Iznogoud'u Çevirmeyi Düşünüyorum

Lobador

Çeviri & Balonlama
21 Tem 2015
1,263
9,896
Sevgili arkadaşlar,

Bu linki tıklayarak açabileceğiniz Iznogoud serisini çevirmeyi düşünüyorum.
Bu benim ilk çevirim olacağı için öncelikle sizlerden bir onay almayı düşünüyorum. Şimdilik sadece bir macerayı hiç balonlama yapmadan metin bazında çevirdim. Tecrübeli bir yönetici arkadaşla çevirimi paylaşmak ve onun fikirlerini almak istiyorum.
Eğer bu yönetici arkadaş bu işi kotarabileceğimi düşünürse balonlama konusunda da birinizden yardım alarak ben de forumumuza bu şekilde katkı vermeyi düşünüyorum.

Şimdi burayı kirletmemek adına bir çeviri projesi yöneticisi ile nasıl bire bir iletişim kurabilir ve ilk çeviri denememi ona gönderebilirim?

Selamlar, Saygılar..

Nejat

Guest
5 Şub 2016
320
3,104
Forumda Yallah Fettah olarak bir kaç adet derlemesi bulunmaktadır. Çevirdiğiniz sayı bunlardan biriyse kendiniz de karşılaştırabilirsiniz.

ouxgl2.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,803
Iznogoud çok hoş bir çizgiroman ama benim fikrim ilk çeviri denemeniz için daha basit bir eserden başlamanız.

Nejat Bey'in dediği gibi maceralardan bâzıları Türkiye'de yayınlanmış. Bu da çeviriden önce iyi bir araştırma yapılmasını gerek kılıyor. Mesela Türkiye'de daha önce yayınlanan karakter isimlerini aynen kullanmanız gerekecek, kitaptaki birçok karakter Türkçeleştirilmiş, kitap bâzı yerlerde önceki olaylara referans verecek, bunları bilmeniz gerekiyor.

Benim tavsiyem daha önce yayınlanmayan ve çevirisi daha basit bir seriden başlamanız. Ancak gene de sorun değil, yaparım derseniz bize desteklemek düşer :)

Lobador

Çeviri & Balonlama
21 Tem 2015
1,263
9,896
Iznogoud çok hoş bir çizgiroman ama benim fikrim ilk çeviri denemeniz için daha basit bir eserden başlamanız.

Nejat Bey'in dediği gibi maceralardan bâzıları Türkiye'de yayınlanmış. Bu da çeviriden önce iyi bir araştırma yapılmasını gerek kılıyor. Mesela Türkiye'de daha önce yayınlanan karakter isimlerini aynen kullanmanız gerekecek, kitaptaki birçok karakter Türkçeleştirilmiş, kitap bâzı yerlerde önceki olaylara referans verecek, bunları bilmeniz gerekiyor.

Benim tavsiyem daha önce yayınlanmayan ve çevirisi daha basit bir seriden başlamanız. Ancak gene de sorun değil, yaparım derseniz bize desteklemek düşer :)

Çok teşekkürler sevgili odenat. Senin de dediğin gibi daha önce yayınlanmış bu eser o yüzden bunu çevirmekten vazgeçtim diyebilirim. Hiç yayınlanmamış bir çizgi romanı çevirmeyi tercih ederim.

Senin (ya da bu mesajı okuyan sizlerin:) ) tavsiye edebileceğin, forumumuzda hiç Türkçesi bulunmayan bir çizgi roman var mıdır?

bergill

Çeviri & Balonlama
23 Nis 2012
594
5,489
Önce ne tarzda bir çizgi roman çevirmek istediğinize karar vermeniz başlangıç için iyi olur.

Son düzenleme:

Lobador

Çeviri & Balonlama
21 Tem 2015
1,263
9,896
Çeviri bekleyen Red Kit'in son macerası var örneğin. Balonlama ve çeviri gördüğüm kadarıyla güç değil. Ayrıca bu kitap serinin daha önceki maceralarına bağlı da değil. Bunu okumayı bekleyen çok sayıda arkadaş da mevcut, bayağı sevaba girmiş olursunuz. :)

http://www.cizgidiyari.com/forum/fr...n/101257-who-killed-lucky-luke-ingilizce.html

Selamlar odenat. Çok sevdiğim bir çizgi romandır bu ve çevirmeyi gerçekten isterim. Şu an tek problemim zaman problemi. Şu an bunu çeviren bir arkadaş yoksa ve zamana yaymam sorun olmazsa ilk çeviri olarak memnuniyetle buna başlayabilirim. :)

Son düzenleme:

Nejat

Guest
5 Şub 2016
320
3,104

Selamlar onedat. Çok sevdiğim bir çizgi romandır bu ve çevirmeyi gerçekten isterim. Şu an tek problemim zaman problemi. Şu an bunu çeviren bir arkadaş yoksa ve zamana yaymam sorun olmazsa ilk çeviri olarak memnuniyetle buna başlayabilirim. :)

Onedat mı :)

Çevirinizi sabırsızlıkla bekliyorum :)

esattr

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
29 Tem 2009
642
18,095
Hürriyet çocuk içinde bir çok bölümü yayımlanmıştı. Onlardan da faydalanabilirsiniz

ed86

Süper Üye
3 Kas 2018
824
1,609
Sitede taraması olanlar dışında hikayeler varsa, onların çevirisi yapılsa fena olmazdı.

ed86

Süper Üye
3 Kas 2018
824
1,609
Aslında baştan yapılsa da olur. Arada eksik kısımlar varmış. Temiz bir versiyon ile baştan da olurmuş. :)