Mütercim aranıyor! Define buldum!

Dindar Diker

Çeviri & Balonlama
11 Nis 2009
2,448
8,399
İzmir
Merhaba, arkadaşlar.
Geçenlerde yine bir şeyler ararken çizgi roman tarihinin dev isimlerinin eserlerinden örnekler sunmuş bir Amerikan sitesine rastladım.

1895 yılından başlayan eserler, çizgi romanda neredeyse mihenk taşı olmuş tüm ünlü çizerleri kapsıyor.

Sitede kimler var derseniz: Richard Felton Outcault'dan Yellow Kid (1895) ve Buster Brown (1902), Rudolph Dirks'den The Katzenjammer Kids (1897), Elzie Crisler Segar'dan Temel Reis (1929), Stan Drake'dan Genç Kız Kalbi (The Heart of Juliet Jones, 1953), Philip Francis Nowlan'dan Buck Rogers (1928), Alex Raymond'dan Jungle Jim ve Secret Agent X-9 (1934), Chic Young'dan Fatoş (1930), Chester Gould'dan Dick Tracy (1931), Roy Crane'den Buz Sawyer (1943) ve daha ismini sayamadığım onlarca ünlü çizgiroman sanatçısı...

Bu eserlerin büyük çoğunluğu maalesef Türkçe'ye çevrilmedi. 1930 ve 1950 yıllarında bazı dergilerde birkaç sayı çevrildiğini biliyorum. Ama orijinal ilk stripten başlayıp düzenli olarak paylaşan hiçbir yayınevi çıkmadı. Şimdiki neslin DC veya Marvel hayranı olduğu bu dönemde bu eserleri okuyan çıkar mı bilmiyorum ama verdiğim örnekler bugün çizgi romanı var eden isimler.

İngilizcesi bu eski eserleri Türkçe'ye çevirmeye yetecek kadar iyi olan tüm site sakinlerinin desteğini bekliyorum. Çevirisi sizden, balonlaması benden. İlgilenen arkadaşlara kitapların linkini göndereceğim.

Saygı ve sevgilerle.
Dindar Diker.

İlgili kitapların adresi burası, arkadaşlar.
Özellikle Alex Raymond'dan Secret Agent X-9 ve Jungle Jim maceraları ile Stan Drake imzalı Genç Kız Kalbi öncelikli balonlamak istediğim eserler...

Son düzenleme:

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,209
3,856
Osmaniye
Definenin çıkarılmasını akşam babasının ekmekle eve dönmesini bekleyen küçük bir çocuğun heyecanı ile bekliyorum üstat.

hozkoca

Aktif Üye
29 Nis 2009
361
718
Özellikle, Kızılmaske'nin linklerini verebilirseniz, benim gibi oldukça menmun olacak Diyarımızın takipçileri vardır. :)

bergill

Çeviri & Balonlama
23 Nis 2012
594
5,490
Sanırım link çok özel ve gizli o nedenle çalınır korkusuyla kimseyle paylaşılmıyor. :D

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,209
3,856
Osmaniye
Site isminden anladığımız üzere zamanın gazetelerinde yayınlanan bant çizgiromanlardan oluşuyor sanırım.

Dindar Diker

Çeviri & Balonlama
11 Nis 2009
2,448
8,399
İzmir
Conan gazete bant maceralarına ben ucundan başlamıştım ki zaten :p :p:p:p:p:p

İlkhan üstadım, şu nefis çevirinle şöyle güzel bir nostalji yaratsak, nasıl olur? Sitede çok güzel eserler var. Sadece Conan değil, Alex Raymond, Stan Drake (Alex Raymond'ın öldüğü araba kazasında yaralı olarak kurtulmuştu. Stan'in yeni aldığı spor arabayı test ederlerken oluşan kazada direksiyondaki Raymond ölmüştü.) çevirisi de olur.

ilkhantok

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Ara 2010
1,981
29,026
Mersin

İlkhan üstadım, şu nefis çevirinle şöyle güzel bir nostalji yaratsak, nasıl olur? Sitede çok güzel eserler var. Sadece Conan değil, Alex Raymond, Stan Drake (Alex Raymond'ın öldüğü araba kazasında yaralı olarak kurtulmuştu. Stan'in yeni aldığı spor arabayı test ederlerken oluşan kazada direksiyondaki Raymond ölmüştü.) çevirisi de olur.

Dostum inceledim hakikaten nostaljik çok güzel çizgiromanlar var; fakat şu anda bende conan projesine destek için senin tabirinle mütercim bulamadıgımdan,her hafta bir macerayı yetiştirmekte zorlanıyorum,fakat öncelik verdigin kitabın adını verirsen araya sıkıştırmaya çalışayım, ama proje bazında sürekli bir destek vermem şu an için pek mümkün değil... ama süre sınırlaması vermezsen destek vermeye çalışırım.

extreme

Çeviri & Balonlama
5 Eyl 2012
785
5,396
üstat renkli kizilmaske bulamadim bir türlü tam bir link verebilir misin?