Çarşaf Sayı 1989-07 (15 Şubat 1989)

shalamars

Onursal Üye
25 Şub 2018
144
3,193
MIktOc.jpg

Çarşaf dergisinin bu sayısında beni oldukça şaşırtan bir kare var. Nuhsal Işın'ın çizdiği çizgi öykü "Süper Adam"ın ilk sayfasında çizgi romanın kahramanı deniz altında "Forzegan gezegeninin imparatoru" ile karşılaşıyor. İmparator olarak çizilen karakter ise "Oğuz Aral". Ancak çizer tüm karakteristik özellikleri ile Oğuz Aral'ı tiplemesine rağmen yetmezmiş gibi giydiği kazağa büyük harfler ile "OA" harflerini işlemiş. Dönemin mizah dergilerinden "GırGır, Fırt ve ardılları Avni, Fırfır, Dıgıl" da karikatüristlerin Oğuz Aral'a çizgi roman ve karikatürlerinde yer vermesi bilindik bir durum, ne de olsa bu dergilerin yönetmeni Oğuz Aral'ın kendisi. Hatta söz konusu dergilerden ayrılan çizerler tarafından kurulan "Hıbır, Limon vb." dergiler de benzer çizimlerin (göndermelerin) yer aldığını hatırlıyorum. Oysa Çarşaf gibi, GırGır - Oğuz Aral ekolü ile organik bir bağı olmayan bir dergide bu şekilde bir gönderme fazlası ile ilginç. Öykünün öncülü ve devamı olan sayılar elimde olmadığı için mevzu nereye bağlandı bilemiyorum. Bu sayıda ki çizimler ve diyaloglardan anladığımız kadarı ile Oğuz Aral ve kahramanımız (ki çizerin kendisi olması kuvvetle muhtemel) arasında ince ve tamamlanmamış bir hesap var. Ve İmparatorun gözü kahramanımızın üzerinde... ::S
VtGtIN.jpg

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,352
FORZEGAN gezegeni ne demek acaba.Neyin yada kime atıf bilemiyorum haliyle.Ancak OA kısaltması ile malum bir iç çekişmenin hesaplaşmaya dönüşmüş hali olduğu ortada.
Çok teşekkür ederim.
Rahmetli Oğuz ARAL büyük bir sanatçıydı.Yeri doldurulamaz bana göre.

tetrax

Süper Üye
21 May 2017
275
645
Ankara
" Zegan " eski dilde:

1 - Çaylak
2 - Rakımı yüksek, serin yer
anlamlarına geliyormuş.

Bu bir ipucu olabilir mi?
Belki de anlamsız, öylesine uydurulmuş bir kelimedir forzegan; ama bana ilginç geldi paylaşayım dedim...