Aliens vs Predator - Three World War(Çeviri ve Balonlama)Final(of 6)

santiago

Yeni Üye
15 Ağu 2010
69
203
istanbul
Merhaba, arkadaşlar şöyle bir baktım 5. sayıyının konusunu ayın 12'sinde açmışım bugün 18'i altı gün olmuş ama bana sanki bir aydır yeni sayıyı yayınlamıyorum gibi geldi, neyseki sizleri fazla bekletmemişim. Bu süre zarfında 5. sayı diğer sayıların gördüğü ilgiyi görmemiş ne yazıkki buda bende açıkçası biraz hayal kırıklığı yarattı. Yani şöyle mediafire'dan ne kadar indirildiği görebiliyorum, diğer sayılar 150 filanken 5.sayı 92'de kalmış :( Bu arada bu 6 sayılık mini serinin finalini yaptığıma göre yeni projemi yakın zamanda açıklıycam, tabi henüz karar vermedim. Umarım kısa zamanda karar verir, sizlere o doğrultuda projeler bölümünde paylaşarak haberi veririm. Tabi okulumunun başlıycak olmasıda bu seriyi yayınlarkenki kadar zamanımın bol olmaması buda paralel olarak yeni çeviri ve balonlama çalışamalarımın normalden daha uzun sürmesi anlamına geliyor, kısaca bu iyi bir haber değil. Belki bir balonlama yapan arkadaşa ihtiyacım olabilir, olursa yardım bölümünde konu açarak yardım isteyebilirim, siz değerli arkadaşlardan. Ama şuda var, özellikle her yeni sayıda ilginin daha da azalması(mediafire'daki indirilme adetlerine bakarak konuşuyorum) çalışma şevkimide ilk sayılardakinden aşağıya çekti. Daha bilinen süper kahramanların hikayelerini seçmeliydim, galiba. Belkide çeviri konusunda usta ağabeylerin yanında yetersiz kaldım. Ama şunu söylebilirim, hiç bir şekilde dijital çevirici vs.. kullanmadım. Sözlük dışında herhangi bir materyal kullanmadım. Uzun zamandırda yabancı dilde çr okuyorum, hani ben ne anlıyorsam okuduklarımdan sizlerede onu yansıtmaya çalıştım. Zaten önceden okuduğum hikayelerdi, yeni projeye başladığımda yada başlarsam bunu düşünücem....

Herneyse gene lafı fazla uzattım buyrun efendim final sayımız.
Ama isterseniz diğer sayılara tekrar bir göz atınız, epey referanslar var anlam bütünlüğü açısından.... Ben sizi arama derdinden kurtarıp burda sıralıyım...
sayı 1:http://www.cizgidiyari.com/forum/ce...ator-three-world-war-ceviri-ve-balonlama.html
sayı 2:http://www.cizgidiyari.com/forum/ce...-three-world-war-ceviri-ve-balonlama-2-a.html
sayı 3:http://www.cizgidiyari.com/forum/ce...-three-world-war-ceviri-ve-balonlama-3-a.html
sayı 4:http://www.cizgidiyari.com/forum/ce...-three-world-war-ceviri-ve-balonlama-4-a.html
sayı 5:http://www.cizgidiyari.com/forum/ce...-three-world-war-ceviri-ve-balonlama-5-a.html
Tekrardan saygılarım ve selamlarımla....

AVP - Three World War - Final(of 6)
1399847-avp_three_world_war_6_super.jpg

Not: bir hata varsa bildirin hemen düzeltiyim, herhangi bir yerde referanssız alıntısızı paylaşılabilir mühim değil, yeterki okunsun...

enigma23

Kıdemli Üye
4 Haz 2011
195
85
ellerine sağlık umarım yeni hikayeler çevirmeye devam edersin bizde bol bol okuyup teşekkür ederiz

Shevarash

Süper Üye
24 Ocak 2010
1,239
971
İzmir
Serbest ve hobi olarak iş yapılan çoğu yerde bunu gördüm (sadece çizgi roman değil başka platformlarda da) Yani ilgi görmeyince bir üzüntü, bir çekince... Hiç gerek yok, ben yaptığım işlerin download sayılarına bakmam, merak da etmem.

Neden bunu yapıyorum diye sorarım. Net üzerinden sanal bir ün mü arıyorum yoksa yaparken iyi vakit geçirdiğim için mi? Şahsen yaparken vakit geçirdiğim için cevabını verdiğim için kim beğenmiş kim beğenmemiş kaç sefer bakılmış çok önemli değil. Sizlere de yaparken iyi vakit geçirdiyseniz gerisine takılmamanızı salık veririm :)

Çeviriye gelince orjinallerini okumuştum, bunları da yeni keşfettiğim için hepsini birden indireceğim. Şimdiden teşekkürler... Ancak çevirilerde konuşma dilini kullanıp (yapıcam edicem - yapacağım edeceğim) A.Q. gibi internet diline hiç girmezseniz çok çok daha iyi olur.

Bir de tüm linklerine burada olması iyi olmuş, kısa sürede hepsini rahatça bulup indirebildim.

Son düzenleme:

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,664
Kasımpaşa
Zevkle okudum.
Çevirideki bir iki yazım hatası dışında
başka aksayan bir husus görmedim,
oldukça başarılı bir çeviri olduğunu varsayıyorum.
Sitemizdeki ana düşünceyi Shevarash dostumuz çok güzel açıklamış,
evet hepimiz çok keyif aldığımız işleri yapıyoruz
gazoz kapağı biriktiren adama bu ne amaçsız hobi denemeyeceği gibi
keyif için çizgi roman çeviren, tarayan bizler içinde
başkalarının düşünceleri pek önemli değil,
ben de kaç kişi ne kadar indirmiş diye bakmam..
Çünkü yaptığım çoğu şeyi kendim için yapıyorum..
Tabi birde dostlarım için..
Eline emeğine sağlık..
Sevgiler..

zinzi

Süper Üye
19 Nis 2011
770
416
Yeditepe İstanbul
Bir seri daha finale ulaşdı. AvP sizin sayenizde arşivlerimizdeki yerini aldı ve şahsen zevkle okudum. Paylaşımlarınız için teşekkür ederim.

Yeni çalışmalarda kolaylıklar dilerim :)

asimreis

Kıdemli Üye
23 Nis 2010
242
188
yahu kardeşim müthiş bir seri izledik sayende hiç bir hata yok olsada önemli
değil.yıldızlarla yapmış olduuğun açıklamalar sayesinde daha anlam kazandı
karşılıksız paylaştığın için sonsuz teşekkürlerimi kabul et.başarılı çalışmalarının
devamını dilerim
selam ve sevgiler
asimreis izmir-1951

serifengin

Onursal Üye
23 Eki 2009
2,616
6,032
İstanbul-İzmir
Ne takılıyorsun indirme sayısına?
Derdine bak?
Beğenmeyen 10 000 kişi yerine beğenen bir kişi yeter emeğinin güzelliğine dostum :)
Bazen konular gözden kaçabiliyor , sık sık konular açılınca aşağılarda kalıyor ondan gözden kaçıyor..
Takma kafana ufak tefek şeyleri .
Güzel çeviri güzel balonlama müthiş final!!

atilkurt

Onursal Üye
4 Ocak 2010
335
1,316
istatistikler eğer bundan para kazanmıyorsanız önemsiz birşeydir, kafanıza takmayın. elinize gözünüze sağlık, teşekkürler.

santiago

Yeni Üye
15 Ağu 2010
69
203
istanbul
Serbest ve hobi olarak iş yapılan çoğu yerde bunu gördüm (sadece çizgi roman değil başka platformlarda da) Yani ilgi görmeyince bir üzüntü, bir çekince... Hiç gerek yok, ben yaptığım işlerin download sayılarına bakmam, merak da etmem.

Neden bunu yapıyorum diye sorarım. Net üzerinden sanal bir ün mü arıyorum yoksa yaparken iyi vakit geçirdiğim için mi? Şahsen yaparken vakit geçirdiğim için cevabını verdiğim için kim beğenmiş kim beğenmemiş kaç sefer bakılmış çok önemli değil. Sizlere de yaparken iyi vakit geçirdiyseniz gerisine takılmamanızı salık veririm :)

Çeviriye gelince orjinallerini okumuştum, bunları da yeni keşfettiğim için hepsini birden indireceğim. Şimdiden teşekkürler... Ancak çevirilerde konuşma dilini kullanıp (yapıcam edicem - yapacağım edeceğim) A.Q. gibi internet diline hiç girmezseniz çok çok daha iyi olur.

Bir de tüm linklerine burada olması iyi olmuş, kısa sürede hepsini rahatça bulup indirebildim.

Öncelikle görüşünüzü belirttmeniz benim için önemli ve teşekkür ederim.
Yorumunuzdan sanki sanal bir ün arıyormuşum gibi bir ifade çıkabilir, yada siz öyle düşünmüş olabilirsiniz, o yüzden olayı biraz açmam gerek ve öyle olmadığı konusunda sizleri aydınlatmam gerek.

Şimdi bundan önce yayınladığım beş sayının üstüne ne nickimi adımı vs, vs... herhangi bir şey yazmadım. Bunada öylesine aklıma geldi yazdım. Ve çalışmalarımı burası dışında hiçbir yerde paylaşmadım. Ayrıca burası dışında bir kaç forumu hatta bir diyebiliriz, aktif olarak kullanıyorum ve nicklerim farklı. Gene sosyal medyayıda kullanıyorum. Oralarda da çeviri hakkında kelime etmedim. Şuan benim çeviri yaptığımı bilen yalnızca siz değerli arkadaşlar ve "nabıyosun evde bu dergilerden birşeyler yazıp çiziyosun diye" soran ailem :) Ayrıca dikkat ederseniz konu başındaki notu okursanız çalışmam herhangi bir yerde hiçbir şekilde iznim vs.. olmaksızın paylaşılabilir dedim. Yani özetle asla ama asla sanal bir ün kazanma amacı aklımın ucundan geçmedi. Nasıl böyle bir düşünceye kapıldınız bilemedim, doğrusu.

Şimdi neden böyle bir serzenişte bulundum. Bakıyorum en çok indirilen birinci sayı, sonra diğer sayılarda gitgide azalma olmuş, ve en son beşinci sayıdada yarı yarıya düşmüş. Şimdi diyelim çalışmamı 25 kişi okuyor sabit bir şekilde bu rakamda devam etse ben, evet bu derginin okuyucusu bu kadarmış değip, devam ederim. Fakat her sayıda bir düşüş olması benim çalışma şevkimi özellikle bu seri için biraz kırdı. Neden böyle oldu ? bunun sebebini öğrenmek istedim o kadar. Ayrıca üzerinde emek verip zamanınızı harcadığınız ve tamamen gönüllü olarak uğraştığınız sanal veya değil ne olursa olsun,
ilgi görmesini beğenilmesini herkes ister bu kimisine göre indirilme sayısı olabilir kimisine göre başka birşey. Ben bunun normal olduğunu düşünüyorum.

Tabi yaptığımız işten zevk almak önemli lakin yapılan işin doğru olması, güzel olması beğenilir olması daha da güzel değil mi ?
O yüzden söylüyorum, varsa kafanıza takılan noktalar söyleyin, şurda şöyle yapmışsın burda böyle yapmışsın, bu olmamış deyin ki bende o konularda daha çok kafa yorarak ortaya daha güzel şeyler çıkartayım.

Şimdilik böyle arkadaşlar, hepinize teşekkürlerimi sunuyorum....

Edit: Bu arada konuyuda fazla uzatmak istemiyorum arkadaşlar, yanlış anlaşılma olmasın, çalışmalarıma tabiki devam edicem :)

Shevarash

Süper Üye
24 Ocak 2010
1,239
971
İzmir
Öyle olduğunu ima etmedim "eğer öyle değilsen" dedim. Herhangi bir anlam çıkarmış değilim, sadece sıklıkla karşılaştığım bir durum olduğunu ve bu konuda yardımcı olmak için katılım gösteriyorum. :)

Fakat her sayıda bir düşüş olması benim çalışma şevkimi özellikle bu seri için biraz kırdı. Neden böyle oldu ? bunun sebebini öğrenmek istedim o kadar.

Sayılar ilerledikçe indirilme oranı düşer, bu da mantıklı bir sonuçtur. Neden?

*Birileri indirir, okur, beğenmez devamını indirmez
*Birileri indirir, okumadan unutur gider yada şöyle bir bakar geçer devamını indirmez yada belli bir sayıda kalır
*Birileri indirir, okur, hoşuna da gider ancak daha sonra aklından çıkar (ya o arada siteye girmez, ya işleri/okulu yoğunlaşır yada basitçe o seri aklından çıkar başka şeyler okumaya başlar ve bir şekilde devamını getirmez (kimi 1 kimi 4. sayıda kalır) Taa ki tekrardan görüp hatırlayana dek.

Yani pek çok seçenek olabilir, bu şekilde farklı ihtimaller olacağını hesaba katman gerekir.

Bilirsin, çizgiromanlarda golden age, silver age, dark (yada iron) age, modern age gibi bazı çağlar vardır. Ben bu sitede bu çağlardan birinin başı birinin sonu sayılabilecek ve çizimleri de tabloyu andıran bir çizgi roman mini serisini çevirdim ve bir arkadaşım balonladı. Kaç kez indirildi hiç bilmiyorum ancak sanmam ki sitedeki en çok indirilen balonlama olsun. Hatta aylardır kimse o başlığa bakmamış bile olabilir, bu da doğaldır :) Yani yukarıda cevap olarak yazdığım ihtimallerin dışında bir de, bulunduğun ortamın genel beğenisine uymayan bir şey de olabilir. Öyle olunca da beklediğinden az ilgi görmesi mantıklı olur.

Görüldüğü gibi olası ihtimalleri sıralayınca her şey net olarak ortaya çıkıyor :) Ben canını sıkmana değmez derim, gerisi sana kalmış...

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,734
44,020
denize sıfır
bond merhaba..benim gibi westernci biri bile buna ilgi duyduysa iyi ve doğru yoldasın demektir.diğer arkadaşların belirttiği gibi zamanla farkeden çoğalacaktır.ben şahsıma her çevirini izlerim diyemem ama bunu beğendim ve finali merakla bekledim.en azından iyi işler çıkaracağını biliyorum takibim o yönde olacak.artık önümüzdeki maçlara bakacağız.:)
selamlar.:)

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,151
Değerli dostum,verdiğin emek ve paylaşımların için teşekkür ederim.

Paylaşımlarındaki indirme sayısı kesinlikle moralini bozmamalı,zaman içinde görmeyip veya farkedemeyen arkadaşların bu paylaşımları görmesi sayısal olarak farklı boyuta gelmesine sağlayacaktır.

Ben kendi adıma emeklerini beğeniyorum,yeni bir serinin müjdeli haberini bekliyorum.

Paylaşıma devam...

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,069
Sarıyer
Değerli kardeşim,

bir şekilde ben de ucundan kıyısında bu çeviri & balonlama işlerine bulaştım. "İyi - kötü - çirkin" i nisan 2011 de paylaşmaya başladım, bugüne kadar
1. sayıyı 244
2. sayıyı 173
3. sayıyı 151
4. sayıyı iki farklı yerden paylaştığımdan net rakkam veremiyorum
5. sayıyı da iki ayrı linkle paylaştım, net sonucu bilmiyorum
6. sayıyı 138
7. sayıyı 67 (25.11.2011 de paylaşılmış) kişi indirmiş.

Neden az indirilmiş olabilir? Acaba az mı? neye göre az, kime göre az? Bu konuya birazdan geleceğiz. Kötü balon, çeviriden olabilir tabii ki. Zaten benim balonlamalarm eleştiri konusu olduğundan son derece az balonlama yapıyorum. Ama belki de eserin kendisi beğenilmediğindendir.

Neye göre, kime göre kime göre kısmına gelince, bu forumda iyisiyle kötüsüyle, sevileni ile sevinilmeyeniyle 150 - 200 arası tarama paylaştım en çok indirileni (14 ay önce paylaştığım bir Karaoğlan) 321 kere indirildi. Forumu takip eden abartılı ziyareteçi ve üye rakkamlarına aldanmayın. En beğenilen eserin 1000 kereden fazla indirileceğine inanmıyorum.

Gayet başarılısın, devam et, yolun açık olsun. Şanslısın en azından "pandalanmadın".

Bu gayet doğal. yayınevlerin neden battı sanıyorsun. Ürünler, beklenenin altında tiraj yakaladıkları için ya da satıcını beklentisini beklentisini karşılamadıkları için.

santiago

Yeni Üye
15 Ağu 2010
69
203
istanbul
Değerli kardeşim,

bir şekilde ben de ucundan kıyısında bu çeviri & balonlama işlerine bulaştım. "İyi - kötü - çirkin" i nisan 2011 de paylaşmaya başladım, bugüne kadar
1. sayıyı 244
2. sayıyı 173
3. sayıyı 151
4. sayıyı iki farklı yerden paylaştığımdan net rakkam veremiyorum
5. sayıyı da iki ayrı linkle paylaştım, net sonucu bilmiyorum
6. sayıyı 138
7. sayıyı 67 (25.11.2011 de paylaşılmış) kişi indirmiş.

Neden az indirilmiş olabilir? Acaba az mı? neye göre az, kime göre az? Bu konuya birazdan geleceğiz. Kötü balon, çeviriden olabilir tabii ki. Zaten benim balonlamalarm eleştiri konusu olduğundan son derece az balonlama yapıyorum. Ama belki de eserin kendisi beğenilmediğindendir.

Neye göre, kime göre kime göre kısmına gelince, bu forumda iyisiyle kötüsüyle, sevileni ile sevinilmeyeniyle 150 - 200 arası tarama paylaştım en çok indirileni (14 ay önce paylaştığım bir Karaoğlan) 321 kere indirildi. Forumu takip eden abartılı ziyareteçi ve üye rakkamlarına aldanmayın. En beğenilen eserin 1000 kereden fazla indirileceğine inanmıyorum.

Gayet başarılısın, devam et, yolun açık olsun. Şanslısın en azından "pandalanmadın".

Bu gayet doğal. yayınevlerin neden battı sanıyorsun. Ürünler, beklenenin altında tiraj yakaladıkları için ya da satıcını beklentisini beklentisini karşılamadıkları için.
Haklısınız o rakamlar bende biraz beklenti oluşturdu sanırım, neticesinde 2000-4000 civarı bir rakam az buz değil, tabi ona görede içerik var. Hatta bu içeriğe göre az bile denebilir.

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,542
28,640
İzmir
Sevgili santiago,
Bir seriye başlayıpta sonunu getirmek inanın başarılı bir şeydir.
İnan en çok sevdiğim şeylerden birisi başladığım bir serinin tamamını okumak... Bu yüzden sana ayrıca teşekkür ederim.

Sevgili Shevarash'a katıldığım nokta, indirme sayılarını dert etme... Benim bazı çalışmalarım beklediğimden çok daha az sayıda indirildi. Bu farklı sebeplerden olabilir. Ama beni şaşırtan yaptığım bir çalışmaın 3. sayının indirilme sayısının 1. ve 2. sayısının üstünde olması. O yüzden indirme sayısını salla... Herkesin belirli takipçileri, her serinin belirli okuyucuları vardır. Bunun dışında sırf merak ettiğinden indiren kişiler de olacaktır. Ayrıca sürekli forumları izlemeyen kişileri de sayarsak... konu uzarda uzar....

Bu konuyla ilgili sevgili Gulyabani'nin yukarıda yazdıklarına da aynen katılıyorum. Ve ''pandalanmadığına'' seviniyorum. :D

Bu sayı ile AvsP serisini bitirdin. Önümüzdeki çalışmaların için nacizane tavsiyelerim olacak. Öncelikle çeviriyi tamamladıktan sonra metini bir gözden geçir, çünkü günlük hayatta kullandığımız dil ile yazım dili arasında fark oluyor. Birde orjinal balonlardaki ünlem cümleleri senin kullandığından farkı fontta ise onlarıda temizleyip kullandığın font ile tekrar yaz.

Eminim AvsP serisi gibi zevke okuyacağı ve daha önce okuma imkanı bulamadığım nice çalışman olacak...

Merakla beklerim.

Selamlarımla...

Son düzenleme:

animedelisi

Yeni Üye
1 Şub 2012
37
5
Bu seriyi yeni okudum,bitirdim.Şunu söyleyebilirim ki okuduğum en iyi kurguya ve çizimlere sahip çr'lerden biriydi.Bu çr'nin kesinlikle sinema silmi çekilmeli.Okumamızı sağlayan arkadaşlara da teşekkürler.

santiago

Yeni Üye
15 Ağu 2010
69
203
istanbul
Bu seriyi yeni okudum,bitirdim.Şunu söyleyebilirim ki okuduğum en iyi kurguya ve çizimlere sahip çr'lerden biriydi.Bu çr'nin kesinlikle sinema silmi çekilmeli.Okumamızı sağlayan arkadaşlara da teşekkürler.

Beğenmenize sevindim, esasında ilk avp filmi buna biraz yakın senaryo olarak, son çıkan the predators filmindeki predator vs predator sahnelerinide koyarsak konuyu bu seri ile belki bağlarız.Bakalım yazın yeni alien filmi prometheus geliyor. Yönetmeni ilk alien filminide çeken efsane isim Ridley Scott...