Predators - Yaban Diyarlarda Yabancılar

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,323
Bandırma
Değerli Dostum Dindar Diker ile kafa kafaya verip Predator serisinden bir kitap Ç&B yapmaya karar verdik. Kitap tam da 2010 yılında çekilen Predators filminin bittiği noktada başlıyor.

Isabelle ve Royce, hâlâ av gezegenindeler. Savaşarak hayatta kalmaya çalışıyorlar ve karşılarındaki rakip bugüne kadar karşılaştıkları her rakibe rahmet okutan cinsten...

Biz Ç&B yaparken çok keyif aldık, umarız siz de okurken aynı keyfi alırsınız.

Bu arada Predatör hayranlarına aynı soruyu yinelemek isterim; neden T-800'ün üzerine kaplanan canlı organizma; 1987'de Val Verde'de Predatör'ü alt eden Dutch Schaefer'ın fiziği ile aynıdır ?

Ve son olarak okurken kulağınızın bir köşesinde olsun istedim; Robert A. Heinlein'ın bilim kurgu romanını konu alan müthiş Iron Maiden'ın parçası Stranger In A Strangeland (Yaban Diyarların Yabancısı)

Land of ice and snow...

Vito

Çeviri & Balonlama
1 Kas 2015
425
5,091
Dünya
1987 yapımı ilk Predator filminden sonra serinin en sevdiğim filmi buydu. Keyifle okuyacağız, ellerinize sağlık dostlar.

Aster01

Aktif Üye
23 Şub 2017
437
1,541
NAMELESS (Grant Morrison & Chris Burnham) 193 sayfa - Tamamlandı
PREDATORS - Strangers In A Strange Land (FILM SEQUEL) 26 sayfa - Tamamlandı
CARTHAGO (Christophe Bec, Eric Henninot & Milan Jovanovic) 580 sayfa - Grymalkin & Güven Güven tarafından çevriliyor
THE MASK OF A THOUSAND TEARS (David Chauvel & Roberto Ali) 64 sayfa - Çevrilecek
CARTHAGO ADVENTURES (Christophe Bec, Alexsa Gajic) 290 sayfa - Çevrilecek

Listeye göre coşacağız. Zaten coşku başladı. Teşekkürler.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Aster01

Aktif Üye
23 Şub 2017
437
1,541
CENTAURUS (İngilizce son kitabın çıkması bekleniyor)
OLYMPUS MONS (İkinci kitap çevriliyor)
CONQUETES (Birinci kitap çevriliyor)
PREDATOR: HUNTERS (İkinci sayı çevriliyor)

Anlaşılan önümüzdeki günler Blackbishop'un da katkısı ile Beck ve Predator günleri olacak.

Sayın Sensei, Esattr, Odenat, Kadirnip, Harp55'in eklenmesi ile yaza doğru dolu yağacak gibi...

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,209
3,856
Osmaniye
Mükemmelsiniz. Bir Predator hayranı olarak Predators filminin devamı neden çekilmedi diye hayıflanır dururdum. Hatta celallendiğim de olmuştur. Artık şimdi sakinleşebilirim. :)
Elinize emeğinize sağlık üstatlar...

Vito

Çeviri & Balonlama
1 Kas 2015
425
5,091
Dünya
Anlaşılan önümüzdeki günler ( Blackbishop'unda katkısı ile =Beck ve Predator günleri olacak.

Sayın Sensei, Esattr,Odenat,Kadirnip, Harp55'in eklenmesi ile yaza doğru dolu yağacak gibi...

Bence Bec'in en iyi eseri Carthage ki o da "Güven"li ellerde. :D

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,733
44,000
denize sıfır
Elinize sağlık arkadaşlar.:) Keyifle okudum. Predatörlü her şeyi severim zaten. Birde böyle özenli çalışmalar keyfimi katlıyor.:)
Çok yaşayın.:)

Lütfen fontu belirtir misiniz?

Son düzenleme:

lotoloto

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Kas 2009
4,132
20,709
Teşekkür etmezsem çatlarım. Çok konuştum. :)

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,828
Predators filmini ben de çok severim ama nedense en sevdiğim film gene de Predator 2 :D Bu çizgiromanı okumamıştım, çok teşekkürler.

Güven dostumuzun sorusunu tam anlamadım. Hem T-800 hem de Dutch karakteri Arnold Schwarzenegger tarafından canlandırıldı, bunu mu soruyor acaba? Terminator ve Predator serileri aynı evrende geçmiyorlar, dolayısıyla aralarında başka bir bağ olamaz. Predator, Aliens ve Blade Runner serileri ise aynı evrendeler.

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,323
Bandırma
Güven dostumuzun sorusunu tam anlamadım. Hem T-800 hem de Dutch karakteri Arnold Schwarzenegger tarafından canlandırıldı, bunu mu soruyor acaba? Terminator ve Predator serileri aynı evrende geçmiyorlar, dolayısıyla aralarında başka bir bağ olamaz. Predator, Aliens ve Blade Runner serileri ise aynı evrendeler.

Değerli Üstadım; bir başka ismi de Xenomorph Universe olan Scott-Cameron-McTiernan Evreni'nde yer alan olaylar aslında bir mantıksal bütünlük içinde anlatılıyor. Şöyle ki;

20th Century Fox Evreni de diyebileceğimiz kainatta olaylar 1987 yılında eski özel kuvvetler mensubu paralı asker Binbaşı Dutch Schaefer ve ekibinin CIA tarafından Val Verde'ye gönderilmesiyle başlıyor. Olayları biliyorsunuz; "We are a rescue team, not assassins" ile başlayan son derece insancıl ve barışcıl(!) çabaların sonucunda iş artık "If it bleeds, we can kill it" noktasına kadar uzar ve "GET TO DAH CHOPPAH" noktasında arş-ı alâya mazhar olur.

Bu noktadan sonra ekibin tek hayatta kalan üyesi ve aynı zamanda lideri Dutch, helikopterle kurtarıldıktan sonra CIA ve Pentagon tarafından defalarca sorguya çekilir. Kan ve doku örnekleri alınır, yalan makinesine sokulur, kanında uyarıcı ve uyuşturucu maddeler aranır. Yalan söylemediği, anlattığı olayların gerçek olduğu anlaşılınca CIA ve Pentagon, bahsi geçen insan üstü dünya dışı savaşçının canlı ele geçirilmesi konusunda çalışmalar başlatır (bkz. Predator 2 (1990) ve The Predator(2018)) ve tam da bu sırada ABD'de yeni bir teknoloji şirketi palazlanmakta, CIA ve Pentagon ile iyi ilişkiler kurmaktadır. Bu şirket tabii ki SKYNET'den başkası değil ! Skynet, Val Verde'de yaşanan olaylardan önceleri habersizdir ancak olaylardan ve insan üstü, dünya dışı avcıyı alt edebilen Dutch Schaefer'dan haberdar olur ve Dutch Schaefer'ın DNA örneklerini ele geçirir.

Skynet, ileride T-800 modelini ürettiğinde metal iskeletin üzerine kaplanacak canlı organizma askeri alanda kendini kanıtlamış Dutch Schaefer'ın DNAsını taşımaktadır. Bundan elbette Skynet dışında kimsenin haberi yoktur.

1987 yılındaki Predator filminden sonra Dutch Schaefer sırra kadem basar. Predator'ün kendini imha ederken patlattığı bombadan yayılan radyasyon Dutch'ı kötü etkiler ancak Dutch'ın akıbeti bilinmez.

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,209
3,856
Osmaniye

Değerli Üstadım; bir başka ismi de Xenomorph Universe olan Scott-Cameron-McTiernan Evreni'nde yer alan olaylar aslında bir mantıksal bütünlük içinde anlatılıyor. Şöyle ki;

20th Century Fox Evreni de diyebileceğimiz kainatta olaylar 1987 yılında eski özel kuvvetler mensubu paralı asker Binbaşı Dutch Schaefer ve ekibinin CIA tarafından Val Verde'ye gönderilmesiyle başlıyor. Olayları biliyorsunuz; "We are a rescue team, not assassins" ile başlayan son derece insancıl ve barışcıl(!) çabaların sonucunda iş artık "If it bleeds, we can kill it" noktasına kadar uzar ve "GET TO DAH CHOPPAH" noktasında arş-ı alâya mazhar olur.

Bu noktadan sonra ekibin tek hayatta kalan üyesi ve aynı zamanda lideri Dutch, helikopterle kurtarıldıktan sonra CIA ve Pentagon tarafından defalarca sorguya çekilir. Kan ve doku örnekleri alınır, yalan makinesine sokulur, kanında uyarıcı ve uyuşturucu maddeler aranır. Yalan söylemediği, anlattığı olayların gerçek olduğu anlaşılınca CIA ve Pentagon, bahsi geçen insan üstü dünya dışı savaşçının canlı ele geçirilmesi konusunda çalışmalar başlatır (bkz. Predator 2 (1990) ve The Predator(2018)) ve tam da bu sırada ABD'de yeni bir teknoloji şirketi palazlanmakta, CIA ve Pentagon ile iyi ilişkiler kurmaktadır. Bu şirket tabii ki SKYNET'den başkası değil ! Skynet, Val Verde'de yaşanan olaylardan önceleri habersizdir ancak olaylardan ve insan üstü, dünya dışı avcıyı alt edebilen Dutch Schaefer'dan haberdar olur ve Dutch Schaefer'ın DNA örneklerini ele geçirir.

Skynet, ileride T-800 modelini ürettiğinde metal iskeletin üzerine kaplanacak canlı organizma askeri alanda kendini kanıtlamış Dutch Schaefer'ın DNAsını taşımaktadır. Bundan elbette Skynet dışında kimsenin haberi yoktur.

1987 yılındaki Predator filminden sonra Dutch Schaefer sırra kadem basar. Predator'ün kendini imha ederken patlattığı bombadan yayılan radyasyon Dutch'ı kötü etkiler ancak Dutch'ın akıbeti bilinmez.

Vay vay vay, işte bu. Bunlar benim istediğim mevzular. Benim gibi bir Predator hayranı olarak derin konulara inmek isterim ancak maalesef bilgisayar başında çok da fazla zaman geçiremiyorum. En kısa zamanda bir fikir teatisi yapabiliriz, ya da bir açıkoturum ha? :Ğ

sentooki

Yeni Üye
25 Ara 2016
79
269
1968 yapımı Bandolero! filminin girişinde Val Verde, Teksas yazar. Acaba aynı yer midir?

Gençlerin ellerine sağlık. Harika işler çıkarıyorlar.

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,323
Bandırma
1968 yapımı Bandolero! filminin girişinde Val Verde, Teksas yazar. Acaba aynı yer midir?

Gençlerin ellerine sağlık. Harika işler çıkarıyorlar.

Değildir Üstadım. Yukarıda bahsi geçen hayali ülke Val Verde Orta Amerika'da yer almaktadır ve tropikal ormanlar ile kaplıdır.

Val Verde anlam olarak "Yeşil Vadi" anlamını taşımaktadır. Tıpkı Tellioğulları ve Seferoğulları'nın Yeşil Vadi üzerindeki hakimiyet kavgaları gibi Commando (1985), Predator (1987) ve Die Hard 2 (1990) da anlatıldığı üzere Moskova ekseninde yer alan aşırı sol örgütler ile sırtını Washington'a dayamış askeri iktidar arasında çalkantılı bir hakimiyet savaşına sahne olmaktadır. Zaten Predatör ile tanışmamız da ABD hükümeti tarafından Val Verde'ye gönderilen askeri danışmanların helikopterinin düşürülerek, askeri danışman Jim Hopper ve adamlarının sırra kadem basmaları üzerine kuruludur. Dutch ve ekibi "kıymetli kişiler" taşıyan helikopterin akıbetini öğrenmek için ormana yine ABD ordusu tarafından gönderilirler. (Predatör - 1987)

Commando (1985) filminde anlatıldığı üzere Val Verde'nin Moskova kuklası General Arius (Dan Hedaya), ABD destekli bir darbe sonucunda iktidardan indirilir ve yerine ABD'nin ekmeğine yağ sürecek General Ramon Esperanza (Franco Nero) getirilir. General Arius iktidarı kaybedince Val Verde'den kaçar ve bu sırada General Esperanza'ya bir karşı darbe planlar. Söz konusu plana yine Arnold Schwarzenegger tarafından canlandırılan ve Arius'u tahttan indiren John Matrix de dahildir. Arius'un planı John Matrix'in kızını kaçırarak General Esperanza'ya karşı suikaste zorlamaktır. Bu sırada Arius karşı darbeyi başaracak ve yeniden iktidar koltuğuna oturacaktır. Ancak hesapları tutmaz ve adeta Kahire'den gelen Hakiki Tosun Paşa gibi John Matrix ellerinden kaçarak tüm Arius iş birlikçilerini tek tek avlar ve sonunda Arius'u da ortadan kaldırır. (İbraam, yoksa sen Seferoğulları'nın paşası mısın ?)

Seksenli yıllarda ABD tarafından radikal sol unsurlara karşı desteklenen hükümetin başında Die Hard 2 filminde izlediğimiz Diktatör General Ramon Esperanza getirilir ki usta aktör Franco Nero tarafından canlandırılmaktadır. Ancak General Esperanza'nın kısa süreli iktidarının sonunda Die Hard 2'deki olaylar bize ABD'nin askeri kanada aktardığı kaynak kesilince General'in uyuşturucu ve silah ticaretine bulaşarak çeşitli savaş suçları işlediğini ve bu sebeple yargılanmak üzere Washington'a getirildiğini anlatmaktadır. Bu sırada General'in uyuşturucu ve silah ticaretine çanak tutmuş eski işbirlikçileri, şimdinin paralı askerleri tarafından kaçırılma girişiminde bulunulur. Amaç Esperanza'yı esaretten kurtararak tekrar iktidara kavuşturmaktır. Elbette General ve adamlarının hesaba katmadıkları şey; o akşam havalimanına kayın validesinden ödünç aldığı araba ile gelen yarım kel kurt polis John McClane (Bruce Willis) tarafından planlarının suya (aslına diz boyu karlara) düşürülecek olmasıdır.

Hollywood'un ve Amerikan Comics sektörü'nün elinde bu senaristler oldukça biz bu Val Verde denen hayali ülkeyi daha çoook okuruz ve izleriz. Nazik yorumlarınız ve beğenileriniz için hepinize teşekkür ederim, iyi okumalar dilerim...

Son düzenleme:

sentooki

Yeni Üye
25 Ara 2016
79
269
GüvenGüven üstadım, ellerinize sağlık. Ziyadesiyle leziz ve doyurucu bir bilgilendirme yazısı olmuş.
Sanat eserlerinde yer alan, -arkaplanda kalmış- bu girift örgüler, dikkatli izleyiciye/okuyucuya daha büyük lezzetler sunuyor gibi.
Sayenizde hiç aklıma gelmeyecek bir detay öğrenmiş oldum. Fazlasıyla ilginç bir anekdot olarak notlarım arasında yerini aldı.
Başarılı çalışmalarınızın devam etmesi dileğiyle. Hürmetlerimle...

asimreis

Kıdemli Üye
23 Nis 2010
242
188
Çizgisi de aynı filmi gibi keyif verdi. İnşallah devamı vardır. Teşekkürler.