Yeni seriler - Nisan 2017

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,803
Büyük Deniz Savaşları: Benim gibi tarih ve deniz hastalarına Glenat yayınevinden büyük bir hediye; tarihin en büyük deniz savaşlarının hikayeleri çizgi roman olarak karşımızda. Ne yazık ki hain Fransızlar Preveze'yi değil, Navarin'i seriye eklemişler :( Olsun, savaşı kaybetmiş olsak da neden kaybettiğimizi okuruz biz de. (Fransızlara kızmamak lâzım, kendi kaybettikleri Trafalgar'ı ilk kitap olarak yayınlıyorlar). Seri 15 Mart'ta başladı, elime geçer geçmez çevrilmeye başlanacak.

Betelgeuse; Geçen ay arkadaşlardan çeviri taleplerini bildirmelerini istemiştim. İlk seri Shoryuken dostumuzun talebi olan Betelgeuse oldu. Hem Aldebaran serisini ilerletmiş olacağız, hem de sitemizdeki bilimkurgu eksikliğini gidereceğiz. Bu seriye Eva Medusa bitince başlayacağız. Diğer arkadaşların taleplerini de sırayla yerine getireceğim inşallah.

betelgeuse01.jpg

Cüceler: Cüceler 7. kitap 15 Nisan'da geliyor. Elflere devam edeceğiz ama ilk göz ağrımız olan cüceler daha öncelikli, zaten kapaktaki cüce hatun da çok fena bakıyor bize, Talion loncası en korkulan lonca zâten. :)

Baldar

Kıdemli Üye
27 Şub 2012
126
387
Preveze için Fransızlar'a içerlenmektense kendimize içerlensek daha doğru olur sanırım. Biz niye bu kalite de çizgi romanlar üretemiyoruz ve kendi tarihimizi iyisiyle kötüsüyle canlandıramıyoruz diye...

Geçmiş ve gelecek olan güzel paylaşımlarınız için Teşekkürler...

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Hangisine sevineceğimi bilemedim. Her biri ilgi çekici.
Ama özellikle beklediğim Cüceler ve Betelgeuse serisi...
Şimdiden teşekkürler.

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,803
Preveze için Fransızlar'a içerlenmektense kendimize içerlensek daha doğru olur sanırım. Biz niye bu kalite de çizgi romanlar üretemiyoruz ve kendi tarihimizi iyisiyle kötüsüyle canlandıramıyoruz diye...

Geçmiş ve gelecek olan güzel paylaşımlarınız için Teşekkürler...

Haklısınız, çizer Delafitte hangi savaşları seçtiklerini şöyle açıklıyor:

"Tarihte 600 civarında deniz savaşı var, o yüzden seçim yapmamız gerekiyordu. Yaptığımız seçimler ya savaşların ününe göre (Trafalgar gibi) ya da tarihsel önemine göre (zırhlıların ilk kez kullanıldığı Hampton Roads gibi) oldu. Bir başka örnek de 17. yyda Osmanlı İmparatorluğundaki politik yıkımı gerçekleştiren ve Akdeniz'deki ilerlemesini durduran Navarin'dir."

Elbette kendileri açısından önemli savaşları seçmişler, Akdeniz'e hakim olduğumuz Preveze onlar açısından önemli değil ki, ama bizi durdurdukları Navarin onlar açısından önemli. Haydi özel sektör sıkıntıda, Milli Eğitim bakanlığı bizim savaşlarımızı çizgi roman olarak hazırlatıp tüm okullara dağıtamaz mı?

Fransızca röportajın tümüne aşağıdan ulaşabilirsiniz; 6-7. sayfalar

okan1964

Onursal Üye
27 Ağu 2012
689
933
Bu güzel haberler için teşekkürler, Odenat..
Betelgeuse'dan sonra serinin son halkası olan ANTARES"i de çevirme şansınız olursa çok makbule geçer,

Saygılar, kolay gelsin.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Sevgili dostumuzu odenat'tan böyle haberler gelince ister istemez insanın yüzüne büyük kocaman br tebessüm gelip yerleşiveriyor...
İnanın öyle ressam ve çizerlerimiz var ki iyi bir senaryoyla yapamayacağımız şey yok...
Ancak hamasete kaçmadan yapılacak çalışmalar olursa tabi...
Cüceler gelsin bir an önce...
Teşekkürler.

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,043
20,204
Kamlançu
Hepsi de ilgi alanımda olan seriler bunlar. Tarihsever birisi olarak denizcilerin maceralarını daha ilgi çekici bulurum. Anlatıcıların hayal dünyaları daha geniştir. (Ya da bana öyle geliyor, bilemiyorum.) Dolayısıyla nete bir an önce düşer inşallah :)
Betelgeuse serisinin sırada olmasına sevindim. Bilim-kurgu severlerin kaçırmaması gereken bir seri...
Okuyan herkesin hayran kaldığı Cüceler için ne söylesek az kalır.
Velhasılı kelam, gözümüz yollarda bekliyoruz diyebilirim.
Şimdiden teşekkürler ve şimdiden kolay gelsin...

Tarantula

Onursal Üye
9 Ağu 2010
663
2,941
* Betelgeuse güzel bir haber gerçekten.
* Sitede eski gemilerle ilgilenen olabilir. Yeni bir kitap çıktı o kadar yeni ki henüz inceleme fırsatım olmadı.

Gemiler Sözlüğü. Eski gemilere ait çok değerli bir kaynak olabilir. Henüz araştırmadım. Türkçe kaynak bulmak çok zor zaten, bu kitap bir kurtarıcı olabilir gemi severler için. Bilginiz olsun.

Big

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,726
25,910
ordu-turkey
Odenat üstadım inan ki frankofon alanında ortaya çıkarttığının emekler bu ülkede asla yayınlanmayacak kalitedeler merakla beklemedeyim.

mustibey

Süper Üye
23 Ara 2010
2,161
4,969
Böyle güzel haber insanı mutlu etmez mi? Çok sevindim, şimdiden çok teşekkürler ve tüm emekleriniz için sağlık dileklerimi iletirim.

afu

Onursal Üye
1 Şub 2011
676
4,948
İstanbul
özelden de sayın odenat'a yazmıştım ama cevap gelmediğine göre göndermeyi beceremedim demek.
bu güzel serileri tr okumak hayal edilemezdi, artık sayenizde hayal etme şeklimizi de değiştireceğiz :)

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,803
özelden de sayın odenat'a yazmıştım ama cevap gelmediğine göre göndermeyi beceremedim demek.
bu güzel serileri tr okumak hayal edilemezdi, artık sayenizde hayal etme şeklimizi de değiştireceğiz :)

Mesajınız gelmedi. Çok teşekkürler.

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,803
Sayın baklagil beni uyardı, Betelgeuse serisi daha önce çevrilmiş. Dolayısıyla o seriyi tekrar çevirmenin anlamı yok. Kendisine çok teşekkürler.

Okumak isteyenler için Betelgeuse aşağıdaki linkte mevcut;

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,803
Betelgeuse çevrilmiş olduğuna göre sıradaki seri Antares olması gerekiyor ama sanırım sayın seymin blogunda anteres için çalıştığını söylüyor. Dolayısıyla bu seriye devam etmeyeceğim.

Son düzenleme:

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,979
Olsun, Preveze'yi de ben çiziyorum.
Zaferlerimiz 2'de göreceksiniz İnşallah.:)
Savok'un dediği gibi hamaset yapmadan, ama o dönemde gücümüzün ne olduğunu göstererek.
Örneğin o savaşta bizim toplarımızın menzili, Papa’nın talebiyle Osmanlı’ya savaş açan Andrea Doria'nın komuta ettiği devasa Kutsal İttifak (Haçlı) donanmasının menzilinden daha uzundu.
Andrea Doria, Preveze’de Barbaros’a asıl bu yüzden yenildi. Bizim menzilimize girdiklerini bilemedi.
Demek ki neymiş, akılda, bilimde ve teknolojide her zaman ileride olmalıyız.

Şimdiden emeklerine sağlık sevgili Odenat.
Ve verdiğin bilgiler için de çok teşekkürler.

Haklısınız, çizer Delafitte hangi savaşları seçtiklerini şöyle açıklıyor:

"Tarihte 600 civarında deniz savaşı var, o yüzden seçim yapmamız gerekiyordu. Yaptığımız seçimler ya savaşların ününe göre (Trafalgar gibi) ya da tarihsel önemine göre (zırhlıların ilk kez kullanıldığı Hampton Roads gibi) oldu. Bir başka örnek de 17. yyda Osmanlı İmparatorluğundaki politik yıkımı gerçekleştiren ve Akdeniz'deki ilerlemesini durduran Navarin'dir."

Fransızca röportajın tümüne aşağıdan ulaşabilirsiniz; 6-7. sayfalar

Sevgili Odenat üstteki linke tıkladım ama açamadım.
Bu röportajı okuyabilsek çok iyi olurdu.:)
Eminim benim gibi buradaki bir çok arkadaş da okumak isterdi,
vakit bulur da çevirirsen sana müteşşekkir oluruz.
Tabi üstteki gibi önemli görüşleri içeriyorsa...

Ben de aynı röportaj mı bilmiyorum ama konumuzla ilgili Jean-Yves Delitte'nin başka bir dergide (dBD Magazine France, Mars 2017) röportajını buldum. 36-41. sayfalarda...

Son düzenleme:

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Olsun, Preveze'yi de ben çiziyorum.
Zaferlerimiz 2'de göreceksiniz İnşallah.:)
Savok'un dediği gibi hamaset yapmadan, ama o dönemde gücümüzün ne olduğunu göstererek.
Örneğin o savaşta bizim toplarımızın menzili, Papa’nın talebiyle Osmanlı’ya savaş açan Andrea Doria'nın komuta ettiği devasa Kutsal İttifak (Haçlı) donanmasının menzilinden daha uzundu.
Andrea Doria, Preveze’de Barbaros’a asıl bu yüzden yenildi. Bizim menzilimize girdiklerini bilemedi.
Demek ki neymiş, akılda, bilimde ve teknolojide her zaman ileride olmalıyız.

Şimdiden emeklerine sağlık sevgili Odenat.
Ve verdiğin bilgiler için de çok teşekkürler.

...

İşte bu süper haber...
Sevgili dostum heyecanla bekleyeceğim...
Hele bir ok çizmek için bile en ince ayrıntıya girdiğini bildiğim için şimdiden muhteşem olacağını düşünüyorum...
Başarılar diliyorum.

asimreis

Kıdemli Üye
23 Nis 2010
242
185
sevgili kardeşler arkadaşlar,yaptığınız işin kolay olmadığını biliyorum.sayenizde uzun gecelerimiz güzel geçiyor.şifresiz ve karşılıksız paylaşımlarınız için sonsuz teşekkürlerimi kabul edin.kolaylıklar dilerim.
asimreis izmir 1951

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,491
Les Grandes batailles navales serisi 6 bölüm en kısa zamanda ben yükleyeceğim.

Ayrıca bir kaç tane daha denizcilikle alakalı çizgi roman var. onlarıda yüklerim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...