Çapa Çizgiroman Grubu - Sürgün

theundead

Yeni Üye
7 Şub 2011
39
448
001oto.jpg

1997 yılında ankara'da bir araya gelen yazar ve çizer çizgi roman dostlarının oluşturduğu bir grup, çapa çizgiroman grubu. comics tarzında fanzin olarak çıkardıkları sürgün adlı derginin ikinci ve üçüncü sayıları için link:

maalesef birinci sayı elimde yok. planlı olarak üçüncü sayıda sonlandırılan bu hikayeden türev alarak dört ayrı seri çıkardılar.
Çalıkuşu, Fırtına, Maskeli ve EMP. bu dört seriyi Çalıkuşu-EMP ve Fırtına-Maskeli şeklinde eşleştirerek, bir seri derginin bir yüzünden, öteki seri diğer yüzünden başlayacak şekilde iki dergi halinde yayınladılar.
bu serilerin ilk sayıları :

grubun ve serilerin akıbeti hakkında bir malumatım yok ancak bu grubun üyelerinden birisi olan Yıldıray ÇINAR'ın DC Comics için çizgiroman çizdiğini belirtmek isterim. (gerçi hala DC Comics'te mi bilemiyorum)
sevgiler...

Moderatör tarafında düzenlendi:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,332
hiçbiryerde :)
Geçtiğimiz yıl sonunda "zahiri" diye bir
çizgi roman fanzini çıkmıştı ama sanırım
devam etmiyor.
90'lı yıllarda üretim çok fazlaydı diye düşünüyorum...
Teşekkürler..

12 Şub 2010
15,006
543,638
Bende kıyıda köşede olması lazım bunlardan ama nasıl bulurum bilmem.

Ankaralı bu grup çok iyi niyetle, çizgi roman sevgisiyle bu işe kalkıştı; düzgün insanlardı.

Son derece kıt mali olanaklarla devamını getirmelerini beklemek iyimserlik olurdu.

Bu girişimi saygıyla anıyorum.

Teşekkürler theundead.

abdullah

Çeviri & Balonlama
17 Nis 2011
1,377
3,552
Midgard
Yıldıray Çınar hâlâ DC'de diye biliyorum. Bi ara düzenli çizdiği bi seri vardı Yeni 52!'de. Ayrıca zaman zaman DC'nin önemli dergilerinden Earth 2'da da çizerlik yapıyor. Araştırdığım kadarıyla şuan gene DC'de bulunan Mahmud Asrar'da Çapa Çizgi Roman grubundanmış. O da DC'de Supergirl çiziyordu en son.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,669
İstanbul
Harikaa... Kaçtır bunları arıyordum. Benim için ne kadar kıymetli bir iş yaptığını bilemezsin, sevgili theundead.

Çok teşekkür ediyorum.

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
1,998
11,871
Grubun bir de kendi ismini taşıyan ÇAPA dergisi var, diye bir ek yapalım yukarıda verilen bilgilere. Meraklısı için bulunmaz dergiler bunlar. Amerikan tarzı çizgi roman denemelerinin de sanırım ülkemizdeki ilk örnekleri olma ayrıcalığını taşıyorlar.

Teşekkürler Theundead.

theundead

Yeni Üye
7 Şub 2011
39
448
Grubun bir de kendi ismini taşıyan ÇAPA dergisi var, diye bir ek yapalım yukarıda verilen bilgilere. Meraklısı için bulunmaz dergiler bunlar. Amerikan tarzı çizgi roman denemelerinin de sanırım ülkemizdeki ilk örnekleri olma ayrıcalığını taşıyorlar.

Teşekkürler Theundead.

forumumuzda bahsettiğin ÇAPA dergisinin birinci ve ikinci sayıları paylaşılmış. birinci sayıda benim yukarıda paylaştığım üç serinin (Çalıkuşu, Maskeli ve Fırtına) ilk sayıları, ikinci sayısında ise bu serilerin ikinci sayıları var. buradan ulaşabilirsiniz.

http://www.cizgidiyari.com/forum/digerleri-turkce-cizgi-romanlar/45844-capa-sayi-01-a.html

http://www.cizgidiyari.com/forum/digerleri-turkce-cizgi-romanlar/45845-capa-sayi-02-a.html

bu arada yukarıda bahsettiğim serilerin dördüncüsü olan EMP'in birinci sayısının linkini de ekledim...

Melih41

Yönetici
4 Ağu 2012
3,697
47,802
Yeni eklediklerini ayrı açsan daha iyi olur gibi geliyor bana, ras gele bakmasam
bu yeni eklediğin sayıyı göremeyecektim. Çok teşekkürler Theundead..

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Paylaşımınız için teşekkürler.
Sayenizde arşivimi kurcaladım, eksikleri tamamladım ve elde olanlar okumuş oldum.
Ülkemizde kıymeti bilinmeyen çizerlerimizin çalışmalarını hatırladık.
Hakan Tacal ne yapıyor bilmiyorum ama, Yıldıray Çınar ve Mahmut Asrar DC'de çalışıyorlar.
Beyin göçü dediğimize bir örnekte bunlardır.