yardım talebi

yardım talebi

Çeviri Yardımlaşma Başlığı

Like Tree5Likes

Yeni Konu aç Cevapla

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 20.Haziran.2012, 12:41   #11
Yasaklı Üye

seymin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 135
•Rep Seviyesi :
seymin will become famous soon enoughseymin will become famous soon enough
tabi ki de; jj jameson daktilo başındaki adam... yukarıdaki metin, gazeteye yazdığı makale... bir yandan bu metni yazarken bir yandan da "bu makaleden sonra örümcek adam şehri terketmek zorunda kalacak" diyor.
yani örümceği kötüleyen bi yazı... bu yüzden "daktilonun başındaki adam ona sorun yaratıyor" tarzı bi çeviri pek uygun değil. o zaman yazıyı yazan adamın haksız yere örümceğe yüklendiği gibi bi sonuç çıkıyor.
yani şöyle olmamalı
"örümcek çeki bozduramadı. ben de ona sorun yaratıyorum"
ama şöyle olması mantıklı
"örümcek çeki bozduramadı. yani parası yok.bu güçlerle parasız bi örümceğin ne edeceği belli olmaz.hırsızlık edebilir. bunu sorun olarak görüyorum.
ilk tarz çeviride"ben,örümceğe gıcığım" anlamı var. ikinci tarz çeviride "örümcek potansiyel tehlikedir" anlamı var. ben ikinci tarz çevirinin çr nin ruhuna daha uygun olacağı düşüncesindeyim.
seymin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 20.Haziran.2012, 13:02   #12
Yasaklı Üye

•Rep Seviyesi :
herkes " for him" ibaresine takılıyor ve "ona" onun için" anlamları yüzünden ters düşüyoruz. halbuki; "kendisine" anlamı da var aynı ibarenin... ve cümlede yazı yazan adam kendinden 1.tekil şahıs(ben) olarak değil , 3.tekil şahıs (o ) olarak bahsediyor yani cümlenin ikinci kısmındaki "o" örümcek değil "kendisi" bence..
herkese katkı ve fikirleri için teşekkürler... ben kitlenmiş kalmış cümleyi hiç toparlayamıyordum... tercüme eden adam kendi düşüncesine göre yazacak artık....
seymin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 20.Haziran.2012, 13:19   #13
Yasaklı Üye

•Rep Seviyesi :
metni balonun içine yerleştirdikten sonra düşündüm de , bu yazı eğer makale metni değilse,açıklama balonuysa arkadaşların çevirisi daha doğru. ve sayfadan hangisi olduğu tam anlaşılamıyor. sayfadaki diğer açıklama bölümleri renkli zeminli bu yazının yer aldığı bölüm renkli zeminli değil öte yandan makale metni olsa daha farklı bir balon kullanılması gerekirmiş gibi geliyor... of ya of...
Alt 20.Haziran.2012, 14:05   #14
Süper Üye

albay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 136019
•Rep Seviyesi :
albay has a reputation beyond reputealbay has a reputation beyond reputealbay has a reputation beyond reputealbay has a reputation beyond reputealbay has a reputation beyond reputealbay has a reputation beyond reputealbay has a reputation beyond reputealbay has a reputation beyond reputealbay has a reputation beyond reputealbay has a reputation beyond reputealbay has a reputation beyond repute
Alıntı: seymin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
saol ama tam karşılamıyor.ama yine de fikir verdi.
şöyle olabilir mi?
"kendisini,umutsuzca ihtiyaç duyduğu çeki bozduramamış hâlde bulan örümcek adamı şehir genelinde sadece daktilo başındaki adam dert etmektedir"
ya da
"umutsuzca ihtiyaç duyduğu çeki bozduramayan örümcek adam şehirde dolaşırken bunu sadece daktilo başındaki adam dert etmektedir."

okuyunca googleden yapmaya çalıştığım çevriler geldi aklıma ,güldüm. bende bir fikir beyan edeyim dedim. ingilizceden anlamam kafadan sallıyorum
''örümcek adam umutsuzca daktilo başındaki adımı dert etmektedir.bozdurulamayan çek şehirde dolaşmaya ihtiyaç duymaktadır.''
Şükrü ve Santa Fe bunu beğendi.
albay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Seçenekler
Stil