comicist

Süper Üye
1 May 2016
591
4,781
Aşağıdaki fontun ismi nedir, bilen kimse varmı?
Yeni çeviri projemde kullanacağım.

ER1y39.jpg

comicist

Süper Üye
1 May 2016
591
4,781
Yok bütün font sitelerine baktım. Bulamadım. Bu gidişle kendim yapacağım bu fontu. :D

Dindar Diker

Çeviri & Balonlama
11 Nis 2009
2,444
8,365
İzmir
Arkadaşlar, bu bildiğiniz bir font değil. Sergio Bonelli Editore Yayınevi bastığı tüm kitapları EL YAZISI ile basar. Bizdeki Tay ve Ceylan gibi. İtalyanlar da bizler gibi el yazısı kullanır kitaplarda.

igdirnet

Aktif Üye
8 Tem 2016
243
768
Değerli arkadaşlar madem bu konu burda açıldı!Benim de merak ettiğim ve genellikle gazetelerde köşe yazarlarının kullandığı resimdeki fontun adı nedir?

1440485165335.jpg

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Söz konusu font "Navajo"ya çok benzemekle birlikte aynısı değil. Muhtemelen bir türevi olmalı. Balonlamada yerine kullanılabilir bence.

FONT_NAV.jpg

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
Değerli arkadaşlar madem bu konu burda açıldı!Benim de merak ettiğim ve genellikle gazetelerde köşe yazarlarının kullandığı resimdeki fontun adı nedir?

Bu font "Helvetica" sevgili "igdirnet". Ticari bir font. Parasız versiyonu var mı, bilmiyorum (olduğunu sanmıyorum). Basında çok kullanılıyor. Bir bakıma Nimbus fontunun bazı tiplerine de benziyor. Ama Helvetica olması kuvvetle muhtemel. Basının çok sevdiği bir fonttur, okunaklı, esnek. Helvetica'nın birçok farklı varyasyonu var. Buradaki "Helvetica Inserat" (Adobe).

Helvetica_gazete.jpg

Bu meşhur fontla ilgili iki yazı:
Helvetica_fontu1.jpg

Helvetica_fontu.jpg

Son düzenleme:

igdirnet

Aktif Üye
8 Tem 2016
243
768

Bu font "Helvetica" sevgili "igdirnet". Ticari bir font. Parasız versiyonu var mı, bilmiyorum (olduğunu sanmıyorum). Basında çok kullanılıyor. Bir bakıma Nimbus fontunun bazı tiplerine de benziyor. Ama Helvetica olması kuvvetle muhtemel. Basının çok sevdiği bir fonttur, okunaklı, esnek. Helvetica'nın birçok farklı varyasyonu var. Buradaki "Helvetica Inserat" (Adobe).

Helvetica_gazete.jpg

Bu meşhur fontla ilgili iki yazı:
Helvetica_fontu1.jpg

Helvetica_fontu.jpg

Bilgi için Teşekkürler.Değerli yöneticimiz Scanfan.Yalnız sorum kapsamlı olmadığı için cevap farklı olmuş.Suç bende.Eklediğim köşe yazısında başlık değil de köşe yazısının içeriğinin yazıldığı yazı fontunu sormam gerekiyordu.Galiba siz kullanılan başlığın fontunun ismini belirtmişsiniz.

Son düzenleme:

comicist

Süper Üye
1 May 2016
591
4,781
Yazı içeriği "Times New Roman" bildiğim kadarıyla... :)

Son düzenleme:

comicist

Süper Üye
1 May 2016
591
4,781

çizgi romandan doğru araştırma yapabiliriz... Çizgi romanın adı nedir?

İlginiz için teşekkür ederim, yalnız bu font Sergio Bonelli fumettilerine özgü bir font
anladığımız kadarıyla kendileri için üretmişler.
Piyasada bulunamayacak bir font...
Alıntı yaptığım balon Zagor'un 2017 Ağustos'una ait renkli serisindendir.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
Bilgi için Teşekkürler.Değerli yöneticimiz Scanfan.Yalnız sorum kapsamlı olmadığı için cevap farklı olmuş.Suç bende.Eklediğim köşe yazısında başlık değil de köşe yazısının içeriğinin yazıldığı yazı fontunu sormam gerekiyordu.Galiba siz kullanılan başlığın fontunun ismini belirtmişsiniz.

Aslında sorunuz yeterince kapsamlıydı sevgili "igdirnet". Ancak ben çok dikkatli bakmadığım için (gözler de biraz zayıfladı) gövde metindeki fontla başlıktaki fontun aynı olabileceğini düşünmüştüm. Değilmiş. Ancak "Times New Roman" ve "Tahoma" da değil. Çok aradım ama benzerini bile bulamadım. Aşağıdaki resimde görüleceği gibi tipik bir "e" harfi var. Buna uygun font bulduğumda bu kez "a" uymuyordu vb. Bunu bilse bilse yayıncılık işinde olan sevgili "hggurak" dostumuz bilebilir. Başlık: Helvetica ama metin gövdesi:?

f_ONT_Demkr.jpg

igdirnet

Aktif Üye
8 Tem 2016
243
768

Aslında sorunuz yeterince kapsamlıydı sevgili "igdirnet". Ancak ben çok dikkatli bakmadığım için (gözler de biraz zayıfladı) gövde metindeki fontla başlıktaki fontun aynı olabileceğini düşünmüştüm. Değilmiş. Ancak "Times New Roman" ve "Tahoma" da değil. Çok aradım ama benzerini bile bulamadım. Aşağıdaki resimde görüleceği gibi tipik bir "e" harfi var. Buna uygun font bulduğumda bu kez "a" uymuyordu vb. Bunu bilse bilse yayıncılık işinde olan sevgili "hggurak" dostumuz bilebilir. Başlık: Helvetica ama metin gövdesi:?

f_ONT_Demkr.jpg

(Değerli scanfan! Size zahmet verdim.Bu font beni uzun zamandır meşgul etti.Her defasında pes ettim.Bugün açılan konuyu görünce derdim depreşti.Sorayım dedim.Bu fontu umarım bilen biri çıkar da burada nokta koyulur.İlginize çok Teşekkür ediyorum.)

...Diye yazmıştım ve onayladım.Efsaneler derdime derman bulmuş.Çok Teşekkür ediyorum.Ücretsiz olmasına ayrıca sevindim.Beni bu dertten kurtaran başta hggurak olmak üzere scanfan,garfield67 nickli dostlara çok Teşekkür ediyorum.

Ayrıca comicist arkadaşımızın açtığı konuda kalabalık ettiğim için umarım kusuruma bakmamıştır.

Son düzenleme:

comicist

Süper Üye
1 May 2016
591
4,781
Estağfurullah İgdirnet kardeş,
Açtığım konu diğer font arayan
arkadaşlar için sabit konu olarak da kullanılabilir.
Yönetici arkadaşlara duyurulur...

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Senin Yazı Tipin Ne? Dünyanın En Önemli Fontları!
Yazı Tiplerinin Renkli Dünyası - Barış Özcan

Bilim ve teknoloji temalı videolar hazırlayan Barış Özcan'ın 4 Temmuz 2015 tarihinde Youtube'da yayınladığı yazı tipleri ile ilgili video "Senin Yazı Tipin Ne? Dünyanın En Önemli Fontları!" başlığını taşıyor. Bu 7 dakikalık videoyu konu dağılmasın diye ayrı bir başlık halinde yayınlamayıp buraya, konunun altına ekliyorum. Yukarıda tartışılan konuları tamamlıyor. Hem fontlar hakkında genel bir bilgi veriyor hem de önemli fontların arka planlarını araştırıyor. Mesela "Courier" fontunun neden kütüphaneciler ve film senaristlerinin kullandığını; poster tasarımcılarının neden en çok "Trajan" fontunu tercih ettiklerini; "Roman" fontuna neden bu adın verildiğini ve "italic" kelimesinin kökenini anlatıyor ve fontların da insanlar gibi birer karakterleri olduğundan bahsediyor. Barış Özcan fontlardan "Helvetica" ve "Comic Sans"a ayrı bir yer ayırmış: Hakkında belgesel film bile çevrilen "Helvetica"nın neden hayatımızda çok büyük yeri olduğunu ve ayrıca bütün tasarımcıların neden "Comic Sans"tan nefret ettiklerini de açıklıyor ve "Helvetica sizi vezir ederken, Comic Sans ise rezil eder" diyor.

Senin Yazı Tipin Ne? Dünyanın En Önemli Fontları!

Son düzenleme: