Ateş Böceklerinin Mezarı (Tanıtım) (Ç/B)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,143
İstanbul
tnt_p1.gif

tnt_p2v2.jpg

tnt_p3.jpg

Son düzenleme:

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,824
52,198
Kendi Koltuğunda
Acılara tüm forum olarak ortağız üstadım.Başüstadımızı unutmayacağız,unutturmayacağız.Işıklar içinde yatsın.
Sunumdam müthiş bir paylaşım olacağ zaten belli.
Her paylaşımınız zaten ses getiriyor.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,336
hiçbiryerde :)
Üstadımın bu yazdıklarından duygulanmamak
imkansız. Haluk ağabeyi saygı ve sevgiyle yad
ediyorum, Gürdal üstadıma da sevgi, saygı ve
selamlarımı iletiyorum. Gerçekten iyi ki varsın.
Bizi hep şaşırtan ve ilham veren böyle işlerle
bayrağı gururla taşıyan sizin gibi dostlarımız
olması beni de çok gururlandırıyor, güç veriyor.

akyıldız

Süper Üye
15 Nis 2010
1,773
2,614
Yazın beni hüzünlendirdi, çeviri müjden sevindirdi ben de neyi nasıl yazacağım diye şaşırdım. Sevgi ve saygılarımla hoşçakalın.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,847
136,868
Selamlar ve sevgiler değerli dostum.
Haluk abi her daim kalbimizde ve diyarımızda bizimle olacak.
Tüm dostlarımızla birlikte.

Ray Luca

Aktif Üye
11 Tem 2016
348
1,317
Çengelköy
Bu çizgi romanın çizgi filmini izlemiştim.
Stüdyo Ghibli'nin mükemmel çizgi filmlerinden biridir.
Spoiler yapmamak adına fazla bahsetmeyeceğim ama mendilleri hazırlayın.
Benden söylemesi.

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,143
İstanbul
ABM-reklam-01.jpg

Uyarlamaya konu olan film hakkında:

Chicago Sun-Times’ın film eleştirmeni Roger Ebert,
filmi “Harika Filmler" listesine koyuyor ve filmden bahsederken,
“Duygusal deneyim o kadar güçlü ki animasyonu tekrar düşünmeniz için
sizi zorluyor.”
diyor.

Animasyon tarihçisi Ernest Rister ise yapımı Steven Spielberg’in
Schindler’in Listesi
ile karşılaştırarak gördüğü en içten
ve yakıcı yapım olarak tanımlıyor.

Son düzenleme:

Ray Luca

Aktif Üye
11 Tem 2016
348
1,317
Çengelköy
Bir küçük anı paylaşayım bu konu ile ilgili.
Çizgi filmi hanım ile birlikte izlemiştik ve işin gerçeği konusu hakkında bir fikrim yoktu.
Film bittiğinde "Bana böyle bir şeyi nasıl izletirsin?" diye ağlamıştı.
"Kızım ben ne bileyim böyle bir şey olduğunu..." minvalinde geveleyerek hemen kaçmıştım ortamdan.

ertuga

Onursal Üye
5 Mar 2011
1,802
28,151
Drama en sarsıcı animasyonlardan biri olarak kabul edilir. Roger Ebert filmi şimdiye dek yapılmış en güçlü savaş karşıtı filmlerden biri olarak nitelendirir. Animasyon tarihçisi Ernest Rister filmi Steven Spielberg'in Schindler'in Listesi yapıtı ile karşılaştırarak, gördüğü en içten animasyon film olduğunu belirtmiştir.
Haluk abinin başsağlığı mesajlarının bazıllarında Haluk ağabeyi çok az tanımış olmaktan dolayı üzüntülerini yazanlar vardı. Onlar az da olsa bu mutluluğu yaşamışlar. Ben ne yazık ki bu mutluluğu hiç yaşayamadım.
Şimdi özel mesajlar kısmında yaptığım taramalardan dolayı teşekkür ettiği ve zor iş dediği bir mesajı gördüm. Üzerime bir hüzün çöktü. Ek olarak kendisine adanan Ateşböceklerinin Mezarı'nı da görünce tamamen dağıldım.

Ateşböceklerinin Mezarını yıllar önce izledim. Bittiğinde ise gözlerim ağlamaktan kıpkırmızı olmuştu.
İzlemeden önce bir çizgi film insanı nasıl ağlatabilir ki diye düşünmüştüm. İzledikten sonra cevabımı aldım. Şu an bile aklıma geldi ve boğazımda bir yumru oluştu. Kötü bir haber aldığınızda eliniz ayağınız tutmaz olur. Boğazınızda bir yumru oluşur, yutkunamazsınız. Şu resimleri görünce bile o duruma düşüyorum. Ki gerçek bir olaydan alınmaymış. Bu da film bittikten sonra hissettiğiniz acıyı daha çok arttırıyor. Sonra ise kaybettiğiniz çok sevdiğiniz kişiler geliyor aklınıza. Ağlamaktan dolayı başınız ağrımaya başlıyor. Bunlar yetmez gibi daha önceki yaşadığınız olumsuzluklar da geliyor aklınıza, sanki tüm dünyanın yükleri omzunuza binmiş ve daha fazla taşıyamıyorsunuz.

Ateşböceklerinin Mezarı film eleştirmenlerinden ve izleyenlerden övgü dolu yorumlar aldı. 34 incelemenin değerlendirildiği eleştiri topluluğu sitesi Rotten Tomatoes'ta %97'lik bir yüzde yakaladı ve 10 üzerinden 9.1 puan aldı. Eleştirilerin ortak kanısı kısmında "Acı çekerek üzen bir anti savaş filmi, Ateşböceklerinin Mezarı Studio Ghibli'nin en derinden güzel, en unutulmaz eserlerinden biridir." yazmaktadır. IMDb'de ise 135.000'i aşkın kullanıcının oyunda ortalama 8.5 puan elde ederek En iyi 250 film sıralamasında 60. sırada yer almaktadır.
Bu yapım ile ilgili son olarak eklemek istediğim bir şey daha var. Kitap elbette güzel olacaktır ama o duyguyu hissetmek için filmdeki müzikler çok önemli, özellikle de finaldeki konuşmanın ardından giren müzik insanı tamamen dugulandırıp bitirecek türden. Japon yapımı bir film olmasına rağmen İngilizce olarak da seslendirilmiş versiyonu var ama siz ne yapıp edin ve orijinal versiyonunu yani Japonca ses ve Türkçe altyazı ile sessiz, karanlık bir ortamda, yalnız olarak tek seferde izleyin. Belki yoracaktır ama buna değecektir. Küçük kızın sonundaki “Seita” demesini kendi sesinden duymalısınız.

hggurak'ı bu ince düşüncesinden dolayı tebrik ediyorum.

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,143
İstanbul
sunum-01_CD.jpg

Kitap yayındadır...
BURADAN ulaşabilirsiniz...

Destek veren tüm "diyardaş"larıma çok teşekkür ederim.

Saygılarımla efendim...
.
.

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...