İlk balonlama-çeviri denemem: Yaşasın Tatil!

tabure

Guest
14 Eki 2011
621
2,016
Bastiani Kalesi
İlk balonlama-çeviri denemem: Yaşasın Tatil! ve Couik

Ben de ilk balonlama çeviri denemi yapayım dedim ufaktan. Pazar günümüz için birer sayfalık ama esprili 2 ayrı parodi buldum, Fransız Pif dergisinin bir sayısından aldım, umarım seversiniz. Zamanında Halit Kıvanç'ın Asterix tercümelerini çok severdim, bizlerden şeyler katardı diyaloglara, benimki de biraz öyle oldu...:D
Balonlama-çeviri hakikaten ince iş istiyormuş, bunu sayfalarca yapıp, bizlere okumadığımız çizgi romanları sunan tüm arkadaşların emeğine selam olsun...

attachment.php

attachment.php

Ekli dosyalar

• yaşasın tatil_.jpg
    yaşasın tatil_.jpg
    99.5 KB · Görüntü: 788
  • Couik2.jpg
    Couik2.jpg
    98.5 KB · Görüntü: 166
Son düzenleme:

selim çetin

Kıdemli Üye
28 Ocak 2010
174
265
Ellerine sağlık. Bu güzel çalışmanızın devamını bekleriz. Bu tür çalışmalar yapan tüm arkadaşlara teşekkürler..

odenat

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
4 Eki 2012
1,278
16,803
Çok güzel olmuş. Balonlama işine hoşgeldiniz.

Pif muhteşem bir dergiydi. Rahan'ı ilk onlar yayınlamışlardı mesela. Zamanında 1.000.000 (bir milyon !) satıyordu. Lisede alıp okurdum. 2009'da kapanmış galiba.

tabure

Guest
14 Eki 2011
621
2,016
Bastiani Kalesi
Çok güzel olmuş. Balonlama işine hoşgeldiniz.

Pif muhteşem bir dergiydi. Rahan'ı ilk onlar yayınlamışlardı mesela. Zamanında 1.000.000 (bir milyon !) satıyordu. Lisede alıp okurdum. 2009'da kapanmış galiba.

Teşekkürler. Evet katılıyorum, benim de ortaokul-lise yıllarında gazete bayilerine gelişini beklediğim bir dergiydi. Özellikle de yeni sayısında ne hediye verdiğini merak ederdim, önceki sayıdan söylerdi gerçi. Süper çizgi romanların yanısıra o yaratıcı hediyeleri (gadget) çok ilginç olurdu. Genelde de hep kendimiz monte ederdik. Benim takip ettiğim zamanlarda derginin adı Pif-Gadget'ti zaten.
Bir keresinde bir alet vermişlerdi küp gibi birşey, içine haşlanmış yumurtayı koyup, bir süre buzluğa koyuyorsun, yumurta küp şekli alıyordu. Bizimkilere bir kahvaltıda öyle getirmiştim yumurtaları nasıl yaptığımı çözememişlerdi.
Gene bir kere bir ufak poşet vermişlerdi, uzun bir tasa su koyun, aydınlık bir pencere önünde koyun ve içine poşeti boşaltın diyorlardı. Aynen yaptım, ertesi sabahı bekledim, bir de baktım tasın içinde ufak balık gibi yüze yakın karides yavrusu, uzun süre beslemiştim, her gün su ekleyerek tasa, su eklemeyi unuttuğum bir günün sabahı bir baktım tas güneşte kurumuş karideslerle beraber :'(

uzung

Yönetici
Yönetici
14 Ağu 2009
3,396
26,011
İstanbul
Virüs işte böyle bulaşıyor. Korkmayın, zararlı bir virüs değildir.
Sevimli bir hikaye. "Hay bin ayakkabı kutusu" Sanırım sizin eklemeniz ama müthiş olmuş.
Devamını getirmeyi düşünürseniz yardıma hazırız.

tabure

Guest
14 Eki 2011
621
2,016
Bastiani Kalesi
Virüs işte böyle bulaşıyor. Korkmayın, zararlı bir virüs değildir.
Sevimli bir hikaye. "Hay bin ayakkabı kutusu" Sanırım sizin eklemeniz ama müthiş olmuş.
Devamını getirmeyi düşünürseniz yardıma hazırız.

Hehe öyle valla, uğraştırıcı ama bir o kadar zevkli bir iş, sonrasında paylaşımın verdiği zevk de cabası. İlk çevirdiğim tek sayfalık bir skeçti, ama şimdiden yukarıya ikinci bir başka parodiden (Couik) sayfayı da ekledim. Bugün pazar, balonlamacılar azar misali...:p

Zamanım el verdiği ölçüde başka eylemlerde buluşmak üzere artık, daha uzun işlerde seve seve desteğinize başvururum, teşekkürler.

comedian

Onursal Üye
13 Tem 2012
1,275
4,694
balonlama konusunda böyle kısa öyküler ile çalışmaya başlamanız çok güzel. daha meşakatli işlere girişmeden bu şekilde kısa öyküler ile balonlamanızı geliştirme aşamasında ne zaman yardım isterseniz bende seve seve yardımcı olurum... ama biraz daha yolunuz var ciddi serilere girişmek için :)

özellikle font boyutları ve kelime ortalamaları dikkat etmeniz gereken unsurlar ilk etapta...

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,671
İstanbul
Balon temizliği... Bunu yapmanın pratik ve oldukça iyi sonuç alınan yöntemleri var. Tek tek balonları temizlemek zamanını çalar, canına okur, gözlerini yorar ve burada olduğu gibi balon içinin homojen olmasını engeller. Çeviri balonlama ile ilgili asgari standartlar bölümünde bununla ilgili açıklamalar bulabilirsin.

Hoş geldin ve iyi eğlenceler. :)