşim ama elimden gelen bu kadar :) Aslında Darkopal kardeşimin balonlama videoları var onu izlerse daha faideli olur diye düşünüyorum :)

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,945
denize sıfır
O videolar Photoshop için bu konuda Paint.net ile yapımını öğrenmek istiyoruz.:)
Neyse Raven kısa zamanda resimli anlatımını yapar bizde öğreniriz..

okan1964

Onursal Üye
27 Ağu 2012
689
933
Selamlar;
paint.net programinda ; çapraz yazıyı nasıl yapıyoruz ? aralardaki bazı yazılar orijinalde çapraz o lduğu için renklendirme de ona uygun yuvarlak , kare,dikdörtgen olmayan şekillerde .. Böyle olunca o bölgeye hiç bir şekilde düzyazı olmuyor. yukarıdan aşağıya, aşağıdan yukarıya çapraz yazı yazılması
için neler yapılmalı ?
yardım edeceklere şimdiden çok teşekkürler,,,,,

m.ismail

Yeni Üye
19 Kas 2012
7
4
balonlanmış çizgiromanı doldurmak kolayda zor olan balon üretmek.bende amatör çizgiroman yapıyorum.balonlamam gerek.ama balon yapmakta zorlanıyorum.balonu çemberle yapıyoruz.ama yabancı çizgiromanlara bakıyorum tombul çemberle balonlamışlar.yaptığım çemberle oynayıp çemberi tombullaştırmam lazım.ama tombullandıramıyorum.hep elips şeklinde oluyor.bu konuda bilginiz varsa paylaşırsanız memnun olurum.

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
61
44
denizci
Forumda balonlamayla ilgili konulara bakmaya başladım öğrenmek için; gördüğüm ilk program bu ve muhteşem gözüküyor, çok teşekkür ederim Raven üstadım. Zaten bildiğini bizim de öğrenebilmemiz için; hiç üşenmemiş, o kadar uğraşıp anlatmış, bir de görüntülü ifade etmişsin. Eline sağlık. Programı indireceğim, bakalım becerebilecek miyim, ama çok kolaya da pek benzemiyor bu iş, şimdi benim bir sorum var:
Çeviri yaparken kağıda veya word e yazmak özellikle oğlum fındıkfındık2 için çok zor oluyor ve çevirmekten değil; başka yere yazmaktan sıkılıyor asıl, daha pratik bir yol olsa; okumanın verdiği zevkle anında üzerine yazabilse hız açısından çok daha verimli olacak, aslında başka yere yazmak beni de sıkıyor açıkçası. Bu işin daha pratik bir yolu var mıdır acaba? Sanki balonu okuyup çeviriyi anında üzerine yazsak diyorum, böyle bir program vb... var mı veya pratik anlamda mümkün mü? Anında çeviriyi balonun üzerine yazarken; font/sığdırma vb... hiç önemli değil. O an için; sadece hızlıca yazılsın yeter ki, sonrası hepsi düzeltilir, nasıl olsa o başka bir iş.
Böyle bir yöntem olsa; balonlamadan ziyade çevirene işi çok daha zevkli hale getireceği için özelikle çeviri hızı açısından aşırı kolaylık olurdu, sevgi ve saygılarımla.

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,730
43,945
denize sıfır
Fındıkfındık hocam,

Size şöyle pratik bir yol önereyim müsaadenizle,

Sayfaları paintnet ile açıp Türkçe çeviriyi balonun hemen altına yazabilirsiniz. Bu durumda aynı sayfayı farklı kaydet diyerek başka bir klasöre kopyalayın böylece orjinal dosyanız bozulmaz. Daha sonra balonları temizlediğinizde iki dosyadan aynı sayfaları açıp balonları Türkçe olarak doldurabilirsiniz. Bu kısımda anlamadığınız yer varsa söyleyin ben sıkılmadan zevkle bildiğimi anlatırım.

Selamlar.:)

semihd

Kıdemli Üye
7 May 2011
156
361
Paint.net için Türkçe yama programını da buradan indirebilirsiniz.

Paint.net programını nereye kurduysanız,
O dosyanın içine bu programı kuruyorsunuz,

Moderatör tarafında düzenlendi: