Çizgi Diyarı Çeviri ve Balonlama Bölümü Yeniden Yapılandırmaya İlişkin Duyuru

Çizgi Diyarı Çeviri ve Balonlama Bölümü Yeniden Yapılandırmaya İlişkin Duyuru

Çeviri ve Balonlama


Like Tree147Likes

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 02.Şubat.2013, 15:10   #1
Administrator
 
savok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 30.Ekim.2009
Bulunduğu yer: Kasımpaşa
Mesajlar: 19,540
•Rep Puanı : 1345861
•Rep Seviyesi :
savok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond reputesavok has a reputation beyond repute
Standart Çizgi Diyarı Çeviri ve Balonlama Bölümü Yeniden Yapılandırmaya İlişkin Duyuru
Çizgi Diyarı Çeviri ve Balonlama Bölümü Yeniden Yapılandırma ve Düzenlemeye İlişkin Duyurudur.

Çizgi Diyarı Türk okurunun Türkçe Çizgi romana ulaşmasında çok önemli bir başarı elde etti. Ancak bununla yetinmeyip değişen çizgi roman anlayışı ve okur profilini de takip edip, yabancı dilde basılı çizgi romanı Türkçeye çevrilmiş olarak bünyesinde bulundurmak istemektedir. Türkçe çizgi romanı takip etmeye devam etmekteyiz, ancak biliyoruz ki çizgi roman, dünyada bizim ülkemizden çok daha zengin ve çeşitli, üstelik bu zenginlik, dünyanın dört bir yanındaki yazar ve çizerlerin aralıksız üretimiyle her gün biraz daha büyümektedir. Üretilmiş ve üretilmekte olan yabancı dillerdeki pek çok çizgi romanı, Türk okuru tarafından okunabilmesi için dilimize kazandırmayı ve bu işin öncüsü olmayı Çizgi Diyarı kendisine bir hedef olarak belirlemiştir.

Tarama faaliyetleri, bugüne kadar çizgi romanla ilgili paylaşımın temel aracı oldu. Ancak tarama, Türkçe basılmış kitap sayısının azlığı ve elinde bulunduran kişinin iradesine ve tarama kapasitesine bağlı olması nedeni ile kaynak erişiminin görece zor olduğu bir etkinliktir.

Hâlbuki Çeviri ve Balonlama’da kaynak erişimi hem çok kolay hem de neredeyse sınırsız gözükmektedir. Günümüz iletişim olanakları ile ortak çalışmaların rahatlıkla yapılabilmesi, kaliteli çeviri ve balonlama ile yayıncıların öncelik ve belirleyiciliğine gerek kalmadan Çizgi Diyarı'nın öncülüğünde üyelerimizin değerli katkıları ile yabancı dildeki çizgi romanları Türkçe okumamızı sağlayacaktır.

Yukarıda belirlenen konulara ilişkin “Çizgi Diyarı Yönetimi” 26.01.2013 tarihinde özel gündemli toplanarak aşağıdaki kararları almıştır:

1) Çizgi Diyarı’nda çeviri ve balonlama faaliyetleri başlığıyla yapılan işlerin;
- kalitesinin arttırılmasına yönelik çalışmalarda bulunmak,
- asgari standartları belirlemek,
- çeviri ve balonlama ile ilgili potansiyelin açığa çıkartılması ve geliştirilmesi için çaba sarf etmek
- ihtiyaç duyan dostlara gereken desteği vermek gerektiği kararlaştırılmıştır.

2) “Çizgi Diyarı Çeviri ve Balonlama Bölümü” ‘ne yeni sorumlu yöneticiler atanmıştır. Bu grubun ilk yöneticileri comedian, direnc11, gulyabani, raven, serifengin, The_DarknesS ve uzung olacaktır. Bu yöneticilerin temel amacı olabildiğince çok özgün eseri, kabul edilebilir bir kaliteyle özgür ve keyifli bir ortam sağlayarak dilimize kazandırmaktır.

3) Çeviri ve Balonlama faaliyetlerine ilgi duyan ve üretimde bulunmak isteyen dostlar, isimleri yukarıda anılan yöneticilerle irtibata geçebilir ya da isteklerini doğrudan bu duyurunun altına belirtebilirler. Bu çağrımız özellikle BU FAALİYETLERE YENİ BAŞLAYAN YA DA BAŞLAMAK İSTEYEN ÜYELERİMİZE yöneliktir. Bireysel çalışmalarını sürdüren ve böyle çok daha verimli olabileceklerini düşünen dostlarımız aynı şekilde devam etmelidir.

4) Forumdaki asıl ilgi ve katkısı çeviri ve balonlama faaliyetlerine dair olan üyelerimiz, bundan böyle farklı bir renk ve unvanla temsil edilecektir. Bu çerçevede:

Yönetimce kabul edilebilecek ASGARİ STANDARTTA EN AZ ON ÇEVİRİ YA DA BALONLAMA YAPAN ÜYELERİMİZİN isimleri SARI RENKLE belirtilecek ve isimlerinin altında ÇEVİRİ ve BALONLAMA yazacaktır.

Tüm çabamız üretmek, bu üretimi keyif alarak yapabilmek ve daha çok çizgi romanı, daha kaliteli okuyabilmek içindir. Çizgi roman dolu keyifli günler dileriz.

Çeviri ve Balonlama Çizgi Romanın Geleceğidir!
savok isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 02.Şubat.2013, 15:18   #2
Çeviri Balonlama
 
Şükrü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 16.Şubat.2011
Bulunduğu yer: Far Far A Way
Mesajlar: 1,300
•Rep Puanı : 141750
•Rep Seviyesi :
Şükrü has a reputation beyond reputeŞükrü has a reputation beyond reputeŞükrü has a reputation beyond reputeŞükrü has a reputation beyond reputeŞükrü has a reputation beyond reputeŞükrü has a reputation beyond reputeŞükrü has a reputation beyond reputeŞükrü has a reputation beyond reputeŞükrü has a reputation beyond reputeŞükrü has a reputation beyond reputeŞükrü has a reputation beyond repute
Şükrü - İCQ üzeri Mesaj gönder Şükrü - AİM üzeri Mesaj gönder Şükrü - MSN üzerinden mesaj gönder Şükrü - YAHOO üzeri Mesaj gönder
Yeni
Hocam düşünmeye gerek mi var?
Beni yazın direkt
Çok anlamlı ve gerekli bir
yazı hazırlamışsınız hocam, tebrikler.
__________________

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Şükrü isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 02.Şubat.2013, 15:26   #3
Yönetici
 
gandor08 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 06.Ocak.2013
Mesajlar: 17,885
•Rep Puanı : 1269484
•Rep Seviyesi :
gandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond reputegandor08 has a reputation beyond repute
Standart
Çok güzel bir düşünce bir nebze katkımız olursa çok sevinirim. Bir merakla girdiğim sitenizden bir sürü bilgi aldım, ayrıca bu sektör gerçekten başlı başına bir olaymış. Nette nereye el atsam bir sürü meteryalle karşılaştım. Hale sitede olmayan çzigileri tamamlamaya çalışıyorum. Meteryal toplanmasına müteakip çevirip hazırlanıp okuyucuya ulaşması lazım. Bu olay tek kişilerle olacak bir faaliyet değil. Bir ekip işi olmalı. Bu ekip ruhu bu sitedeki arkadaşlarımızda var, nice çizgileri Türk okurlarımıza kazandırılacağına inanıyorum.
gandor08 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 02.Şubat.2013, 15:44   #4
Yönetici
 
sarkomer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 19.Ağustos.2009
Mesajlar: 12,284
•Rep Puanı : 2030324
•Rep Seviyesi :
sarkomer has a reputation beyond reputesarkomer has a reputation beyond reputesarkomer has a reputation beyond reputesarkomer has a reputation beyond reputesarkomer has a reputation beyond reputesarkomer has a reputation beyond reputesarkomer has a reputation beyond reputesarkomer has a reputation beyond reputesarkomer has a reputation beyond reputesarkomer has a reputation beyond reputesarkomer has a reputation beyond repute
Standart
"Savok" kardeşim,
çok güzel bir sunumla doyurucu bir bilgilendirme hazırlamışsınız.
Öncelikle bunun için size ve bunun yanında toplantıya katılarak değerli düşünceleriyle katkıda bulunan tüm yönetici dostlarıma teşekkür ediyorum.
Samimiyetlerini fazlasıyla ortaya koymuş olan dostlardan harika bir ekip oluşturulduğu ve bu ekibin çok başarılı olacağı kanaatindeyim.
Yine bu ekibe değerli birkaç arkadaşın daha katılacağı anlaşılıyor ki, oluşturulan sinerji ile büyük işlere imza atılacağına gönülden inanıyorum.
Tüm ekibe başarılar diliyor,
sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

comedian, muratusta, ulucak ve 3 kişi bunu beğendi.
sarkomer isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 02.Şubat.2013, 16:00   #5
Aktif Üye
 
duvarsürüngeni - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 29.Ağustos.2011
Bulunduğu yer: Eskişehir
Mesajlar: 441
•Rep Puanı : 28916
•Rep Seviyesi :
duvarsürüngeni has a reputation beyond reputeduvarsürüngeni has a reputation beyond reputeduvarsürüngeni has a reputation beyond reputeduvarsürüngeni has a reputation beyond reputeduvarsürüngeni has a reputation beyond reputeduvarsürüngeni has a reputation beyond reputeduvarsürüngeni has a reputation beyond reputeduvarsürüngeni has a reputation beyond reputeduvarsürüngeni has a reputation beyond reputeduvarsürüngeni has a reputation beyond reputeduvarsürüngeni has a reputation beyond repute
Standart
Çok gerekli ve yerinde bir düşünce olmuş.
Kazandırılan her çizgi roman, o karakterle ilgili yepyeni maceralar ve yepyeni bilgiler edinmektir.
Aynı şekilde destekliyor ve bir düzene girdikten sonra başvurmayı düşünüyorum.

comedian, ulucak ve Homeboy bunu beğendi.
duvarsürüngeni isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 02.Şubat.2013, 16:40   #6
Kıdemli Üye
 
bylrzgr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 16.Temmuz.2011
Mesajlar: 220
•Rep Puanı : 5143
•Rep Seviyesi :
bylrzgr has a reputation beyond reputebylrzgr has a reputation beyond reputebylrzgr has a reputation beyond reputebylrzgr has a reputation beyond reputebylrzgr has a reputation beyond reputebylrzgr has a reputation beyond reputebylrzgr has a reputation beyond reputebylrzgr has a reputation beyond reputebylrzgr has a reputation beyond reputebylrzgr has a reputation beyond reputebylrzgr has a reputation beyond repute
Standart
bu forumda olmaktan çok mutluyum.forumda bütün faliyetler ve kararlar sadece karşılıksız paylaşım ve çizgi roman adına yapılıyor.çeviri ve balonlamaya önem verilmesi de beni çok mutlu etti.eminim bu karar sonrasında dilimize bir çok yeni eser daha kazandırılacaktır.bütün çizgi roman dostlarına teşekkür ediyorum.
comedian, muratusta ve ulucak bunu beğendi.
bylrzgr isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 02.Şubat.2013, 17:59   #7
Kıdemli Üye
 
çizgisayar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 06.Ocak.2012
Mesajlar: 128
•Rep Puanı : 4019
•Rep Seviyesi :
çizgisayar has a reputation beyond reputeçizgisayar has a reputation beyond reputeçizgisayar has a reputation beyond reputeçizgisayar has a reputation beyond reputeçizgisayar has a reputation beyond reputeçizgisayar has a reputation beyond reputeçizgisayar has a reputation beyond reputeçizgisayar has a reputation beyond reputeçizgisayar has a reputation beyond reputeçizgisayar has a reputation beyond reputeçizgisayar has a reputation beyond repute
Standart
Elimden gelebilecek tüm yardımı ederim
çizgisayar isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 02.Şubat.2013, 20:18   #8
Çeviri Balonlama
 
dezocan11 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 10.Kasım.2009
Bulunduğu yer: İzmir
Mesajlar: 165
•Rep Puanı : 1339
•Rep Seviyesi :
dezocan11 has much to be proud ofdezocan11 has much to be proud ofdezocan11 has much to be proud ofdezocan11 has much to be proud ofdezocan11 has much to be proud ofdezocan11 has much to be proud ofdezocan11 has much to be proud ofdezocan11 has much to be proud ofdezocan11 has much to be proud ofdezocan11 has much to be proud of
Standart
Üniversite sınavından dolayı şu sıralar uğraşmıyorum... Ama yazın belli bir düzene oturtup planlı bir şekilde devam edeceğim çalışmalara...
__________________
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
dezocan11 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 02.Şubat.2013, 23:42   #9
Onursal Üye
Çeviri Balonlama
 
ekenciz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 13.Eylül.2009
Mesajlar: 2,937
•Rep Puanı : 307707
•Rep Seviyesi :
ekenciz has a reputation beyond reputeekenciz has a reputation beyond reputeekenciz has a reputation beyond reputeekenciz has a reputation beyond reputeekenciz has a reputation beyond reputeekenciz has a reputation beyond reputeekenciz has a reputation beyond reputeekenciz has a reputation beyond reputeekenciz has a reputation beyond reputeekenciz has a reputation beyond reputeekenciz has a reputation beyond repute
Standart
Yönetmelik taslağı gibi olmuş. Herkes kaliteli bir örnek okumak ister elbette. Bunu çok çok iyi yapan arkadaşlarımız var. Ben daha çok eski tarz ÇRleri seviyorum. Warren'ın 1984, Creppy, Eerie gibi korku ve 11970-1980 dönemi çıkmuş CR ların konusunu ve çizimlerini sevdiklerim için balonlamada yardımcı olabilirim. Profesyonelce iş beklemediğiniz ama iş disiplini beklediğinizde kapasitemi aşmayacak işlere yardımcı olmak isterim. Alında ilk amacım Conan The Barbarian serisini bitirmek ama arada başka şeylere de zaman bulunabilir elbette.
Forum için olumlu bir gelişme.
atlas364, muratusta ve ulucak bunu beğendi.
ekenciz isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 02.Şubat.2013, 23:47   #10
Süper Üye
 
albay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 14.Mayıs.2010
Mesajlar: 1,147
•Rep Puanı : 136019
•Rep Seviyesi :
albay has a reputation beyond reputealbay has a reputation beyond reputealbay has a reputation beyond reputealbay has a reputation beyond reputealbay has a reputation beyond reputealbay has a reputation beyond reputealbay has a reputation beyond reputealbay has a reputation beyond reputealbay has a reputation beyond reputealbay has a reputation beyond reputealbay has a reputation beyond repute
Standart
konuyu okudum ama pek anlamadım, şöyle bir soru sorayım; birisi çıkıp ben balonlama yapabilirim ama x çizgi romanını bana çevirin verin dese, konuyla ilgili görevlendirilen arkadaşlar o çeviriyi yapıp , balonlamak isteyen kişiye türkçesinimi verecekler ? yoksa görev alan sarı renkli arkadaşlar mı hep ilgilenecek.
atlas364, vkopuzoglu ve ulucak bunu beğendi.
albay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Yeni konu açma yetkiniz
Mesajlara cevap verme yetkiniz
Eklenti yükleme yetkiniz
Mesajınızı değiştirme yetkiniz

[IMG] Kodları
HTML Kodları
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Yaptığımız Çeviri ve Balonlamaların Sıralı Listesi The_DarknesS The_DarknesS 8 05.Temmuz.2022 02:17
grreenman & Patrick Wilding Çalışmaları The_DarknesS grreenman & Patrick Wilding 0 28.Ağustos.2011 03:58


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 09:51

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Valid XHTML 1.0 Transitional
Not : Burası binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir.Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır.Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Eğer Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uymayan ve telif hakkı içeren bir paylaşımın forumumuzda yapıldığına rastladıysanız lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz, en geç 48 saat içinde gereken yapılacaktır. Bilgilendirme yapabileceğiniz mail adresi: [email protected] Bu foruma üye olan herkes bu kuralları kabul etmiş sayılır...
ÇizgiDiyarı® Her Hakkı Saklıdır.