İşin ustalarından yardım...

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,071
Aşağıdaki linkte yer alan Sipru çizgi romanına ait 14 sayfada arka sayfanın çizgileri ön sayfaya geçmiş ve bunlardan iki sayfayı neredeyse 2 saate yakın bir zamanda ancak temizleyebildim ve pes ettim.Mutlaka bunun da bir programı vardır ve ne yazık ki bu konuda yeterli bilgiye sahip değilim. Bir dost bu konuda yardımcı olabilirse sevinirim.
Saygılarımla...

AJaWVv.jpg

l1lmaB.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,071

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
Hocam, işin ustaları ne der bilmiyorum ama
benim bildiğim kadarıyla, elle yapılması gereken
işler bunlar ve ne kadar emek-zaman harcanırsa
o kadar iyi sonuç alınabilir bu tür işlemlerden.

Şu aklıma geldi şimdi, bu sayfanın temiz orjinali varsa
ve sayfadaki resimler birbirinin aynı ise, "Photoshop"
programında iki sayfa üst üste konularak temiz
orijinal sayfanın istediğimiz (beyaz) kısımları,
buradaki "kirli" kısımların üzerine kopyalanması
işlemiyle biraz daha hızlı sonuç alma şansımız var.
Yani sanırım vardır:) (Bunu klonlama yöntemi ile
ilgili konuştuğumuz Güngör hocamdan anladığım
kadarıyla söylüyorum, yoksa photoshop kullanmayı
bilmiyorum, emin olmamam bu yüzdendir)...

Son düzenleme:

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,143
İstanbul
Hocam, işin ustaları ne der bilmiyorum ama
benim bildiğim kadarıyla, elle yapılması gereken
işler bunlar ve ne kadar emek-zaman harcanırsa
o kadar iyi sonuç alınabilir bu tür işlemlerden.

Şimdi buraya yazınca otomatikman usta statüsüne geçmiş oluyoruz ya, sırf bu yüzden bir şeyler yazayım dedim... :) :) :) Şaka, şaka, bu işin latifesi tabi...
Sevgili Cemil, yazdıklarının birinci bölümüne aynen katılıyorum... Baskı makinesinin boya merdanesine fazla boya verilmesinden kaynaklanan ve "arka verme" diye tabir edilen bir durum bu... Ve ne yazık ki manuel olarak temizlemekten başka bir çaresi de yok gibi görünüyor... Sevgili sarkomer dostumuzun da söylediği gibi, ışık ve kontrast değerleriyle oynamak sorunu bir yere kadar çözebilir... Eğer izler yoğunsa tek çare elle temizlemek... Tabi bu da bir ölüm; çok çaba ve sabır gerektirir...

Sevgili Cemil,
yorumunun ikinci bölümünde yazdıklarını ise tam anlayamadım... Aynı sayfanın temiz orijinali varsa direk onu tarar kullanırız, niye bozuk olanını düzeltmeye çalışalım ki? Veya ben mi yanlış anladım bilemiyorum... :)

Sevgiler, saygılar...

Son düzenleme:

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
file

Zafer Hocam ben bu konularda Zeki kadar iyi değilim ama ben photoscape progamı kullanıyorum.
Resmi açtıktan sonra araçlar/EffectBrush/Parlaklaştır(yüksek) sekmelerine tıklayıp mouse'u tıklayıp basılı tutarak böyle resim üstünde dolaştırarak siliyorum.
Ustalar daha iyisini biliyorlardır.
Ancak asıl resimde de muhakkak kayıp oluyor.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
Gürdal üstadım, Fransızca ya da hangi dilde ise, orijinal sipru dergisinin taramasını fon olarak kullanıp, bizim kopya çizim dergimizin orjinalliğini bozmadan düzenlemekten bahsetmeye çalıştım. Şimdi dışarda olduğumdan yine yeterince anlatamamış olabilirim.:)

Son düzenleme:

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,071
Öncelikle konuya vakit ayırarak yardımcı olmaya çalışan kardeşlerime teşekkür ediyorum.
Anladığım kadarıyla bu işin öyle kolay bir çözümü yok;
Zeki kardeşimin ve Güngör hocamın da ifade ettiği gibi ya bu haliyle paylaşıma açılacak
ya da uzun bir zaman harcanıp temizlenecek...
Saygı ve sevgilerimle...

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,726
25,910
ordu-turkey
Sarkomer üstad titizliğine saygım sonsuz ama sen bu kitaptab daha değerlisin varsın böyle olsun sonra birgün gelir bir dost düzeltir.

Adem

Çeviri & Balonlama
24 Kas 2011
285
2,100
İstanbul
Ben olsam, sayfa sayısı az ise biraz vakit ayırıp PS ile temizlerdim. Bunun "şöyle yapınca pratik şekilde temizlenir" gibi pek bi çözümü yok, birkaç işlem tekrarlanarak el emeği vermek gerek. Usta bile olsa yine baya vakit alır bu temizlik. Hele kalite kaybı az olsun denirse.
Sayfa sayısı fazla ise orjinali alıp burdaki Türkçe ile hızlıca balonlama yapmayı tercih ederdim açıkçası.